Kurtinaitis: „Tarp vyrų atrodome kaip vaikai“

2006-07-19 07:26
Rokas Buračas, „Lietuvos žinios“

Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) vaikinų krepšinio rinktinė Turkijoje vykstančiame Europos čempionate pateko tarp 8 stipriausių komandų. Vyriausiasis rinktinės treneris Rimas Kurtinaitis tvirtina, kad jo komanda yra pajėgi kovoti dėl Europos čempionato medalių. Lietuvos strategas Europos pirmenybių Turkijoje organizavimą palygino su Lietuvos krepšinio sporto taurės varžybomis.

Komandos apylygės

– Ar čempionato startas buvo toks, kokio tikėjotės?
[image=6255 right Lietuvos rinktinės lyderis Mantas Kalnietis komandai jau padėjo pasiekti tris pergales]– Šios jaunimo pirmenybės yra labai įdomios todėl, kad beveik visos jose dalyvaujančios komandos yra lygiavertės. Yra net 12 komandų, kurios buvo vertos kovoti dėl aukščiausių vietų. Tik dėl 9-16 vietų kovos Rusija, prieš dvejus metus čempionais tapę ispanai. Mūsų pogrupis taip pat buvo sunkokas. Ir graikai, ir ispanai yra labiau subrendę už mūsų krepšininkus.

Mūsų grupėje rungtyniavo ir bulgarai, tačiau apie šią komandą nereikia spręsti vien tik iš valstybės pavadinimo. Bulgarija lyg ir ne krepšinio šalis, bet ji turėjo iš tiesų puikią komandą. Per lemiamas rungtynes dėl vietos stipriausiųjų aštuntuke ji nuolat pirmavo prieš graikus ir vienu tašku pralaimėjo tik praleidusi tritaškį paskutinę mačo sekundę.

Vis dėlto mums pavyko įveikti ir ispanus ir bulgarus.
Vaikinai labai gerai nusiteikę, kovingi. Džiaugiuosi, kad jie patikėjo, kad atvyko ne šiaip pažaisti, o kovoti dėl medalių.  Pusantro mėnesio juos įtikinėjau, kad vykstame kovoti dėl prizinių vietų.

– Ar prieš trečiąsias grupės rungtynes su Ispanija jautėte didelį nerimą?
– Žinoma. Labai nerimavome, nes mūsų padėtis tapo komplikuota po pirmo pralaimėjimo graikams, tuo labiau kad bulgarai įveikė Ispaniją. Mums reikėjo būtinai laimėti kitas dvejas rungtynes, o mačas su Ispanija lėmė, kas – mes ar ispanai – toliau kovos dėl 1-8 vietų. Matėme, kad ir bulgarai, ir ispanai labai stiprūs, tad džiaugiuosi, kad mums pavyko atsitiesti.

Kamuolį mušinėja

– Ar labai jaučiate ūgio trūkumą?
– Taip, labai. Per trečiąsias grupės rungtynes su ispanais atkovojome tik 32 kamuolius, o ispanai net – 50. Per savo žaidėjo ir trenerio karjerą neprisimenu, kad varžovai būtų atkovoję 50 kamuolių, o 20 iš jų – po mūsų krepšiu. Ūgio trūkumas yra ne dėl to, jog žaidėjai nesugeba atsitverti savo žmonių ar neįvykdo mano nurodymų, o todėl, kad jiems trūksta fizinių galių.

Ispanai turi 3 žaidėjus, kurie už mūsų aukštaūgius yra aukštesni 10 centimetrų ir sveria 20 kilogramų daugiau. Net jeigu ir atitveriame varžovus nuo krepšio, jie naudodami fizinę jėgą mus tiesiog sugrūda. Lietuvoje neturime 1986 metais gimusių žaidėjų, kurie kaip lygūs su lygiais po krepšiu galėtų kovoti su graikais ar turkais. Tačiau nieko nepadarysi, žaidžiame greitą, „lengvą" krepšinį.

[image=6249 left Žemesniems už varžovus lietuviams komandos strategas Rimas Kurtinaitis negaili patarimų. Vienas jų – atšokusius kamuolius ne gaudyti, o pamušti komandos draugams]Kamuolių dviem rankomis negaudome, o pamušame vieni kitiems – nėra galimybių pagauti kamuolį, nes varžovai daug aukštesni už mus. Nors aukščiausias rinktinės žaidėjas Vilmantas Dilys yra 206 cm ūgio, daug taškų pelnome iš po krepšio. Žaidėjai įvykdo visus mano nurodymus, išskyrus varžovų atitvėrimą nuo krepšio. Esu priverstas vidurio puolėjo pozicijoje leisti žaisti Diliui, nors jis gyvenime nėra žaidęs kaip „centras", nes jis mūsų komandoje aukščiausias.

Visuomet rungtyniaudavo lengvojo krašto puolėjo pozicijoje. Vaikinas stengiasi ir dirba po krepšiu, kovoja su aukštesniais 130 kilogramų sveriančiais varžovais. Jis supranta, kad  komandoje kitos pozicijos jam pasiūlyti negaliu. 

– Beveik vienbalsiai tvirtinama, kad vieni pagrindinių pretendentų laimėti aukso medalius yra turkai. Ar taip yra iš tiesų?
– Taip, turkai yra vieni pirmenybių favoritų, tačiau ta rinktinė yra „netikra". Kai žiūrėjome per televiziją transliuotas turkų rungtynes, mūsų rinktinės gynėjas Martynas Pocius, išvydęs vieną Turkijos rinktinės žaidėją, pasakė: „Aš su juo mokiausi JAV. Jis yra gimęs 1983 metais".

O čempionate gali rungtyniauti 1986 metais gimę ir jaunesni žaidėjai. Niekam ne paslaptis, kad Turkijoje krepšininkų pasai suklastojami ir turkų rinktinei atstovauja dvejais ar trejais metais vyresni žaidėjai. Visiems žinomos šalys, kurios perdaro krepšininkų pasus.

Turkams – savos taisyklės

– Ar esate patenkinti čempionato organizavimu?
– Ne, šios Europos pirmenybės organizuotos labai prastai. Krepšinio arenoje vienas lankas rudas, kitas nukrypęs į šalį ir raudonas. Lankai aprišti kažkokiomis virvėmis, nes jie nesilaiko. Rungtynių komisarui sakiau, kad rungtynės tokiomis sąlygomis negali vykti – lankai neatitinka paprasčiausių reikalavimų.

[image=6283 right Taip atrodo Turkijos rinktinės dvidešimtmečiai]Pagal tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) taisykles tinklelis ant lankų turi būti 40-45 centimetrų ilgio, o šie tinkleliai yra akivaizdžiai per ilgi. Rusijos ir Baltarusijos teisėjai tai patvirtino. Gaila, bet į mūsų pastabas niekas nekreipia dėmesio. Prieš čempionatą FIBA Europa patvirtino visą treniruočių ir rungtynių tvarkaraštį, tačiau pirmenybių organizatoriai turkams baisiausiai pataikauja.

Sekmadienio (07.16) vakarą turkai nelauktai (jie patys mano, kad nelauktai), o mano nuomone, lauktai, pralaimėjo rusams. Jeigu pergalę, kaip ir buvo planuota, būtų iškovoję turkai, jie būtų rungtyniavę mūsų grupėje, bet po pralaimėjimo jie pateko į kitą grupę. Pirmadienį (07.17) mūsų treniruotė turėjo prasidėti 12 valandą, tačiau devintą ryto sužinojome, kad treniruotė vyks nuo 10 valandos.

Mes nesikėlėme pusryčiauti likus dviem valandoms iki treniruotės, nes manėme, kad treniruotė bus 12 valandą. Vakarinė pirmadienio (07.17) treniruotė turėjo būti septintą valandą, bet ją perkėlė į penktą valandą. Čempionato rengėjai viską pakeitė per naktį iš sekmadienio į pirmadienį, kad tik turkams būtų patogu. Visos komandos dėl to labai nepatenkintos. Kroatai sekmadienį vėlai vakare baigė žaisti rungtynes, o pirmadienį 8 valandą ryto jau keliavo į treniruotę.

Kroatijos rinktinės treneriai, gyvenantys mūsų viešbutyje, keikė turkus, kurie viduryje nakties viską sukeitė. Visi nepatenkinti, tačiau į mūsų pastabas niekas nereaguoja. Mačiau, kad yra atvykęs FIBA Europos prezidentas George'as Vassilakopoulosas. Ketinu jam išsakyti savo pastabas. Penkiolika Europos šalių turi prisiderinti prie turkų sukeisto tvarkaraščio, nors to daryti jie negalėjo.

Mano asistentas Mindaugas Lukošius juokavo, kad jeigu turkai grupėje užims trečiąją vietą, gali būti pakeista visa čempionato sistema (trečiąją-ketvirtąją vietas užėmusios komandos kovos dėl 5-8 vietų, o 1-2 vietas grupėse užėmusios ekipos žais dėl 1-4 vietų – Red.). Turkai nėra numatę, kad grupėje jie gali užimti trečiąją vietą, mano, jog jie bus pirmi.

Kiek man teko dalyvauti kaip treneriui ir krepšininkui, tai vienas prasčiausiai organizuotų čempionatų. Iki pirmadienio dar nebuvome gavę nei varžovų komandų žaidėjų sąrašų, nei kitos informacijos, kuri iki šiol būdavo pateikiama per visus čempionatus. Žaidžiame tarsi kokiose Lietuvos krepšinio sporto taurės varžybose. O turkai 2010 metais rengs pasaulio vyrų čempionatą, pernai organizavo Europos moterų čempionatą. Esu „apakęs", kad jiems viską leidžia.


Rodyti komentarus
issiblaivyk rimaj....
2006-07-19
Atsakyti
labai gerai suoleli isnaudojo kurtis. saunuolis rimai!
pagrindiniai gavo pailseti kai uzsidirbo 5 prazanga, o atsarginiai buvo imesti i pati kovos sukuri ir iskarto gavo maximalia adrenalino porcija. gerai suvadovauta! azerbaidzano pamokos. tik nebandyk sakyti kad ir slovenai su 1 mln gyventoju atrode kaip vyrai. nu nors karta pripazink kad grybavai ir neatlaikei itampos. na o vyrai saunuoliai! ypac pocius ir aleksas. tempe visas rungtynes. kalnieti uzjauciu, nes jau kelintos varzybos zaidzia be keitimu. jordan'a ir ta karais pakeisdavo. bet treneris geriau mato. rezultatai pries musu akis!
2006-07-19
Atsakyti
vaikai ir likot.... blembocki
2006-07-19
Atsakyti
istrauke pocius! jega marty!!! :)
2006-07-19
Atsakyti
Pratesimas
2006-07-19
Atsakyti
ERP
nu jei Pocius ta ciuvaka atpazhino, esu linkes tiket, kad nemelavo ;) nedidele paslaptis, kad rusai, graikai ir turkai taip megsta jaunint zaidejus - jau ne vienas toks atvejis buvo iskapstytas, bet dar nei vienas is ju nebuvo oficialiai pasmerktas ir nubaustas kaip bebutu liudna... Paprastai patikrina dokumentus, o kadangi jie rodo taip kaip reikia, palieka viska kaip yra...
2006-07-19
Atsakyti
Negaliu patiketi, kad vel pralos
2006-07-19
Atsakyti
nematau nieko blogo, kad kurtinaitis apie tai prabilo. jis kol kas nesiteisina, tai buvo blogai ar tai... jis tiesiog pasako, kad cempionato organizacija labai prasta.
2006-07-19
Atsakyti
radas: rinktinėje lyg ir nežaidžiau, bet tokių dalykų būti neturėtų. Jeigu sėdėsi šikną suraukęs ir leisi sau ant galvos sh.. pilti, tai nieko ir nepasieksi.
Taisyklės yra taisyklės ir jų reikia laikytis.
2006-07-19
-1
Atsakyti
Fiba prezidentas graikas, o graikai renge 1995 europos cempionata, 1998 pasaulio cempionata, 2003 pasaulio jaunimo cempionata, 2006 europos jauniu cempionata, ..... :)
2006-07-19
Atsakyti
to ch barkley
jauciu nieko nenusimanai. ar zaidei kada rinktineje? ne? tai geriau nieko nerasyk. pries tuos turkus teko zaisti nuo 2000 metu. ir visa laika tie patys. isivaizduok, kaip jie tada atrode, jei jie perdaryti. bet mano treneris niekada neverke ir nieko nesake, kad vyresni ar dar kas nors. salygos? nejuokink. irgi susidurem. kai pries vienintele treniruote sale isplauna, ar pries treniruote pietus paskiria. irgi niekada neverkem. o sitam treneriui viskas blogai. zaidzia zodziais. man labiau patinka kai aiksteleje zaidzia.
2006-07-19
Atsakyti
Nešnekėkit nesamonių. Ar arkliui aišku, kad Europos čempionatas tokiomis sąlygomis vykti negali. Patys jaučiu verktumėt dar ne tiek, jeigu jums kažkas panašaus atsitiktų.
O pasus turkai, rusai ir graikai perdaro du sykius. Pirmą kartą, kai žaidėjui sueina 14-15 metų. Tuomet jį pajaunina vienais-dviem metais, o žaidėjui sulaukus pilnametystės, jo amžius yra "atsukamas" dar per vienus-dvejus metus.
2006-07-19
-1
Atsakyti
Pritariu Tau Radas. As ir Kurciu nusivyliau, labai zemo lygio snekos.. Garastas II
2006-07-19
-1
Atsakyti
dar pamirsot pamineti 2001 europos cempa irgi turkai renge :)
2006-07-19
Atsakyti
nu didesnio verksnio turbut ir nera. negirdejau, kad dar koks treneris taip dejuotu. ka tada kalbeti tiems, kai sie vaikinai zaide pries 2 metus su tais paciais?! arba dar kai mazesni buvo. juk dabar ne taip jauciasi amziu skietumas nei anksciau. isivaizuokit, kaip atrodo, kai zaidzia kokie 9-tokai su 11-okais, ir kai antrakursiai su ketvirtakursiais. nu nera zodziu koks verksnys! negalvojau, kad kurtinaitis gali buti toks boba. cia tipo apsidraudimas jei nelaimes medaliu?! tai andriusos nebuvo ( o pats sake, kad jis grybu grybas), tai aukstu nebuvo ( o pats visus paleido arba neeme ), dabar dar varzovai kalti ( per daug subrende ), ir aisku blogai oraganizuoja. dar pasakys ir popierius toilete netoks buvo, tai blogai nusivale ir visa diena buvo be nuotaikos ir tai atsiliepe komandai..
nusivyliau kurtinaiciu! boba, istizelis, bailys ( pripazinti savo klaidas), snekorius, bet ne treneris!!!
2006-07-19
Atsakyti
traks: FIBA Europos viceprezidentas yra turkas Turgay Demirelis. Dėl šios priežasties turkai gauna visus čempionatus, nors jie tragiško lygio. Pernai gavo Europos moterų, šiemet jaunimo vaikinų, 2010 rengs pasaulio vyrų.
Visiškas absurdas...
2006-07-19
+1
Atsakyti
Stai kodel jie ivairiose jaunimo varzybose yra favoritai, o vyru krepsinyje nieko nepasiekia. Kodel niekas tu turku nepaskundzia? Fiba isvis neleistu turkams dalyvauti bet kokiose varzybose.
2006-07-19
Atsakyti
absurdo teatras
2006-07-19
Atsakyti
nu jaunimo cempionatuose jie cia gali daryt visokias machinacijas, o tuoj prades zaisti uz vyrus ir bus pastatyti i vieta...........
2006-07-19
Atsakyti
nu nagli tie turkai,pasus klastoja
2006-07-19
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 21

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.