Balčiūnas: „Krizę Europos krepšinyje pasiūlėme spręsti naujų rinkimų keliu“

2012-05-21 10:46
Rokas Buračas, „BasketNews.lt“ korespondentas
LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas ėmėsi iniciatyvos, siekiant geresnės ateities Europos krepšinyje, ir sulaukė didžiulio nacionalinių federacijų palaikymo
LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas ėmėsi iniciatyvos, siekiant geresnės ateities Europos krepšinyje, ir sulaukė didžiulio nacionalinių federacijų palaikymo
Nuotr. Fotodiena.lt/D.Radlinskas
Šį savaitgalį Liublianoje vykusioje „FIBA Europe“ generalinės asamblėjos sesijoje didžiosios Europos krepšinio šalys nusprendė imtis rimtų permainų valdant Senojo žemyno krepšinį. 

Naujų vėjų islando Olafuro Rafnssono vadovaujamoje „FIBA Europe“ panoro net 28 Europos šalių krepšinio federacijos, įskaitant ir didžiausias – Lietuvos, Turkijos, Serbijos bei Slovėnijos. Nuošalyje laikosi tik su FIBA nenorintys pyktis Ispanijos krepšinio funkcionieriai, kuriems pasaulinė organizacija patikėjo surengti 2014 m. pasaulio čempionatą. 

Daug problemų Europos krepšinio valdyme įžvelgiantis Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas sulaukė didelio kitų federacijų palaikymo. LKF organizaciją į kitą lygį pakėlęs lietuvis ėmėsi iniciatyvos suvienijant federacijas ir koordinuojant bendrus veiksmus.

Liublianoje kartu su LKF prezidentu Arvydu Saboniu viešėjęs Balčiūnas „FIBA Europe“ prezidentui įteikė 28 Europos šalių federacijų raštišką prašymą surengti neeilinę konferenciją ir neeilinius prezidento, valdybos narių bei finansininko rinkimus. 

Per šią savaitę turės būti išanalizuoti „FIBA Europe“ sekretoriatui pateikti dokumentai ir per 60 dienų pagal statutą turėtų būti surengta rinkiminė konferencija. 

Didžiausią federacijų nepasitenkinimą Europos krepšinyje vykstančiais procesais lėmė FIBA noras pertvarkyti tarptautinių turnyrų tvarką. FIBA panoro Europos čempionatus rengti kartą per ketverius metus – netrukus po olimpinių žaidynių. 

Jeigu toks sprendimas būtų priimtas, rinktinių iškovotos vietos Europos čempionatuose neturėtų jokios įtakos – mat kelialapius į pasaulio pirmenybes bei olimpines žaidynes Europos šalys išsidalytų per specialiai surengtas atrankos varžybas. 

Negana to, kad Europos čempionatai yra kur kas įdomesni nei pasaulio pirmenybės, kuriose dažnai pasitaiko rungtynių baigčių keturiasdešimties taškų skirtumu, Senojo žemyno čempionatus rengiančios šalys turi progą užsidirbti pinigų ir investuoti juos į krepšinio plėtrą.

– Ar į naują valdybą lietuviai pretenduoja? – paklausėme Balčiūno.
– Kol kas apie tai kalbėti labai anksti. Natūralu, kad norui pakeisti valdybą yra priešinamasi, todėl pirmiausiai reikės sulaukti „FIBA Europe“ atstovų pareiškimo, apie dokumentų priėmimą. Džiugu yra tai, kad procedūrą prižiūrės tarptautinė teisininkų kompanija, todėl procesas bus skaidrus. Apskritai, „FIBA Europe“ statute neeilinės konferencijos surengimas yra mažai reglamentuotas, todėl turime sulaukti teisininkų išaiškinimo, kaip ši procedūra turėtų vykti.

– Ar gali nutikti taip, kad sprendimas rinkti naują „FIBA Europe“ valdžią nebus patvirtintas?
– Nepriimti tikrai negali, nes yra surinkti 28 parašai. Tai pirmas kartas, kai raštišku keliu išreiškiamas noras surengti neeilinę konferenciją. Iki šiol kelis kartus tokių bandymų buvo, tačiau jie buvo tik žodiniai. O dabar daugelis federacijų pasirašė prezidentui skirtą laišką, išreikšdami aiškų norą surengti neeilinę konferenciją ir rinkimus. 

