Nors šių metų Slovėnijoje vyksiančiame Europos čempionate nerungtyniaus pulkas didžiausių Senojo žemyno žvaigždžių, kai kurioms komandos pavyko išsaugoti savo ekipų lyderius.
Prancūzijos rinktinei ištikimi liko geriausi šalies krepšininkai – NBA žvaigždė Tony Parkeris ir sparčiai karjeros laiptais kylantis Nicolas Batumas.
Nukraujavusiems ispanams padėti sutiko jaunesnysis Pau Gasolio brolis Marcas, o rusų lyderio rolę perimti bandys Aleksejus Švedas.
Lenkijai ir Slovėnijai pavyko prisikviesti du Fynikso „Suns“ lyderius Marciną Gortatą ir Goraną Dragičių.
Iki Europos čempionato starto likus vienai dienai, tinklapis „BasketNews.lt“ pristato 10 ryškiausių Europos čempionato žvaigždžių. Skliausteliuose nurodytas klubas, kuriame krepšininkas rungtyniavo praėjusį sezoną.
Neabejotinai didžiausia Europos čempionato žvaigždė. Puikus prancūzo žaidimas praėjusį sezoną atvedė „Spurs“ ekipą iki pat NBA finalo, kur Teksaso ekipa 3-4 nusileido Majamio „Heat“ krepšininkams.
Parkerį galima vadinti tikru patriotu – krepšininkas nuo 2001 metų nepraleidžia nė vieno Europos čempionato. Prancūzas dalyvaus jau 7 paeiliui Europos pirmenybėse.
Kol prancūzai turės Parkerį, tol jie bus laikomi vienais iš favoritų užlipti ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio.
Statistika NBA: vid. 20,4 tšk., 3,1 atk. kam., 7,4 rez. perd.
Nors šiais metais neišvysime Pau Gasolio, ispanai dėl vidurio puolėjo pozicijos jaudintis neturėtų. Pagrindine jėga po krepšiais neabejotinai bus Pau brolis Marcas.
Gasolio vizitinė kortelė yra kieta gynyba ir paprastas, bet gražus žaidimas po krepšiu puolime. 28 metų krepšininkas yra pačiame jėgų žydėjime, o be brolio ir Serge‘o Ibakos pagalbos po krepšiu, erdvės Gasolis turės į valias.
Praėjusį sezoną 214 cm ūgio milžinas tapo geriausiai besiginančiu NBA krepšininku. 28 metų ispanas vidutiniškai atkovodavo po 7,8 kamuolio ir „nupūsdavo“ po 1,8 varžovų metimo, o jo atstovaujama „Grizzlies“ tapo viena geriausių gynybinių NBA komandų.
Statistika NBA: vid. 14,6 tšk., 7,9 atk. kam., 1,8 blok. met.
Įspūdingų skrydžių, prasiveržimų, taiklių tritaškių ir blokų specialistas – taip galima apibūdinti Prancūzijos rinktinės puolėją.
Nors Batumui vos 24 metai, NBA jis rungtyniaus jau šeštą sezoną. Praėję metai stipriausioje pasaulio lygoje prancūzui buvo geriausi karjeroje. Puolėjas pagerino beveik visus statistinius rodiklius ir tapo vienu iš „Trail Blazers“ lyderių.
Prancūzijos rinktinėje krepšininkas plušės ketvirtą vasarą iš eilės. 2011 metų Europos čempionate Batumas iškovojo sidabro medalius ir buvo vienas komandos vedlių.
Statistika NBA: vid. 14,3 tšk., 5,6 atk. kam., 4,9 rez. perd.
Nors Spanoulis rinktinėje debiutavo dar 2000 metų Europos jaunių čempionate, kai jo vedama 18-mečių graikų komanda iškovojo bronzos medalius, gynėjo epopėja vyrų krepšinyje prasidėjo 2006 metais. Tada įžaidėjas buvo vienas komandos lyderių, o Graikijos rinktinė pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalius.
Praėjęs sezonas Spanouliui buvo fantastiškas. Graikų stebukladarys antrą kartą paeiliui atvedė „Olympiacos“ į Europos viršūnę ir buvo išrinktas naudingiausiu tiek sezono, tiek finalo žaidėju.
Graikams surinkus beveik stipriausią sudėtį, 31 metų krepšininkas ir taip puikų sezoną gali paversti dar geresniu.
Statistika Eurolygoje: vid. 14,7 tšk., 2,2 atk. kam., 5,5 rez. perd.
Neabejotinas slovėnų lyderis. Aštrūs prasiveržimai ir metimai kaire ranka – pagrindiniai sunkiai sustabdomo Dragičiaus koziriai. Per pastaruosius kelis sezonus 27 metų slovėnas tapo vienu geriausių įžaidėjų ne tik Europoje, bet ir NBA.
Steve'o Nasho mokinys praėjusį sezoną buvo rezultatyviausias ir daugiausiai rezultatyvių perdavimų atliekantis „Suns“ žaidėjas.
Šaltakraujiškumu pasižyminčiam krepšininkui artėjantis Europos čempionatas bus ypatingas – gimtinėje rungtyniausiantis Dragičius turi idealią galimybę vesti savo komandą į priekį ir užlipti ant pjedestalo.
