Lietuvos vizitinė kortelė svetur – krepšinis

2006-08-28 15:40
Rita Stankevičiūtė, „Lietuvos rytas“

Lietuva – ištikima krepšiniui. Lietuviai aklai garbina sporto šaką, kuri kituose kraštuose yra pelenė, valganti futbolo, tinklinio ar ledo ritulio atliekas. Tačiau būtent ši meilė išgarsino Lietuvą. Krepšinis tapo tautos vizitine kortele pasaulyje.

„Lietuva nuplėšė Amerikos aurą“, – paskelbė garsusis dienraštis „The New York Times“ po Lietuvos krepšininkų pergalės prieš JAV rinktinę 2004-aisiais Atėnuose.

„Šiuo istoriniu žmonijai laikotarpiu Lietuva iš tikrųjų yra krepšinio žvėris“, – rašė „Chicago Tribune“.

„Senojoje Europoje nėra kitos šalies, kuri taip mylėtų seną, brangų krepšinį“, – padarė išvadą italų „La Gazzetta della Sport“, kai 2003-iaisiais lietuviai į viršų iškėlė Europos čempionų taurę.

Krepšinis yra Lietuvos veidas: išraiškingas, mielas akiai ir atpažįstamas pasaulyje. Svetimšaliams lengviau prisiminti kurios nors Lietuvos krepšinio žvaigždės pavardę nei surasti mūsų šalies kontūrus pasaulio žemėlapyje.

Užsienio krepšinio specialistai vieningai kalba, jog tai lėmė išskirtinis lietuviškas žaidimo stilius, tradicijos ir nepaprastas lietuvių atsidavimas krepšiniui.

Žvaigždės žaidžia komandai

Kai prieš daugiau nei dešimt metų Šarūnas Jasikevičius žaidė Europos jaunių čempionate, salėje knibždėjo skautai, medžiojantys talentus. Bet už šio įžaidėjo iš Lietuvos specialistų žvilgsniai neužkliuvo.

Po treniruotės paauglys Šaras pats priėjo prie vieno vyro su ūsais ir laužyta anglų kalba paklausė: „Ar jūs skautas iš NBA?“

Robas Meursas linktelėjo galvą. Lietuvis tęsė: „Tad dabar užsirašykite mano pavardę: Šarūnas Jasikevičius. Aš tikrai žaisiu NBA“.

Aštuoniolika metų NBA skautu dirbantis olandas Meursas iki šiol puikiai prisimena pirmąjį susitikimą su būsimąja krepšinio žvaigžde.

[image=6463 left Krepšinis Lietuvai yra tas pat, kas Brazilijai – futbolas]Ryškūs krepšininkai iš Lietuvos yra viena priežasčių, dėl ko pasaulis įsidėmėjo mažytę tautą, vos prieš 16 metų atkūrusią savo valstybę.

„Netgi tuomet, kai Lietuva priklausė Sovietų Sąjungai, Arvydas Sabonis ir Valdemaras Chomičius buvo vadinami lietuviais, – sakė didžiausio Ispanijos krepšinio portalo „acb.com“ redaktorius Pablo Malo de Molina. – Kai man buvo aštuoneri ir nieko nenusimaniau apie politiką, jau žinojau žodžius „Lietuva“ ir „Žalgiris“. Klausdavau savo tėvo, kodėl Sabonis yra lietuvis, nors žaidžia su užrašu „SSRS“.

Lietuva išaugino ne vieną ir ne dvi kartas garsių krepšininkų. Visi jie unikalūs, bet pasižymi tipiškomis Lietuvos žaidėjams savybėmis.

„Lietuviai yra profesionalūs, nesavanaudiški ir patikimi, – aiškino agentas iš Italijos Maurizio Balducci. – Ar tai būtų Arvydas Macijauskas, ar Jasikevičius, ar Ramūnas Šiškauskas, visame pasaulyje jie garsėja kaip komandiniai žaidėjai. Lietuviams svarbiausia, kad laimėtų komanda“.

Gerbėjų yra įvairiose šalyse

Ne tik Lietuvos komandų pergalės, bet ir tai, kaip jos pasiektos, žavi krepšinio pasaulį.

Krepšinio skautas iš Izraelio Yaronas Arbelis tikino, kad tik lietuvių dėka jis pamėgo Europos krepšinį ir nebežiūri NBA varžybų.

„Užaugau stebėdamas Tel Avivo „Maccabi“ ir NBA. Bet niekada nepamiršiu dienos, kai šimtu procentų atsidaviau Europai. Buvo 1995-ieji. Europos krepšinio čempionato Atėnuose finalas. Lietuva – Jugoslavija. Jūs pralaimėjote. Bet... Kokios tai buvo rungtynės! – iki šiol emocijų nepamiršo Arbelis. – Nuo tos dienos atidžiai aš stebėjau Lietuvos krepšinį, ir kai 1999 metais „Žalgiris“ laimėjo Eurolygą, tapau tikru sirgaliumi.

O kitą sezoną Eurolygos aštuntfinalyje tarp Liublianos „Olimpija“ ir Pirėjo „Olympiakos“ Jasikevičius pataikė septynis tritaškius iš septynių. Tada supratau, kad normaliame pasaulyje aš – izraelietis, bet krepšinio pasaulyje esu šimtaprocentis lietuvis“.

Amerikoje Lietuvos vardas skamba kiekvieną kartą, kai per NBA rungtynių pristatymą ištariama vieno iš Lietuvos atstovų pavardė. Pernai tokių buvo šeši.

Tačiau pirmasis, dar 1986 m. atsistojęs ant NBA parketo, buvo Rimas Kurtinaitis. Tada žalgirietis, kaip SSRS rinktinės snaiperis, buvo pakviestas dalyvauti Visų žvaigždžių rungtynių tritaškių konkurse.

„Atsimenu, kad Kurtinaičiui nesisekė pataikyti. Visas šis NBA sumanymas pasikviesti užsienietį buvo keistas, – prisiminė JAV sporto naujienų agentūros „SportsTicker“ redaktorius Chrisas Bernucca. – Kita vertus, NBA žmonės buvo įžvalgūs ir aplenkė laiką, nes dabar snaiperių konkursą laimi europiečiai – Dirkas Nowitzki, Peja Stojakovičius“.

Aikštėje – bebaimiai

Bernucca niekuomet nebuvo Europoje, tačiau jis žavisi Lietuvos krepšininkais. Nuo tada, kai 1989 metais į NBA atvažiavo Šarūnas Marčiulionis, o 1992-aisiais Barselonoje spinduliavo bronzinė Lietuvos rinktinė, apsirengusi margais marškinėliais su krepšinį žaidžiančiais skeletais ir užrašu „Better Dead than Red“ (Geriau miręs nei raudonas).

[image=6464 right Vitorijos „Tau Ceramica“ gerbėjai iš Ispanijos pernai Europos čempionate Belgrade sirgo ir už Lietuvos rinktinę]Ilgametis JAV sporto žurnalistas įsitikinęs, kad būtent lietuviai padarė daugiausia įtakos NBA įvairovei.

„Tai – Nelsonų šeimos nuopelnas. Jie pakvietė Marčiulionį, kuris įrodė, kad europiečiai gali ne tik sėdėti ant suolo, bet ir žaisti starto penkete, – įsitikinęs „SportsTicker“ redaktorius. – Marčiulionis užsimerkęs verždavosi krepšio link. Jis nuostabiai atakavo, buvo stiprus, kovodamas negailėjo savo kūno, nebijojo susidūrimų ir demonstravo vyriškumą.

Panašius bruožus dabar pastebiu Jasikevičiaus, Dariaus Songailos ir Lino Kleizos žaidime. Tai ir skiria Lietuvos krepšininkus nuo kitų europiečių NBA – jie yra bebaimiai“.

Amerikiečiai negali pamiršti dvejų metų senumo rungtynių tarp Lietuvos ir JAV, kuriose Jasikevičiaus tritaškiai visiems laikams sugadino Amerikos krepšinio reputaciją. Atėnų olimpinėse žaidynėse lietuviai nugalėjo Jungtinių Valstijų rinktinę 94:90.

„Tose rungtynėse amžiams įstrigo vienas momentas – Jasikevičius pavaidino, kad mes tritaškį, pašokdino Lamarą Odomą į orą, šis leisdamasis sudavė lietuviui per ranką, bet kamuolys vis tiek įkrito į krepšį.

Ši situacija svarbi ne todėl, kad per vieną ataką Lietuva surinko keturis taškus. Tai retkarčiais nutinka. Svarbiausias buvo Jasikevičiaus žvilgsnis po taiklaus tritaškio. Jis spoksojo į Odomą lyg sakydamas, kad aš tavęs nebijau, aš esu stipresnis ir tai įrodžiau dabar, svarbiausiu rungtynių metu. Šis Jasikevičiaus žvilgsnis galutinai patvirtino, kad Amerika nebėra pasaulio krepšinio jėga“, – sakė Bernucca.

Pakeitė Europos krepšinį

Pernai Lietuvos rinktinė nepateko tarp Europos čempionato prizininkių, bet žaidimo stiliumi krepšinio specialistų nenuvylė.

„Graikai laimėjo, bet jie žaidė kaip robotai, – pareiškė Malo de Molina. – Lietuvos krepšinio šūkis – meistriškumas ir taiklumas. Tai nėra talentas. Nuo mažens Lietuvoje krepšininkams įdiegiama krepšinio abėcėlė.

Netgi jei lietuvis neaukštas, kaip Jasikevičius, jis žaidžia meistriškai. Jūs rungtyniaujate efektingai ir mokate džiaugtis krepšiniu“.

„Tikiuosi, jog neaukosite lietuviškos žaidimo manieros tam, kad iškovotumėte titulus. Neįsivaizduoju, kad žaistumėte taip, kaip graikai pernai Belgrade, – praėjusį rudenį prisiminė Arbelis, Europos pirmenybėse dirbęs FIBA apžvalgininku. – Kai lietuviai – geros formos, demonstruoja idealų krepšinį. Taip, kaip reikia žaisti šį žaidimą.

Tai yra stilius, kuris orientuotas į puolimą, bet gindamiesi visi agresyvūs. Be to, lietuviai yra atletiški ir puikūs metikai. Svarbiausia, niekas kitas nežaidžia tokio protingo krepšinio. Niekas“.

Krepšinio specialistas iš Izraelio įsitikinęs, kad čempioniška 2004-2005 m. sezono „Maccabi“ komanda nebūtų egzistavusi, jeigu 1999-aisiais „Žalgiris“ nebūtų laimėjęs Eurolygos.

Arbelis nepamiršta, kaip akcentuodami puolimą žalgiriečiai sugebėjo sutriuškinti geriausiai besiginančią komandą Bolonijos „Kinder“: „Žalgiris“ ištempė krepšinį iš gynybinio žaidimo tamsybių. Iš tų nuobodžių laikų, kai mačai baigdavosi rezultatu 59:52. Pažiūrėkite į pastarųjų penkiolikos metų Eurolygos nugalėtojus ir pamatysite, kad patį nuostabiausią krepšinį demonstravo „Žalgiris“ ir „Maccabi“.

Visi žinome, kad tuo metu ryškiausia „Maccabi“ žvaigždė buvo lietuvis, ir kas nutiko, kai jis paliko komandą. Per 2003 metų Europos čempionatą atrodė, kad Lietuvos rinktinė yra atgimęs 1999-ųjų „Žalgiris“, tik vietoj Tyuso Edney žaidė Šaras. Šios komandos turi būti rodomos kiekvienoje krepšinio mokykloje“.

Tapo mados diktatoriais

Šiškausko, Slaninos, Jasikevičiaus ir daugybės kitų Lietuvos krepšininkų agentas Balducci teigė, kad Lietuvoje yra geriausia Europos krepšinio mokykla.

[image=6465 left Jasikevičiaus tritaškis su pražanga pakeitė amerikiečių požiūrį į Lietuvos krepšinį, teigia Chrissas Bernucca]Čia nuo mažens žmonių galvoje krepšinis, visi svajoja atstovauti savo šaliai ir atsiduoda darbui. Todėl lietuviai Europoje yra graibstomi turtingų klubų.

„Krepšinio pasaulyje galioja mados tendencijos. Pavyzdžiui, kai „Žalgiris“ laimėjo Eurolygą, krepšinio rinkoje lietuviai buvo ypač madingi, – kalbėjo Balducci. – Egzistuoja dvi krepšininkų kategorijos: vieni žaidė JAV universitetuose, o kiti niekada neišvyko iš Europos.

Rimantas Kaukėnas, Songaila, Jasikevičius, Mindaugas Timinskas prie lietuviškos krepšinio manieros pridėjo amerikietiško individualizmo, nes JAV krepšinis yra savanaudiškesnis. Šie europiečiai pažįsta abi monetos puses. Tačiau ir tie, kurie niekada nerungtyniavo NCAA – Šiškauskas, Simas Jasaitis, Macijauskas – Europoje gerbiami. Lietuvos įvaizdis yra labai geras“.

Įprotis žaisti dėl komandos, o ne dėl asmeninių rodiklių europiečiams dažnai sutrukdo atvykus į NBA. Vis dėlto lietuviams ši taisyklė negalioja. Bernucca stebisi, kad dauguma krepšininkų iš Lietuvos pasižymi galingu žaidimu ir ryškiomis individualiomis savybėmis.

„NBA krepšininkai yra atletiškesni, žaidėjai stipresni ir galingesni. Užsieniečiai atvažiuoja, ir varžovai juos nustumia į šalį. Lietuviai prisitaiko lengviau, – kalbėjo JAV sporto žinovas. – Songaila visus daužo į šalis.

Panašiai atrodo ir Kleiza, nors jis kol kas žaidė nedaug. Žydrūnas Ilgauskas ne veltui patenka tarp penkių geriausių NBA vidurio puolėjų. O dar seniau problemų prisitaikyti neturėjo ir iš Europos atvažiavę Marčiulionis bei Sabonis. Nežinau, koks gyvenimas Vilniuje, tačiau galbūt prie lietuvių sėkmės prisidėjo grūdinanti vaikystė besivystančioje šalyje“.

Kitkuo išgarsėti nepavyko

Daugelis amerikiečių apie Lietuvą žino tik tiek, kad tai – Rytų Europos valstybė, kurios pavadinimas užsidega televizoriaus ekrane kartą per ketverius metus, vasaros olimpinių žaidynių transliacijos metu. Pirmoji asociacija su žodžiu „Lietuva“ dažniausiai yra krepšinis.

„Kas daugiau gali sietis su Lietuva? Ten nėra garsių bendrovių ar verslininkų. Aš net nežinočiau, ar Lietuvoje atsiskaitoma eurais ar kitokia valiuta.

Bet apie Lietuvos krepšinį amerikiečiai yra girdėję. Juk Ilgauskas dukart pateko į NBA Visų žvaigždžių rungtynes, o Jasikevičiaus atvykimas į NBA buvo garsiai reklamuotas. Tie, kurie žiūri olimpiadas, matė, ką lietuviai padarė JAV rinktinei“, – aiškino Bernucca.

Ispanijos krepšinio žinovas Malo de Molina neslėpė, kad jo gimtinėje Lietuva nėra populiari šalis. Retas važiuoja atostogauti, mokytis ar dirbti į Rytų Europą.

„Krepšinis – svarbiausia Lietuvos įvaizdžio Ispanijoje dalis. Čia Sabonis buvo, yra ir bus garsus žmogus iš Lietuvos. Net tie, kurie visai nesidomi krepšiniu, žino, kad lietuviai moka žaisti krepšinį. Nežinau, su kuo dar galėtų būti siejama Lietuva? Gal su mafija Pietų Ispanijoje“, – nusijuokė Malo de Molina.

Stebina pergalių serija

Ispanas neslėpė, jog nusivylė, kad atstovauti Lietuvos rinktinei atsisako Jasikevičius, Šiškauskas, Ilgauskas, Štombergas. „acb.com“ redaktorius tikino, jog Ispanijoje tokie dalykai nesuvokiami.

[image=6462 right Naujų gerbėjų Lietuvos rinktinė atrado ir Japonijoje]„Jei žaistų geriausi lietuviai, jūsų rinktinė galėtų kovoti dėl aukso. Neįtikėtina, kaip tokia maža šalis gali turėti tokią nuostabią krepšinio komandą. Lietuva neturi pinigų, kad suburtų turtingą klubą, bet tai nieko nereiškia: „Žalgiris“ laimėjo Eurolygą, Vilniaus „Lietuvos rytas“ iškovojo ULEB taurę, tapote Europos čempionais.

Man Lietuva visada bus išskirtinė vieta“, – jausmų Lietuvai neslepiantis Malo de Molina kelis kartus lietuviškai pakartojo žodį „krepšinis“.

Arbelis taip pat stebisi Lietuvos krepšinio laimėjimais. Įspūdį daro tai, kad Vilniaus ir Kauno klubuose dauguma žaidėjų yra vietiniai, o ne legionieriai.

„Pasakykite bent vieną kroatą, kuris būtų aiškus komandos lyderis. Tokių nėra! „Olimpija“, Belgrado „Partizan“ – šie klubai net nepretenduoja į Eurolygos „Top 16“. Tai, kad Zagrebo „Cibona“ šiemet vos nepateko į ketvirtfinalį, buvo tik amerikiečio Scoonie Penno nuopelnas.

O kai kalbi apie „Žalgirį“ ar „Lietuvos rytą“, branduolyje yra mažiausiai du trys lietuviai, – įsitikinęs Izraelio krepšinio žinovas. – Jūsų krepšininkų gamybos mašina nesustoja. Galima sakyti, kad tam tikra prasme Lietuva krepšiniui yra tas pats, kas Brazilija futbolui.

Po velnių, pasufleruokite bent vieną priežastį, dėl kurios galima nemėgti Lietuvos! Tiek prišnekėjau, bet dar net nepaminėjau Sabo. Be abejo, vien jis yra didžiulė priežastis dievinti Lietuvos krepšinį“.

Užteks vienos akimirkos

Krepšinio kamuolys amžinai bus apvalus. Lietuva amžiams liks krepšinio šalis. Tokius žodžius neabejodamas ištarė puikiai sportą išmanantis agentas Balducci iš Italijos.

Pasaulio čempionate jis lietuviams neprognozuoja aukso medalių. Gal aukso šį kartą ir nereikia. Nepriklausomos Lietuvos sirgalių karta jau turi tris olimpines bronzas, vieną Eurolygos nugalėtojų titulą, vieną ULEB taurę, vieną Europos taurę, Europos čempionato auksą bei sidabrą.

Kaip patyrę vilkai lietuviai įvertins ne tik pergales, bet ir kiekvieną efektingą žaidimo momentą.

Panašų į taiklų Jasikevičiaus tritaškį per amerikiečio Odomo rankas Atėnų olimpinėse žaidynėse. Arba netaiklų, bet drąsų tritaškį Sidnėjaus olimpiados pusfinalyje.

Lietuviai įvertins net pralaimėjimą, jeigu jis primins patriotišką Sabonio, Marčiulionio ir kitų atsidavimą savo šaliai, kaip 1995-ųjų Europos čempionato finale prieš Jugoslaviją.

Užtenka vieno efektingo momento, kad lietuviai apie jį dar ilgai pasakotų savo ir draugų vaikams. Tas momentas gali atspindėti visa tai, dėl ko lietuviai dovanoja savo meilę krepšiniui. Tai, dėl ko pasaulis dovanoja savo meilę Lietuvai.


Rodyti komentarus
dainiuz
svarbiausia! geriau mires nei raudonas!
2011-06-04
Atsakyti
Geriausiais straipsinis kuri esu skaites.Kai tai nuosirdziai kalba apie LIETUVA,tai net verkt noris.,,KAMUOLYS VISADA BUS APVALUS,O LIETUVA VISIESMS AMZIAIMS LIKS KREPSINIO SALIS.''LIETUVAI KREPSINIS KAIP BRAZILAMS FUTBOLAS''.O cia tai nusakymai apie LIETUVA simtu procentu,teisingi.Vienas vardas-LIETUVA.
2009-12-30
+2
Atsakyti
vla2kss
labiausiai,isimine zodziai,,LIETUVOJE KREPSINIS KAIP BRAZILIJOJE,FUTBOLAS''delto tai faktas.
2009-11-30
+2
Atsakyti
to Troya: Man gėda už tavo pasakytus žodžius "zinokit pries menesi nekenciau lietuwos". Kaip galima nekęsti Lietuvos?
2006-08-31
+1
Atsakyti
Nerealus straipsnis...zinokit pries menesi nekenciau lietuwos,bet krepsinis mano nuomone pakeite wisishkaj absoliuciaj... :p myliu shara,tik gaila kad neatware atstowaut lietuwaj,nusiwyliau... :-/ Bet kalnietis maladiec,ash zinokit ji ziauriaj labaj myliu... 8) grazuoliukas mano,ir nerealus zaidejas turetu isaugti ;)
2006-08-29
Atsakyti
Super! vos neapsizliumbiau:)
as uz Lietuva!!! nors ir kisom siand. Laukia revansas pries turkus..
2006-08-29
+1
Atsakyti
jOu
JEGA.... LIetuva, Lietuva....
2006-08-29
+1
Atsakyti
Va kas tikri lietuvos krepsinio rinktines fanai! O vietiniai lietuviai (dauguma) tik kritikuoja rinktine, ir jei nepadeda!
2006-08-28
+3
Atsakyti
O man atrodo kad cia yra ir dalele pataikavimo is uzsienieciu puses
2006-08-28
+1
Atsakyti
zymiai geresnis modesto krukausko straipsnis L.T. is krepsinis.net kur jis cesina sireika greiciau pasakyt kad atsistatydina :D
2006-08-28
-1
Atsakyti
Jo lietuva tai jega stipriausia komanda pasaulija :)
2006-08-28
+1
Atsakyti
nu tikrai labai graudinantis straipsnis apie musu sali, sirgalius is ivairiu saliu tikrai asaros kaupiasi akyse...
MES UZ LIETUVA!!!
2006-08-28
+1
Atsakyti
ple net apsiverkaiu :D :)
2006-08-28
+1
Atsakyti
afigenas straipsnis, rimtai asara spaudziantis. o kas parase sita straipsni ryskiai nusipelno pulicerio premijos.. ech.. LIETUVA!!!
2006-08-28
+1
Atsakyti
man irgi patiko,super
2006-08-28
Atsakyti
Nu ka bepridursi ..FANTASTIKA.....:)) nezinau as taij didziuojuos lietuvos zaijdejes..juk jie uz dyka blemb zaijdzia ir kaijp manot del ko o juk del musu lietuviu :) net graudu ane? :) nu bet saras taij gaijdys 29 metaij dar jaunas galejo isiamzinti paskutini karta lietuvos rinktineje.....aij visiskai ne patriotas (su kazkokia zyde susituokee vietoj to kad su lietuvaijte ir neatstovauja lietuvos) taij ka cia pridursi .........tad nesmerkim nei treneriu neij zaijdeju ir palaijkykim juos visa sirdim.......:)
2006-08-28
+2
Atsakyti
net sirdis suskaudo.....
2006-08-28
+1
Atsakyti
labai patriotiška
2006-08-28
+1
Atsakyti
Nu ka... i parduotuve alaus ir rytdienos laukt !!!
Vistiek mes nugalesim :)
2006-08-28
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 35

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.