Ar NBA žvaigždės kausis, kad išsaugotų dabartinį olimpinį formatą?

2012-07-30 13:04
Adrianas Wojnarowski, „sports.yahoo.com“

NBA žvaigždės turi veikti kartu, jei nori išsaugoti galimybę varžytis olimpiadoje
NBA žvaigždės turi veikti kartu, jei nori išsaugoti galimybę varžytis olimpiadoje
Nuotr. AP – Scanpix
Krepšinio pasaulio užkulisiuose kalbama, kad NBA ir FIBA derybos dėl krepšininkų amžiaus cenzo olimpinėse žaidynėse įvedimo sparčiai juda į priekį. Nors JAV rinktinės krepšininkai tokį Davido Sterno ir FIBA sumanymą sumalė į miltus, sprendimą galiausiai priims krepšinio funkcionieriai. 

Vis dėlto, slaptose FIBA ir NBA derybose netikėčiausia yra tai, kad NBA žvaigždės gali jas sustabdyti pačios. Tačiau krepšininkams bandoma įrodyti, kad jie neturi jokio sprendžiamojo balso ir viskas priklauso nuo Sterno, klubų savininkų ir FIBA malonės. Šie trys organai nori perskirstyti olimpines pajamas ir jas kontroliuoti, sukurdami naujo modelio pasaulio čempionatą.

Kol NBA ir FIBA dirba kartu, siekdamos parduoti transliacijų teisių paketus televizijoms ir pritraukti rėmėjus būsimam turnyrui, lygos žvaigždės gali sujaukti visą šį procesą paprastu vieningu teiginiu: padarykite olimpiadą žaidėjams iki 23 metų, ir mes neatstovausime Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinei naujajame pasaulio čempionate.

NBA superžvaigždės turi tokią didelę finansinę įtaką savo sporto šakai, kokios neturi nei NFL (Amerikos futbolo lyga), nei MLB (Amerikos beisbolo lyga) žaidėjai. Tačiau žvaigždės, kurios labiausiai prisideda prie didžiulių pardavimų, yra supančiotos tiek finansiškai, tiek fiziškai. Savininkai sukaustė jų judėjimą NBA, įvesdami algų kepurę ir mainų apribojimus. Dabar jie nori tą patį padaryti pasauliniu mastu.

„Krepšininkai turi galios, nes būtent jie žaidžia aikštėje, – pareiškė JAV rinktinės vidurio puolėjas Tysonas Chandleris. – Jeigu žaidėjai gali pasirinkti, žaisti ar nežaisti rinktinėje dėl to, kad kažkas iš jų yra atimama, tuomet, be abejo, mes galime tai kontroliuoti.“

31 metų Chandleris vienas nesikaus dėl krepšinio ateities. Jeigu žaidėjai nesusivienys, neparodys savo pozicijos ir nesustabdys imperialistinių NBA planų, jie bus sumindyti kaip visada. Tai neginčijamas faktas.

Kaip ir bet kurios kitos sporto šakos, NBA žvaigždės valdo visą pinigų aparatą: TV reitingus, rėmimo paketus, bilietų pardavimus, asmenines reklamas. Viską. Taip yra JAV ir taip yra likusiame pasaulyje, kur Kobe Bryantas ir LeBronas Jamesas vietinį krepšinio turnyrą gali paversti pasaulinio masto renginiu.

Sprendimas – paprastas, tačiau yra priežastis, kodėl žaidėjai nėra informuoti ir nežino apie NBA už nugarų rezgamas machinacijas su FIBA šį planą paversti tikrove.

Ta priežastis – NBA žaidėjų asociacijos vykdantysis direktorius Billy Hunteris. Jis yra pernelyg silpnas ir atitolęs nuo reikalų, kad imtųsi šio klausimo. Pastaruosius mėnesius jo padus dėl asociacijos piniginių reikalų svilina JAV prokuratūra ir Darbo departamentas. Taigi Hunteris pirmiausiai galvoja kaip apsaugoti save, o ne suka galvą dėl žaidėjų.

Tyrėjai, siekdami išsiaiškinti, kaip veikia Hunterio valdoma asociacija, perėmė dokumentus ir elektroninius laiškus, apklausė daugybę darbuotojų. Jie siekia išsiaiškinti, kas labiausiai pasipelno šioje organizacijoje. Žaidėjų asociacija dabar yra padalyta į dvi nutolusias grupes: Hunteris, šeimos nariai ir ištikimi darbuotojai prieš visus likusius. Dėl vieno galime būti tikri – kai visa tai baigsis, didžiausi pralaimėtojai bus NBA žaidėjai. Dabar Hunteris gina ne juos, o save. Asociacija praras daug pinigų, resursų bei įtakos.

Hunteris praktiškai nebebendrauja su krepšininkais, jis atšaukė žaidėjų asociacijos vasaros susitikimą. Jis niekada nebuvo nepopuliarus tarp NBA žvaigždžių ir tai žino.

Savininkai suprato, kad žaidėjai yra neorganizuoti, pažeidžiami ir juos lengva paveikti, naudojant FIBA ir NBA jėgą.

„Sprendžiant šį klausimą, mes sieksime, kad mums būtų leidžiama dalyvauti olimpiadoje nepaisant amžiaus limito“, – teigė Kevinas Love'as. Tačiau vos tik amžių ribojanti taisyklė bus priimta, nebeliks jokio kelio atgal. Žaidėjai turėtų garsiai piktintis jau dabar.

Patys NBA krepšininkai negali užsiimti griežtos pozicijos ir pareikšti, kad neatstovaus savo šaliai protestuodami prieš sprendimą, nes bus sumalti į miltus viešojoje erdvėje. Štai kodėl Hunteriui yra mokama beveik 3 milijonų JAV dolerių alga – tam, kad jis kalbėtų už žaidėjus. 

„Visi, kurie su tuo turi kažką bendro, turi imtis darbų, nes tai absoliučiai kvailas sumanymas, – teigė Chandleris. – Jis reikštų, kad tik vienas šiemetinės rinktinės narys galėtų žaisti kitoje olimpiadoje.“

Savininkai nori įkalbėti FIBA olimpinį krepšinio turnyrą paversti nieko nereiškiančiomis varžybomis su jaunimu iki 23 metų, ir kas dvejus metus rengti pasaulio čempionatus. Tai suprantama, tačiau trumparegiška. Pasaulio krepšinio čempionatas niekada neprilygs futbolo čempionatui, nes patriotiniai ryšiai futbole yra per gilūs. Olimpinės žaidynės NBA žvaigždes išskiria kaip pasaulines ikonas taip, kaip neišskirs niekas kitas, tačiau NBA savininkai nemano, kad tai jiems yra pelninga, todėl nori tiesioginių pajamų bendradarbiaujant su FIBA.

Kai kurie nori dar daugiau.

„Pagrindinis klausimas, kodėl mes turėtume bendradarbiauti su dabartiniu turnyru, jeigu galėtume tiesiog būti jo šeimininkais? – klausė „Mavericks“ savininkas Markas Cubanas. – Jeigu viskas būtų padaryta teisingai, tai būtų NBA valdomas turnyras, kuris turėtų potencialo prilygti pasaulio futbolo čempionatui. Tai toks produktas, kurį, mano nuomone, turėtume valdyti, o ne dalytis.“

Prasidėjus olimpiadai, Sternas truputį atsitraukė, tikindamas, kad nėra skubama priimti sprendimą, nėra jokio grafiko. Tai nesąmonė. Procesas jau vyksta ir visame krepšinio pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris negalvotų, kad Sternas ir savininkai jau apsisprendė: jie atsisako olimpinių žaidynių šlovės tam, kad gautų krūvą pinigų iš naujojo pasaulio čempionato.

Jie turi didelių planų, o jų akyse šoka didelių kupiurų doleriai. Superžvaigždės niekina šį planą ir turi susivienyti, sudaryti veiksmų planą ir veikti greitai. Hunteriui jie sumokėjo dešimtis milijonų JAV dolerių tam, kad jis jiems atstovautų, būtų jų balsas, lyderis, tačiau pastarasis šiame procese nedalyvauja.

Davido Sterno kirtis artinasi ir visi gali tik spėlioti: ar žaidėjai vėl nusileis ir leis lygai diktuoti jiems sąlygas?


Rodyti komentarus
Atrinkti (1) Visi (43)
xxx
nera olimpiadoj fules, neliktu ir kases
2012-07-31
Atsakyti
Anonimas
Jei jau nori riboti krepsininku amziu butu visai nieko ir pacio FIBA direktoriaus amziu jauninti.Panasu kad sitie kriosenos jau atgyveno ir serga smegenu veziu jei imasi tokiu nesveiku zingsniu.
2012-07-30
Atsakyti
Yra ir kita pusė. NBA gali nutildyti savus, tačiau WC dalyvauja ne tik JAV rinktinė, bet ir kitos 23. Jeigu FIBA žaidėjai, tarp jų ir LT rinktinė ignoruotų naujai planuojamą turnyrą ir kalbėtų apie tai garsiai (o jiems tai nedraus jokie NBA įsipareigojimai), gal ir būtų koks nors efektas.
2012-07-30
-1
Atsakyti
MefisPanvėžys (0)o aš nepagaunu, kodėl tik NBA žaidėjai turi priešintis? O kaip visas likęs pasaulis? Ne NBA žaidžiantys žaidėjai taip pat turi kovoti, juk šis apribojimas gresia ir jiem. Ir man iš vis pikta, juk Olimpiada yra pasaulinė šventė, o krepšinis yra populiariausia sporto šaka Olimpiadoje.--\Manau kad tai ir liecia tik USA rinktine o ne visas likusias.


deja, pagal ziurimuma olimpijadoje be konkurencijos lengvosios atletikos sakos... o karaliauja begimas, tai yra 100m sprintas :)
2012-07-30
+1
Atsakyti
:))) amerika mums padės
2012-07-30
+1
Atsakyti
merlinas
o aš nepagaunu, kodėl tik NBA žaidėjai turi priešintis? O kaip visas likęs pasaulis?


todel , kad tik JAV yra zaideju profsajunga, o europoje reikalus tvarko is "auksciau" ty. - FIBA ar ULEB.
2012-07-30
Atsakyti
mikas
o kas toliau? kai pamatys, kad euro komandos nesudaro dideles konkurencijos tai gal lieps po keleta amerikonu imt i rinktines. Kodel gi ne? Jei jau sugebes isdarkyt olimpini krepsini tai kodel sustoti tik ties tuo?

O siaip tai ne taip paprasta viskas cia. Kaip straipsnyje ir teigiama - krepsininkai yra sukaustyti. Na taip, jie gali pasakyti "Mes nezaisim ir bla bla bla", BET jei sternas priviliotu prie pasaulio cempionato rengimo visokius NIKE ar ADIDAS, tada jau kitas reikalas. Tada klausimas ar tos zvaigzdes, turincios milziniskus kontraktus su minetom kompanijom, taip lengvai gales sumint.]

Nu krc... Its only bussines
2012-07-30
Atsakyti
haz
„Pagrindinis klausimas, kodėl mes turėtume bendradarbiauti su dabartiniu turnyru, jeigu galėtume tiesiog būti jo šeimininkais? – klausė „Mavericks“ savininkas Markas Cubanas.

va priezastys kodel nori kad butu padaryta iki 23 metu. Pasaulio cempas atitektu amerikonam ir nemanau kad labai jau ispopuleretu tas krepsinis. I tuos cempus nesusirinktu nei Ispanu nei Lietuviu ar Serbu zvaigzdes..
2012-07-30
Atsakyti
erikas
Ko jie ten lenda prigalvoje visokiu nesamoniu ,,patis tikreusei netgi krepsinio niekada nezaide,,jau uzpiso ju visokie sprendimai, be nomones ziurovu ir paciu krepsininku,,tegul tie taip vadinami sporto politikai eina namo ir savo namose kanors keice ,,taisykles ir amziu,,panasei taip vireuses turi pirmas i toleta rite eiti nusisikti o jauneuses paskutinis ir viska nuplauti.
2012-07-30
Atsakyti
fd
bet olimpines zaidynes sumenkina psaulio cempionata ir jis netenka prasmes, todel manau fiba pritars ir as irgi pritariu
2012-07-30
Atsakyti
Sternu laikas į pensiją, o Cubanas matyt nelabai supranta kodėl futbolo čempionatai tokie pelningi. Kad jau prakalbom tai reikėtų ir futbole tvarką seną įvesti ir bus viskas aukštumoje.
2012-07-30
+1
Atsakyti
Anonimas
Nesamonė būtų
2012-07-30
+1
Atsakyti
kazkokia lempa cia
jei padarys iki 23 metu tai tegul visose sporto sakose.Tegu tada pervadina is olimpiados i tiesiog U-23 pasaulio jaunimo zaidynes.Tai cia vapse pizdiec butu. Zinant sterna ir tokiu nesamoniu galima sulaukt.
2012-07-30
Atsakyti
Nesamone
Nori padaryt toki cirka kaip futbole kur pustustes arenos nes nera ten i ka ziuret. Vieninteliai brazilai turi normalia komanda.
2012-07-30
Atsakyti
Big_D
Debile tu panvėžy,krikets nežaidžiams,bet kašis ir fulė žaidžiami. Galva su kefyrų išsiplauk.
2012-07-30
Atsakyti
NerasistasEina jie.... su savo amziaus cenzu cia visiskas zaideju menkinimas sakykime bus U 23 ciampionatas o jeigu esi talentingas ir tau 20 metu ir nepatenki i ringtine o kita olimpiada istobuleji ir stai tau jau 24 per senas.... cia visiska diskriminacia o Sterna isvis mesti lauk su savo cirku...


idiotas tu pasiskaityk daugiau... U-23, bet jie gali vežtis 3 vyresnius žaidėjus nei 23metai...
2012-07-30
Atsakyti
Nerasistas
Eina jie.... su savo amziaus cenzu cia visiskas zaideju menkinimas sakykime bus U 23 ciampionatas o jeigu esi talentingas ir tau 20 metu ir nepatenki i ringtine o kita olimpiada istobuleji ir stai tau jau 24 per senas.... cia visiska diskriminacia o Sterna isvis mesti lauk su savo cirku...
2012-07-30
Atsakyti
Mefis
Panvėžys (0)

o aš nepagaunu, kodėl tik NBA žaidėjai turi priešintis? O kaip visas likęs pasaulis? Ne NBA žaidžiantys žaidėjai taip pat turi kovoti, juk šis apribojimas gresia ir jiem. Ir man iš vis pikta, juk Olimpiada yra pasaulinė šventė, o krepšinis yra populiariausia sporto šaka Olimpiadoje.

--\

Manau kad tai ir liecia tik USA rinktine o ne visas likusias.
2012-07-30
-1
Atsakyti
pizhas
sternas padare staciakampe baudos aikstele, atitolino tritaskio linija, padarys ir amziaus cenza...pinigai valdo
2012-07-30
-1
Atsakyti
Siaip tai Londonas mega city ir jame apie 9 mln zmoniu taip kad uzpildyt arenas vienas juokas nesvarbu kokia sporto saka
2012-07-30
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 43

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.