– Kuo federacijos yra nepatenkintos?
– Pagrindinė nepasitenkinimo priežastis yra ta, kad politika užgožia krepšinį. Visi tikisi, kad svarbiausia Europos krepšinio organizacija turi didžiausią dėmesį skirti vystant nacionalinį ir tarptautinį krepšinį. Reikia pripažinti, kad Europos krepšinyje yra nemažai problemų, o jas pirmiausiai reikia spręsti susitelkus. Susitelkimo iš tiesų trūksta – nuomonės stipriai skiriasi dėl „FIBA Europe“ generalinio sekretoriaus Naro Zanolino atleidimo, o prezidento demonstruojama vienybė smarkiai prasilenkia su realybe. Nesinori nieko kritikuoti, tačiau šie procesai prasidėjo natūraliai. Federacijos galvoja apie savo šalių krepšinį, tačiau nemažai dėmesio skiria ir Europos krepšinio vystymui. Tai iš tiesų labai sveikintina iniciatyva. Mes prisiimame šiokią tokią riziką suvienyti Europą, tačiau sprendimas nieko nedaryti būtų didžiulė klaida. Šie procesai nėra lengvi, tačiau tikimės, kad tai padės Europos krepšiniui tapti geresniu. 

– Ėmėtės iniciatyvos suvienyti Europą?
– Galbūt teisingiau reikėtų sakyti, kad pakoordinavome situaciją. Juk kažkam reikia imtis iniciatyvos. Aš pats turiu federacijų laiškus ir pats juos įteikiau prezidentui. Nėra jokios baimės ar nepamatuotos rizikos. Problemų yra ir jas reikia spręsti. Akivaizdu, kad „FIBA Europe“ valdyme yra krizė, o Lietuva šią krizę pasiūlė spręsti naujų rinkimų keliu.

Rodyti komentarus
Atrinkti (2) Visi (7)
Būtų gerai kad Balčiūnas taptų FIBAeurope prezidentu :)))
2012-05-21
-1
Atsakyti
Darknemo2000Tuo kad ispanai nepasirasys buvo galima neabejoti nuo pat pirmos minutes. Jiema dabartine Fiba Europe yra naudingesne nes soka pagal ju dudele, jie turi daug lobistu dabartineje Fiba Europe ir butent ju federacija yra viena is tu kuri daugiausiai itakos.


kad bent jau ankščiau ėjo kalbos jog didžiausias Europos bėda - prancūzai. Pastarieji labai proFiBietiški, daug mažiau jiems rūpi Europos reikalai.

Šiaip nenuostabu jog labiausiai suinteresuotos tos šalys kurios nukenčia, kokiams ten švedams ar šveicarams jokio skirtumo kokia EČ reikšmė, kuo skiriasi europos nuo NBA taisyklės ir jie su visais pakitimais sutiks, ko nenori (ir neretai gerai) tikrosios šio sporto šalys.
2012-05-21
+1
Atsakyti
AnonimasBet man niekaip nesuvokiama, kaip imanoma kad kažkoksai islandas vadovautu fiba europa padaliniui? Nu čia visiška nesamonė! Tas pats kas futbolui vadovautu koks lietuvis, kurio šalis niekada nežaidė jokiame futbolo čempionate.--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


Tokį islandą labai lengva valdyti. Kaip FIBA pasako, tas taip ir daro. Kaip marionetė. Kuo mažiau apie krepšinį išmano, tuo lengviau tvarkytis su žmogum. Pasižiūrėkit, kas FIBA Europe valdyboje dedasi. Islandas, gibraltarietis, liuksemburgietis, belgas, olandas, norvegas, portugalas, anglas, maltietis..:)) Iš krepšinio šalių gal tik 4-5 žmonės yra, bet jie mažuma. Todėl briedai ir vyksta.

Čia galite visus ponus apžiūrėti: http://www.fibaeurope.com/cid_bdOjQIrmGu...,RS5wTB2.html
2012-05-21
+1
Atsakyti
Anonimas
Bet man niekaip nesuvokiama, kaip imanoma kad kažkoksai islandas vadovautu fiba europa padaliniui? Nu čia visiška nesamonė! Tas pats kas futbolui vadovautu koks lietuvis, kurio šalis niekada nežaidė jokiame futbolo čempionate.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-05-21
+2
Atsakyti
AST
Galetu ji ar koki kita lietuvi isrinkti i prezidentus.
2012-05-21
+1
Atsakyti
Anonimas
Balciunas, kaip visada nemala S. reiktu jam apdovanojima iteikt uz jo naudingus darbus.
2012-05-21
+1
Atsakyti
Tuo kad ispanai nepasirasys buvo galima neabejoti nuo pat pirmos minutes. Jiema dabartine Fiba Europe yra naudingesne nes soka pagal ju dudele, jie turi daug lobistu dabartineje Fiba Europe ir butent ju federacija yra viena is tu kuri daugiausiai itakos.
2012-05-21
-2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 7

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.