Lietuviai veteranų čempionato organizavimą pakėlė į aukštesnį lygį

2012-08-03 17:17
Ingrida Vytaitė, „BasketNews.lt“ korespondentė

Veteranų čempionate dalyvauja apie 1600 dalyvių
Veteranų čempionate dalyvauja apie 1600 dalyvių
Nuotr. Irmantas Kojelavičius
Kaune liepos 28-rugpjūčio 5 dienomis vykstančio Europos veteranų čempionato organizatoriai turi kuo džiaugtis ir didžiuotis. Jiems pavyko surengti tokį čempionatą, kokio dar nebuvo surengę kiti.

Apie šio čempionato džiaugsmus ir rūpesčius tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo čempionato organizacinio komiteto komunikacijos direktorė Skaistė Jasevičiūtė.

Apie FIMBA

„Ši pasaulinė veteranų krepšinio organizacija susikūrė ir rengti tokius čempionatus pradėjo Argentinoje. Organizacija kuruoja pasaulio čempionatus, taip pat sprendžia kuriose Europos šalyse vyks čempionatas.

Lietuva to laukė 12 metų, o pasiruošimui turėjome gerą pusmetį. Mes jau dvejus metus žinojome, kad tai vyks Lietuvoje, ir nors komandas pradėjome burti vėliau, tačiau viską spėjome.

Atvykę į Lietuvą, organizatoriai buvo labai maloniai nustebinti, nors žinojo, kad Lietuva, ypač Kaunas, myli krepšinį, bet tokių sąlygų nesitikėjo.

Tarp kitko, viena iš svarbesnių žmonių FIMBA, organizacijos prezidento Rubeno Rodrigezo Lamo žmona rašo knygą apie Lietuvius emigrantus Argentinoje.“

Apie dalyvaujančias šalis ir amžiaus grupes

„Čempionate iš viso dalyvauja 22 šalys (Austrija, Baltarusija, Čekija, Estija, Graikija, Gruzija, Ispanija, Italija, Juodkalnija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Moldova, Rusija, Serbija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Ukraina ir Vokietija) su 133 komandomis. 

Didžiausia delegacija yra iš Rusijos – 32 komandos, antra – Lietuva su 20 komandų. Trečioje vietoje pagal komandų skaičių yra Vokietija kuriai atstovauja 13 komandų. 

Nors mes tikėjomės didesnio skaičiaus dalyvių – dalyvauja iš viso apie 1600, tikėjomės apie 2000. Norėta 150 komandų, bet ir 133 yra geras skaičius. 

Vyrai žaidžia amžiaus grupėse nuo 30-35 iki 70-75 metų. Moteris – nuo 30-35 iki 55 metų. Įsipareigojome, kad komandos sužais 286 rungtynes.“

Pakeltas čempionatų lygis

„Visa kita vyksta geriau negu tikėjomės. Apie šį čempionatą sulaukėme gero atgarsio iš dalyvių bei FIMBA. 

Skaistė Jasevičiūtė

„Buvo baimintasi, kad tikrai nebus susidomėjimo šiuo čempionatu, nes dabar vyksta didžiausias pasaulyje sporto renginys – olimpinės žaidynės. Dar buvo manyta, kad miestiečiai tiesiog pavargo nuo krepšinio, nes pastaruosius metus Kaune ir Lietuvoje įvyksta daug įvairiausio amžiaus čempionatų. Tačiau realybė mus pradžiugino, žmonės tikrai aplanko varžybas, aišku, ne tokiais kiekiais, kaip per buvusius čempionatus Lietuvoje, bet tai mus tikrai tenkina.“

Viską stengėmės surengti pagal reglamentą, atidarymo ceremonija vyko kaip pridera: su delegacijų vėliavomis ir kitais atributais. Buvo vertimas į anglų bei rusų kalbas. Taip pat vyko ir koncertas.

Per FIMBA gyvavimą šis Europos veteranų čempionatas yra 7-asis, kitais metais Salonikuose būsiantis pasaulio čempionatas – 13-asis. Per visą šį laiką pasitaikydavo visokių kuriozų: veteranai žaisdavo bibliotekose, futbolo aikštyne, kur lydavo ir tikrai nebuvo pritaikyta krepšiniui. Šiuo atveju, mes tikrai aukštai pakėlėme kartelę. 

Žaidžiama 10 salių: Kauno sporto halėje, LKKA universiteto salėje, KTU universiteto salėje, Krepšinio mokykloje „Aisčiai“, A. Sabonio krepšinio centre, „Žalgirio“ treniruočių centre („Kaustoje“), „Energijos“ salėje bei „Žalgirio“ arenos dvejose salėse: pagrindinėje bei treniruočių.

Taip pat pirmą kartą vedame tiesioginę statistiką. Tai buvo pati didžiausia naujovė. 

Kol kas viskas vyksta tikrai sklandžiai. Nėra ir jokių rimtų žaidėjų traumų, ar kitų netikėtumų. 

Labai džiaugiamės, kad apdovanojimų ceremonija vyks „Žalgirio“ arenoje, nes ji yra tikrai talpi, ko nepasakytumėme apie sporto halę, ir yra puikus žmonių traukos centras.“

Veteranų gyvenimas Kaune

„Veteranai, lyginant su kitais krepšininkais, turi vieną didžiulį skirtumą – jie yra labai savarankiški. Atvažiavo su gausia palyda: sutuoktiniais, vaikais, anūkais. Patys važinėja taksi už savo lėšas, gyvena kur nori, maitinasi įvairiose kavinėse. Todėl tai yra didžiausias pliusas ir atokvėpis mums, nes, pavyzdžiui, jei reikėtų pamaitinti apie 2000 žmonių – su mūsų šalies biudžetu tai būtų padaryti labai sunku arba tiesiog neįmanoma. Nebūtų net jokių minčių apie tokį čempionatą. Žaidėjai daugiausia gyvena didžiausiuose viešbučiuose, kai kuriuose bendrabučiuose. Taip pat, populiaru išsinuomoti butus. Tai yra tokie butai, kuriuose para kainuoja apie 80-100 litų. 

Žaidėjų gyvenimas užvėrus salės duris nesibaigia. Jie tikrai aktyviai leidžia laiką, dalyvauja mūsų rengiamuose renginiuose: buvo VIP ir socialinis vakarėlis, lankosi kavinėse, apžiūrinėja senamiestį, džiaugiasi puikiu oru. Beje, Kauno miesto verslininkai taiko veteranams įvairias nuolaidas, rengia gyvos muzikos koncertus bei kitokias pramogas. Visi yra patenkinti – ir verslininkai, ir dalyviai. Turizmo prasme Kaunas tikrai daug laimėjo.“

Problemos dėl Parodos gatvės atnaujinimo

„Vienintelis nemokamas dalykas veteranams yra tai, kad su čempionato akreditacija jie gali nemokamai važinėti viešuoju transportu. Tačiau, kai šiuo metu yra uždarytas Parodos gatvės kalnas, viskas yra šiek tiek sunkiau, nes į kai kurias sales reikia važiuoti daug ilgiau.Tai buvo ir išliko didžiausia mūsų problema (ant šio kalno įsikūrusios Kauno sporto halė ir Lietuvos kūno kultūros akademija, kuriose vyksta veteranų rungtynės, aut. past.).

Čempionato atidarymas vyko halėje, taip pat rugpjūčio 1 d šalia halės vyko trikrepšio turnyras, kuriame dalyvavo ir pats šio žaidimas sumanytojas Anatolijus Nesmejanovas. Tai susilaukė kauniečių ir miesto svečių dėmesio. Tai pat vyko ir 3x3 konkursas.“

Savanoriai ir organizatoriai

„Viskas vyksta tikrai sklandžiai, nereikia didelio skaičiaus savanorių – iš viso jais dirba 25 žmonės. Organizaciniame komitete yra 10 žmonių. 

Kaip minėjau, veteranai yra labai savarankiški, viską jie daro patys. Sportininkai net turi galimybę gauti autobusą ir su visa komandą išvykti į Nidą. Tai mums palengvina gyvenimą, nes jie yra patys už save atsakingi. Gali vėluoti, neatvykti į rungtynes, tačiau tada komandai būna įrašomas techninis pralaimėjimas. 

Prieš čempionatą veteranai gavo tokias knygeles su naudinga informacija, jomis vadovaujasi ir jokių klausimų neturi. Kol kas per dieną ateina tik apie 3 žmones ko nors paklausti. 

Dar kartais sulaukiame klausimų kur yra geresiausios parduotuvės, nes visi nori pasipuošti kai tam yra progų, pavyzdžiui, kai vyko čempionato atidarymas, socialinis vakarėlis arba kiti renginiai.“

Pergalių troškimas ir liūdnos to pasekmės

„Kai kurie žaidėjai čia atvažiavę ir nusiteikę rimtai kovoti dėl pergalių, kitų didesnis noras pabendrauti, pabūti su savo komanda, pažinti Lietuvą. 

Labiausiai ką nors laimėti nori italai ir rusai, aišku, lietuviai. Tarp jų vyksta įtemtos kovos. Žaidėjai labai baiminosi sukčiavimų, klausinėjo, ar viskas buvo tvarkoje, ar nebus nuslėptas amžius.

Taip pat šiame čempionate yra ir debiutuojančių. Tai – ispanai, kuriems atstovauja moterų komanda, turinti net savo talismaną – mažą berniuką. Jie turėjo ypač daug klausimų mums, kažkodėl įsivaizdavo, kad čia nebus vandens ir dar daug ko, tačiau atvažiavę labai nustebo ir yra tikrai patenkinti sąlygomis. 

Labiausiai baiminomės sunkių sveikatos sutrikimų. Per visą čempionatų istoriją yra pasitaikę net ir mirčių. Žaidėjai atiduoda visas savo jėgas aikštelėje ir tikrai nelengva žiūrėti kaip, pavyzdžiui vyriausias čempionato žaidėjas 79 metų rusas bėgioja aikštelėje.“

Muštynės

„Tarp žaidėjų buvo pasitaikęs vienas konfliktas – 40-ečių amžiaus grupėje susimušė italai ir lietuviai. Tie žaidėjai buvo nubausti ir negalėjo poros rungtynių. 

Kai kurie žaidėjai, ypač vyresni, laiko vis dar save laiko žvaigždėmis. Nors jau ir ne tas amžius, daraisi lėtesnis, bet vistiek - noras pasirodyti yra.“

Kauniečių aktyvumas

„Buvo baimintasi, kad tikrai nebus susidomėjimo šiuo čempionatu, nes dabar vyksta didžiausias pasaulyje sporto renginys - olimpinės žaidynės. 

Dar buvo manyta, kad miestiečiai tiesiog pavargo nuo krepšinio, nes pastaruosius metus Kaune ir Lietuvoje įvyksta daug įvairiausio amžiaus čempionatų. 

Tačiau realybė mus pradžiugino, žmonės tikrai aplanko varžybas, aišku, ne tokiais kiekiais, kaip per buvusius čempionatus Lietuvoje, bet tai mus tikrai tenkina.“

Šansai, kad pamatysime Sabonį čempionate

„Vienus traukia pats renginys, kiti nori pamatyti apdovanojimus, dar kiti atvykusias buvusias krepšinio žvaigždes, kaip Tarakanovas, lietuviai Jovaiša, Žukauskas ir kiti. Buvo kalbėta, ir tai tikrai nebuvo kažkoks gandas, kad savo mažiaus grupėje žais Arvydas Sabonis. Tikrai norėtusi jį pamatyti, bet visi puikiai žinome, kad jis turi problemų su širdimi ir stengiasi saugoti savo sveikatą. Taip pat jis yra užimtas žmogus. Jo pamatyti tikrai nesitikima, nebent, jei galės, atvyks į čempionato uždarymą.“

Mintis apie pasaulio čempionatą

„Kadangi mums viskas gerai sekasi, gavome pasiūlymą nuvykti į būsimą pasaulio veteranų čempionatą Salonikuose. Iš pradžių mes į tai žiūrėjome su šypsena, vėliau ilgai svarstėme ir nusprendėme važiuoti.

Pasaulio čempionato idėją ateityje mes pradėsime rimtai svarstyti ir, jei gerai seksis, žiūrėsime. Jei nuspresime, kad mes išgalėsime jį surengti – lauksime FIMBA pritarimo. Mums dar gali padėti tai, kad šio čempionato Kaune organizacinio komiteto prezidentas Anatolijus Čupkovas yra tikrai svarbus ir gerbiamas žmogus FIMBA. Tačiau viskas įvyktų tikrai ne artimiausiu metu.“

Tikslas – nepamiršti veteranų

„Anatolijus Čiupkovas tikrai labai stengiasi, kad veteranai nebūtų pamiršti. Sporto halėje buvo atidayta veteranų fotografijų paroda.

Visi žinome Arvydo Sabonio kartą ir kas buvo po jos, tačiau kas buvo prieš tai, nepelnytai pamirštame. 

Pamirštame ir buvusius garsius trenerius, kurie yra nublankę prieš Vladą Garastą. Tai yra naturalu, bet mes stengiamasi viską atgaivinti. Taip pat atgaiviname legendinės komandos. Prie viso to labai daug prisideda organizacinio komiteto narys Algimantas Stasys Anužis.“

Žiniasklaidos susidomėjimas ir remėjai

„Turime informacinius partnerius „Sport1“, „Kauno dieną“ ir „BasketNews.lt“. Susidomėjimas yra naturalus, koks ir gali būtų šiame mieste, nes čia jis gali būti didžiausias. Jeigu būtume Vilniuje, susidomėjimas būtų kitoks nei Kaune.

Turėjome spaudos konferenciją ir joje apsilankė tiek spaudos atstovų, kurie rašo apie krepšinį, tiek kiek galėjo.

Dabar visą dėmesį užima olimpiada, o ir veteranų čempionato specifika yra kiek kitokia. Ateinantieji pasižiūrėti, kaip žaidžia 75 metų krepšininkas, yra labiau dėl smalsumo, o ne dėl sportinio intereso.

Rasti remėjus Lietuvoje buvo sunkoka. Juk yra rizika ir nežinia kiek lietuviškų komandų žais svarbiose varžybose, o juk remti kitataučius nelabai norisi. Tačiau tikrai atsirado geranoriškų žmonių, kurie mus rėmė savo produkcija: vandeniu, būtinomis prekėmis. Mes jiems esame labai dėkingi.“


Rugpjūčio 4-5 dienomis „Žalgirio“ arenoje vyks finalinės čempionato kovos. Tikslius tvarkaraščius rasite pirmenybių interneto svetainėje.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (3)
nu bet jau parasyta tai berasciu berascio. Redaktoriai bent galetu klaidas istaisyti
2012-08-03
-2
Atsakyti
Bent senukai moka dar žaist.
2012-08-03
Atsakyti
Anonimas
nu liux tokie dalykai. pagarba.
2012-08-03
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 3

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.