Statistika NBA: vid. 14,7 tšk., 3,1 atk. kam., 7,4 rez. perd.
Ar kas patikės, kad Gortatas krepšinį pradėjo žaisti būdamas 18 metų? Per 11 metų jis tapo ryškiausia lenkų krepšinio žvaigžde ir viena galingiausių jėgų Europoje.
Prieš dvejus metus Lietuvoje vykusiame Europos čempionate Gortatas nedalyvavo dėl draudimo problemų, o šią vasarą gydėsi traumą, patirtą per NBA rungtynes. Vis dėlto tai lenko nesustabdė, o tik dar labiau paskatino pasveikti ir atstovauti savo šaliai.
2011-2012 metų sezone „Suns“ komandoje „Lenkiškas plaktukas“ pirmavo pagal rezultatyvumą ir atkovotus kamuolius, o jo tandemas su Nashu buvo vienas efektyviausių visoje NBA lygoje.
Nors Lenkija neturi Nasho kalibro įžaidėjo, vidurio puolėjas puikiai moka pats susikurti progas. Baudos aikštelėje jis kartu su Maciejumi Lampe sudarys „Dvynių bokštų“ duetą, kurį sustabdyti bus sunku bet kuriai čempionato komandai.
Statistika NBA: vid. 11,1 tšk., 8,5 atk. kam., 1,6 blok. met.
Tikriausiai greičiausias ir staigiausiais Europos čempionato žaidėjas. Žaibiškas pirmas žingsnis, sprogstamoji jėga, užsilaikymas ore ir du taškai iš po krepšio – tai krepšinis pagal McCalebbą.
Istorinį žygį prieš dvejus metus Lietuvoje nukeliavusi Makedonijos rinktinė sieks tai pakartoti. Tačiau rinktinėje naujų veidų beveik nėra, todėl kažką netikėto pademonstruoti bus sunku.
Eurolygoje 28 metų įžaidėjo atstovaujama „Fenerbahce Ulker“ patyrė fiasko, todėl akivaizdu, kad McCalebbas yra pasiilgęs pergalės džiaugsmo. Kaip toli nužygiuos makedonai, priklausys nuo natūralizuoto amerikiečio noro ir nusiteikimo.
Statistika Eurolygoje: vid. 13 tšk., 2,7 atk. kam., 2,4 rez. perd.
Jaunoji Lietuvos žvaigždė ir ateities viltis į treniruočių stovyklą atvyko gerokai pasikeitęs. Arba, kaip pasakytų Arvydas Sabonis, „sutvirtėjęs ir surobotėjęs“.
21 metų Valančiūnui tai bus jau trečioji vasara su stovykla. Po gero ir grūdinančio sezono NBA lygoje „Raptors“ ekipoje, Jonui teko pagrindinio vidurio puolėjo dalia Lietuvos rinktinėje.
Ne paslaptis, kad iš lietuvio tikimasi labai daug. Gal net ir per daug. Tačiau tai Valančiūnui tik į naudą – geras spyris į užpakalį visuomet ne pro šalį.
Nors 213 cm ūgio Valančiūnui tobulėti dar yra kur, tačiau savo progresą ir norą jis jau įrodė draugiškų rungtynių cikle.
Statistika NBA: vid. 8,9 tšk., 6 atk. kam., 1,3 blok. met.
Labiausiai nukraujavusios rinktinės lyderiu gali tapti 24 metų Švedas. Bronzinės 2011 metų Rusijos rinktinės debiutantas yra itin universalus ir gali puikiai rungtyniauti dvejose pozicijose.
Švedas yra sakęs: „Europoje rungtyniauti sunkiau nei NBA“. Bus labai įdomu stebėti, kaip rusui pavyks tempti savo komandą į priekį.
NBA lygoje jis jau įrodė, kad gali žaisti – vidutiniškai po 8,6 taško ir po 3,7 rezultatyvaus perdavimo debiutiniame sezone nėra blogai, todėl dabar „Timberwolves“ organizacija laukia progos pamatyti, kaip Švedas atrodys lyderio rolėje.
Statistika NBA: vid. 8,6 tšk., 2,3 atk. kam, 3,7 rez. perd.

10. Marco Belinelli (Italijos rinktinė, Čikagos „Bulls“)
Europietiškasis Kobe Bryantas. Italijos rinktinėje 27 metų Belinelli laisvės turi daugiau nei bet kuris kitas Europos čempionate rungtyniaujantis krepšininkas.
Iš „Bulls“ į „Spurs“ persikėlusiam italui Europos pirmenybės bus puiki proga apšilti kojas prieš ilgą ir varginantį sezoną už Atlanto. Juolab, kad italai į prizines vietas vargu ar pretenduoja.
196 cm ūgio gynėjui tai bus tik dar vienas „pasimėtymas“, todėl įspūdingi skaičiai statistikos grafose stebinti neturėtų.
Nepaisant to, Belinelli yra patriotas – krepšininkas įvairaus amžiaus italų rinktinėse rungtyniauja nuo 2004 metų.
Statistika NBA: vid. 9,8 tšk., 2,1 atk. kam., 2,1 rez. perd.
Patinka, ką darome? Padėkoti galite čia.