Jonas Kazlauskas išskiria Arvydo Sabonio nugalėtojo mentalitetą
Jonas Kazlauskas išskiria Arvydo Sabonio nugalėtojo mentalitetą
Nuotr. Fotodiena.lt/P.Peleckis
Jei kas nors, krepšiniu besidominčiam lietuviui lieptų įvardinti geriausią krepšinio trenerį ir žaidėją, veikiausiai retas kuris neištartų Jono Kazlausko ir Arvydo Sabonio pavardžių. Dviejų legendų keliai susidūrė ne vieną kartą Lietuvos krepšinio rinktinėje, kuomet stratego nurodymus aikštelėje vykdė garsusis Lietuvos „centras“.

Kai šis dviejų krepšinio specialistų tandemas stojo prie Lietuvos krepšinio federacijos vairo, veikiausiai atsikvėpė daugelis krepšinio aistruolių – valdžią į savo rankas perėmė žmonės, užprogramuoti pergalėms ir teisingiems sprendimams.

Pirmuosius Sabo žingsnius aikštelėje matęs strategas dokumentiniame filme „Arvydas Sabonis. 11“ pasidalins neeilinėmis įžvalgomis apie krepšinio korifėjų. Gruodžio 19 dieną Lietuvos kino teatrų ekranuose pasirodysiančiame filme Kazlauskas su didžiule pagarba kalbės apie žmogų, kurio pasaulyje pristatinėti nereikia.

„Arvydas kaip krepšininkas turėjo viską: jame buvo ir smegenys, ir universalumas, ir intelektas – viskas, kas reikalinga krepšiniui. Man labai gaila, kad Arvydą persekiojo traumos, nes jos labai daug atėmė. Aš mačiau, koks jis buvo jaunas ir kaip skraidė, mačiau, koks jis buvo perkopęs trisdešimt. Tačiau nepaisant traumų ir praradimų, kuomet kūnas jau buvo lėtesnis, Arvydas niekada neturėjo problemų gynyboje, nes smegenys dirbo. Mes dabar kalbame, kad Arvydas buvo vienas iš geriausių pasaulio „centrų“, tai aš manau, kad jeigu ne traumos, jis būtų buvęs geriausiu“, – tokiais žodžiais apie legendinę krepšinio žvaigždę prabils Kazlauskas.

Pirmieji atgarsiai pasaulyje

Pirmieji gandai pasaulyje, apie kylančią krepšinio žvaigždę iš Lietuvos, pasirodė vos pradėjus Saboniui žengti ant parketo. 220 centimetrų centras nuo pat savo karjeros pradžios stebino ir kartu gąsdino viso pasaulio varžovus. Kazlauskas prisiminė, jog pirmieji apie Sabą prabilo italai.

„Greičiausiai pirmieji gandai apie Sabonį pasirodė italų spaudoje, kuomet vienas italų žurnalas ant viršelio išspausdino Arvydo nuotrauką su antrašte „Jis ateina“. Ten buvo rašoma, kad ateina vyrukas, kuris dabar nuneš, nušluos viską, o visi kiti kovos tik dėl antrų vietų. Kad Sabonis buvo pasaulinio masto žvaigždė, niekam nereikėjo įrodinėti, tą jis įrodė ir Seulo olimpiadoje, kada beveik nesitreniravęs jis įveikdavo tuo metu geriausius pasaulio „centrus“. Kai kuriems žaidėjams būti vienoje komandoje su Saboniu – buvo tiesiog sėkmė, nes tokia figūra „tempia“ paskui save visą komandą“, – apie neeilinius A. Sabonio sugebėjimus filme „Arvydas Sabonis. 11“ papasakos Kazlauskas.

Žaidėjas, kurio nevalia pykdyti

Savitu charakteriu ir bendravimo stiliumi pasižymintis Sabonis, pasak trenerio, buvo vienas tų žaidėjų, kurių varžovams pykdyti nereikėdavo. Bet koks piktesnis žodis, įžeidimas ar pasisakymas Sabą galėdavo įsiutinti. Tiesa, savo įniršį Lietuvos krepšinio žvaigždė pademonstruodavo aikštelėje.

„Pamenu, kuomet buvau jaunas treneris ir dirbau asistentu Lietuvos rinktinėje. Viename mače prieš Estijos rinktinę mums pavyko laimėti vos vienu tašku po sunkios kovos. Antrajame tarpusavio mače jų žaidėjas Martinas Miursepas Arvydui pasakė: „Dabar mes jus padarysim“. Tai ką jis pasakė, buvo didžiausia jo klaida, nes ką tose rungtynėse su jų komanda padarė Arvydas – buvo gražu žiūrėti. Arvydo pykdyti niekada nereikėjo ir taip kalbėti, nes dažniausiai tokie dalykai atsisukdavo priešingai“, – šypsodamasis prisiminė Kazlauskas.

Laimėti norėdavo visur

Daug metų Lietuvos krepšinio legendą pažįstantis Kazlauskas prieš filmavimo kameras atskleidė ir didelį Sabonio norą laimėti. Pasak trenerio, nugalėtojo mentalitetas pasireikšdavo ne tik aikštelėje.

„Su Arvydu žaisti įvairius žaidimus yra labai sudėtinga. Nesvarbu, kas tai būtų. Arvydas turi nugalėtojo mentalitetą. Gali žaisti biliardą, šaškėmis, šachmatais, bet laimėti bus labai sunku, nes nugalėtojo mentalitetas visada veda į pergales. Dėl to mentaliteto kartais turėdavome ir nemažai problemų. Jei sugalvodavo vyrai susirinkę į rinktinę pažaisti kortomis, ir Arvydui nesisekdavo, tokie žaidimai užsitęsdavo iki paryčių, kol Arvydas laimėdavo“, – smagiais atsiminimais gruodžio 19 dieną Lietuvos kino teatrų ekranuose dalinsis treneris.

Pasak Kazlausko, Sabas pasižymėjo ir dideliu užsispyrimu. Neįvykdęs užduoties „centras“ niekada nepalikdavo aikštelės: „Kartą, baigiantis treniruotei, daviau visiems žaidėjams trumpas individualias užduotis, Arvydo užduotis buvo įmesti iš eilės dešimt baudos metimų. Dabar prikeltum jį naktį ir pasakytum sumesti dešimt baudų, jis tai padarytų, o tada negalėjo susikaupti – vis pramesdavo aštuntą ar devintą metimą. Visi baigė treniruotę, nusiprausė, o jis dar mėto baudas. Visi autobuse laukė dar pusvalandį, kol Arvydas sumetė baudas ir galėjome važiuoti.“

Nors Sabonis pasižymėjo itin dideliu talentu ir gabumais, toks žaidėjas būtų buvęs kiekvieno trenerio svajonė, mat treniruočių metu ne tik pats maksimaliai dirbdavo, bet ir motyvuodavo kitus: „Treniruotės, kuriose dalyvaudavo Arvydas, būdavo maksimalios. Jis niekada nesimuliuodavo ir neleisdavo kitiems to daryti. Toks jau buvo jo bruožas. Visa ta karta buvo tokia, kuri treniruočių metu galėdavo vieni kitiems perkąsti gerkles, kad laimėtų. Bet taip pat ir rungtynių metu jie galėdavo perkąsti gerkles varžovams, kad laimėtų“.

Pagalba rinktinei – šventas reikalas

Dabartinis Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės strategas šiuo metu pastebi pasikeitimus ne tik kartų kaitoje, bet ir žaidėjų atsidavime dėl krepšinio rinktinės. Dokumentiniame filme J. Kazlauskas prabils apie tai, jog anų kartų krepšininkų į rinktinę kviesti nereikėdavo.

„Man dabar tenka būti diplomatu, kad kažko neužgaučiau, kažko neįžeisčiau, nes dar tada neatvažiuos į rinktinę ar kažkas panašaus. Karta pasikeitė ir net nespėjau pastebėti, kaip greitai tai įvyko. Anai kartai nereikėdavo kartoti, sakyti, kad reikia atvykti į rinktinę. Jie tik paklausdavo kada reikia, ir visi atvažiuodavo. Jie nevažiuodavo tik tuo atveju, jei būdavo „sulūžę“. Nesakau, kad dabar yra labai blogai, bet jau atsiranda kažkas, kas bando kažkokiu būdu išvengti rinktinės“, – samprotavo garsus Lietuvos krepšinio treneris.

Pasak stratego, Sabonis padėti rinktinei niekada neatsisakydavo: „Arvydas niekada neatsisakydavo atvažiuoti į rinktinę. 1999 metais, kuomet rinktinė buvo jauna, pakalbinau Arvydą, kad grįžtų, jog patektume į olimpiadą. Ar jis atsisakė? Jis buvo jau trejus metus nežaidęs rinktinėje, jam buvo sunku, bet jis grįžo.“

Krepšinio figūra, kurios nereikia prisistatinėti

Kazlauskas įsitikinęs – toks žmogus kaip Sabonis Lietuvai – išskirtinė figūra. Nors po Sabo profesionalios krepšinio karjeros pabaigos praėjo beveik dešimtmetis, legendinio krepšininko įtaka pasaulyje nė kiek nesumažėjo, o gal net ir išaugo.

„Sabonio įtaka buvo begalinė. Jis 39-erių metų grįžo į „Žalgirį“ ir tapo geriausiu Eurolygos žaidėju, po tiek daug traumų ir operacijų. Manau, kad mes dar ne visada išnaudojame Arvydo potencialą, įtaką, todėl labai džiaugiuosi, kad jis tapo Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Kai kartu neseniai nuvykome į Kanadą, Saboniui plojo atsistojusi 18 tūkstančių žmonių minia. Kai buvome Ispanijoje, policininkai laikė duris, nes minia buvo pasiruošusi jas išversti, kad tik gautų Sabonio autografą. Mes turime tokią krepšinio figūrą, kuriai nereikia prisistatinėti“, – prisiminimais dokumentiniame filme „Arvydas Sabonis. 11“ dalinsis Kazlauskas.


Rodyti komentarus
2014-11-19 06:53
uuu
Kazlauskas amzinas verksnys ir intrigantas iki garasto jam kaip,, veziui iki kinijos,,
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-19 06:29
Manbungo
1964 Metais daugiabuciuose gyventi nereikejo,zmones miegodavo miskuose
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-19 04:11
Taip ir nekitaip...
Sabonis unikalus zaidejas,jai ira Lietuvoi autoritetas,kaip zmogus tai Arvydas Sabonis.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 18:20
erikasMan gereuses tu laiku zaidejas buvo Marciulionis o del trenerio tai manau kad Garastas buvo gereuses treneris,,


Saunu, o dabar eik mokytis lietuviu kalbos :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 18:12
Duok betkokiam treneriui Saboni ir tas bus bent jau neblogas treneris.O jei dar kazka ismano aie krepsini bus labai geras treenris.1980m Sabonis viens pats galedavo aplost visa komanda,ant tiek silpnas krepsinis budavo tada paligynus su 2010 era.Greiciai kiti,zaideju jegos suoliai viskas zenkliai paeja i prieki.Garastas galedavo laimet naudodamas 6-7 zaidejus tais laikasi,siais laiaks su 7 zaidejais neistempsi tu greiciu 40minuciu,o kur senekt kai reik sulost 10 runktyniu per 14 dienu europos cempionatuose.

Kazlauskas laimejo ir su jauniais 1994m cempionata iki 18, ir eurolyga su e.zukausku centre :)) ir su rinktine vos amerikos nenukale pimasyk istorijoj 2000 su labai jauna komanda,dabar vel 2014m vasara prarado pagrindini zmogu liksu 2 dienom ir nieko istreniravo taip,kad isspaude maximuma kad buvo imanoma 2013 ir 2014m. LIetuva nebuvo 2 komanda europoj 2013m cempe, lietuva be kalniecio tikrai nebuvo 4 pasauly 2014m,bet geras treneris isspaude kas buvo imanoma,o kad sekme sypsojo ji sypsos tiem kas labiausiai nusipelno.

