Praraja tarp Lietuvos krepšinio lygų: ar NKL komandos gali įsitvirtinti LKL?

Martynas Bendikas
Martynas Bendikas
„BasketNews.lt“ korespondentas
2014-11-18 16:36

„Mažeikiai“ išsaugojo komandos branduolį, bet pasiekti pergalės LKL tai nepadeda
„Mažeikiai“ išsaugojo komandos branduolį, bet pasiekti pergalės LKL tai nepadeda
Nuotr. Fotodiena.lt/E.Blaževičius
12 rungtynių – 12 pralaimėjimų. Tokiu liūdnu rezultatu sugrįžimą į LKL kol kas pažymi „Mažeikių“ klubas. Du sezonus antroje pagal pajėgumą šalies lygoje, NKL, dominavusi Mažeikių komanda kol kas yra visa galva žemesnė už stipriausios šalies ekipas.

Kas tai lemia? Ar praraja tarp LKL ir NKL komandų yra tokia didelė? Galbūt automatinis NKL čempionų paaukštinimas į LKL nėra tinkamiausias sprendimas?

Atsakymų į šiuos klausimus tinklalapis „BasketNews.lt“ ieškojo su NKL ir LKL duonos ragavusiais krepšinio specialistais.

Trūksta LKL varžybų patirties

„Mažeikių“ komandos vyriausiasis treneris Aloyzas Rudys, kalbėdamas apie nesėkmingos sezono pradžios priežastis, pirmiausia įvardija traumas, nepalankų tvarkaraštį ir faktą, jog beveik visos rungtynės buvo žaidžiamos svečiuose. Vis tik strategas pripažįsta, jog net ir turėdami visus sveikus žaidėjus bei palankų tvarkaraštį, mažeikiškiai ko gero vis vien negalėtų mesti rimto iššūkio LKL klubams.

„Atėjus į LKL, privalu įsigyti naujų žaidėjų. Mes padarėme klaidą, nes pasitikėjome žaidėjais, kurie sėkmingai žaidė NKL. Manėme, jog šie krepšininkai bus pajėgūs varžytis ir LKL, tačiau kai kurie iš jų net nesiekia savo praėjusių metų lygio. Suprantama, jog to jiems padaryti neleidžia ir pajėgesni varžovai. Norint sėkmingai rungtyniauti LKL, reikia turėti šioje lygoje jau užgrūdintų žaidėjų“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Rudys.

„Mažeikiai“ pernai NKL pirmenybėse, įskaitant atkrintamąsias varžybas, iš 33 rungtynių laimėjo net 28. Perėjus į LKL, komandoje liko net 9 praėjusio sezono žaidėjai.

Ekipos gretas papildžius Maceinai, „Mažeikiai“ dabar turi 7 LKL duonos anksčiau ragavusius krepšininkus, tačiau panašu, jog jų jiems vis tiek neužtenka.

„Nesame tokia bloga komanda, kaip gali pasirodyti pažiūrėjus į mūsų pergalių ir pralaimėjimų santykį. Taip, esame absoliutūs autsaideriai, nelaimėję dar nė vienerių rungtynių, tačiau mes treniruojamės, dirbame ir stengiamės tobulėti. Manau, jog antrajame rate jau būsime pajėgūs kovoti dėl pergalių su „Lietkabelio“, „Nevėžio“ ir „Prienų“ ekipomis“, – pridėjo Rudys.

Trys trenerio išvardintos ekipos yra arčiausiai „Mažeikių“ turnyrinėje lentelėje. Iš finansinių problemų neišsikapstantis Kėdainių „Nevėžis“ turi 2 laimėjimus, stiprią sudėtį surinkęs, tačiau ne pagal galimybes žaidžiantis „Lietkabelis“ – 3, o prie naujo komandos veido besipratinantys „Prienai“ – 4 pergales.

Galimybės atsiremia į biudžetą

LKL šiemet nebežaidžia kita prieš pora metų NKL laimėjusi komanda – Kauno „LSU-Atletas“. Du sezonus tarp LKL autsaiderių buvusi ekipa šią vasarą iširo.

Buvęs šios komandos vyriausiasis treneris Edas Nickus tikina, jog norint žaisti aukščiausiame šalies divizione, neužtenka turėti pajėgių žaidėjų. Šiuo metu prie Šakių „Zanavyko“ vairo stovintis ilgametis Lietuvos sporto universiteto dėstytojas neabejoja, kad buriant aukšto lygio komandą reikia sustyguoti įvairias sistemas, o visos šio stygavimo galimybės atsimuša į biudžetą.

„Didžiausia problema, su kuria susiduria į LKL atėjusios komandos – biudžetas. Jame neturint bent vieno milijono litų, sudėtinga būti konkurencingiems. Klube turi veikti visos sistemos – žaidėjų, trenerių, gydytojų ir kitos. Jei šios sistemos pradeda strigti, klubas niekaip nepasieks aukšto rango. Net jei komanda turi gerų žaidėjų, gali būti, kad jiems tiesiog nėra sąlygų įgyvendinti keliamus uždavinius. Šiuolaikinis krepšinis reikalauja daug pastangų – tiek fizinių, tiek ir dvasinių. Neturint tam tikros tinkamos aplinkos, siekti pergalių tikrai sudėtinga“, – kalbėjo Nickus.

„LSU-Atleto“ ekipai vadovavęs treneris teigia, kad jaunai kauniečių komandai išsilaikyti aukštame lygyje sutrukdė būtent skylės biudžete.

„Mes LKL žaidėme su visiškai studentiška ekipa, tačiau jei tik būtume gavę tai, kas mums buvo garantuota buriant komandą, nebūtume buvę patrankų mėsa. Jei būtume turėję reikalingą biudžetą, „LSU-Atletas“ šiandien būtų konkurencinga LKL ekipa, tačiau atsitiko taip, kad reikėjo visus žaidėjus išdalinti po atskirus klubus ir dar viena komanda tiesiog išnyko“, – apgailestavo Nickus.

Panašus buvo ir 2010 metais NKL triumfavusios „Palangos“ likimas – padorios arenos ir biudžeto neturėjęs pajūrio klubas trejus metus nešiojo LKL autsaiderio etiketę, o į į čempionato istoriją įėjo kaip pirmoji komanda, per sezoną nesugebėjusi laimėti nė vienerių rungtynių. Po šio tragiško sezono „Palanga“ sugrįžo į NKL.

Nickus taip pat mano, jog nemažai įtakos aukšto lygio komandos kūrimui turi ir miestas, kuriame ji žaidžia. Pasak stratego, toks miestas kaip Mažeikiai nėra patrauklus siekiant prisivilioti žaidėjus.

„Mažeikių klubui, be abejo, labai sudėtinga, nes ten sunku prisikviesti aukšto lygio žaidėjų. Norint juos apgyvendinti tokiame mieste, reikia nemažų finansinių išteklių. Su dabartine sudėtimi „Mažeikiams“ labai sunku priešintis LKL klubams, tačiau jų žaidimas nėra visiškai beviltiškas. Čempionate yra keturi ratai, todėl aš manau, kad mažeikiškiai sugebės pasiekti bent vieną kitą pergalę“, – sakė specialistas.

Į LKL – tik kardinaliai pakeitę sudėtį

Ne visoms iš NKL į LKL atėjusioms komandoms adaptuotis aukštesniame lygyje sekėsi taip sunkiai, kaip kauniečiams, palangiškiams ir mažeikiškiams. 2011 metais „Prienų“ klubas jau per antrąjį savo sezoną LKL iškovojo bronzos medalius. Tą patį pasiekimą 2009 metų NKL čempionai pakartojo po metų. Su dideliais sunkumais debiutuodami lygoje nesusidūrė ir 2011 metais NKL triumfavę Pasvalio „Pieno žvaigdžių“ krepšininkai, kurie pastaruosius tris sezonus LKL reguliariajame sezone stabiliai užimdavo penktąją poziciją.

Vis dėlto greičiausiai LKL pritapo 2009 metais kartu su „Prienais“ debiutavusi Utenos „Juventus“ ekipa, kuri jau pirmajame sezone pateko į čempionato pusfinalį. Tiesa, šių trijų klubų situacija buvo visiškai kitokia – palikus NKL, žaidėjų įsigijimui skiriamos lėšos ženkliai padidėjo, o sudėtys buvo kardinaliai pakeistos. „Juventus” prezidentas Žydrūnas Urbonas neabejoja, kad net ir pajėgiausios NKL komandos, patekusios į LKL pirmenybes, turi iš naujo formuoti komplektaciją.

„Kai mes prasibrovėme į LKL, komandoje buvo atliktos radikalios permainos. Žaidėjų, kurie gynė klubo garbę NKL čempionate, beveik neliko. Kad ir kokia komanda būtų gera NKL, konkuruoti LKL pirmenybėse su ta pačia sudėtimi yra nerealu ir neįmanoma. „Mažeikiai“ žaidžia ta pačia sudėtimi, ta sudėtis įdomi, galbūt negalima sakyti, jog ji bloga, tačiau jai tikrai trūksta pajėgesnių krepšininkų. Komandai vadovauja geras ir patyręs treneris, komanda stengiasi ir nepralaiminėja 30-40 taškų skirtumu. Jie kovoja, tačiau to nepakanka“, – kalbėjo Urbonas.

Kardinaliai pakeista sudėtis į LKL iš NKL prasimušusiai komandai ne visada atneša sėkmę. Tai praėjusį sezoną įrodė Alytaus „Dzūkijos“ pavyzdys. 2013 metų NKL vicečempionai pakeitė beveik visus savo žaidėjus, tačiau aukščiausiame šalies divizione užėmė priešpaskutinę vietą. Vis tik šiemet dzūkai pasimokė iš klaidų ir sukomplektavo sudėtį, kuri šiuo metu leidžia užimti vietą pirmojoje turnyrinės lentelės dalyje.

NKL klubai į LKL nesiveržia

Kelerius pastaruosius metus stabiliai tarp NKL čempionato lyderių žengiančios Jonavos „Petrochemos“ vyriausiasis treneris Kęstutis Naruševičius neneigia, jog LKL yra vienas iš ekipos tikslų, tačiau prioritetas teikiamas jaunų žaidėjų ugdymui.

„LKL yra mūsų klubo vizijoje, tačiau ten patekę tikrai turėtume kardinaliai koreguoti sudėtį. Šiuo metu sudėtimi mes patenkinti – esame jauna komanda ir nedarysime tragedijos, jei nelaimėsime NKL bei nepateksime į LKL. Su ekipos vadovais esame kalbėję, jog patekę į LKL, norėtume išlaikyti dabartinį komandos branduolį, tačiau vien su jaunimu aukščiausiame divizione nepažaisi“, – sakė Naruševičius.

„Skirtumas tarp LKL ir NKL čempionatų lygių yra tikrai didelis. Tai puikiai parodo buksuojančių „Mažeikių“ pavyzdys. Šiemet LKL klubai nemenkai pasistiprino, todėl lygių skirtumas dar labiau išaugo. Šiuo metu „Mažeikiams“ trūksta žaidėjų su LKL patirtimi, tačiau manau, kad jie gali būti konkurencingi ateityje, jei tik išlaikys tą patį branduolį ir pasipildys keliais naujais žaidėjais“, – neabejoja specialistas.

Ilgus metus NKL čempionams kelias į LKL užsikirsdavo per pereinamąją seriją. Net laimėję antrąją pagal pajėgumą krepšinio lygą, jos čempionai neprilygdavo LKL autsaideriams.

Nuo užpernai panaikinus pereinamąją seriją, „Mažeikiams“ tereikėjo įgyvendinti LKL keltas sąlygas, kurių svarbiausios – bent 600 tūkst. litų biudžetas ir kokybiška sporto salė. „Mažeikiai“ surinko reikiamą biudžetą, susitvarkė salę, tačiau akivaizdu, kad norint žaisti LKL, reikia ir šio lygio žaidėjų.


Rodyti komentarus
2014-11-18 22:32
70 proc sekmes sudaro biudzetas... duokit pinigu kiek reikia ,tai koks "Lietkabelis " ir i eurolyga prasimus ir ja laimes.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 20:43
Zombis parsiukas
Nickus ne kvailas diedas,zino ka sneka.Norint pasiekt,zaist,islaikyt,aukstesni lygi,reikia kad aplink kluba ir vidui klubo veiktu sistema.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 19:57
Lengvas budas siek tiek uzsidirbti.
http://www.graybux.com/?ref=dmntsonts Geras pay-to click saitas . Gauni maziausiai po 0.7 Euro i diena. Prisiregistravus per sita nuoroda is kart gausi 5 Eurus ! Pats isbandziau.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 19:41
Karolis_Ekspertasalgiuxbutu orlen toliau skyre finansavima tai ir butu tu pergaliu,dbr pries lkl starta neteko pagrindinio remejo,tas ir yra didziausia problema.o patirties mazeikiu zaidejai turi,tik dar karta pasikartosiu vadyba sugrybavo bei pagrindinis remejas dingois tokiu remeju kaip orlen ar achema tai suda tik gausi... tokios imones o paremti nesugeba....


Kaip suprasti tą tavo 'tokios įmonės' ? Biče, jeigu sektum naujienas, žinotum, kad Orlenas bankrutuoja.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 19:19
Bet juk ir be ORLEN yra neblogu remeju. Kodel jos negali suteikt didesne parama. Patektu Mazeikiai pries kokius 5 metus i LKL'a, tai kovotu del medaliu, nes tada dar puikiai veike dauguma imoniu, tuo tarpu ir Mazeikiu Nafta. Bent jau dabar butu patrauklesne kitiems remejams komanda. Siemet reikia bent jau islikti LKL'e, o su dabartiniu formatu tai tikrai imanoma. Nuo Kedainiu net dabar atsiliekama tik 2 pergalemis, tai kad dar reikia kovoti ir tikslas butinai bus pasiektas.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 19:07
algiuxbutu orlen toliau skyre finansavima tai ir butu tu pergaliu,dbr pries lkl starta neteko pagrindinio remejo,tas ir yra didziausia problema.o patirties mazeikiu zaidejai turi,tik dar karta pasikartosiu vadyba sugrybavo bei pagrindinis remejas dingo


is tokiu remeju kaip orlen ar achema tai suda tik gausi... tokios imones o paremti nesugeba....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 18:15
algiux
butu orlen toliau skyre finansavima tai ir butu tu pergaliu,dbr pries lkl starta neteko pagrindinio remejo,tas ir yra didziausia problema.o patirties mazeikiu zaidejai turi,tik dar karta pasikartosiu vadyba sugrybavo bei pagrindinis remejas dingo
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 17:31
rytui metas i NKL keltis :)
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 17:18
Gali, tikrai gali, bet biudžeto atitinkamo per tarpsezonį gali surinkti tik su super rėmėjais, o tokių rasti per trumpą laiką, o po to dar suskomplektuoti pačią komandą - jei neįmanoma, tai žiauriai sunku.
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:57
gali
gali PPZ turejo biudzeta pakeite zaideju didziaja dali pasieme geru patyrusiu krepsininku brangiu legionieriu ir va. cia visi apklaustieji minejo biudzeta ir komplektacija
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:56
vaflius
Ar pamenate kai buvo Kauno Baltai kurie vien is jaunu zaideju eme 5-6vieta LKL'e kol tos zaidejus nepradejo skolint po klubus, o ten zaide Ulanovas, Cepukaitis, Vene, Janavicius, Vecvagars, Cizauskas, Drungilas ir kiti jauni ir perspektyvus zaidejai.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:49
patirtimi patirtimi . Zaist reikia moket ir talentingu zaideju
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2014-11-18 16:46
papy
GALI ka ir irode Pieno Zvaigzdes

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
-3
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas