Pas moteris sugrįžęs Grigas: apie švaistomus rusų milijonus ir nuvylusį LKL finalą

2012-06-13 11:01
Rokas Buračas, „BasketNews.lt“ korespondentas
Prie Baltarusijos moterų rinktinės vairo stojęs Rimantas Grigas dar nežino ar jo sugrįžimas į moterų krepšinį bus ilgas
Prie Baltarusijos moterų rinktinės vairo stojęs Rimantas Grigas dar nežino ar jo sugrįžimas į moterų krepšinį bus ilgas
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus
Kone po dviejų dešimtmečių į moterų krepšinį sugrįžęs buvęs Kauno „Žalgirio“ ekipos strategas Rimantas Grigas šiandien oficialiai pradeda naują karjeros etapą. 
 
Prieš kelis mėnesius prie Baltarusijos moterų rinktinės vairo stojęs Grigas šį vakarą naujame poste debiutuos per oficialias rungtynes. Lietuvio treniruojamos baltarusės maču su Vengrijos krepšininkėmis pradės kovas 2013 metų Europos moterų čempionato atrankos varžybose. 
 
Moterų krepšinis Grigui nėra naujiena. 1993 metais būdamas Vydo Gedvilo asistentu Kauno „Viktorijos“ komandoje jis iškovojo Lietuvos čempiono titulą. Ir tuomet ilgam patraukė į vyrų krepšinį. 
 
Praėjusį sezoną Grigas grįžo pas moteris – į turtingiausią moterų Eurolygos klubą jį talkininku pasikvietė Lietuvos rinktinės strategas Algirdas Paulauskas
 
Atvirame pašnekesyje su tinklalapio „BasketNews.lt“ žurnalistu Grigas kalbėjosi apie milijonų neskaičiavusį Rusijos klubą, užsakomuosius skrydžius ekstra klasės lėktuvais, išpaikusius Lietuvos aistruolius, gėdingą „Lietuvos ryto“ ekipos pasirodymą Lietuvos pirmenybių finale bei kitus įdomius dalykus. 
 
– Treneri, ar su moterimis dirbti sunkiau nei su vyrais? – tinklalapis „BasketNews.lt“ paklausė Grigo.
– Manau, kad vienodai sunku. Norėdamas pasiekti gerų rezultatų, visada visiškai atsiduodi darbui, išgyveni dėl jo. Pastebiu, kad moterys per treniruotes labai stengiasi. Galbūt joms ne viskas pavyksta, tačiau jos stengiasi ir padaro tai, ką prašai. Manau, kad viskas priklauso nuo to, su kokiais žmonėmis dirbi. Jeigu rasi bendraminčių, jie supras tavo filosofiją, dirbti bus lengviau. Tiek su vyrais, tiek su moterimis. 
 
– Bet norint gerai sutarti su moterimis, reikia puikiai išmanyti jų psichologiją. 
– Taip, tuo vyrų ir moterų krepšinis ir skiriasi. Merginoms ne visuomet gali pasakyti tai, ką galvoji. Bendraudamas su merginomis turi būti geresnis diplomatas, pasverti kiekvieną žodį, nes jeigu perlenksi lazdą, jos gali užsisklęsti savyje. Tuomet bendrauti bus labai sunku, negalėsi išreikalauti to, ko nori. Tuo tarpu bendraudamas su vyrais gali pasakyti ir griežtesnį žodį. 
 
– Ar koks nors auklėtinis yra jus taip išvedęs iš kantrybės, kad pasiuntėte jį „ant trijų raidžių“?
– Esu ne kartą griežtai pasakęs, treniruotėse visko yra buvę – ir emocijų protrūkio, ir karštų diskusijų, tačiau pasiųsti žaidėjo turbūt nėra tekę (juokiasi, – Red.). 
 
– Prieš devyniolika metų kartu su Vydu Gedvilu dirbote Kauno „Viktorijos“ moterų komandos treneriais, tačiau vėliau ilgam persikėlėte į vyrų krepšinį. Kodėl į moterų krepšinį grįžote po tokios ilgos pertraukos? 
– Taip jau susiklostė situacija, kad Algirdas Paulauskas mane pasikvietė į Jekaterinburgo UMMC komandą. Mačiau, kaip jis dirba, stebėjau, kaip valdo komandą, bendrauja su krepšininkėmis. Taktika ir treniruočių metodika vyrų ir moterų klubuose yra panaši, tačiau svarbiausia – bendravimas. Moterys gali visiškai atsiskleisti ir padaryti tai, kas neįmanoma, tačiau kartais net labai geros krepšininkės užsidaro savyje ir neatlieka net minimalių užduočių.
 
– Dirbote turtingiausiame moterų krepšinio klube visoje Europoje. Ar buvo tokių dalykų, kurie Jekaterinburge jus nustebino?
– Komanda prilipdyta prie didžiulio, apie 70 gamyklų valdančio, koncerno, todėl koks jos biudžetas – niekas nesupranta (juokiasi, – Red.). Vis dėlto visi sutaria, kad tai turtingiausias Europos klubas. Rusai valdo labai didelius pinigus. Kartais po eilinių rungtynių mums surengdavo tokius pietus, kad Lietuvos klubai sutaupę dviejų tokių pietų išlaidas galėtų gyventi visą sezoną. 
 
– Nejaugi?
– Aš taip manau. 
 
– Kuo jie tokie ypatingi?
– Kai Slovakijos mieste Košicėje iškopėme į Eurolygos finalo aštuoneto varžybas klubo vadovai mums surengė didžiausią balių su įvairiomis dovanomis. Iš Rusijos užsakomaisiais reisais buvo atskraidinti muzikantai... Ten viskas buvo surengta aukščiausiu lygiu, nes tie žmonės turi labai daug pinigų. Praktiškai į visas rungtynes skraidydavome užsakomaisiais reisais, o lėktuvai – ekstra klasės. 
 
– Tokie kaip NBA klubų?
– Taip. Su patogiais foteliais, pačiais geriausiais restorano patiekalais. Galėdavome rinktis iš kelių karštų ir šaltų patiekalų, įvairiausių vaisių, šviežiai spaustų sulčių. Kai tik panorėdavome, keliaudavome į bet kokį mieste vykstantį kultūrinį renginį ar koncertą. Neseniai buvo atvykęs garsusis Kanados cirkas. Užteko pasidomėti juo ir visai komandai buvo nupirkti VIP bilietai pirmoje eilėje. Klubo vadovai dėl krepšininkių labai stengdavosi.
 
– Ar tiesa, kad UMMC klube rungtyniaujančių krepšininkių artimieji į Jekaterinburgą skraidydavo verslo klase?
– Taip. Buvo galima skraidyti kokia nori klase. Mes patys visuomet skraidydavome verslo klase, taip keliauti galėdavo ir šeimos nariai. Turėdavai daugybę bilietų ir galėdavai juos paskirstyti taip, kaip nori. Aišku, skrydžių skaičius buvo proto ribose, tačiau pavyzdžiui aš neišnaudojau nė pusės jų. 
 
– Esant tokioms sąlygoms natūralu reikalauti aukščiausių tikslų. Kodėl jums nepavyko laimėti Eurolygos?
– Manau, kad ne tiek mes buvome kalti, kiek susiklostė nepalanki situacija. Finalo aštuoneto turnyre prieš pirmąsias rungtynes, per apšilimą susidūrusi su komandos drauge nosį susilaužė mūsų įžaidėja Sue Bird, o tiek pinigų turinti komanda daugiau įžaidėjų neturėjo. Klubo vadovų ne kartą klausėme, kas bus, jeigu ji patirs traumą. Jie sakydavo, kad viskas bus gerai ir kelioms minutėms ją kas nors pakeis. Pirmąsias finalo aštuoneto turnyro rungtynes su pagrindine savo varžove Valensijos „Ros Casares“ komanda žaidėme be įžaidėjos ir patyrėme nesėkmę 12 taškų skirtumu. Pralaimėjome tik dėl to. Vėliau Rusijos čempionato finaluose demonstravome labai aukšto lygio krepšinį, puikiai puolėme, gynėmės ir lengvai įveikėme savo varžoves. 
 
– Norite pasakyti, kad prieš sezoną neturėjote galimybės rinktis krepšininkių savo nuožiūra ir negalėjote pasikviesti pastiprinimo? Viską už jus sprendė klubo vadovai?
– Jie susirenka komandą patys. Trenerio nuomonės kartais paklausia tik dėl kelių krepšininkių. Jų strategija kartais būna labai įdomi – sezono viduryje sugalvoja pakeisti pagrindinę įžaidėją. Iki Naujųjų metų turėjome vieną įžaidėją, vėliau atėjo kita. Gynybą rengėme pagal fiziškai tvirtą įžaidėją, pagal jos galimybes konstravome ir ekipos puolimą, o staiga mums praneša, kad turėsime naują įžaidėją, kuri fiziškai buvo silpnesnė ir žaidė kitokio stiliaus krepšinį. Buvo sunku, tačiau mes suspėjome sutvarkyti komandos žaidimą. Tik labai gaila, kad Sue susilaužė nosį. 
 
– Ar Europoje labai gajus paprotys, kad komandos sudėtį savo nuožiūra komplektuoja klubo savininkas, o paskirtas treneris turi vadovauti jo surinktai žaidėjų grupei?
– Manau, kad Europoje yra labai mažai trenerių, kurie patys susirenka komandą. Ar jūs daug žinote tokių trenerių? Galbūt toks Ettore Messina, galbūt rusai klausė Jono Kazlausko. Tačiau trenerių nuomonės paiso tik elitiniai ir patys turtingiausi klubai. 
 
– Baltarusiai tokiais pinigais kaip rusai turbūt nesimėto?
– Mane sąlygos tenkina. Turiu gerą butą, automobilį, laiku gaunu atlyginimą, man taip pat padengia ir kuro išlaidas. Tikrai nesiskundžiu ir esu patenkintas. Man keliamas tikslas patekti į 2013 metų Europos čempionatą, o kaip bus vėliau – nežinau. Baltarusiai mane labai ilgai kalbino, o aš svarsčiau, kaip pasielgti. Galiausiai nusprendžiau jiems padėti, tačiau ar grįžtu ilgam, dar nenusprendžiau. 
 
– Ar baltarusiai moterų krepšiniui skiria didelį dėmesį?
– Baltarusijoje moterų krepšinis yra gerokai aukštesnio lygio nei vyrų. Moterys yra tapusios ir Europos čempionato prizininkėmis, neseniai ketvirtą vietą iškovojo ir pasaulio čempionate. Jos ten sulaukia didesnio dėmesio. Manau, kad taip susiklostė istoriškai. Europoje yra kelios šalys, kur moterų krepšinis yra kur kas aukštesnio lygio nei vyrų. Taip yra ir Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje. Daug ką lemia gilios tradicijos. 
 
– Kaip manote, kodėl Lietuvoje moterų krepšinis nėra populiarus tarp žiūrovų?
– Mūsų žiūrovai jau išpaikę. Jie mato labai stiprų vyrų krepšinį. Mūsų komandos labai pajėgios, turime labai stiprią vyrų rinktinę, į Lietuvą žaisti draugiškų rungtynių atvažiuoja geriausios Europos rinktinės ir klubai. O kur dar Europos taurės varžybos. Žiūrovai yra išpaikinti aukšto lygio krepšinio ir moterų rungtynės jiems jau nebeįdomios. Pasižiūrėti, kaip žaidžia moterys, susirenka tik specifiniai žiūrovai. Tie, kas turi ryšį su moterų krepšiniu. O paprastų sirgalių yra šimtas, kitas. Niekuomet nebus taip, kad labai stiprus būtų ir vyrų, ir moterų krepšinis. Jeigu mūsų rinktinė nebūtų tokia stipri, moterys gautų daugiau dėmesio. Juk jų pasiekimai irgi neblogi. Merginos yra iškovojusios Europos čempionių titulą, kovojo ir pasaulio čempionate. Juk prieš aštuonerius metus tuometė Vilniaus TEO komanda dukart paeiliui kovojo Eurolygos finalo ketverto varžybose, o tuomet jos rungtynes namie stebėdavo per 2 tūkst. sirgalių. 
 
– Aptempti marškinėliai žiūrovų į areną neprivilios?
– Sunku pasakyti. Šį klausimą reikėtų užduoti ilgiau moterų krepšinyje dirbančiam treneriui. 
 
– Vadinasi, jums tai nebūtų priežastis ateiti į areną?
– Galbūt reikėtų paieškoti kitų priemonių, tačiau kuo daugiau gražių merginų – tuo daugiau sirgalių tribūnose. 
 
– Ko dar reikia žiūrovams?
– Išpaikinti žiūrovai nori intrigų. Pasižiūrėkite į vyrų krepšinį. Žiūrovai visus metus laukia „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ dvikovų. Ar jiems bus įdomu, jeigu „Žalgiris“ žais su „Neptūnu“? Nebent klaipėdiečiams. Apskritai, šį sezoną buvo mažai dvikovų tarp „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“. Čempionato sistema buvo šiek tiek pakoreguota dėl vyrų rinktinės, tačiau dėl to nukentėjo žiūrovai. Jie nukentėjo ir todėl, kad „Lietuvos rytas“ nedalyvavo federacijos taurės varžybose. Manau, kad jie toje situacijoje pasielgė negražiai. Žiūrovai labai laukė tos dvikovos, tačiau vilniečiai gudravo, gudravo ir galiausiai beviltiškai pralaimėjo LKL finalus. Buvo net gėda žiūrėti. 
 
– Kodėl?
– Nes treneris pareiškia, kad mes darysime vieną ar kitą, o vėliau išeina absoliučiai nepasiruošę. Pirmas serijos rungtynes jie beviltiškai gavo ir pareiškė, kad pridarys „Žalgiriui“ spąstų. Tačiau antrose nesugebėjo apsiginti net du prieš du. Apie ką galime kalbėti? Žinoma, tai jų reikalai, tačiau žiūrovai turi pamatyti aukščiausio lygio krepšinį. Kuo daugiau šios komandos tarpusavyje susitiks Baltijos lygoje, Lietuvos taurėje ir finaluose, tuo bus geriau tiek klubams, tiek žiūrovams. O dabar Lietuvos čempionato finalai praėjo labai skurdžiai, nes „Lietuvos rytas“ visiškai nepasipriešino. Kaip treneris norėjau pasižiūrėti aukšto lygio dvikovas, tačiau vieni išėjo žymiai geriau nusiteikę ir pasiruošę, o kiti beviltiškai gavo ir pirmas, ir antras, o trečiose – jau maskatavo rankomis. 
 
– Gal galite atskleisti sėkmingos komandos pavyzdį?
– Pirmiausiai klubas turi turėti strategiją ir žinoti, ką nori padaryti bei per kiek laiko. Man atrodo, kad Jekaterinburgo klubui koją pakišo strategijos stoka. Mūsų komandoje nebuvo nė vieno jauno ar pusjaunio žaidėjo. Visos Rusijos krepšininkės buvo vyresnės nei 30-ies. Legionierės – tokio pat amžiaus. Kadangi visos žaidėjos žvaigždės, vos ką nors susimušusios jos tvirtina nebegalinčios žaisti. Taip tas „traumas“ gydosi mėnesį ar dar ilgiau. Mes vos atvykę sakėme, kad reikia šviežaus kraujo, jaunų krepšininkių, konkurencijos. O dabar atrodė, kad Jekaterinburgo klubas – tarsi Everesto kalnas, gyvenimo tikslas. Patekau į jį, nuleidau kojas ir ilsiuosi. Patekusios į šią komandą daugelis krepšininkių nusiramina. Gaudamas tokias sąlygas iš tiesų gali aptingti. 
 
– O ar mūsų didieji klubai „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“ turi strategijas?
– Manau, kad turi. Abi komandos rūpinasi jaunimu, „Žalgiris“ išlaiko turbūt pusę Prienų komandos krepšininkų. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje atsirado trečia stipri lietuviška komanda. O kiek teisinga klubų strategija, parodys ateitis. Anksčiau abu klubai turėjo gerą krepšininkų rengimo strategiją ir ryškiausi talentai visuomet papildydavo komandas. „Lietuvos rytas“ stengiasi nupirkti jauną žaidėją, o „Žalgiris“ juos augina Sabonio mokykloje ir kuria piramidę. Tai gerai ne tik „Žalgiriui“, bet ir Lietuvai. Tai padeda palaikyti gerą krepšinio lygį. 
 
– Pastarąjį sezoną jaunieji žalgiriečiai labai dažnai migruodavo tarp pagrindinės komandos ir kitų klubų. Turbūt tai nepadeda atsiskleisti.  
– Žinote, jiems yra labai sunku. Krepšininkai jaučia didelius reikalavimus ne tik iš vadovų, bet ir iš sirgalių. Jie nori, kad sirgaliams būtų įdomu. Dabar fanai vieną dieną gerai sužaidusį krepšininką nešioja ant rankų, o jau kitą dieną po prastų rungtynių gali išvadinti paskutiniais žodžiais.
Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (9)
2good
Tare kekse grigas:)
2012-06-15
-1
Atsakyti
abc
labai patiko issamus grigo interviu,ypac apie jekaterinburgo komanda,kuri yra pati turtingiausia del dosniu remeju,taciau milziniski pinigai niekaip negali padeti kolkas ugmk klubui laimeti moteru eurolyga.niekas ir nepasakys tikslaus ugmk komandos biudzeto,taciau jis yra tikrai milziniskas,kaip moteru krepsiniui.esu skaites rusijos sporto portaluose,tai buvo pasakyta,kad pagal turima kiekvienu metu biudzeta,ugmk komanda gali lygintis su daugeliu vyru eurolygos komandomis.jei pagal teisybe,tai nezinau,ar zalgirio bei lryto budzetai prilygstantys ugmk moteru krepsinio komandai,labai abejoju.manau,kad jekaterinburgo ugmk tas biudzetas metinisyra kur kas didesnis nei zalgirio bei lryto biudzetus sudejus kartu.rususporto portale buvo parasyta,kad zaidejos,beveik visos,juk ten zaidzia geriausios krepsininkes is viso pasaulio,gauna apie milijona euru grynai(mokescius sumoka pats klubas),plius dideles premijos,plius visi renginiai,plius komfortiski skrydziai,ko neturidaugelis eurolygos vyru krepsinio komandos,plius papildomi ivairus dalykai,kurie nera ugmk klubo skelbiami.kad taip butu moteru krepsinis mylimas Lietuvoje,kad atsirastu stiprus mylintis krepsini remejas,tai tikrai susirinktu daug sirgaliu.finansai yra riboti,tai ir sunku pasipriesinti turtingiausiems klubams..praeita sezona,kai pasiziurejau i pogrupe ,kuri teko kauno vici-aistems eurolygoje,buvo tikrai shokas,juk tai buvo pacios elitiskiausios moteru krepsinio komandos..daug tiketis ir negalima buvo,nors kovesi merginos,kaip tik galejo,ir dar dziugu,kad buvo pasiektu pergaliu.
2012-06-14
-4
Atsakyti
tomka
gerai pazemino laikrascio projekta. Per visus galus, visa Lietuva juokesi. Net Grigas. :D
2012-06-14
+1
Atsakyti
Labai puikus Grigo interviu .
2012-06-14
-1
Atsakyti
Na su Jakatenburgo komanda tai vistik taisyklė pasitvrtina - proto nenupirksi, net už labai didelius pinigus. Šitiek milijonų, o liko ant ledo, nes neturėjo antro įžaidėjo. :)) Dėl LKL finalo sutinku ir manau kitas LKL visas sezonas bus pravalas, jei nesugryš prie normalaus standarto.
2012-06-13
+4
Atsakyti
miltanosis is wilno
visada idomu skaityti jo pasisakymus :) tikrai geras treneris :)
2012-06-13
+2
Atsakyti
vinis
"tiek pinigų turinti komanda daugiau įžaidėjų neturėjo"
2012-06-13
+1
Atsakyti
to nu jo
:)))
2012-06-13
-2
Atsakyti
Nu jo...
Buvo net gėda žiūrėti.Koks cepelinas tokie koldunai.Pirmyn valstieciai!
2012-06-13
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 9

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.