Fenomenalusis Dirkas nenustoja tobulėti

2005-03-12 11:48
David DuPree, "USA Today"

Jis yra 210 cm ūgio krepšininkas, grojantis saksofonu. Jis fechtavosi su Pasaulio čempionu. Žaidžia tenisą, biliardą ir stalo tenisą. Tačiau krepšinio aikštelėje šį sezoną jis siekia to, ko dar nėra buvę per visą Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) istoriją - tapti rezultatyviausiu lygos krepšininku, kilusiu ne iš Jungtinių Amerikos valstijų, rašo Davidas DuPree iš "USA Today".

Jis - tai Dalaso "Mavericks" puolėjas Dirkas Nowitzki. Sužaidus beveik tris ketvirtadalius NBA reguliariojo sezono rungtynių vokietis rezultatyvumu (26,9 taško per rungtynes) nusileidžia tik Allenui Iversonui (30,3) ir Kobe Bryantui (28,4). Tačiau D.Nowitzki komanda, priešingai nei pastarųjų dviejų krepšininkų, tvirtai stovi atkrintamųjų varžybų lenktynėse, su 41 pergale ir 20 pralaimėjimų Vakaruose žengdama ketvirta.

"Dirkas yra ypatingas žaidėjas, - sako "Mavericks" gynėjas Michaelas Finley, vokiečio komandos draugas per visą septynerius metus trunkančią jo karjerą. - Kartais per rungtynes pagalvoji, kad taip gera, kad jis yra tavo komandos narys".

Tampa nebesvarbu, kad šis krepšinio fenomenas, kilęs iš dėl futbolo pamišusios Vokietijos, pirmiau pamėgo rankinį ir niekad nežaidė krepšinio JAV koledže.

"Krepšinį pradėjau žaisti būdamas 12 ar 13 metų, - prisimena D.Nowitzki. - Rankinį žaisti mane išmokino tėvas ir jis buvo priblokštas, kai pasirinkau krepšinį. Jis manė, kad galiu daug ko pasiekti žaisdamas rankinį, tačiau viskas pakrypo kita linkme".

Vienas svarbiausių D.Nowitzki karjeros "kaltininkų", buvęs Vokietijos rinktinės žaidėjas Holgeris Geschwinderis šešiolikmetį talentą pastebėjo per krepšinio rungtynes D.Nowitzki gimtajame mieste Viurcburge.

"Jis atrodė juokingai, - sako H.Geschwinderis. - 210 cm ūgio, be jokių techninių sugebėjimų, tačiau kaip savo amžiaus krepšininkas viską atlikinėjo teisingai".

H.Geschwinderis pažinojo D.Nowitzki mamą, Helgą, jaunystėje žaidusią Vokietijos moterų krepšinio rinktinėje, ir nuėjęs pas ją bei jos vyra pareiškė: "Aš galiu padaryti Dirką geriausiu visų laikų Vokietijos krepšininku, kuris žais NBA. Jis tik turi norėti su manimi dirbti".

Taip prasidėjo draugystė, besitęsianti iki šiol. D.Nowitzki kiekvieną vasarą, pasibaigus sezonui, vis dar tobulina įgūdžius dirbdamas kartu su H.Geschwinderiu. Kartais treneris su "Mavericks" žvaigžde dirba netgi sezono metu.

"Be jo aš nebūčiau ten, kur esu dabar, - trenerio nuopelnus pripažįsta D.Nowitzki. - Jis mane išmokė, kaip mesti į krepšį ir žaisti krepšinį. Aš jam dėl visko skolingas".

Kad jo auklėtinis patektų į NBA, H.Geschwinderis parengė planą, kuris prasidėjo nuo metimo tobulinimo.

"Bandžiau jam įdiegti krepšinio pagrindus, - pasakoja H.Geschwinderis. - Visų pirma susikoncentravome ties metimu, nes jei norėjome patraukti žmonių Amerikoje dėmesį, turėjome jiems parodyti 210 cm ūgio žaidėjas, kuris moka mesti į krepšį. Iš pradžių mes nė minutės neskyrėme gynybos tobulinimui".

D.Nowitzki darė viską, ką sugalvodavo jo novatoriškasis treneris. Mėtė atsispirdamas viena koja, darydavo špagatus ir netgi vaikščiojo ant rankų. Viską, kad ugdytų jo koordinaciją ir judrumą.

Ištobulinę metimą, vokiečiai perėjo prie kovos dėl kamuolio ir gynybos. Šiam tikslui H.Geschwinderis aprengė D.Nowitzki specialia apranga, įbruko į rankas špagą ir pasiuntė jį fechtuotis su Vokietijos čempionu. Visa tai darė tam, kad krepšininkas suvoktų, jog apsiginti yra ne mažiau svarbu nei pulti. Visgi gynyba yra vienas žaidimo aspektų, dėl kurio D.Nowitzki iki šiol turi lieti daugiausia prakaito.

Darbas išlietas treniruočių salėje nenuėjo veltui. Aštuoniolikmetį Dirką pastebėjo Dalaso "Mavericks" treneris Donas Nelsonas ir iškart suprato atradęs retą deimantą.

"Tada pamaniau, kad tokio fenomenalaus žaidėjo dar nesu matęs, - kalba D.Nelsonas, pakvietęs D.Nowitzki 1998-ųjų Naujokų biržoje. - Jis buvo 210 cm ūgio žaidėjas, galintis greitai judėti, kovoti dėl kamuolio ir turintis tobulą metimą".

Metus tyliai kentėjęs aplinkinių pašaipas ir spaudimą dėl tokio pasirinkimo, D.Nelsonas netrukus sulaukė dividendų. D.Nowiztki jau antrajame savo sezone pelnydavo 17,5 taško ir po krepšiu sugriebdavo 6,5 kamuolio - abu rodikliai dvigubai geresni nei debiutiniame sezone.

"Mano krepšinio stilius labai tiko prie Nellie (D.Nelsono pravardė, - red. past.) sistemos, - kalba D.Nowitzki. Jau debiutiniame sezone jis mane įleido į startinį penketą ir visuomet mane skatindavo. Net nenoriu galvoti, kas būtų, jei būčiau žaidęs kokioje kitoje komandoje. Man būtų buvę žymiai sunkiau".

O dabar visi sunkumai tenka varžovams.

"Jis neįtikėtinai sunkiai sustabdomas, kai žaidžia vienas prieš vieną, - sako buvęs D.Nowitzki komandos draugas ir vienas geriausių jo asmeninių draugų Steve'as Nashas. - Dėl savo ūgio ir metimo stiliaus jis yra... analogo neturintis krepšininkas".

Visgi su vienu krepšininku jis dažnai lyginamas. Devintajame dešimtmetyje su žalia Bostono "Celtics" uniforma NBA arenose siautėjęs Larry Birdas dažnai girdi lyginant jį ir Dirką.

"Jo karjerą seku nuo vidurinės mokyklos ir man tikrai patinka Dirko žaidimas, - pripažįsta L.Birdas. - Manau, kad žmonės mus lygina visų pirmiausia dėl ūgio ir puikaus tolimo metimo".

Pats D.Nowitzki nemano, kad jau pasiekė tokį lygį, kokiame žaidė L.Birdas.

"Tikiuosi, kad vieną dieną ir aš toks būsiu", - kukliai ištaria D.Nowitzki.


Rodyti komentarus
1 2 3  »
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-13 18:19
O gal gerbiami komentuotojai galetu man pasakyti, kuom pasikeles yra LBJ?
Kad isreklamuotas? Kol kas reklama jis pateisina 150%
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-13 18:16
Lebroniaus ir Iversono negalima sulyginti....
Paprasciausiai ju paskirtis nevienoda....
Ir apskritai, abu losia gana prastose komandose....
Seip, jei Lebronius ir toliau tokiais tempais tobules, tai uz poros metu jokie Iversonai ar Bryantai ne is tolo jam prilygt negales...
Tokia paprasta statistika - siemet Bronius padaro 5 taskais daugiau nei pernai, taciau metimu daro netgi maziau.
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-13 16:12
to be_rysio:
210cm buvo ,kai ji pastebejo tas vokietis treneris ir kai ji pastebejo Mavs treneris ...
O va dabar tai jo ugis 213cm ..
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-13 14:09
kad aiversonas labiau pasikeles uz labrona tai faktas visu pirma jis gatvinis yra labronas auklejamas buvo visai kitaip , skaiciau per olimpiada straipsni kazkur kad mazdaug tam viezbuti laive kur gyveno usa komanda buvo ir lietuviu, tai vienas bicelis paprase iversono nusifotkint ir paraso tai tas nuejo piktai paziurejes tik, o labronas ne tik nusifotkino bet dar ir pasnekejo palinkejo sekmes lietuviams, o po bronzos varzybu net maikute padovanojo...
tai tik menkas pavyzdys aisku, bet net ne...
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 22:04
o tie lyginimai.. buvo cia ir apie peja pripezeta, kad jo metimas panasus i biordo, cia visi jau kliedet pradeda ir jei biski kas iskart lygina;) kada sie du europieciai vien savo itaka isves savas komandas n-sykiu ir nba finalus, tada gal ir bus ka lygint:) o, kol kas tai tik kliedesiai:)
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 21:57
super
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 20:38
Geras tas Novitckis:)
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 17:56
Nowitzki's visuomet kiek ji prisimenu turejo nebloga metima ir gerai puldavo. Del gynybos tai cia gal ir tiesa sako, bet juk neimanoma visose srityse but geriausiu... Shiaip tai tikrai didelis talentas; galejo Lietuvoj gimt, ot tai butu paspirtis: kiek esu girdejus, tai atrodo lyg ir neatsisako savo shaliai atstovaut, ir visai nesvarbu, kad ji ne viena ish geriausiu (deja kai kuriem musu kashininkam (pirshtais nerodysim) reiketu iesh jo pasimokyt melies tevynei; noro ginti shalies garbe)
beje, sulau straipsnio kopintojam ishmokt taisyklingai, be klaidu rashyt tekstus. Pvz.: gal pas pirmokus nuvykit, ten atrodo mokomasi, kur reikalingos nosines raides:() Geda tikrai
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 16:36
Kaip is pasakos Dirkas...Talento vaikinukas nestokoja.Ir manau kad dar tai nera jo karjeros zenitas
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 15:35
... blyn, kur eurobasket.lt?:(
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 15:30
siaip tai jo ugis 213cm... :D :D :D
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 15:22
Nesutikciau kad Iversonas maziau pasikeles uz LeBrona, siaip nemegstu as James'om, bet jis tikrai nera labiau pasikeles uz AI
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 15:13
Hmmm... nieko nauja... seniai girdeta si Nowitzkio istorija...
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:56
to Marusa:
Tai gal but. Bet mes cia ji lyginom su Iversonu. O LeBronas tikrai labiau pasikeles nei Iversonas.
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:47
To kaunaz: Melo yra zymiai labiau pasikeles nei LeBronas
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:42
Taigi =urnalistai ar tai kas ten isrinko taip :
1.Dirkas Nowitski
2.Saras
3.Pau Gasolis ar tai Stoja
4.ir t.t.
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:42
to YourAnswer:
Nezinau ka tu manei ir kas tau netinka arba nepatinka mano komentaruose, bet as toks koks esu.
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:42
birda ne vien jo sugebejimai padare tokiu gerbtinu, jus komentatoriai, pamirstate kad ir pergales bei pasiekimai savo role vaidina. o dirkas pasieke? kol kas kaip ir nieko... neskaitant neblogu vokeitijos rinktines pasirodymu ir klubo reguliariajame sezone. o superfinalu net nera.... :(
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
2005-03-12 14:39
simtus kartu girdeta ir skaityta dirko sekmes istorija...nieko man naujo...nebent kad groja saksu ;) o del rezultatyviausio tai jam bus ypac sunku nurungti kobe ar AI, netgi vargiai imanoma.
o su birdu ka nors pastoviai lygina, tad net juokinga :))) juk praeitame sezone lyginu su juo peja (jo geriausias praeitasis sezonas)...bet realybe, kad kaip MJ, tai ir larry antrojo nebus.
------------------------------ ----------------
grazinkit man notorious nick'a
Atsakyti
Įvertinkite komentarą:
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2 3  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 44

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas