„Manijos Moksleivių krepšinio lyga“ išsiuntė įspėjimą Kauno Arvydo Sabonio krepšinio centrui, dėl sunkiai suvaldomų tėvelių elgesio. Tokių priemonių buvo imtasi po „Pirmojo iššūkio“ varžybų Šilutėje, kai Sabonio KC I komandos žaidėjų tėvai įžeidinėjo rungtynių teisėjus, trukdė mačo eigai.

Tai jau ne pirmas 2001 metais gimusių „saboniukų“ tėvų išsišokimas. Prieš kurį laiką jaunųjų krepšininkų tėvai savo „pasirodymą“ surengė Kaune, o prieš metus buvo pasižymėję ir Estijoje, kur tėvų elgesį aprašė ne tik Lietuvos, tačiau ir Estijos žiniasklaida.

„Manijos Moksleivių krepšinio lyga“ įspėja Sabonio KC centrą, o pasikartojus panašiems incidentams jaunieji „saboniukai“ bus priversti žaisti kelias rungtynes be žiūrovų ir gali būti pašalinti į žemesnius divizionus.

Sabonio KC I komandos tėvų elgesio Šilutėje aprašymas (kalba netaisyta):

„Kiek teko pastebėti, kai jaunieji krepšininkai važiuoja žaisti Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) varžybų iš didžiųjų Lietuvos miestų į provincijas, juos dažnai lydi jų tėveliai. Šaunu, kai vykstant kovai aikštelėje, sukuriama sveika komandų palaikymo atmosfera. Tai priverčia pasitempti ir komandų žaidėjus, ir trenerius, ir teisėjus. Kiekviena išvardinta grandis, nors klaidų ir neišvengia, stengiasi pasirodyti arba atlikti savo darbą kuo geriau. Tačiau ne visada tie, kurie atvyksta stebėti krepšinio spektaklį, lieka tik stebėtojais arba „sveiko proto“ sirgaliais.

Šių metų balandžio 26 dieną Šilutėje vyko MKL „Pirmo iššūkio“ varžybos, kuriose žaidė Šilutės SM ir Kauno Sabonio KC I vaikai, gimę 2001 metais. Abiems komandoms varžybos buvo labai svarbios.

Svečių komandą į Šilutę atlydėjo 7 ar 8 tėveliai ir mamytės. Dalis jų varžybas stebėjo salės balkone, didesnė dalis sėdėjo (vėliau stovėjo, besibaigiant varžyboms jau ir lakstė) salės apačioje šalia šoninės linijos priešais sekretoriato stalelį. Šilutės krepšinio sporto salė nėra tokia plati, tad nuo šoninių linijų iki suoliukų, kur jie sėdėjo - max 0,5 m.

Prasidėjus varžyboms ir komandoms tik spėjus atlikti 2-3 puolimo atakas, prasidėjo  Kauno komandos žaidėjų „mamyčių šou“. Nepatenkintos teisėjų sprendimais ir jau su iš ankstine nuomone, kad teisėjai vis tiek „nušvilps“ varžybas, isteriškais balsais (viena iš jų net įbėgusi į aikštelę) paleido tokių žodžių tiradą, kad teisėjams teko prieiti prie jų ir paprašyti elgtis kultūringiau. Į šį prašymą buvo atsakyta žodžiais „Ką tu čia mums aiškini!“.

Komandos treneriai bei vaikai, žaidžiantys „Pirmame iššūkyje“ žino, kad varžybose jie turi laikytis tam tikrų specifinių gynybos taisyklių, pvz: kai kita komanda valdo kamuolį, gintis tik nuo vidurio linijos iki 4 kėlinio paskutinių 2 min. Bet vaikai yra vaikai ir kartais tenka jiems priminti. Kai buvo kreiptasi į tuo metu aikštėje esančius Kauno komandos žaidėjus (vėliau ir į trenerį) su prašymu laikytis šios taisyklės, ir tik vardan to, kad jiems nebūtų fiksuojamos pražangos jų puolimo zonoje jiems ginantis, iš vienos jų mamos sulaukė agresyvios replikos „Tu ką, paskaitą atvažiavai čia vesti?“ Tiek neapykantos mintyse ir žodžiuose teisėjams, kad net nesuprato teisėjų pagalbos jų pačių vaikų komandai! Ir kas šioje situacijoje aklas?

Varžybų eigoje įvyko kontaktas tarp dviejų žaidėjų, ko eigoje svečių komandos žaidėjas susimušė kelio sąnarį. Po akimirkos į aikštelę vėl įbėgo ta pati mama, kuri jau rungtynių pradžioje buvo perspėta dėl savo elgesio. Paprašius išeiti iš aikštelės, išgirdome pasiūlymą „Eik tu š...!“. Priėjus prie svečių komandos trenerio su prašymu, kad jis kreiptųsi į savo žaidėjų tėvus, nes kitu atveju teks nutraukti varžybas arba kviesti policiją. Tuo metu įsisiautėjusią mamą iš aikštelės ištraukė kiti tėvai. Gal ir klystu, bet bendraujant su svečių komandos treneriu, supratau, kad jis bejėgis dėl jo komandą „palaikančios grupės“ elgesio. Šiaip priekaištų dėl trenerio elgesio varžybų metu neturiu. Be to, suprantu: „Kas moka, tiems šokama“.

Pripažįstu, žodinis svečių teroras (daugelį situacijų nepagrįstas) su įmantriausiais epitetais visų varžybų metu šiek tiek „išmušė iš balno“ jaunąjį teisėją (nefiksavo keletą akivaizdžių pažeidimų antroje žaidimo pusėje). Tačiau, jeigu jau visas varžybas tėvai-svečiai bandė mokyti teisėjus, kaip jiems teisėjauti, jie turėtų bent išgirsti ir tai, kad beveik visais atvejais kitas teisėjas negali kištis į kolegos priimamus sprendimus. Jis gali tik diskutuojant patarti, kaip teisingai traktuoti tą pačią situaciją kitą kartą.

Teisėjų asociacijos seminaruose teisėjus moko viską girdėti, bet ne į viską reaguoti; nediskutuoti su žiūrovais, išlikti mandagiais ir oriais, nors ir kaipnepagrįstai „plūstų“. Negalimą bausti žiūrovų už tai, kad viešai įžeidinėja.

Klausimas Su tuo kovoti ar Toleruoti? Ar tai Madinga, ar taip Elgiasi tik tie, kuriems krepšinio žinių ir kultūros stinga? Šiuo atveju tiesiog nenoriu tylėti.

Nenutraukė varžybų, nes nenorėjo atimti iš jaunųjų žaidėjų galimybės kovoti iki galo. Sustabdė ir pedagoginis mąstymas. Džiaugiausi, kad mažo miestelio vaikai gali kaip lygus su lygiu kovoti su didmiesčio vaikais. Tačiau liūdino, kad šiose rungtynėse pagrindinės personos buvo tėvai, o ne žaidėjai! Atvirai galiu pasakyti, kad jie trukdė teisėjų ir, kaip vėliau sužinojau, sekretoriato darbui. Šių tėvų arogancija ir priešiškumas varžybų teisėjams, kuris buvo rodomas ir po varžybų (siūlymas mano kolegai eiti pasikalbėti į lauką arba pypinimas mašinų aikštelėje išvažiuojant (net juokinga, kai suaugę taip elgiasi)), leidžia manyti, kad, jeigu jau atvažiavo į provinciją ir dar piniginės ne tuščios, TAI GALIMA ELGTIS KAIP NORI -  net kiaule su pakrikusiais nervais pavirsti.

Tebūnie šios išsakytos mintys būna tarsi nebylus šauksmas tyruose, ir galbūt kažkuris stebintis savo atžalų žaidimą krepšinio aikštelėje pamatys tai teisėjų akyse...“


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (18)
beveik du kelinius maciau, tai uzteko to ka maciau, tai jei taip ant kaunieciu vaziuoja, tai isivaizduoji kokiam lygy jie elgesi silutej. Cia del to pirmo diviziono taip draskosi, lyg mirties ar gyvybes klausimas butu, pagalvokit koki pavyzdi vaikam rodot ir negana to pries visa Lietuva pasirodot, mužikai...
2013-05-02
-2
Atsakyti
Silute
Nemanau, kad tas elgesys buvo kazkuo isskirtinis. Mes irgi rekem ant teiseju. Bendrai paemus, tos moksleiviu krepsinio lygos teisejavimo lygis yra labai zemas. Teisejai dirba savo darba atmestinai, todel ir kyla visokie konfliktai.
2013-05-02
-2
Atsakyti
Anonimas
teko truputi pamatyti...:D Tai ar normaliai matei, ar ne? Ar tik truputi? :DDD
2013-05-02
+1
Atsakyti
nereikia cia tik pasakoti pasaku, kokie sitos komandos teveliai sventi. Teko karta truputi pamatyti varzybas, kai zaide ju vaikai Kaune, tai elgesys teiseju atzvilgiu yra labai nepagarbus (svilpe kaunieciai) ir man bunant kaunieciu geda, kad tokiu zmoniu musu mieste yra. Geriau jau likit namie jei nesuprantat krepsinio ir nesusitvarkot su nervais...
2013-05-02
+1
Atsakyti
Nu nieko sau... Gal tada reikėtų paminėti ir tokius atvejus, kaip Šilutės trenerio švilpimus, puolant priešininkų komandai? Ar matėte kur tai, kad treneris švilpimu palydėtų priešininkų komandos puolimą? Gal Šilutėje tai ir priimta, tačiau neteko pastebėti niekur kitur :) Viskas buvo daroma, kad laimėtų Šilutės komanda, o nepavykus, desperatiški bandymai prisikabinti prie žiūrovų. Įdomu, kodėl nepaminėta, kad pagal MKL nuostatus privalo būti medicinos darbuotojas (cituoju „priimanti komanda privalo užtikrinti kvalifikuoto medicinos bei techninio personalo darbą rungtynių metu”)? O "kontaktas" tai geras buvo, vaikas susižeidė ir baigė rungtynes, o dėl to "kontakto" užfiksuota nesportinė pražanga. Žodžiu, laimėti reikia aikštelėje ir savo jėgomis, be teisėjų pagalbos. Tada ir verkti nereikės, kokie blogi žiūrovai, kaip trukdė žaisti ir pan. Ypač, kai teisėjavo savi, VIETINIAI teisėjai... Kad ir kaip stengėsi, nu nepavyko ištempti pergalės reikalingu taškų skirtumu...

Kodėl išbėgo mama? Todėl, kad jos vaikas buvo nutrenktas ant žemės dviejų Šilutės žaidėjų (buvo skirta nesportinė pražanga), todėl, kad jos vaikas, susiėmęs už kelio ir negalėdams atsikelti, gulėjo ant grindų, todėl, kad nebuvo jokio medicinos personalo (MKL nuostatai nurodo, kad priimančioji komanda privalo pasirūpinti medicinos personalu). Kuri mama ir kiek dar lauktų ir žiūrėtų į savo vienuolikmetį vaiką, gulintį ir negalintį atsikelti? Gal Šilutėje kitaip? Ji tiesiog prašė medicinos personalo... Teisėjos atsakymas – NĖRA ETATO!!! Tada mama pati priėjo ir padėjo vaikui atsikelti... Teisėja pradėjo grasinti, kad iškvies policija :))) Čia straipsnio rašytojas kalba apie vaikus, jaunuosius žaidėjus, tai gal ir elkitės su jais kaip su vaikais, o ne profesionaliais ir suaugusiais žaidėjais? Ir kas čia blogo, kad mama pakėlė savo vaiką ir padėjo jam nueiti iki komandos suolelio? Tai gal ne tėvai kalti, o Šilutė nesugeba arba nenori organizuoti tokio rango varžybų???

Žodžiu, nusišluostykit ašaras, daug treniruokitės, gal kada ir pasiseks laimėti…be niekieno pagalbos. Ir nereikės visokių fantastinių istorijų rašyti.

Ką aš žinau, bet pralaimėti, tai taip pat reikia mokėti :DDD
2013-05-01
-3
Atsakyti
KAUNASCITY
Neveltui kavenskai supisti urodai,taip ir parodo savo zema lygi
2013-05-01
+1
Atsakyti
eilinis
jo jo,mamytes ten ne eilines, turbut namuose zodzio neturi,tai bando atsigriebti aikstelese klykaudamos,nors nieko ten nesupranta.pirma ismokykit vaikus raistelius uzsirist...
2013-04-30
Atsakyti
lietuvis
kawenska kultura, nera ko noreti geriau
2013-04-30
+2
Atsakyti
lietuvis
kawenska kultura, nera ko noreti geriau
2013-04-30
Atsakyti
bla bla
ale ir speja pamatyt pinigine tuscios ar pilnos :)
2013-04-30
+1
Atsakyti
bla bla
greitai speja ir pinigines patikrint pilnos ar ne ,provinsijoj pypsint negalima? Gal pazystama koki zmogus pamate ir papypsino.
2013-04-30
-2
Atsakyti
visada
visada taip buvo ir yra, tiek tėveliai "kišasi", tiek teisėjai būna jauni ar nepatyrę, bet galutiniame taške "auklėjamas" ale jaunasis žaidėjas. Kas iš jų išaugs su tokiais pavyzdžiais...
2013-04-30
Atsakyti
:)
Idomu kodel nebuvo pamineta, kodel ta mama isbego i aikstele.MKL istatuose yra nurodyta, kad privalo buti medicinos sesele.Ta mama klause kur sesele, prase ja pakviest, bet jai buvo paaiskinta , kad tokio etato nera. Po to susidurimo buvo iskviesta greitoji pagalba.

Prie ko cia treneris turi kistis i tevu elgesi? Treniruoja vaikus , o ne tevus :)Butu idomu suzinot kas cia tokius rasinelius raso.Gal MKL vadovybe noretu paziuret filmuota medziaga ir tada rasyt perspejimus?

O Silutei nereikia taip nervuotis ir piilti sutru del to kad pralaimejo.
2013-04-30
+1
Atsakyti
Ceslovas
Netiesa raso as pats ziurejau varzybas, puse cia faktu issigalvota

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-04-30
Atsakyti
Anonimas
pusdebiliai tie saboniukai...pasikele,islepinti turtuoliu suneliai
2013-04-30
-1
Atsakyti
Anonimas
nu tikrai kas per elgesys kaunas yra nekulturingumo simbolis.
2013-04-30
-2
Atsakyti
Lietuvos_Rytas_Forever
Ne idomu. :(

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2013-04-30
-3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 18

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.