KAZLAUSKAS > GARASTAS

garastas be sabonio nieko nera laimejas absoliuciai ! o kazlauskas laimejo net su kinais :D
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 17:58
manau pirma reiketu is Lietuvos krepsinio pasalinti tokius veikejus kaip Sabas ir Kazlas bei i ju vietas - LKF prezidentas/LTU rinktines treneris pakviesti tikrus specialistus, kurie supranta ka daro, o ne vien rodo savo principus bei savus prasukineja i rinktines, nes viskas po mazu eina i katastrofa 2015 EČ metu (panasiai kaip Lenkijoje 2009 bus).
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 17:11
Gediminas
O ką Kazlauskas laimėjo su Žalgiriu? Tik Europos taurę ir Eurolygą. Daugiau nieko. O Vladas GARASTAS Žalgirį treniravo 10 metų, ir laimėjimų buvo daug daugiau, negu Kazlausko. Kazlauskas Žalgirį treniravo tik 4 metus. Taigi iki 10 metų dar toli. Jam iki Vlado GARASTO pasiekimų dar labai labai daug trūksta. Nieko jūs nesuprantat.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:15
GediminasNesutinku, kad Kazlauskas yra visų laikų geriausias treneris. Visų laikų geriausias treneris buvo, yra ir bus gerb. Vladas GARASTAS.


Garastas buvo visų laikų didžiausias intrigantas, nemanau, kad šitame savo "sugebėjime" kas nors jį pralenks. Be Sabonio šitas treneris nė su viena rinktine, nė su vienu klubu niekada nieko nepasiekė. Dar nereik pamiršt šito žmogaus agitcijų, kai po nepriklausomybės paskelbimo piktinosi ir agitavo taip nedaryt, kai mūsų klubai pasitraukė iš SSRS čempionato. Šits gi treneris tuo metu treniravo SSRS rinktinę, iš kurios už blogus rezultatus buvo išvytas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:04
LeBronsss
Truputi pasimetes laike ir uzstriges praeityje musu krepsinio profesorius, nors aisku jo nuopelnai, uzsispyrimas ir darbstumas be jokios kalbos verti pagarbos.
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:01
TT apie Divaca vapse patylet galejai.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 15:59
TT
"Arvydo pykdyti niekada nereikėjo ir taip kalbėti, nes dažniausiai tokie dalykai atsisukdavo priešingai“, – šypsodamasis prisiminė Kazlauskas". Deja rado apie ka kalbeti- apie estą.. Shakilas Oneals istisai tyciodavosi is A.Sabonio, o tas nieko negalejo atsakyti. Viena is fraziu per laukauta Jeitu tu grisi as to ir laukiu, laukiu sulauzyti tave. Net jei ir netraumuotas butu A. Sabonis, vistiek Sh. Onealo neapzaides butu. Tai ne Robinzonas , Divacas, ar Mutombo, o mases, greiciio kalnas.
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 15:53
Gediminas
Nesutinku, kad Kazlauskas yra visų laikų geriausias treneris. Visų laikų geriausias treneris buvo, yra ir bus gerb. Vladas GARASTAS.
Įvertinimas:
-2
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 15:34
erikas
Man gereuses tu laiku zaidejas buvo Marciulionis o del trenerio tai manau kad Garastas buvo gereuses treneris,,
Įvertinimas:
-2
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 15:18
A tu glusas ar ka sabas nba zaide ir sakas pasake kad su saboniu sunkiausia zaist buvo nors jis jau senas buvo...dar gryzo baigt karjeros I zalgiri ramiai tapo naudingiausiu eurolygos zaideju ir jei ne macabi tada patempe teisejai kazin ar nebutumem pirmi buve dar eurolygoj
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 14:49
1
Per daug romantizuojami tie Sabonio laikai visi zinom, kad tais laikais zaidejai buvo pusiau profesionalai ir jei gertu musu laikais tiek kiek anksciau gerdavo Jovaisa, Kurtinaitis, Chomicius, dabar jie nepatemptu siuolaikinio krepsnio treniruociu ir varzybu tempo.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas