Messina: „Žaviuosi, kaip lietuviai myli krepšinį“ (audio)

2012-09-08 15:33
Karolis Tiškevičius, „BasketNews.lt radijas“

Ettore Messina iš savo auklėtinių reikalauja komandinio žaidimo ir atsidavimo gynyboje
Ettore Messina iš savo auklėtinių reikalauja komandinio žaidimo ir atsidavimo gynyboje
Nuotr. AFP-Scanpix
Į Europą grįžtantis Italijos krepšinio profesorius Ettore Messina išskirtiniame interviu „BasketNews.lt“ radijo laidai prisipažino besižavintis lietuvių meile krepšiniui.

„Žaviuosi tuo, kaip lietuviai myli krepšinį. Buvau laimingas, kuomet galėjau atvykti į Lietuvą ir ten žaisti su „Lietuvos rytu“ ar „Žalgiriu“. Tai visada yra didelis malonumas ir garbė, – tvirtino 52 metų strategas. – Tuomet supranti, kad esi krepšinio šalyje, kur šiuo žaidimu visi nuoširdžiai mėgaujasi ir jį puikiai supranta.“

Strategas atvirame interviu pasakojo apie savo žaidimo filosofiją, karjeros krepšinyje pradžią, NBA išmoktas pamokas ir daugelį kitų įdomių dalykų. 

– Treneri, gimėte futbolo šalyje. Kodėl nusprendėte save susieti su krepšiniu? – „BasketNews.lt radijas“ paklausė Messinos.
– Gimiau Venecijoje, kur visi žaidė krepšinį. Gali skambėti keistai, bet mano mažame miestelyje šalia Venecijos buvo daug krepšinio aikštelių. Augau žaisdamas krepšinį mokykloje ir gatvėje. Mano fizinio lavinimo mokytojas buvo Italijos pirmojo diviziono Venecijos krepšinio komandos vyriausiasis treneris. Todėl mes visi lengvai įsimylėjome krepšinį. 

– Ar karjeros pradžioje turėjote idealų?
– Kai žaidžiau jaunimo komandoje, mano idealas buvo komandos treneris. Tokie žaidėjai kaip Dino Meneghinas ar Denisas Marconato taip pat buvo idealai. Kai esi jaunas tau lengvai padaro įtaką žmonės, tuo metu esantys aplinkui, ir tie, kuriuos matai per televiziją. Nepaisant to, kad tuo metu daug krepšinio per televiziją nematėme. 

– Ar turite daugiau pomėgių be krepšinio?
– Daugiausiai laisvo laiko stengiuosi praleisti su žmona ir vaikais. Taip pat mėgstu žiūrėti filmus, skaityti biografines knygas ir žaisti tenisą. 

– Esate vienas geriausių pasaulio trenerių. Kokia jūsų krepšinio filosofija?
–  Labai jums ačiū. Pirmiausiai esu principingas. Atsižvelgiu į tai, kokius žaidėjus treniruoju, bet visada turiu būti lankstus. Priklausomai nuo žaidėjų, kuriuos turiu, galiu žaisti greičiau arba lėčiau, bet visada laikausi dviejų principų. Pirmasis – noriu, kad puolime mano auklėtiniai dalytųsi kamuoliu. Tai labai svarbu. Paprastai mano komandose yra žaidėjai, kurie supranta, kur, kam ir kada perduoti kamuolius. Tokia komanda dažniausiai yra labai gera. Antrasis mano principas – didžiulis atsidavimas gynyboje. Nemokėdamas gintis tu negali laimėti čempionato. Tai yra du svarbiausiai dalykai mano filosofijoje. Vėliau turiu sugalvoti, kaip juos abu lanksčiai suderinti. Mes galime žaisti du prieš du, dažniau remtis užtvaromis, naudoti įvarius puolimo ir gynybos modelius, bet esmė – kaip gerai mes tai atliekame. 

– Kodėl nusprendėte palikti NBA ir grįžti į Eurolygą?
– Man buvo didelė garbė pasirašyti dvejų metų kontraktą su NBA komanda. „Lakers“ treneris Mike'as Brownas buvo labai malonus ir įdomus kolega. Per tuos nuostabius metus įgijau neįtikėtinos patirties. Vėliau pajutau, kad man, sulaukusiam 51 metų, ir mano šeimai bus geriau grįžti į Europą ir toliau dirbti vyriausiuoju treneriu. Man tikrai patiko dirbti su treneriu Brownu „Lakers“ klube. Jei būčiau jaunesnis, tikrai būčiau likęs NBA ir vykdęs kontrakto įsipareigojimus. 

– Ar jūsų sugrįžimui į Maskvos CSKA turėjo įtakos ir geri santykiai su klubo vadovu Andrejumi Vatutinu?
– Nemanau, kad ponas Vatutinas priima sprendimus, pasikliaudamas tik asmeninėmis draugystėmis. Jie turi sukūrę savo programą ir trenerius pasirenka pagal tai, kaip gerai jie gali tą programą įgyvendinti. Jaučiausi pagerbtas, kad CSKA vėl mane prisiminė, todėl apsisprendžiau lengvai. Nemanau, kad draugystė su Vatutinu tam turėjo įtakos. Aš dirbau čia ketverius metus. Gerai pažįstu klubą, didžiąją dalį žaidėjų. Tai buvo pagrindinės šio sprendimo priežastys. 

– Ar daug patirties pasisėmėte per tą vieną sezoną NBA lygoje?
– Taip. Man ji buvo labai įdomi. Sustiprinau kai kurias jau turėtas idėjas, o apie kai kuriuos dalykus ir visiškai pakeičiau nuomonę. Turėjau galimybę mokytis iš trenerio Browno ir jo kolegų. Kiekvieną dieną mačiau puikius krepšininkus, kuriuos turi „Lakers“. Pirmiausiai – Kobę Bryantą, kuris yra tikra legenda. Taip pat išmokau kitokio bendravimo su žaidėjais ir treniruočių vedimo subtilybių. Ten mokiausi ir žaidimo strategijos. Ypač situacijose, kai lieka nedaug laiko iki rungtynių pabaigos. NBA man tikrai daug davė. 

– Ar ateityje norėtumėte ten sugrįžti?
– Jei turėsiu tokią galimybę, tikrai apie tai pagalvosiu, bet dabar esu laimingas čia. 

– Treneri, kaip manote, kada europietis taps NBA komandos vyriausiuoju treneriu?
– Atvirai sakant, nežinau. Europiečių ar kitų žemynų krepšininkų patekimas į NBA taip pat buvo ilgas procesas. Ten jie pradėjo žaisti tik kiek daugiau nei prieš 20 metų. Manau, kad treneriams prireiks dar šiek tiek daugiau laiko, nes jų situacija – kitokia nei žaidėjų. Jie turi įgyti krepšininkų pasitikėjimą ir pagarbą. Žaidėjui yra legviau. Jis gali save parodyti per treniruotes ir aikštelėje pademonstruoti geriausius sugebėjimus. Treneriui įgyti pasitikėjimą yra daug sudėtingiau. Tai įtakoja ir kalbos barjeras, ir tai, kad krepšininkai dažnai nežino, iš kur tu atvykai. Dauguma jų netgi nieko nežino apie likusio pasaulio krepšinį. Kita vertus, iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad dabar jau daugiau NBA krepšininkų žino apie tarptautinį krepšinį. Čia reikėtų padėkoti olimpinėms žaidynėms ir „NBA Europe live“ projektui. Du pasauliai po truputėlį pradeda judėti viena kryptimi. 

– Turkijos rinktinės treneris Bogdanas Tanjevečius neseniai spaudoje pareiškė, kad dauguma NBA dirbančių trenerių yra kvailiai. Kaip galite pakomentuoti šį teiginį?
– Nenoriu komentuoti šio pasisakymo. Žinau, kad vėliau treneris Tanjevičius atsiprašė dėl savo komentaro. 

– Ar dar ketinate stiprinti CSKA sudėtį, jeigu tai pasirodys reikalinga?
– Ne. Mes esame ramūs, kad to daryti nereikės. Esame patenkinti sudėtimi, kurią turime, ir labai daug dirbame per treniruotes. 

Andrejus Kirilenka paliko CSKA. Ar stengėtės jį perkalbėti?
– Visi stengėsi jį perkalbėti, bet mes gerbiame Andrejaus apsisprendimą dar kartą parodyti save NBA lygoje.  

– Praėjusį sezoną CSKA nelaimėjo tik Eurolygos. Kokius tikslus dabartinei komandai keliate jūs ir klubo vadovai?
– Kiekvienais metais CSKA turi maksimaliai daug ambicijų, neatsižvelgiant į tai, kas komandą treniruoja ar kokie žaidėjai atstovauja klubui. Šio klubo istorinė situacija yra tokia, kad CSKA jau daug metų iš eilės pasiekia puikių rezultatų. Žmonės Rusijoje visada tikisi, kad CSKA ir vėl bus stipri komanda. Žinoma, niekas negali garantuoti titulų. Niekas negali būti toks kvailas, kad pasakytų – štai gruodžio mėnesį mes laimėsime. Atstovaudamas CSKA privalai žaisti iki paskutinių sekundžių ir daryti tai sulig galimybių riba. 

– Ką manote apie Lietuvos klubų, potencialių jūsų varžovų Eurolygoje, „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ sudėtis?
– Turėtume palaukti pirmųjų rungtynių, kad susidarytume aiškų vaizdą apie šių komandų potencialą. Žinoma, dėl sudėties „ant popieriaus“, tradicijų ir šiuos klubus taip mylinčių sirgalių, Lietuvos komandos visada turi galimybių būti stipriomis varžovėmis. Kita vertus, komandos paveikslą gali pakeisti traumos, kaip kad nutiko Robertui Javtokui

– Galbūt galite išskirti lietuvių krepšininkus, kuriais ir pats žavitės?
– Žinoma. Pirmiausiai, žaviuosi tuo, kaip lietuviai myli krepšinį. Buvau laimingas, kuomet galėjau atvykti į Lietuvą ir ten žaisti su „Lietuvos rytu“ ar „Žalgiriu“. Tai visada yra didelis malonumas ir garbė. Tuomet supranti, kad esi krepšinio šalyje, kur šiuo žaidimu visi nuoširdžiai mėgaujasi ir jį puikiai supranta. 

Atsakant į jūsų klausimą, galėčiau vardyti nuo Arvydo Sabonio iki Šarūno Marčiulionio, Šiškos, Šarūno ir dar tūkstančio puikių krepšininkų. Netgi jūsų treneriai Rimas Kurtinaitis ir Valdas Chomičius dirba Rusijoje. Lietuvoje turite neįtikėtinų žaidėjų ir komandų. Būtų neteisinga paminėti tik vieną krepšininką ar trenerį. 

– Treneri Messina, papasakokite, kaip tapote krepšinio profesoriumi? Kur studijavote?
– Tikriausiai, kaip ir Lietuvoje, Italijoje norint tapti treneriu iš pradžių reikia išklausyti federacijos kursų. Vėliau kiekvieną vasarą man teko važiuoti į federacijos universitetą ir mokytis teorijos bei praktikos iš trenerių veteranų, kurie dalijosi savo patirtimi ir metodais su jaunais treneriais. 

Iš pradžių man pakako to instruktažo, kurį gavau iš federacijos. Žinoma, vėliau man pasisekė, kad turėjau galimybių dirbti daugybės puikių trenerių asistentu. Iš jų visų gavau daug naudos. Niekada daug nepasieksi, jeigu jaunystėje nepasiseks turėti žmonių, kurie tavimi rūpintųsi ir tau padėtų. Esu laimingas, kad jaunystėje turėjau daugybę tokių žmonių.

Interviu garso įrašas:
[audio=250]

Rodyti komentarus
Atrinkti (1) Visi (13)
OPA
KAROLIS MLDC
2012-09-09
-3
Atsakyti
alio33Na vienintele salis pasaulyja neskaitant filipinu ,kur krepsinis yra populiariausia sporto saka...tai zinoma visiems malonu,kas ,myli krepsini zaisti Lietuvoje,nes kitur niekur tokio susidomejimo nesulaukia


kodėl tik Filipinai? taip pat Libanas ir Puerto Rikas. nesu tikras dėl Kinijos, bet įtariu kad ten krepšinis gali būti populiariausias komandinis sportas
2012-09-08
+6
Atsakyti
niga
kaip jo idealu galejo but markonato jei markonato daugiau nei desimtmeti uz ji jaunesnis?
2012-09-08
+1
Atsakyti
UF
Geras interviu. Šaunuoliai.
2012-09-08
+6
Atsakyti
Saunuoliai, Basketnews!
2012-09-08
-5
Atsakyti
Anonimas
lietuva vienintele europoj krepsinio salis!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-09-08
Atsakyti
mad
žinot būtu kokie turkai jo klausinėje būtu sakes ,,žaviuosi kaip turkai myli krepšini''

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-09-08
+1
Atsakyti
alio33
Na vienintele salis pasaulyja neskaitant filipinu ,kur krepsinis yra populiariausia sporto saka...tai zinoma visiems malonu,kas ,myli krepsini zaisti Lietuvoje,nes kitur niekur tokio susidomejimo nesulaukia
2012-09-08
+3
Atsakyti
mike
ispudinga, bnews ^^
2012-09-08
-2
Atsakyti
Nu,tikrai vertas ,bent jau vieno karto perskaitymo interviu.Bent man paliko Messina , labai imlios ir gudrios asmenybes ispudi.
2012-09-08
Atsakyti
:))
reikejo paklausti ar nesulauke Zalgirio kvietimo tapti vyr . treneriu . ir kokia jo kaina . Jai jis zavisi musu salimi , gal noretu treniruoti musu komanda kokia . Na rytui jis neikandamas tad Tik zalgiui
2012-09-08
-4
Atsakyti
Na, Basketnews, jūs duodat! Kalbinate tokius krepšinio žmones, kaip Ettore Messina! Pagirtina, tikrai. Ir tai tik pirmasis užsienietis. Ir klausimai labai įdomūs ir nenuvalkioti. Tikiuosi, kad Jūsų kūrybinė grupė nesuskils ir dar prisidės įdomių bendraminčių, nes tikrai matosi, kad grupėje yra protingos galvos, dirbantys ne vien sau, o kitiems. Jau seniausiai esate numeris vienas krepšinio portalas Lietuvoje ir šįkart dar labiau užkėlėte kartelę, nors ir šiaip nesimato, kad kas nors jums sugebėtų priešintis. Tik per daug nosies neužrieskite ir kilkite vis aukščiau!

O Messina, vos metus pabuvojęs JAV, sugebėjo ir amerikonišką akcentą įgauti, gražu klausytis.
2012-09-08
-10
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.