Gabrielius Maldūnas baigė karjerą NCAA
Gabrielius Maldūnas baigė karjerą NCAA
Nuotr. dartmouthsports.com
Namų darbų ruošimas vykstant autobusu į rungtynes nieko nestebina, jeigu studijuoji vienoje iš stipriausių JAV mokslų įstaigų. Tuo įsitikino 22 metų panevėžietis Gabrielius Maldūnas, šiemet baigiantis prestižinį Dartmuto (angl. Dartmouth) koledžą.

Septynerius metus Amerikoje gyvenantis vaikinas įgijo išsilavinimą ir netrukus gaus diplomą, kuris atvertų daugybės darbų duris. Tačiau 205 cm ūgio puolėjas pirmiausia norėtų pabandyti įsitvirtinti profesionalių krepšininkų pasaulyje.

Jis ketverius metus žaidė NCAA pirmajame divizione, atstovaudamas Dartmuto koledžo „Big Green“ komandai, ir tris sezonus rinko dviženklį taškų vidurkį. Kai sunki trauma sustabdė jo karjerą aikštelėje, Maldūnas nepalūžo ir į tai pažvelgė filosofiškai.

Galiausiai ketveri metai NCAA aikštelėse buvo vainikuoti pergalingu metimu paskutinėmis sekundėmis, o netrukus po to jis tapo profesionalu – pasirašė sutartį su sporto agentu.

„Norėčiau savo jėgas išbandyti Italijoje ar Vokietijoje, gal net ir Lietuvoje, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ ateities planus atskleidė Maldūnas. – Dartmute mokiausi nemažai kalbų – ispanų, italų, vokiečių, – kad būčiau pasiruošęs gyventi skirtingose šalyse.“

Atrodo, kad numatyti kelis žingsnius į priekį Maldūnui yra įprasta. Į JAV jis atvyko būdamas vos penkiolikos, kai po vasaros stovyklos Lietuvoje gavo galimybę tęsti mokslus ir sportuoti Holderneso vidurinėje mokykloje.

Apšilęs kojas Naujojo Hampšyro valstijoje esančioje mokykloje, Maldūnas vienuoliktos klasės pradžioje nusprendė, kad nori studijuoti viename iš Ivy lygos universitetų. Ivy lyga vienija 8 mokslo prasme pažangiausias mokslo įstaigas JAV – Harvardo, Jeilio, Prinstono, Kolumbijos, Kornelio, Pensilvanijos ir Brauno universitetus bei Dartmuto koledžą.

„Dartmutas yra toje pačioje valstijoje, kaip ir mano mokykla, todėl buvo lengva priprasti prie aplinkos ir kultūros. Treneriai prižadėjo, kad gausiu daug žaidimo laiko ir savo pažadus ištesėjo. O mes kiekvienais metais gerinome iškovotų pergalių skaičių, kol paskutinį sezoną laimėjome daugiausiai rungtynių nuo 1998 metų“, – pasakojo 205 cm ūgio Maldūnas.

Panevėžietis neslepia, kad patekti į prestižinį koledžą jam padėjo krepšinis. Nors krepšininko pažymiai mokykloje buvo geri, būtent sugebėjimai aikštelėje tapo papildomu pliusu, padėjusiu praverti Dartmuto duris.

Patekęs į Dartmutą, Maldūnas turėjo pratintis ne prie sunkių treniruočių, o prie didelio mokslo krūvio.

„Treneriai supranta, kad čia esame dėl mokslų ir, jeigu reikia pasiruošti egzaminui ar parašyti darbą, kartais net atleidžia nuo treniruočių, – skirtumus nuo studijų Lietuvoje dėstė Maldūnas. – Ivy lygoje tvarkaraštis sudarytas taip, kad žaistume tik penktadieniais ir šeštadieniais, kad praleistume kuo mažiau paskaitų.

Per sezoną net nėra laiko asmeniniams reikalams, kadangi vos atsikėlus eini į treniruoklių salę, tada paskaitos, po to – treniruotė, o po jos – krūva namų darbų.“

Ivy lygos universitetai pasižymi mokslo pasiekimais, todėl jų sporto pergalės dažnai kuklios. Dartmto koledžas – ne išimtis.

Pirmaisiais Maldūno metais šiame koledže jo ekipa laimėjo vos 5 rungtynes iš 30 ir buvo paskutinė konferencijoje. Antraisiais metais „Big Green“ komandos rezultatas pakilo iki 9-19, o trečiaisiais – iki 12-16. Vos apie 6000 studentų turinčiam koledžui tai – pakankamai geras rezultatas.

Gerėjančius komandos ir asmeninius rezultatus aptemdė trečio sezono viduryje patirta trauma. Praėjusių metų sausį Maldūnui per treniruotę trūko dešiniojo kelio raištis ir krepšinio jis nežaidė daugiau nei pusmetį.

„Trauma pakeitė mano gyvenimą, – prisipažino Maldūnas. – Tikiu, kad viskas, kas gyvenime atsitinka, turi priežastį ir likimo tiesiog neįmanoma pakeisti.“

Iki traumos jis buvo rezultatyviausias komandos krepšininkas (vid. 11,2 taško) ir geriausias kovotojas dėl kamuolių (vid. 8,5), tačiau rodikliai ne itin nukentėjo ir sugrįžus į aikštę.

Maldūnas išliko geriausiu komandoje kovotoju dėl kamuolių (vid. 6,8), o pagal rezultatyvumą šį sezoną buvo antras (vid. 11,1 taško), nors sako iki pat vasario nesijautęs savimi užtikrintas.

„Jis dar turi tobulinti savo žaidimą, tačiau Gabas yra itin užsidegęs pasiekti savo tikslų, – apie auklėtinį kalbėjo jo treneris Dartmute Paulas Courmier. – Tikiu, kad jo geriausi metai – dar ateityje.

Pernai jis patyrė kraupią kelio traumą, dėl kurios praleido pusę sezono. Jis dar nėra visiškai atsigavęs, tačiau žaidžia vis geriau ir geriau. Manau, kad po tokios traumos visiškai pasveikti reikia pusantrų – dvejų metų. Maldūnas jau pasveikęs fiziškai, tačiau emociškai jis vis dar jaučia traumos padarinius.“

Treneris taip kalbėjo dar prieš sezono pabaigą. Tai, kas įvyko paskutinėse konferencijos rungtynėse, tapo gražiausios svajonės išsipildymu.

Dartmuto komanda mače su Jeilio universitetu likus žaisti 2 sekundes atsiliko 57:58 ir išsimetinėjo kamuolį iš užribio. Johnas Goodenas pamatė po krepšiu įkertantį Maldūną, perdavė jam kamuolį ir šis dvitaškiu nuo lentos pelnė du taškus su pražanga.

Likus žaisti 0,5 sekundes Maldūnas prametė baudą, bet varžovai nebeturėjo laiko atsakui ir Dartmuto koledžo „Big Green“ komanda triumfavo.

Tribūnose plojo ne tik komandos sirgaliai, bet ir pirmą kartą sūnaus rungtynių į Ameriką atskridęs pasižiūrėti tėtis Rimantas.

„Emocijos po to metimo buvo tiesiog nepasakomos. Tas metimas ne vien atnešė mums pergalę, bet ir sugadino Jeilio galimybes patekti į „Kovo beprotybės“ varžybas. O mes gavome kvietimą į posezoninį turnyrą, kuriame Dartmutas nebuvo dalyvavęs nuo 1959 metų.

Tose rungtynėse buvo ir tėtis, kuris mane gyvai žaidžiantį matė pirmą kartą nuo mano išvykimo į Ameriką. Viskas buvo tiesiog įspūdinga ir sunku tai išreikšti žodžiais“, – prisiminė Maldūnas.

Keturiolika rungtynių per 28 mačus šį sezoną laimėjęs Dartmuto koledžas Ivy lygoje finišavo ketvirtas. Lyginant su pirmuoju lietuvio sezonu, komanda iškovojo beveik trigubai daugiau pergalių.

Karjera NCAA Maldūnui oficialiai baigėsi kovo 18-ąją, kai jo komanda pralaimėjo pirmąsias posezoninio CIT turnyro rungtynes „Canisius“ universitetui. Maldūnas paskutinėse rungtynėse pataikė visus 6 mestus dvitaškius, pelnė 15 taškų ir atkovojo 6 kamuolius.

Praėjusią savaitę lietuvis pasirašė sutartį su agentūra, kuri padės jam susirasti komandą Europoje. Baigdamas vieną gyvenimo etapą, jis su nekantrumu laukia kito.

„Jauniems sportininkams siūlyčiau išvykti nors ir keliems metams į Ameriką, kadangi akiratis čia prasiplėčia neįkainojamai ir gyvenimas pasikeičia tikrai į gerąją pusę.

Visgi savo gyvenimą toliau įsivaizduoju ne JAV. Norėčiau gyventi arti savo šeimos, o ji šiuo metu gyvena Europoje“, – sakė į profesionalų krepšinį žengiantis Maldūnas.

Maldūno žaidimo epizodai: 

https://www.youtube.com/watch?v=8AbLMgpJNWo


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (37)
Untans
Manau toks Nevėžis tikrai galėtų prigriebt
2015-04-15
Atsakyti
3D begemotasDonce, as tau sakiau jau pries 5 dienas, nustok komentuoti.. Ginekologu dirbi tai ir dirbk, jau per daug vyru intymiu vietu prilietes esi..


laki fantazija pas tuos rokiskio poilsiautojus :DDD
2015-04-14
+1
Atsakyti
to to rakickas
tai apie PIRMA diviziona ir kalbam visi jie pirmam...ir ne mums spresti, zais jie -nezais...rinka, treneriai ir jie patys apspres ir retas is praejusiu NCAA, isskyrus Pociu, Dulki na is dalies Songaila ,Jasikeviciu,dar kazka , zaide superinese NCAA komandose...bet neprapuole dauguma tiek LKL, tiek uzsieniuose...o tie kurie cia prasitrina dauguma ir lieka mausiais be issilavinimo ir ateities
2015-04-14
-1
Atsakyti
pacanai
kodel lietuvoje tokia neteisybe, kad ant kiekvieno kampo auga po medi, o koviniu barsuku ne su ziburiu nerasi...?
2015-04-14
-3
Atsakyti
abcdemaldauju maldunai tik ne i ryta :D


Rytui tikrai toks žaidėjas sueitų, vistiek ten žaidžia visokie antraplaniai aktoriai bei žaidėjai, kai kurių net amplua neaiškus, tai ten Gabas prie aukštojo mokslo jau įgyto JAV, gautų ir aktorinio meistriškumo pamokas iš didžiųjų aktorinių mohikanų: Didžiojo scenos kryžiaus nominanto Geco ir be 5 minučių Sidabrinės Gervės laureato Oreliko, taigi po tokios gyvenimiškos mokyklos, jis be eilės galėtų taikyti į Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademiją
2015-04-14
+5
Atsakyti
abcde
maldauju maldunai tik ne i ryta :D
2015-04-14
-4
Atsakyti
Paulius
storas, tu rimtai? Nežinai Balčėčio? Ar galvoji, kad jo nežino kas nors, kas labiau krepšiniu domisi? To lietuvio, kuris dirba Denverio "Nuggets" analitiku ir vadinamas "The man behind the Denver Nuggets numbers"? Bičas turi ne tik vieną prestižiškiausių įmanomų išsilavinimų pasaulyje, bet dar ir dirba prestižinėje lygoje.
2015-04-14
+4
Atsakyti
Donce3000LMbackreikejo ir man is sitos krepsinio mokyklu prasme skyles kaip Lietuva lekt i Amerika, kai buvo tik 10 metu, nes buvau ultra talentingas... Butu normaliai dirbe su manimi, pats idejes maksimalias pastangas buciau ir NBA Draft pick nuo 1 iki 20 kaip minimum... Galetu tada visokie Saboniai niuxint ir bandyt kviestis i rinktine, o Delfi subine laizyt ir straipsniukus rasyt :D


tai va brol, padarei klaidą, tik vat tame ir esmė, kad laiko nebeatsuksi
2015-04-14
-5
Atsakyti
Karolis_EkspertasDobermanasKarolis_Ekspertasnkl lygoje gal ir rinktu po 10pts,o siaip tai is video tai rkl/nklJo, o tai ką veikia Milka iš Prienų, jis iš 2 NCAA diviziono atėjo, o visai nepasimetė.o prienai kelinti lkle? dugne...


Dugne, bet visgi tai yra lkl, o ne nkl, nors pripažstu pagal dabartinę Prienų sudėtį, jie nkl final 4 tikrai nepatektų
2015-04-14
+5
Atsakyti
reikejo ir man is sitos krepsinio mokyklu prasme skyles kaip Lietuva lekt i Amerika, kai buvo tik 10 metu, nes buvau ultra talentingas... Butu normaliai dirbe su manimi, pats idejes maksimalias pastangas buciau ir NBA Draft pick nuo 1 iki 20 kaip minimum... Galetu tada visokie Saboniai niuxint ir bandyt kviestis i rinktine, o Delfi subine laizyt ir straipsniukus rasyt :D
2015-04-14
-5
Atsakyti
DobermanasKarolis_Ekspertasnkl lygoje gal ir rinktu po 10pts,o siaip tai is video tai rkl/nklJo, o tai ką veikia Milka iš Prienų, jis iš 2 NCAA diviziono atėjo, o visai nepasimetė.


o prienai kelinti lkle? dugne...
2015-04-14
-7
Atsakyti
Anonimas
Gabus Koldunas
2015-04-14
Atsakyti
djgaffer
Vaikinas nuoširdus ir atviras,bet kad išaugs iš jo kažkoks super krepšininkas,tai kažkaip nesitiki.Europoje geriausiu atveju prasimuš gal į kokią Italijos vidutiniokę.Nors vėlgi-jei daug dirbs,atiduos visą save,tai kas ten žino,gal ir prasimuš kur rimčiau.Linkiu įdėti daug darbo ir sėkmės nelengvame krepšinio kelyje.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-04-14
+3
Atsakyti
to kestukazz
Avigalvi ar tu supranti kad pvz Sabonis turedamas tokia statistika buldgos komandoje jis uzsigarantaves 15-20 saukima (nba) o jai tu baigsi paprasta univera ncca kuris nieko gero neparodo tu isvis negausi jokio saukimo ir visai kitas lygis tavo ten ima zaidejus i univerus pagal talenta galimybes.. kas kad tu rinksi pas vidutiniokus po 20 tasku bet tu negausi net 60 saukimo nba ir europoi pas autsaiderius zaisi..
2015-04-14
+2
Atsakyti
to :DDD
tai kad turi jis judesiu jo kitos silpnos savybes nei kad tu vardini
2015-04-14
+2
Atsakyti
is maziuku Lukas Ganas 95metu dar pernai vidurinej Amerikoj zaide
2015-04-14
-4
Atsakyti
to Rakickas ,biskuti zinantis
tai kad mockevicius is pirmo diviziono
2015-04-14
-6
Atsakyti
kesukazzzManau tikrai galėtų Žalgiris pakviesti Gabrielių Maldūną ar Gilvydą Birutą, tikrai abu gerai žaidė NCAA. Jei ne Žalgiris, tai gal koks Neptūnas ar Lietuvos rytas jiems suteiks proga. Pocius su dar prastesne statistika puikiai Žalgiryje pritapo. Nesvaikit apie NKL ar Nevėžius, jie tikrai gali žaisti aukščiausiu lygiu.


Nesvarbu, kad Pocius ten epizodinis žaidėjas buvo, bet vien faktas kokį universitetą atstovavo
2015-04-14
+2
Atsakyti
Manau tikrai galėtų Žalgiris pakviesti Gabrielių Maldūną ar Gilvydą Birutą, tikrai abu gerai žaidė NCAA. Jei ne Žalgiris, tai gal koks Neptūnas ar Lietuvos rytas jiems suteiks proga. Pocius su dar prastesne statistika puikiai Žalgiryje pritapo. Nesvaikit apie NKL ar Nevėžius, jie tikrai gali žaisti aukščiausiu lygiu.
2015-04-14
+7
Atsakyti
Karolis_Ekspertasnkl lygoje gal ir rinktu po 10pts,o siaip tai is video tai rkl/nkl


Jo, o tai ką veikia Milka iš Prienų, jis iš 2 NCAA diviziono atėjo, o visai nepasimetė.
2015-04-14
+6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 37

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.