Apie Lietuvos rinktinės varžovus – iš pirmų lūpų

2006-08-17 23:38
Jonas Miklovas, „BasketNews.lt“ koresp.

Lietuviai pasaulio čempionate pateko į rimtą kompaniją. Varžovai – trijų kontinentų čempionai, pavojinga Turkijos rinktinė bei tarptautinėje scenoje debiutuojantys Kataro krepšininkai. Jei pastarieji nelabai turi vilčių iškopti į kitą etapą, tai kitos keturios komandos padarys viską, kad pranoktų mūsiškius.

Kaip būsimieji lietuvių varžovai rengėsi pasaulio čempionatui ir ko iš jo tikisi, „BasketNews.lt“ pasiteiravo penkių krepšinio žurnalistų iš Australijos, Brazilijos, Graikijos, Kataro ir Turkijos.


Pirmasis varžovas – Turkijos rinktinė.
Laikas – rugpjūčio 19 d., šeštadienis, 13.30 val.

Prastas pasirodymas praėjusių metų Europos čempionate ir skandalai ekipos viduje neužvėrė Turkijai durų į pasaulio čempionatą. Gavę vardinį FIBA kvietimą, Turkijos krepšinio funkcionieriai nusprendė pajauninti rinktinę ir taip ruošti ją kitam, 2010 metų pasaulio čempionatui, vyksiančiame Turkijoje.

Treneris Bogdanas Tanjevičius į nacionalinės komandos kandidatų sąrašą neįtraukė veteranų Omero Onano, Huseyino Besoko, Muratcano Gulero, Haluko Yildirimo ir Cuneyto Erdeno. Rinktinė dar labiau nukraujavo, kai jai atstovauti atsisakė NBA rungtyniaujantys Hedo Turkoglu ir Mehmetas Okuras. Abu šią vasarą gydosi traumas ir nori geriau pasiruošti artėjančiam sezonui.

Netekus šių žaidėjų, Turkijos rinktinės krepšininkų amžiaus vidurkis nukrito iki 23,5 metų ir ji bus viena jauniausių pasaulio čempionate.

Būtent jaunystė yra didžiausias šios komandos ginklas ir kartu trūkumas. Turkai vieną dieną gali vargais negalais nugalėti Katarą, o jau kitą – nepalikti vilčių kur kas stipresnei Slovėnijai.

Tanjevičius jaunus ir atletiškus savo žaidėjus puikiai išnaudoja gynyboje. Draugiškų rungtynių cikle turkai supančiodavo varžovus gynybos gniaužtuose ir leisdavo įmesti tik apie 70 taškų.

Tačiau kai komanda puola, jos pagrindiniai ginklai yra vos du – gynėjai Serkanas Erdoganas ir Ibrahimas Kutluay. Didesnis priekinės linijos žaidėjų indėlis tik palengvintų šių pavojingų snaiperių darbą, todėl aukštaūgių žaidimas gali lemti, kaip toli pasaulio čempionate žengs Turkija.

Patekimas tarp 8 stipriausių pasaulio komandų Turkijai būtų didelis pasiekimas, turint galvoje tai, kad jie rungtyniauja mirtininkų grupėje, o D grupė, su kurios ekipomis teks susidurti kitame etape, taip pat turi daug stiprių komandų.

Bener Erguvenoglu, svetainės eurobasket.com žurnalistas.


Antrasis varžovas – Graikijos rinktinė.
Laikas – rugpjūčio 20 d., sekmadienis, 13.30 val.

Kai geriausia Europos komanda į pasaulio čempionatą atsiveža 11 Europos čempionų ir pasipildo „Mažuoju Shaqu“ – Sofokliu Shortsianičiu, ji neabejotinai yra pirmenybių favoritė. Galinga forma per draugiškų rungtynių ciklą taip pat patvirtina, kad Graikijos rinktinės tikslai pasaulio čempionate bus patys aukščiausi.

Iš devynių rungtynių graikai laimėjo septynerias, o garsiausiai durimis trinktelėjo paskutinėse draugiškose rungtynėse. Borislavo Stankovičiaus turnyro finale Europos čempionai 84:47 pažemino Vokietijos rinktinę ir taip pasiuntė signalą varžovams, kad jų tikslai pasaulio čempionate yra patys aukščiausi.

„Ši komanda yra tiesiog neįtikėtina. Jie yra Europos čempionai ir tai įrodinėja kiekvienose rungtynėse – kai reikia, sulėtina žaidimą, kai reikia, pagreitina“, - varžovams komplimentus žarstė Prancūzijos rinktinės įžaidėjas Tony Parkeris.

Graikijos rinktinė pasižymi puikiu mikroklimatu. Krepšininkai kartu rungtyniauja ne pirmus ir Europos čempionų vardas tik dar labiau suvienijo šią rinktinę.

Viename Graikijos krepšinio tinklapių atlikta apklausa parodė, kad Elados šalies žmonės iš savo krepšinio rinktinės pasaulio čempionate tikisi aukso medalių. 53% balsavusiųjų teigė, kad graikai yra čempionato favoritai, 27% - kad ne, 20% - nebuvo tikri. 

Todėl treneriui Panagiočiui Giannakiui, ko gero, teks rūpintis tik dėl vieno dalyko – kad jo auklėtiniai neužmigtų ant laurų ir savo jėgą įrodinėtų prieš kiekvienus varžovus.

Haritini Kiritsaka, „BasketNews.lt“ korespondentas Graikijoje.


Trečiasis varžovas – Kataro rinktinė.
Laikas – rugpjūčio 22 d., antradienis, 7.30 val.

Kataras, mažas pusiasalis, kuriame gyvena vos milijonas žmonių, turi ko džiūgauti. Ši šalis praėjusių metų gruodį organizavo olimpines Azijos žaidynes, o šiemet nacionalinę vyrų krepšinio rinktinę išlydi į pasaulio čempionatą.

Nors krepšinis Katare populiarumu neprilygsta futbolui, tačiau šis žaidimas pusiasalyje nėra nežinomas. Šalyje daugėja modernių lauko krepšinio aikštelių, o tokios praeities krepšinio žvaigždės kaip Manute‘as Bolas ir Toddas Day savo apsilankymais siekia iškelti krepšinį į dar didesnes aukštumas.

Miniatiūrinė valstybė savo svajonę įgyvendino praėjusių metų Azijos krepšinio čempionate, kai rungtynėse dėl bronzos medalių 89:77 įveikė Pietų Korėją. Šis pasiekimas jiems leido pirmąkart istorijoje patekti į pasaulio čempionatą.

Kataro komanda, vedama amerikiečių trenerio Josepho Stiebingo, žino, kad kelias Japonijoje nebus lengvas. Kataras pateko į vieną grupę su Lietuva, Australija, Brazilija, Turkija ir Graikija.

„Mes vyksime į Japoniją ir stengsimės kovoti taip, kaip tik galime. Galbūt mums pavyks kai ką nustebinti ir iškovoti vieną ar dvi netikėtas pergales. Jeigu man reikėtų išsirinkti dvi komandas, kurias galėtume nugalėtume, aš rinkčiausi Turkiją ir Braziliją“, – pasitikėdamas kalbėjo treneris, vadinamas tiesiog Joey.

Patekimas į stiprią grupę suteikia galimybę sužibti Kataro gynėjams Saadui Abdulrahmanui ir Daoudui Musa. Saadas, pakeitęs buvusį komandos kapitoną Yaseeną Ismailį, pasižymi taiklia ranka ir lyderio savybėmis, o Daoudas puikiai pabaigia komandos derinius. Abu krepšininkai rungtyniauja stipriausiuose Kataro klubuose.

Tik laiko klausimas, kol Kataro vardas taps žinomas krepšinio pasaulyje. Krepšinis šalyje auga nepaprastai greitai, o kartu su juo auga ir nacionalinės rinktinės patirtis bei motyvacija.

Ross Al, Kataras.


Ketvirtasis varžovas – Australijos rinktinė.
Laikas – rugpjūčio 23 d., trečiadienis, 7.30 val.

Kai gegužės pradžioje Australijos krepšinio federacija paskelbė pirminį rinktinės kandidatų sąrašą, Okeanijos krepšinio atstovai turėjo kuo džiūgauti: jame buvo tokios pavardės kaip Davidas Andersenas iš Maskvos CSKA, Matthew Nielsenas iš Vilniaus „Lietuvos ryto“, Andrew Bogutas iš Milvokio „Bucks“, Chrisas Anstey iš Melburno „Tigers“.

Atrodė, kad Australija į pasaulio čempionatą atsiveš stipriausią priekinę liniją per visą šalies krepšinio istoriją.

Tačiau iš pradžių Andersenas, o po kiek laiko ir Nielsenas pareiškė, kad neatstovaus gimtosios šalies rinktinei. Andersenas norėjo geriau išsigyti traumą, dėl kurios praleido pusę praėjusio sezono, o Nielsenui koją pakišo milžiniška draudimo suma. Anot Australijos krepšinio federacijos vadovo Scotto Derwino, Nielseno draudimas buvo didesnis nei visos rinktinės žaidėjų kartu sudėjus.

Dviem priekinės linijos žaidėjams iškritus, lyderio našta kris ant pirmojo 2005 metų NBA naujokų biržos šaukimo Boguto. 21-erių metų krepšininkas per draugiškas rungtynes įrodė, kad komandos sėkmė daugiausia priklauso nuo jo.

Australai pasirengimą pasaulio čempionatui pradėjo ketverių rungtynių su Naująja Zelandija serija. Komandos pasidalijo po dvi pergales, tačiau šios rungtynės išryškino pagrindinę australų problemą – įžaidėjų trūkumą.

Jaunasis Aaronas Bruce‘as nesugebėjo tinkamai vadovauti komandai, todėl treneris Brianas Goorjianas į rinktinę pakvietė patyrusį C.J.Brutoną. Nors prie rinktinės jis prisijungė vėliau, tačiau iškart užėmė pagrindinio įžaidėjo vietą ir dalyvaus planetos pirmenybėse.

Brutonas tapo penktuoju Sidnėjaus „Kings“ komandos atstovu Australijos rinktinėje. Nacionalinės rinktinės treneris Goorjianas taip pat dirba „Kings“ ekipoje ir todėl dažnai pirmenybę teikia savo komandos žaidėjams.

Galbūt tai lemia, kad mikroklimatas komandoje ne pats geriausias, o pasiruošimą pasaulio čempionatui australai baigė skaudžiu pralaimėjimu Kinijos rinktinei.


Penktasis varžovas – Brazilijos rinktinė.
Laikas – rugpjūčio 24 d., ketvirtadienis, 10.30 val.

Praleidusi paskutines dvejas olimpines žaidynes, o pasaulio čempionate Indianapolyje prieš ketverius metus finišavusi vos aštunta, Brazilijos rinktinė į pasaulio čempionatą Japonijoje žengia tikėdamasi populiarinti oranžinio kamuolio žaidimą visoje šalyje.

Tačiau net nepaskelbus rinktinės kandidatų sąrašo, Brazilijos krepšinio vadovus pasiekė blogos žinios. Su Denverio „Nuggets“ naują sutartį pasirašęs sunkusis krašto puolėjas Nene tikino besigydantis traumą ir praleisiąs pasaulio čempionatą.

Komandoje nėra ir kito NBA rungtyniaujančio brazilo, vidurio puolėjo Rafaelio Araujo. Jis vasarą buvo išmainytas į Jutos „Jazz“ ir pirmenybę teikė pastarajai komandai. Į rinktinę kviestas naujasis Vilniaus „Lietuvos ryto“ puolėjas Joao Paulo Batista vasarą praleido NBA klubų stovyklose, todėl į Braziliją taip pat negrįžo.

Nepaisant praradimų, Pietų Amerikos čempionai subūrė pakankamai pajėgią komandą. Pagrindiniai krepšininkai – Fynikso „Suns“ įžaidėjas Leandro Barbosa, Klivlendo „Cavaliers“ atsarginis „centras“ Andersonas Varejao ir Tiago Splitteris iš Vitorijos „Tau Ceramica“.

Komandoje yra dar keletas pavojingų žaidėjų – Marcelo Machado, pasirašęs sutartį su Kauno „Žalgiriu“, jaunas įžaidėjas Marcelinho Huertas, kurio aikštės matymas dažnai lyginamas su Steve‘o Nasho, ir Alexas Garcia – puolėjas, dominantis NBA klubus.

Pasiruošimo pasaulio čempionatui laikotarpiu brazilai laimėjo 6 rungtynes iš 10. Jiems koją dažniausiai pakišdavo klaidos rungtynių pabaigoje, kai nesugebėdavo išsaugoti visas rungtynes turėtos persvaros. Brazilai prastai ginasi prieš varžovų tritaškininkus ir retkarčiais sutrinka atakuodami penki prieš penkis.

Didžiausias šios rinktinės ginklas – greitis. Barbosa yra vienas greičiausių gynėjų pasaulyje, todėl kai komanda apsigina, kontratakos yra nesustabdomos. Priekinės linijos duetas – Splitteris ir Varejao taip pat dirba be priekaištų. todėl Brazilijoje tikima, kad komanda pajėgi su Lietuva ir Turkija kautis dėl antrosios vietos grupėje. Pirmoji vieta grupėje paliekama galingiesiems graikams.

Guilherme Tadeu de Paula, tinklapio Draftbrasil.net redaktorius


Rodyti komentarus
oi prisimenu kaip lietuviai padare graikus atenuose, linksma buvo,o kad turkai butu iveike lietuvius tai neprisimenu
2006-08-19
Atsakyti
Graikai lochai jiems LIETUVIAI pakraus...Turkai gaus su savo rinktine nuo LIETUVOS...Brazilai tegul geriau futbola zaidzia...Australai be Nielsen'o Andersen'o ir Anstey tegul net nesitiki laimeti...o Kataras geriau isvis nezaistu su musiskiais
2006-08-18
Atsakyti
Sveiki visi. Gal kas zinot kur internetu galima stebeti RUNGTYNES (ne ju rezultata) tiesiogiai? Ir jei kas zinot, parasykit tiksliau (su torentais nelabai moku elgtis). Isgelbekit zmogu, norinti palaikyt LT. Is anksto ACIU
2006-08-18
Atsakyti
knisa mane tie graikai
2006-08-18
Atsakyti
Neapsimoka pirmos vietos paimt, nes tada teks mum rungtynes ziuret 4h ryte ;D
2006-08-18
-1
Atsakyti
Tiesa pasakius nematau ce varzovu.. Graikams bus pakrauta +15 tasku.. galit tuom nebejot :) grupei 2vieta maziausiai turesim.. Nes kazkaip baiminuosi Brazilu :)
2006-08-18
Atsakyti
laukiu antruju lietuvos rungtyniu,nes neabejoju kad graikai apsisiks
2006-08-18
+1
Atsakyti
del pirmu treciu vietu kovos lietuva graikija ir brazilija.viska lems antras ir paskutinis macas,nes turkus ir australus ir katara nugalesim....o siaip nors ir gera rinktine turi graikai jau per daug maivosi.dejau ant ju...
2006-08-18
Atsakyti
blin ereliai graikai...
kad nebutu kaip fulei - Europos cempionai, o pasaulio cempa net nepateko...
gal ir cia apsilazalins...
2006-08-18
Atsakyti
jo reikia graikams parodyti ju vieta...
2006-08-18
Atsakyti
graikus reikia biski nuleist ant zemes....galetu LT su jais vienas paskutiniu grupes varzybu zaist o dbr 2os... o zinant dabartine forma LT....gal issivynios...
2006-08-18
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 11

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.