Šarūnas Marčiulionis teigia, kad krepšinis nustojo tobulėti
Šarūnas Marčiulionis teigia, kad krepšinis nustojo tobulėti
Nuotr. Fotodiena.lt/A.Pliadis
Artėjant metų pabaigai „Sporto žmonės“ apie antrąją šalies religiją kalbėjosi su vienu geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Šarūnu Marčiulioniu.

Įvykių būta įvairių – olimpinės žaidynės, naujojo rinktinės trenerio paskyrimas, tarptautinės krepšinio reformos, jaunųjų žaidėjų debiutas NBA. Pasak Marčiulionio, nacionalinei komandai gresia kritimas, bet Lietuvoje yra žmonių, galinčių šį kritimą sušvelninti.

Įdomūs tik savi

– 2013-aisiais krepšinyje netrūko įvykių nei aikštelėse, nei už jų ribų. Kaip jūs vertinate šiuos metus? – „Sporto žmonės“ paklausė Marčiulionio.
– Buvo labai gražus 20-mečių pasirodymas Europos čempionate. Nuvylė 16-mečiai ir 17-mečiai. Tačiau dabar yra užsidegusių jaunų trenerių grupė, todėl manau, kad bus bandoma taisyti padėtį. Norėtųsi, kad kuo mažiau to jaunimo prapultų ir kuo daugiau nueitų iki vyrų rinktinės. Aš siūlau, kad būtų sudaryta antroji rinktinė. Jaunimas turi žaisti, žaisti ir žaisti. Ypač tai aktualu gynėjų pozicijoje, kur klubuose dominuoja užsieniečiai. Reikia, kad mūsų Eurolygos klubuose žaistų kuo daugiau lietuvių. Kalbant apie olimpiadą, labai girtis nėra kuo, bet manau, kad kartų kaita vyrų rinktinėje jau prasidėjo. Reikia padėkoti Šarūnui Jasikevičiui už du metimus atrankos turnyre Venesueloje, rungtynėse su Puerto Riku. Kitu atveju Londono galėjome visiškai nematyti. Reikia eiti į priekį ir daryti išvadas.

– Kokią vietą Lietuvos krepšinis dabar užima pasauliniame kontekste? Vis dar esame tarp pačių stipriausių ar jau tik tarp šiek tiek mažiau stiprių, tokių šalių kaip Kroatija ar Slovėnija?
– Sunku dabar vertinti. Viskas vyksta ciklais. Daug kas priklausys nuo to, kaip pavyks pasirodyti Europos čempionate. Tada matysime, kur mes esame. Tačiau manau, kad turime visas galimybes išsilaikyti bent jau Europos penketuke.

– Sirgalių lūkesčiai Lietuvoje visada yra milžiniški. Tai skatina pasitempti ar, atvirkščiai, kartais atlieka ir negatyvų vaidmenį?
– Taip, kartais tas šurmulys ir įtampa užkrauna pernelyg didelę atsakomybę, ypač jauniems žaidėjams. Ta atsakomybė kartais turi ne visai sportinį prieskonį. Reikalaujama tik pergalės ir mes daugiau nieko nežinome. Tai būtų šioks toks akmenukas į žiūrovų daržą. Jei mes mylime krepšinį, žiūrėkime ir kitų šalių krepšinį. Pernai per Lietuvoje vykusį Europos čempionatą prancūzai ar ispanai mums buvo neįdomūs. Esame įdomūs tik patys sau. Tačiau futbolą juk lietuviai žiūri visą – ir Europos čempionatą, ir britų lygą. Savo sporto bare matau, kad futbolas yra populiaresnis nei krepšinis. Linkiu truputį plačiau žiūrėti į krepšinį. Jei kurios nors komandos šiemet žaidžia prasčiau ar jų sudėtis silpnesnė, nereikia atsukti joms nugaros.

Geriausias pasirinkimas

– Turbūt galima teigti, kad Lietuvos krepšinyje pastaruoju metu trūko vienybės. Galbūt padėtis pasitaisė, kai federacijos prezidentu tapo Arvydas Sabonis?
– Dialogas yra. Mes su Arvydu esame kartu kai kuriuose projektuose, yra sveika konkurencija mūsų krepšinio akademijose. Manau, kad reikalai turėtų pasitaisyti.

– Kaip vertinate Jono Kazlausko sugrįžimą į vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio postą, ar tai buvo geriausias iš visų įmanomų variantų?
– Mano nuomone, šiuo laikotarpiu jis yra tas, kuris gali geriausiai viską suklijuoti. Kazlauskas yra gerbiamas žaidėjų. Be to, jis dabar turi pakankamai laiko. Manau, kad jo dėka kritimas bus truputį minkštesnis. Kazlauskas bus geras amortizatorius.

– Tačiau kritimas yra neišvengiamas?
– Yra tokia tendencija. Pastaruosius kelerius metus pradėjome šaudyti truputį pro šalį, bet tai ištaisoma. Jei bus surastos vietos Jonui Valančiūnui ir Donatui Motiejūnui... Dabar labai svarbus dalykas yra jaunų žaidėjų integravimas. Iš kiekvieno individualiai reikia išsireikalauti maksimumą.

Sumaištis Europoje

– Dar vienas svarbus metų įvykis buvo FIBA reformos, sprendimas Europos čempionatus rengti kas ketverius metus ir juose nevykdyti atrankos į olimpines žaidynes. Ar tai yra smūgis Europos krepšiniui?
– Šį smūgį mes patys prisišaukėme 2010 m., tai – ne paslaptis. Tai yra atsakas, priminimas, kas yra tėvelis ir viskam vadovauja. Be abejo, labai negerai, kad Europos čempionatų bus mažiau, tai – didžiulis nuostolis. Kažkuo reikės užpildyti šią spragą. „FIBA Europe“ organizacijai tai bus geras galvosūkis. Jau dabar, galima sakyti, dirbama dvi savaites per dvejus metus. Po reformos bus dirbama dvi savaites per ketverius metus (juokiasi). Organizacijoje reikia reformų, idėjų. Krepšinis yra sustojęs tobulėjimo prasme. Gal reikalus kažkiek pajudins krepšinio „trys prieš tris“ plėtojimas, bet apskritai reikėtų rimtesnių, globaliau mąstančių žmonių.

– Tačiau ar dabar įmanoma sulaukti tobulėjimo ir reformų, kai pačioje „FIBA Europe“ netrūksta susiskaldymo. Lietuva ir dar kelios šalys yra opozicijoje organizacijos prezidentui. Ar tai yra teisingas kelias?
– Dabar mes visur opozicijoje. Tiksliau, ne mes, o Mindaugas Balčiūnas (federacijos generalinis sekretorius, – red. past.). Yra ir kitų žmonių, kurie kitaip galvoja. Manau, kad klausimas išsispręs sausio 17 d., kai vyks teismas, į kurį „FIBA Europe“ vadovybę padavė opozicija. Nemanau, kad teismas yra geras metodas. Kai vyko FIBA posėdis dėl kalendoriaus, Lietuvos nekvietė, nors pagal krepšinio lygį turėjome būti kviečiami. Tai reikia ištaisyti.

Planai susiję su vaikų krepšiniu

– 2006 m. ketinote kandidatuoti į „FIBA Europe“ prezidento postą. Nekyla mintis vėl siekti kurio nors aukšto posto krepšinyje?
– Ne. Net jei kviestų, nežinočiau ką ten veikti. Nenoriu nieko įžeisti, bet vieni žmonės dabar ten eina gauti duonos, atlyginimo, kiti nori gauti vizitinę kortelę, kad yra valdybos nariai. Treti nori save realizuoti, jiems tai yra tarpinis sustojimas. Susiskaldymas yra todėl, kad nėra bendros vizijos, suvokimo, kas bus toliau, ką daryti. Dabar „FIBA Europe“ neturi klubinio krepšinio. Tai yra tarsi milžinas su moline koja. Tokiu atveju negali populiarinti žaidėjų, užsiiminėti televizija. Faktiškai yra tik vienas vertę turintis turnyras – Europos čempionatas. Vaikų krepšinis niekam neįdomus, nes nėra prekė, kaip ir moterų krepšinis. Ir jaunimo, ir moterų krepšinis yra nuostolingas. Be to, norima „numelžti“ Lietuvą, Slovėniją ar Ukrainą. 6-8 milijonai eurų už teisę rengti Europos čempionatą – kodėl? Šis dalykas yra visiškai išbalansuotas, o subalansavimui reikalinga bendraminčių komanda. 2002 ar 2003 m. dar buvo minčių, idėjų, dar nebuvo prarastas klubų krepšinis. O ką ten veikti dabar?

– Taigi visi planai dabar susiję su vaikų krepšiniu?
– Yra ištobulintas mūsų krepšinio akademijos modelis – administracija, pajamos, išlaidos. Šį modelį galima būtų pritaikyti kitur. Dabar žmonės nenori kišti baisių pinigų į vieną kitą žaidėją, kuris po metų išvažiuoja. Ir rusai dabar daugiau galvoja apie strateginę kryptį, mokyklų tinklą. Aš tuo užsiimu 20 metų. Galėčiau konsultuoti šiuo klausimu. Man tai atrodo prasmingiau.

Jaunimas gaus šansą

– Ir dar vienas svarbus metų įvykis – Valančiūno ir Motiejūno debiutai NBA. Jų padėtis skirtinga ir iššūkiai turbūt skirtingi. Jūs buvote vienas iš pirmųjų europiečių NBA. Ką patartumėte šiems vaikinams?
– Manau, jie yra neblogose rankose. Hjustone prie Donato yra Artūras Karnišovas, Toronte prie Jono yra Linas Kleiza. Duok Dieve, kad „Raptors“ trenerio poste kuo ilgiau išsilaikytų Dwane'as Casey. Komanda sezoną pradėjo blogai, gali būti daug pakeitimų. Klubo savininkai turbūt nėra patenkinti. Jeigu bus pakeitimų, svarbu, kad naujasis treneris išlaikytų Jono minutes. Manau, kad Donatas irgi gaus savo minutes, nors „Rockets“ klubas nėra jam palankus. Sunkaus krašto pozicijoje ten yra daug žaidėjų. Donatui reikia tapti kuo platesnio profilio krepšininku. Kuo daugiau pozicijų jis galės uždengti, tuo daugiau laiko gaus.

– Paskutinis klausimas – ko sau palinkėtumėte 2013-aisiais?
– 13 – įdomus skaičius, ypač man (Šarūnas žaisdavo 13-uoju numeriu, – red. past.). Reikėtų ką nors įdomaus padaryti krepšiniui. Kaip minėjau, yra planų. Jei perteikčiau idėjas ar ką nors pastatyčiau, būtų įdomu. Noriu padaryti ką nors toje srityje, kurią geriausiai išmanau.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (19)
Lohams
Teisingai Saras sako ,reikia jaunima uzsiauginti.visi I roju ant svetimo B nujoti nori! Kaip jie ta meistriskuma igis jei galimybes tobuleti niekas neduoda.legionieriu kiek nori,ir zemesnio lygio jie Daug pigesni nei musu jaunimas,kaip CIA buvo mineta pinigu gauna ir suszvaigzdeja dirbti jiems nebereikia,tik kontrakta duo kokiems 2 metams! Musu nedaug ir talentu jei lauksime tai gylioje duobeje sedesime visam laikui! Vidutiniokam reikia duoti daugiau zaisti ,per mase isaus ir nevienas
2013-01-02
+2
Atsakyti
nemokamai 50$
Nemokamai 50$ žaisti pokeriui..

Žaisk pokeri iš tikru pinigu nieko neinvestaves.

Adresu: http://uzeik.net/nemokamai50/
2013-01-02
-1
Atsakyti
to daren72
O jei dar futbole rezultatas baigtusi, pvz 20-30 tada tikrai jau visi lietuviai ziuretu futbola :)) o dabar jis mires reikalas, jau lietuvos sachmatininkai geriau atrodo nei musu "futbolininkai"

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-01-02
-1
Atsakyti
Vytautas
Padarytu vel, kad klube ne daugiau triju legionieriu ir visiems butu geriau. Kas is to, kad laksto koks jaunas serbas, kuris ne visada iki kasio dameta? Lakstytu lietuvis, tai nebutu taip pikta ziuret kazkaip.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-01-02
-1
Atsakyti
Tačiau futbolą juk lietuviai žiūri visą – ir Europos čempionatą, ir britų lygą. Savo sporto bare matau, kad futbolas yra populiaresnis nei krepšinis. Na futbolas populiariausia sporto šaka pasaulyje tad nėra ko stebėtis, jei dar lietuviai geriau žaistų tada gal ir nereikėtų sakyti ,kad krepšinis antra Lietuvos religija
2013-01-02
-2
Atsakyti
as
Saras paliete giluminius musu salies krepsinio procesus, nuo klaidingos federacijos strategijos iki silpnu LKL cempionatu.
2013-01-02
+2
Atsakyti
Jo - reikia kuo daugiau lietuvių mūsų geriausiuose klubuose, nes kaip kitaip jaunimas išmoks kautis su geriausiais?
2013-01-02
+9
Atsakyti
Anonimas
jei musu klubuose zais vis maziau lietuviu,automatiskai ir rinktine tures vis maziau medziagos pergalems.kiti sako uzsienio klubuose gales rungtyniaut.baikit juokus,cia vienetai supertalentu kaip motiejunas ar valanciunas sudomins pajegiu uzsienio klubu demesi,o eilinis u-20 cempionas kazin ar gaus bent kiek rimtesni vaidmeni uzsienio Eurocup,ka jau kalbet apie EL komanda.tik tie kas prasimusa lietuvoj,buna pradedami medziot,o jei bicas zais kokiuose sakaluose,niekam jis neubs idomus.taip kad pamastykit bent kiek toliau i prieki nei savo nosis
2013-01-01
-1
Atsakyti
petras
portorikas,pajuoka cia esi vienas pats.Jei nesuvoki,kad talentai ant medziu neauga tai tik tavo problema.Talentu LT niekada neturejo per daug.Zalgiris turi savo sistema, mokykla.Geriausi mokiniai visi gavo sansa pazaisti eurolyginiame klube,geriau nesugalvosi.

Paimk musu auksine jaunimo rinktine.Jei is tos komandos be Valanciuno isaugs bent vienas EL vidutiniokas ,tai bus stebuklas.Stebuklas ta prasme,kad daaugt iki jusu taip niekinamo vidutinioko toli grazu ne kiekvienam duota.

Juskevicius,Lipkevicius saunuoliai yra.Prienuose abu butu lyderiai ir teletabyne po 20 tasku rinktu.Atsigauk
2013-01-01
+2
Atsakyti
:D
Kkia eurolyga,verti tik rinktines nariai zaisti eurolygoje,ir tas euro cup irgi neblogas,vieninteles salys daro tik Serbai,kurie leidzia visiems zaisti eurolygoje juos stumia i tas lygas,kad tobuletu,bet aisku reik ir trenerio normalaus,o siaip 20 meciai buvo geriausi savo metuose,dbr issilakste ir gryba pjauna,tai nemaatau tolko juos ten leisti i ta eurolyga....
2013-01-01
-1
Atsakyti
Gerai sneka, tik idomu kodel pats i NBA vaziavo o ne Lietuvoj lose. Ir is tikro uzkniso tos visos snekos apie lietuvius. Tokio kaip patriotizmo isvis nera yra tik pinigai. O musu mazai saliai islaikyti 2 stiprius klubus neimanoma. Aisku jei butu vienas eurolygos lygio klubas su dvieju klubu biudzetu butu visai kitaip. Dabar deja viskas remiasi i pinigus. Visi protingi pasneketi, tegul paremia klubus pinigais o ne snekom. Manau visi viska supranta, tik sneka nesamones. Ar jie galvoja kad turi lietuviai is patriotizmo zaisti lietuvoje? Visuose klubuose daug legionieriu ir niekas nekelia problemos pas mus tik visi protingi.

Cia kazkas apie rinktines lygi kliedejo. Norit pasakyti lad pvz koks maciulis ar kalnietis dbr bunka zaisdami uzsienyje. Rusijos lygos isvis negalima su lkl lyginti. Realiai kalnietis losia daug aukstesniame lygyje nei butu likes Zalgiryje. Maciulis manau irgi stiprioj lygo losia. Pocius pats kaltas kad ant suolo sedi. Jei jam geriau sedeti nei uz mazesnius pinigus losti tai cia jau jo problema. Tik idomu ka veiks kitam sezone jei Realas jo nepasiliks. Kam jis reikalingas 2 sezonus prasedejas. Viskas cia yra gerai. Riktines zaidejai losia auksciausiam lygyje, o jaunimas tobuleja kitose komandose ir salyse.
2013-01-01
+3
Atsakyti
Anonimas
teisingai kalba marciulionis,tik dauguma tuparyli nesupranta kad jei lietuviu skaicius granduose mazes,tai automatiskai ir rinktines rezultatai eis vis prastyn nes zaisdami antrarusiuose klubuose zaidejai tikrai netaps naujais stombergais,macijauskais ar siskauskais.manau laikas prisimint ir legionieriu ribojimo taisykles LKL rungtynems,rusai juk ne siaip sau tokia ivede nors babkiu geriems legionieriams jie tikrai turetu.
2013-01-01
+3
Atsakyti
Už Žalgerį!
Įdomu kiek jis pervede Romkai,juk savas,iš Kauno jis. Pinigu tai turi,galetu ir kokia štukele duoti Žalgeriui.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-01-01
-1
Atsakyti
jomantasTai kad nepazaidzia tie lietuviai...--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


geriau nepažaidžiantys lietuviai, nei nepažaidžiantys užsieniečiai.
2013-01-01
-5
Atsakyti
Portorikas
Net kompa atsinesiau, kad galeciau pakomentuot tokia nesamone... Kokie dar lietuviai? Tai kad dabar ant rankos pirstu suskaiciuot galima tikrai gerus eurolygos grandu lygio lietuvius. IR ZALI ar Rytas ju ipirkt negali. O jaunimas tai pajuoka.. Tik klausimas kas ka blogai daro ar klubu ugdymo sistema bloga ar musu jaunimas skystakiausiai.. Gauna saibas, prisiperka masinu ir progresas baigiasi. As manau, kad beda zmonese. Kiek zali sukiso limonu jauniu algom: Dylys, Silinskis, Butkevicius, Janavicius ir t.t. Ne vienas nedaaugo ir nesugebejo lost normaliam lygi. Uztektinai juos primarinavo. Sutikciau kad kazkas blogai jai nebutu infrastrukturos. Bet jaunimui atiduotas Zalgirio Sporto Centras su passakiskom salygom tai eik tu naktim dienom ir dyrbk jai gali. Vienintelis su charakteriu tai juodadarbis Jonas. Nesiskaiciuojamas valandas praleido tobuledamas ir turim rezultata. Mantui pasiseke atsidurt tinkamu metu tinkamoj vietoj ir isaugo max 30% Saro galimybiu izaidejas, nes nebuvo viskai jokios konkurencijos.. Is dabartinio jaunimo Juskevicius( stebuklu kolkas nerodo bet turetu isaugt zaidejas kaip zaidejas). O Lipkevicius tai pajuoka. Kovingas ir atkaklus zaidejas bet kam jis reikalingas kai nesugeba kelt pavojaus varzovu krepsiui? Eurolygoj jis laksto praskydes ir buna situaciju kai jis vpse buna nedengiamas, nes varzovai dengia kitus keturis zaidejus. Nesuvokiu kaip per vasara jis nesugebejo pagerint savo pataikymo turint tokias salygas :D Delasas tai irgi pajuoka ir vienintelis dalykas kuris ji cia laiko tas durnas kontraktas ir 600k euru ispirki kuria Romka kroatam mokejo. Kuzia ir patinka nori lipa daro nesiseka bet daro :)
2013-01-01
+1
Atsakyti
KK
Tai ,kad tie lietuvei net neina kaikurie, kam imti tuos kurie nepatemptu eurolygoje.. Jasaitis kodėl išėjo iš ryto? dėlto kad pinigu nori daugiau, mačiulis kodėl nėjo i žalgiri? irgi kažkas buvo visi turi nesutarimu ir nenori eiti žaisti tie krepšininkai kurie gali žaisti eurolygoje, jasikevičius turėjo pasiulyma iš žalgirio bet nuėjo i barcelona nu tai ka čia šnekėt jeigu patys nenori lietuviai žaisti, tai ir tenka imti legionierius nieko čia nepakeisi, čia klubinis krepšinis.
2013-01-01
+1
Atsakyti
it so obvious!
2013-01-01
+1
Atsakyti
mg,g
neuzpiso su savom nesamonemis turi zaisti daugiau leituviu eirologoje su musu klubais? kokias lietuviais? primeskit simta milijonini biudzeta ir zais visi geriausi lietuviai, apie jaunima nesneku, nesugeba kamuolio persivaryt per aikste, tai apie kokia eurolyga galima sneketi
2013-01-01
+1
Atsakyti
jomantas
Tai kad nepazaidzia tie lietuviai...

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-01-01
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.