Gediminas Navikauskas neigia, kad „Budivelnyk“ vėluoja mokėtis atlyginimus žaidėjams
Gediminas Navikauskas neigia, kad „Budivelnyk“ vėluoja mokėtis atlyginimus žaidėjams
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus
Generaliniai rėmėjai – du bankai. Klubą ištiko dvi finansinės krizės. Taip galima apibūdinti Kauno „Žalgirio“ komandos finansinę padėtį per pastaruosius septynerius metus.

Prieš penkerius metus kauniečiai į finansinę duobę pateko nusisukus bankui „Snoras“, o šiemet dar giliau puolė bankrutavus „Ūkio bankui“.

Atidžiai įvykius Lietuvos krepšinyje sekantis Kijevo „Budivelnyk“ klubo generalinis direktorius Gediminas Navikauskas dėl Kauno klubo bėdų kaltinti vien bankų neskuba. Jis pažymėjo, kad į visus klausimus bus galima atsakyti tik atlikus išsamų komandos auditą.

Tik tuomet paaiškės, iš kokių pajamų „Žalgiris“ gyveno pastaruosius kelerius metus, ir kiek klubui priklausančio turto yra užstatyta bankrutavusiame „Ūkio banke“. 

Navikauskas prasitarė, kad „Budivelnyk“ klubą valdanti „PrivatBank“ grupė jau ne pirmą kartą domisi galimybe investuoti į „Žalgirį“, tačiau ji buvo apipilta purvu vos pradėjusi domėtis Kauno klubo padėtimi.

Praėjusią savaitę Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė iš piršto laužta informacija, neva Kijevo klubas pats išgyvena finansinę krizę, o komandos žaidėjams vėluoja algos.

– „Žalgirio“ klubo vadovas Paulius Motiejūnas tvirtino, kad šiuo metu aktyviai ieško naujo komandos investuotojo tiek JAV, tiek Europoje. Jūs jau kurį laiką dirbate Ukrainoje, o susidomėjimo „Žalgiriu“ šioje šalyje jau būta anksčiau. Kaip yra dabar? – „BasketNews.lt“ žurnalistas paklausė Navikausko.
– „Žalgiriu“ domisi daug kur. Juo labiau – Rusijoje. Labiausiai šia problema turėtų rūpintis VTB Vieningoji lyga. Norėdami išlaikyti „Žalgirį“, jos vadovai turėtų komandai kažką duoti, o ne tik naudotis jos vardu ir formuoti savo lygos veidą. Tikrai žinau, kad galimybe investuoti į „Žalgirį“ domisi „PrivatBank“ grupė iš Ukrainos. Tačiau vos prasidėjo susidomėjimas, Lietuvoje iškart buvome apipilti purvais. Žmonės visiškai nežinodami situacijos ir remdamiesi nepatikimais šaltiniais rašė, kad mes nemokame atlyginimų ir pan. Pastebėjau, kad Lietuvoje pateikiama tik neigiama informacija. Vos pagalvojai apie paramą, tuoj pat pasipila neigiami straipsniai. Tačiau tai ne pirmas kartas. 

– Manote, kad neigiama informacija pasirodė tik todėl, kad susidomėjote „Žalgiriu“?
– „PrivatBank“ grupei nereikia domėtis „Žalgiriu“. Mūsų klubas ir jo savininkai turi tiesioginį ryšį ir su Arvydu Saboniu, ir su „Žalgirio“ klubu, tad jokių tarpininkų mums tikrai nereikia. Nežinau, ar tų publikacijų tikslas – atgrasyti ukrainiečius, bet juos tikrai norėta apjuodinti ir susieti su tam tikrais asmenimis. 

– „Žalgirio“ situacija labai panaši į buvusią prieš penkerius metus. Tuomet pagrindinis rėmėjas bankas „Snoras“ perbėgo į priešingą barikadų pusę, o dabar daugiausiai lėšų klubui skyręs „Ūkio bankas“ bankrutavo. Kokią matote išeitį iš situacijos?
– Žinoma, komandai reikia investuotojo. Tačiau kai jų atsiranda keli, tampa užburtas ratas. Visi tik ir žiūri į kitus – kuris pirmasis žengs žingsnį. Ratas turi būti sulaužytas. Manau, kad dabar viskas yra daroma teisingai. Klubo vadovai ieško kelių investuotojų. Išeitis tikrai bus rasta. 

– Ar galima sakyti, kad dėl šios krizės kaltas klubo savininkas Vladimiras Romanovas?
– Sunku pasakyti. Vieną žmogų labai lengva apkaltinti. Jeigu „Žalgiris“ buvo išlaikomas iš paskolų ir taip klubui buvo kraunamos dar didesnės skolos, buvę vadovai turėtų už tai atsakyti. Tačiau niekas nežino realios situacijos. Vis tik versti kaltę vienam žmogui, man atrodo, nederėtų. Reikėtų pasižiūrėti, kiek skolų yra iš tikrųjų ir išsiaiškinti, kodėl „Žalgiris“ buvo įsigytas. Jeigu atlyginimai krepšininkams buvo mokami paėmus paskolas iš „Ūkio banko“ ir užstačius klubo turtą, yra vienas dalykas. Visiškai kitaip yra tuomet, jeigu klubą išlaikė verslas t.y. kitos ŪBIG įmonės, o klubas neturėdavo prašyti paskolų. Kai bus atsakymai į šiuos klausimus, bus aišku, kas yra kaltas. 

– Neseniai viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, kad „Ūkio bankas“ praėjusių metų lapkritį „Žalgiriui“ suteikė 5,2 milijonų litų paskolą, o už tai klubas bankui įkeitė 10,8 milijono litų vertės turto.
– Klubo vadovai turėtų atsakyti, ar tai buvo daroma sistemingai. Jeigu Romanovas komandai skirdavo savo pinigus, jį kaltinti nėra kuo. Pirmiausiai reikia žinoti, kiek skolų yra iš tiesų. Dabar viešojoje erdvėje yra minimi 25 milijonai litų skolų krepšininkams. Tačiau kiek dar „Žalgiris“ skolingas kitiems subjektams? Juk su krepšininkais galėjo būti atsiskaityta skolintais pinigais, kurie dar negrąžinti. Svarbiausias klausimas, kiek yra tokių skolų. Situacija bus visiškai aiški tik tuomet, kai bus atliktas klubo auditas ir bus žinoma, kaip „Žalgiris“ buvo išlaikomas. 

– Dvi pastarosios „Žalgirio“ krizės kilo dėl problemų su bankais. Galbūt susidėti su jais yra ydinga praktika?
– Ne, nebūtinai. „Žalgirio“ savininkas buvo ne bankas, o ŪBIG, bet, matyt, viskas buvo pernelyg stipriai surišta su banku. O kaip jau esu ne kartą sakęs, tuometinė krizė prieš ketverius metus buvo iššaukta dirbtinai. Žinoma, tuomet prasidėjo ekonominė krizė, bet ir miestas, ir „Snoras“ pasitraukė tik dėl išorinių, o ne dėl ekonominių aplinkybių. Jie buvo priversti pasitraukti. Miesto pinigų skyrimas buvo sustabdytas dirbtinai. Tai yra faktas, kurio niekas nenuginčys, nors daug kas ir norėtų tą padaryti.

– Šį sezoną prie „Žalgirio“ gyvavimo miestas taip pat prisideda kukliai. Vilniaus savivaldybė „Lietuvos ryto“ klubui skyrė dukart daugiau pinigų, nei Kaunas „Žalgiriui“.
– Bet skyrė ir iškart išmokėjo. Kai yra noro, galima padaryti viską ir dar greitai. Manau, kad tai ne paskutiniai miesto pinigai. Atsiradus galimybei, jie dar kartą padės „Žalgiriui“.

– Kiek prie klubų biudžetų savivalda prisideda Vakarų Europoje? Rusijoje? Ukrainoje?
– Europoje miesto skiriami pinigai sudaro iki 50 proc. klubų biudžetų. Rusijoje daugelis klubų yra išlaikomi tik miesto ir valstybės pinigais. Rusijoje tuo paremtas visas sportas. Šioje šalyje rėmėjų praktiškai nėra. Ukrainos krepšinis taip pat turi menkas rėmimo tradicijas. Viskas yra paremta vienu investuotoju, o tai irgi nėra gerai. 

– O miestai?
– Čia turime fenomeną. Lietuvoje visos arenos buvo statomos už valstybės ir Europos Sąjungos lėšas, o Ukrainoje stovi visa eilė privačių investuotojų, kurie nori statyti arenas. Tai geras ar prastas modelis – parodys laikas. 

– Manote, kad Lietuvoje savivaldos parama klubams turėtų būti didesnė?
– Taip. Lietuvos krepšinis dabar yra nuvažiavęs žemyn, o norėdami jį išlaikyti, turime skirti daugiau paramos. Ypač klubams. Norint turėti aukštesnio lygio krepšinį, neužtenka tik pastatyti arenų. Reikia padėti ir klubams. Lietuvos sirgaliai mane gali keikti kiek nori, bet be dviejų Lietuvos komandų – „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ – mūsų lygis yra.... Galėčiau eiti lažybų, kiek LKL komandų laimėtų prieš Ukrainos krepšinio lygos ekipas. Bendras rezultatas tikrai nebūtų mūsų naudai. Tuo reikia rimtai susirūpinti, nes Lietuva maža rinka ir verslas negali daug pinigų skirti krepšiniui. Federacija čia irgi niekuo negali padėti. Ji dirba gerai. Sporto mokyklos taip pat veikia, rinktinė dar turi rezervą, bet klubinis krepšinis yra pakankamai pasmukęs, o LKL nėra stipri, lyginant su kitomis Europos lygomis. Lietuvos krepšinis yra vertinamas aukštai tik iš inercijos.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (8)
Savo laiku ir apie Žalgirio skolas panašiai kalbėjo, kol nebuvo priverstas iš jo atsistatydinti, nes įrodymai akis drąskė.
2013-03-28
+2
Atsakyti
sdf
CesarMilesprotingas zmogus. pagarba


tu gal logo pasikeisk? ;DD vaiku cia pilna sutaumuosi dar ;D
2013-03-28
-3
Atsakyti
ATI
Tikras malonumas skaityt Navikausko interviu. Zmogus krepsini ir versla supranta tiesiog puikiai. Butu nuostabu jei jis kada nors sugriztu dirbt i Zalgiri.
2013-03-28
+11
Atsakyti
kesukazzzTeisybe pasake, kad kaip tik atsiranda kazkoks potencialus remejas remti Zalgiri, visuomet Lietuvos ryte ar jam priklausanciuose portaluose pasirodo straipsiai pilantys purva ant to remejo. Svolaciai Lietuvos ryto savininkai tik ir stengiasi, kad Zalgiris butu suzlugdytas. O apie LKL komandu ligi nera net ka kalbeti, zemas lygis. Rusijos lygoj butu LKL komandos iskyrus Zalgiri ir Ryta lenteles dugne.


80%ziniasklaidos sueina i "Vainausko rankas,tad ir matome kiekviename portale ta pacia rasliava.. kaip sako zurnaliugos jie visi kolegos dirba vienu tikslu jei atsiskirtu nebebutu tokia stipri jega ir visai nesvarbu ar kovojama uz tiesa ar uz interesus.
2013-03-28
-3
Atsakyti
Teisybe pasake, kad kaip tik atsiranda kazkoks potencialus remejas remti Zalgiri, visuomet Lietuvos ryte ar jam priklausanciuose portaluose pasirodo straipsiai pilantys purva ant to remejo. Svolaciai Lietuvos ryto savininkai tik ir stengiasi, kad Zalgiris butu suzlugdytas. O apie LKL komandu ligi nera net ka kalbeti, zemas lygis. Rusijos lygoj butu LKL komandos iskyrus Zalgiri ir Ryta lenteles dugne.
2013-03-28
+1
Atsakyti
bet klubinis krepšinis yra pakankamai pasmukęs,

Visiskai sutinku , reik LT klubams galingu remeju is uzsienio, tada ir Europoje daug pasiektu tiek LR tiek ZK
2013-03-28
+6
Atsakyti
Teisingai pasnekejo :)
2013-03-28
-3
Atsakyti
neberasykit apie si veikeja ,negaliu pernesti jo nesamoningu kalbu ,vis tapati sneka ,ziaurus.
2013-03-28
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.