Željko Obradovičius šį savaitgalį Eurolygos čempionu gali tapti jau devintąjį kartą
Željko Obradovičius šį savaitgalį Eurolygos čempionu gali tapti jau devintąjį kartą
Nuotr. AFP – Scanpix
Turbūt neatsiras daug nesutinkančių su teiginiu, jog Željko Obradovičius yra vienas iš geriausių visų laikų Europos krepšinio trenerių. O galbūt ir pats geriausias. 

Šio Serbijos krepšinio specialisto titulų kolekcija yra pribloškiančiai įspūdinga. Būdamas vyriausiuoju Jugoslavijos krepšinio rinktinės strategu Obradovičius iškovojo olimpinį sidabrą (1996), pasaulio pirmenybių auksą (1998) ir Europos čempionato aukso (1997) bei bronzos (1999) medalius. Būdamas įvairių Europos klubinių komandų treneriu jis net aštuonis (!) kartus tapo Eurolygos čempionu. To padaryti nėra pavykę, ir artimiausiu metu tikrai nepavyks jokiam kitam krepšinio specialistui.

Proga triumfuoti devintąjį kartą

Šiandien Obradovičius pradeda (pratęsia) kovą jau dėl devintojo Eurolygos nugalėtojo titulo. Pirmajame Stambule organizuojamo Eurolygos finalo ketverto turnyro pusfinalyje Obradovičiaus vadovaujama Atėnų „Panathinaikos“ komanda stos į kovą su itin galingą sudėtį šį sezoną subūrusia Jono Kazlausko kariauna – Maskvos CSKA ekipa. Kaip visi puikiai žinome, abiejose barikadų pusėse yra ir lietuviško kraujo. Eurolygos nugalėtojos titulą ginančios „Panathinaikos“ ekipos marškinėlius vilki Šarūnas Jasikevičius, o CSKA gretoms, be jau minėtojo Kazlausko, priklauso Ramūnas Šiškauskas ir Darjušas Lavrinovičius.

Pradžioje – Jugoslavija, vėliau – Ispanija

Stambulas Obradovičiui turėtų kelti šiltus prisiminimus. Būtent šiame Turkijos mieste prieš 20 metų treneris pirmą sykį tapo Eurolygos, kuri tada dar vadinosi FIBA Europos lyga, čempionu. Tuo metu vos 32-ejų Obradovičius stovėjo prie Belgrado „Partizan“ komandos vairo. Jo treniruojami krepšininkai lemiamose rungtynėse 71:70 pranoko Badalonos „Joventut“ ekipą. 

Turbūt nieko keisto, jog netrukus jaunasis krepšinio strategas atsidūrė būtent „Joventut“ komandoje. Pasikviesdami jį katalonai tikrai neapsiriko – 1994 m. Obradovičiaus vadovaujama Badalonos ekipa tapo Eurolygos čempione.

Trečią sykį Eurolygoje Željko triumfavo 1995 m., būdamas tituluočiausios Ispanijos komandos Madrido „Real“ strategu. Karališkasis klubas su Arvydu Saboniu ir Joe Arlaucku priešakyje, lemiamose turnyro rungtynėse 73:61 nukovė Pirėjo „Olympiakos“ ekipą.

Su „Panathinaikos“ – 5 titulai

Netrukus į Graikiją pakrypo ir Obradovičiaus karjeros kelias. Tiesa, treneris tapo ne „Olympiakos“, o amžinos šios komandos  varžovės – Atėnų „Panathinaikos“ ekipos strategu. Su ja Eurolygos titulą Obradovičius laimėjo net 5 kartus. Pastarąjį sykį – praėjusiais metais. 

Barselonoje vykusiame finale „Panathinaikos“ 78:70 pranoko Tel Avivo „Maccabi“ ekipą iš Izraelio. Šiemet „Maccabi“ barjerą „Panathinaikos“ vargais negalais įveikė Eurolygos ketvirtfinalio etape, po kurio Obradovičius pripažino, kad komandos žaidimas toli gražu nebuvo pavyzdinis.

„Pirmą kartą ketvirtfinalio serijoje teko žaisti penkis mačus. Prieš paskutines rungtynes jautėme didžiulį spaudimą, tačiau su juo susitvarkėme ir iškovojome kelialapį tolyn. Taip, mes nusipelnėme kelialapio, tačiau reikia pripažinti, kad dabartinio žaidimo lygio, norint apginti iškovotą titulą, neužteks. Per likusį mėnesį iki finalo ketverto turnyro mano tikslas yra pagerinti ekipos žaidimo kokybę“, – dėstė serbas.

Koks iš tikrųjų tas Obradovičius?

Ar pagerinti „Panathinaikos“ žaidimo kokybę Obradovičiui pavyko, pamatysime jau šiandien. O kol kas galime šiek tiek pasigilinti į nugalėtojo mentalitetą (iš viso per 12 metų su „Panathinaikos“ Obradovičius dalyvavo 27 įvairių turnyrų finaluose, iš kurių laimėjo net 22), kurį su savimi nešiojasi šis 52-ejų metų krepšinio specialistas. 

Mintimis apie Željko su Ispanijos interneto tinklalapio marca.com žurnalistu dalijosi krepšininkai, rungtyniavę Obradovičiaus treniruojamose komandose.

„Treneriui svarbi kiekviena, net ir pati smulkiausia detalė. Jis kreipia dėmesį į tokias smulkmenas, kurias kiti treneriai palieka nuošalyje. Obradovičiui finalas yra kaip šachmatų partija, kurioje pranašumą siekiama įgyti kiekvienu ėjimu. Ir svarbiausia, jog jis niekada neprarada situacijos kontrolės. O tai krepšininkus ramina“, – teigė buvusi Serbijos krepšinio žvaigždė, du kartus su „Panathinaikos“ Eurolygos čempionų titulą laimėjęs Dejanas Bodiroga

Tuo tarpu Rafa Jofresa, kuris Eurolygoje triumfavo su Obradovičiaus treniruota „Joventut“ komanda, pažymėjo, jog treneris į įvykius aikštėje sugeba reaguoti itin staigiai. 

„Pamenu rungtynes, prieš kurias turėjome susidėlioję aiškų veiksmų planą, tačiau vos per keletą minučių viskas buvo kardinaliai pakeista. Žaidimo situacijas Željko „perskaito“ greičiau nei kiti treneriai“, – prisiminė ispanas. 

Jofresai pritarė ir kitas jo tautietis Roberto Nunezas, Obradovičiaus treniruotame „Real“ klube debiutavęs vos 16-os. „Treneris puikiai reaguoja į aikštėje vykstančius pasikeitimus. Yra strategų, kurie pasimeta, kai jų iš anksto parengtas planas ima lūžinėti. Tuo tarpu Obradovičius naujus sprendimus priima per keletą sekundžių“, – teigė krepšininkas.

Vos pavilkdavo kojas

Kiekvienas į rimtas pergales savo komandas vedantis treneris turi būti reiklus ir griežtas. Toks yra ir Obradovičius, per treniruotes iš savo žaidėjų sugebantis išsunkti paskutines jėgas.  

„Željko yra itin reiklus. Jis toks smulkmeniškas, jog po treniruočių neretai įsiskaudėdavo galvą“, – šyptelėjo Bodiroga. Dar tiksliau Obradovičiaus sugebėjimus „prispausti“ savo žaidėjus apibūdina Joe Arlauckas, puikiai prisimenantis paskutinę savaitę prieš 1995 m. Eurolygos finalą. 

„Tai buvo sunkiausios dienos mano gyvenime. Mes treniravomes tiek daug, jog pradėjome manyti, kad treneris pamišo. Paskutines rungtynes Ispanijos čempionate netgi pralaimėjome, nes vos pavilkome kojas, tačiau prasidėjo Finalo ketvertas, kuriame mes buvome geriausi. Buvome pasirengę, ir tai yra Željko nuopelnas“, – pasakojo Arlauckas.

Krepšinis – tai gyvenimas

Pats Obradovičius prisipažįsta, jog visas jo gyvenimas sukasi apie krepšinį. „Kai prasideda atostogos, kuriam laikui „atsijungiu“. Tačiau praeina vos kelios dienos ir man vėl norisi kalbėti apie krepšinį, žiūrėti rungtynių vaizdo įrašus“, – viename interviu yra sakęs serbas. 

Būdamas 22-ejų, jis jau treniravo penkiolikmečius. Žaidė ir pats (su Jugoslavijos rinktine 1988 m. Seulo olimpiadoje iškovojo sidabrą, o 1990 m. pasaulio pirmenybėse Argentinoje tapo čempionu), tačiau, kaip vėliau prisipažino, visada suprato, jog nėra itin geras žaidėjas, ir kad pagrindinė pelnyta jo paskirtis buvo suolelio šildymas.

Pasiūlymą treniruoti „Partizan“ komanda Obradovičius gavo būdamas 31-erių. Laiko apsisprendimui jis praktiškai neturėjo, todėl priėmė ryžtingą sprendimą. Željko paliko Jugoslavijos rinktinės treniruočių stovyklą ir stojo prie Belgrado komandos vairo.

Žmogiškasis faktorius

Pasak Obradovičiaus auklėtinių, pati geriausia stratego savybė yra atvirumas. „Nors rūbinėje jis gali tave aprėkti dėl aikštelėje padarytų klaidų, spaudos konferencijoje jis visada stos žaidėjo pusėn. Dėl saviškių gynybos jis man primena Jose Mourinho. Yra užsispyręs kaip ožys, kuris nuolat nori kautis“, – dėstė Nunezas. 

Dėl trenerio atvirumo ir už nugaros niekuomet nerezgamų intrigų, kai kurie krepšininkai jį tiesiog dievina. Vienas tokių – Mike'as Batiste'as, su Obradovičiumi kartu esantis jau devynis sezonus. „Jis man kaip tėvas. Nuoširdus visada – ir kai sekasi prastai, ir kai gerai. Željko sako, kad mirtų dėl savo žaidėjų, o mes taip pat mirtume dėl jo“.

Kad žmogiškasis faktorius Obradovičių išskiria iš kitų strategų, pažymėjo ir ilgus metus „Panathinaikos“ gretose rungtyniavęs Fragiskos Alvertis. „Jis gali būti pačiu geriausiu žaidėjų draugu. Žino, kokį vidinį klavišą paspausti, jog tave akimirksniu atgaivintų. Puikiai sutaria su savo komandomis, kadangi pats yra buvęs žaidėjas, ir gerai žino sportininkų psichologiją. Galvoja kaip treneris, tačiau turi krepšininko filosofiją“, – dėsto graikas.

Maištingu charakteriu pasižymėjęs Arlauckas ne sykį konfliktavo su Obradovičiumi, tačiau dabar susitikęs visuomet apsikabina buvusį strategą.  

„Vieną minutę jis gali tave apšaukti, tačiau po kelių akimirkų jau bus geriausias tavo draugas. Sykį jis mane išvijo iš treniruotės – nebuvau susikaupęs ir buvau išsiųstas į rūbinę. Kiek vėliau susitikome, prisėdome pasišnekėti ir šiek tiek išgėrėme. Grįžau namo pusgirtis, po gero pusbutelio viskio“, – šypsojosi lietuvių kilmės amerikietis.

Šiuo smagiu Arlaucko prisiminimu ir baigiame pasakojimą apie garsujį Obradovičių bei laukiame 18 val., kai jo treniruojami „Panathinaikos“ krepšininkai pradės kovą su CSKA kariauna.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (21)
kajus
Nu ka nuleistas didysis nesveikas psichas "geriausias" treneris! Jam turi buti skirtas privalomas psichinis gydymas!
2012-05-11
Atsakyti
555tai pala Kazlauskas tada kuo gersnis uz Obradoviciu?laimejo su vidutiniokais kazka? jo CSKA aisku pinigu visai neturi ir del to Kazlas irodys,kad ne pinigai viska lemia.juokinga tiesiog skaityt jusu komentarus.nesakau,kad jis geriausias taciau,kad vienas geriausiu tai faktas,aisku pinigai svarbu,bet smegenys ne ka maziau svarbu. apskritai kuris is ketverto klubu skundziasi pinigu stygium? galbut biudzeta susimazines Oly,kurio biudzetas vistiek islieka vienas didziausiu Eurolygoj,ar Barca? geriausi ir yra geriausi nes jie turi viska- pinigus,zaidejus,trenerius.palaikysiu Panathinaikos,nors realiai favoritas aisku yra CSKA.--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


jegu ka Kazlauskas laimejo eurolyga vadovaudamas Zalgiriui kuris tikrai nebuvo is favoritu.
2012-05-11
-1
Atsakyti
Geras balso stygas turi.
2012-05-11
Atsakyti
abc
Gaila, bet Obradovičius kątik pralaimėjo teisėjų pagalba...
2012-05-11
Atsakyti
555
tai pala Kazlauskas tada kuo gersnis uz Obradoviciu?laimejo su vidutiniokais kazka? jo CSKA aisku pinigu visai neturi ir del to Kazlas irodys,kad ne pinigai viska lemia.juokinga tiesiog skaityt jusu komentarus.nesakau,kad jis geriausias taciau,kad vienas geriausiu tai faktas,aisku pinigai svarbu,bet smegenys ne ka maziau svarbu. apskritai kuris is ketverto klubu skundziasi pinigu stygium? galbut biudzeta susimazines Oly,kurio biudzetas vistiek islieka vienas didziausiu Eurolygoj,ar Barca? geriausi ir yra geriausi nes jie turi viska- pinigus,zaidejus,trenerius.palaikysiu Panathinaikos,nors realiai favoritas aisku yra CSKA.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-11
-1
Atsakyti
nico
jei su kokiu vidutiniu eurolygos klubu taptų eurolygos čempionu tada sutikčiau kad jis geriausias treneris o dabar.. Tupi ant pinigų maišo ir jam p***ui

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-11
Atsakyti
aneee
juokdariai jus. obradoviciui milijona euru moka uz nieka, nes yra durni vadybininkai? nes nepaima paceso ar grigo, kurie tokio pacio lygio tik dirbtu uz 1000 euru per menesi? nesvaikit. geriausi klubai niekad netaupys ant smegenu. jei moki milijonus krepsininkam, tai taupyt ant trenerio europoj tik zalgiris gabus. rezultatus matom, aciu uz demesi. negana jum bagackiu braziu ir krapiku? maskoliunu ir salengos? cia tik lietuvoj ir lietuviams sviecias, kad tai treneriui pasiske, kad jis treniruoja gerus zaidejus. ta lygi visu pirma reikia pasiekt ir irodyt rezultatais, ka obradovicius sekmingai daro visa savo karjera. pagarba.
2012-05-11
Atsakyti
pav
Obradovicius, geriausias ir tituluociausias pasaulyje treneris, niekas jam lygiuotis negali, ir negales bent jau artimoje ateityje
2012-05-11
Atsakyti
sghh
Eurolygoje uz Panatinaikos didesni biudzeta turi tik CSKA. Ir taip yra ne visada, dazniausiai Panatinaikos budavo klubas su didziausiu biudzetu Eurolygoje.
2012-05-11
Atsakyti
Lead
Koks trenerio nuopelnas, jis vienas is daugelio.

1. visada treniruodavo komandas, kurios turedavo didziausius biudzetus arba vienus is didziausiu.

2. Komandu sudeti nevisada treneriai sudaro, o daznai komandu savininkai, todel gal laimejimu paslaptis geri komandu valdytojai, kurie sugeba surinkti tinkamus zaidejus (kaip pvz barselona futbole, kiek turejo puoleju tiek beveik visi taptdavo geriausiais pasaulio futbolininkais, ne todel kad tik pacius geriausius turedavo, o todel kad komandos ssudetis puikiai surinkta ir kiekvienas zaidejas zino kaip ka daryti)

3. Dazniausiai turedavo geriausiai surinkta koanda. Jis pats pareiske, kad silpniausia komanda su kuria laimejo eurolyga bubo Madrido "Real" su Sobonio, Arlausku ir t.t. tai jo silpniausia treniruota komanda... dar klausimu kyla jo pergaleje...

4. Ateidavo treniruoti ant gatavo produkto t.y. komandu pagrindas jau budavo surinktas tik pasikeisdavo keli zaidejai. t.y. kazkas cia komentavo kad real nieko nepasiekia, nei viena komanda kuri pries sezona stipriai pakeicia zaidejus negali laimeti, nebent visus pakeis vien zvaigzdemis, bet ir tai gali laimeti gali ir nelaimeti...

Kad treneris jis geras, taip geras, ar tokiu kaip jis dar yra taip pilna...
2012-05-11
Atsakyti
Anonimas
I zalgiri ji!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-11
+1
Atsakyti
Devinto titulo bent jau siemet nebus. CSKA zymiai stipresne komanda, nors visiems su PAO lengva nebuna

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-11
Atsakyti
m.basketnews.lt

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-11
Atsakyti
pukis6Geras straipsnis, bet man idomiau tai kad Graikija bankrutuoja, o ju komandose zaidzia super zvaigzdes su kosminio didzio algomis.


Taigi graikai šiuo metu nori parduot Panathinaikosą rusams. Po šio sezono lygtais turėtų, pasitraukt dabartiniai savininkai
2012-05-11
Atsakyti
Lietuvos ekonomika
Kai paskaitai kokie abugeliai komentuoja ir kokias nesamones jie rasineja tai tampa aisku, kodel Lietuva bananaru respublika ir kodel tiek zmoniu gauna minimuma - nes uz didesni atlyginima GALVOT reikia ! Tai jei cia yra tokiu puikiai supras kodel PAO jau daugiau nei desimtmeti krepsinio elite laikosi... O runkeliams tokia viena uzuomina apie pinigus - REAL klubas (tiek krepsinyje, tiek futbole)
2012-05-11
Atsakyti
kasistas
lengva pasakyt, kad pinigai garantuoja titulus. norit pasakyt real neturi pinigu? barcelona? maccabi ar cask? labai lengva jiem laimet eurolygas? NE:) reikia tobulos komplektacijos ir tobulo susizaidimo, kur ir pasireiskia kas yra geresnis. panathinaicos nieko gero be diamantidzioneturi, visi nukvake seniai, kurie i jokio gero klubo starta nepatektu, bet jie geri kaip komanda!
2012-05-11
Atsakyti
roolll
Jis laimi todel, kad treniruoja turtingiausius Europos klubus, o kai turi pinigo kaip sieno, gali susipirkt visus zaidejus, kokiu tik sirdis geidzia.
2012-05-11
Atsakyti
durniai
Bargnamis su ednis7 du durniai be ateities, Kazlauskui irodyt kad uz Obradoviciu geresnis neuztenka snd laimet, jam dar reik maziausiai 5-6 eurolygos titulu, ir dar apie 20 titulu nacionaliniuose cempionatuose kad bent lygiuotis galetu, o dabar Obradoviciaus pranasumas yra zveriskai didesnis.
2012-05-11
Atsakyti
Geras straipsnis, bet man idomiau tai kad Graikija bankrutuoja, o ju komandose zaidzia super zvaigzdes su kosminio didzio algomis.
2012-05-11
+1
Atsakyti
geras treneris, bet nėra stebukladarys. Daugeliu kartų tapo čempionu, nes buvo klube, kuriame pinigai buvo neesminis dalykas. PAO iki šiol turėjo beveik 15 metų didelius pinigus (Graikijoje blogiau nei LTU su korupcija ir pinigų plovimu), o štai kai pinigai jau baiginėjasi jis kalba apie išėjimą ir bandys matyt tūpti ant kito pinigų maišo. Tas pats buvo su "profesoriumi Mesina" - kai nulipo nuo pinigų maišo, nebesupirko geriausių žaidėjų ir baigėsi.

Šiandien tikiu, kad Kazlauskas ir rusų pinigai pastatys į vietą gana pasikėlusį Zejlko ir graikus, kuriems ne tik ekonomikoj, bet ir krepšinyje greitai bus riesta.
2012-05-11
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 21

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.