Sabonis apie sutartas rungtynes: „Jeigu bus įrodyta, bausti būtina negailestingai“

Laurynas Butkauskas
Laurynas Butkauskas
„BasketNews.lt“ korespondentas
2015-04-22 12:05

Arvydas Sabonis mano, kad pasitvirtintus įtarimams dėl dalyvavimo lažybose, klubų atstovus reiktų bausti itin griežtai
Arvydas Sabonis mano, kad pasitvirtintus įtarimams dėl dalyvavimo lažybose, klubų atstovus reiktų bausti itin griežtai
Nuotr. LKF
Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Arvydas Sabonis tvirtina nesuvokiantis, kaip profesionalūs sportininkai gali įsivelti į lažybų skandalus. Pasak šalies krepšinio legendos, jeigu bus įrodyta, kad Kėdainių „Nevėžio“ kolektyvas dalyvavo užkulisiniuose susitarimuose, kaltininkams turi būti taikoma griežta bausmė.

„Nešvari liga jau atėjo ir iki krepšinio. Krepšinis – vienas iš Lietuvos pasididžiavimų, o pasididžiavimas negali būti nešvarus. Matome, kad yra bandymų jį suteršti siekiant nesąžiningo pasipelnymo, o šito leisti mes negalime, – savo poziciją išsakė Sabonis. – Aš manau, kad jeigu bus tiksliai įvardinti kaltininkai, bausti reikia negailestingai. Negalima žiūrėti į tai pro pirštus. Su šia liga reikia kovoti pavyzdžiu, kad visi matytų, kas gali atsitikti.“

Praėjusią savaitę Lietuvos krepšinio lyga (LKL) gavo informacijos, kad reguliariojo sezono ketvirtojo rato rungtynių tarp „Nevėžio“ ir „Mažeikių“ komandų baigtis gali būti sutarta. Reaguodama į tai lyga nukėlė mačą į balandžio pabaigą bei kreipėsi į policiją, kad būtų atliktas išsamus tyrimas.

„Aš labai tikiuosi, kad kaltininkai bus rasti. Lietuvos krepšinio lyga sureagavo ryžtingai, informacija buvo perduota policijai. Tai leidžia tikėtis, kad įsivėlę žmonės bus paviešinti, – pažymėjo Sabonis. – Aš apskritai nesuvokiu, kaip galima pradėti tokias machinacijas. Mano laikais to nebuvo. Blogiausia, kad į tokius dalykus linksta jaunimas. Nekantriai laukiame tyrimų rezultato.“

Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamente LKF šiandien pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lošimų priežiūros tarnyba (LPT) prie finansų ministerijos ir kartu mėgins kovoti prieš sukčiavimą sporte.

LPT direktorius Virginijus Daukšys sutiko plačiau pakomentuoti, kaip buvo gauti įtarimai dėl galimai sutartų „Nevėžio“ ir „Mažeikių“ rungtynių.

„Viena Lietuvos lažybų bendrovė 14.30 val. atsiuntė informaciją, kad nebepriima statymų. Keisti dalykai dėjosi ir kitose lažybų bendrovėse, kur koeficientai sparčiai keitėsi, buvo stebima situacija dėl taškų skirtumo. Pagal vienos Azijos bendrovės pasiūlą du kėliniai turėjo būti apylygiai, o trečiajame ir ketvirtajame kėlinyje – išryškėti aiškus „Mažeikių“ pranašumas. Mes tai matėme pagal statymo koeficientus, – pasakojo Daukšys. – Tą pačią informaciją gavo ir LKL vadovai, kurie priėmė ryžtingą sprendimą. Kol kas tai pasekmių nesukelia, kadangi rungtynės ne anuliuotos, o perkeltos. Tačiau faktas, kad jeigu jos tuo metu buvo sutartos, pasipelnyti norėję žmonės pinigų negavo.“

Anot Daukšio, įtarimus sukėlę statymai buvo atlikti tikrai ne Lietuvoje.

„Lietuvos lažybų bendrovėse, kurios priima statymus, sumos yra labai menkos. Futbolo ar krepšinio varžybose jos nesiekia 10 tūkst. litų – akivaizdu, kad tie visi statymai vyksta kažkur kitur. Tikrai ne Lietuvos bendrovėse pastatytos sumos lemia įtarimus dėl sutartų rungtynių“, – pažymėjo Daukšys.

Pasak LPT vadovo, tai jau ne pirmas atvejis šiame sezone, kuomet „Nevėžio“ mačai kelia įtarimų dėl galimų užkulisinių susitarimų ir statymų.

„Įtarimus kėlė „Nevėžio“ rungtynės su Klaipėdos „Neptūnu“ ir „Nevėžio“ rungtynės su „Šiauliais“, – pažymėjo jis.

Daukšio teigimu, pagal užsienio praktiką pati skausmingiausia bausmė į lažybų skandalus įsivėlusiems sportininkams yra diskvalifikacija.

„Užsienyje tai gali būti keli metai kalėjimo, ar kažkas panašaus. Tačiau kita praktika – baisesnė sportininkui – yra sportinės sankcijos. Diskvalifikavimas dviems arba keturiems metams, o gal net ir visam gyvenimui, profesionalą veikia labiau nei faktas, kad žmogus gali paragauti kalėjimo duonos. Manau, kad tiek mūsų, tiek sporto organizacijų tikslas yra ne pagauti ir pasodinti, o prevenciškai stengtis, kad tai nevyktų. Svarbi švietėjiška veikla tarp jaunų žmonių, kad jie suprastų galimas pasekmes“, – tvirtino LPT vadovas.

Anot Daukšio, šnekos apie galimus susitarimus futbole ir krepšinyje tikrai nėra laužtos iš piršto, o tai patvirtina ir patys sportininkai.

„Pernai „Transparency Interantional“ atliko tyrimą, kur dėl lažybų buvo apklausti profesionalūs krepšininkai ir futbolininkai.  20 procentų krepšininkų atsakė, kad yra tiesiogiai susidūrę su pasiūlymu dalyvauti sutartose rungtynėse. Tą patį pasakė ir 15 proc. futbolininkų. Apskritai Lietuvoje būtent krepšinis ir futbolas yra praktiškai vienintelės sporto šakos, kurios ir užkliūna dėl susitarimų ir lažinimosi, – pažymėjo LPT vadovas.

Sabonio tvirtinimu, gandų dėl galimų susitarimų ir lažybų būta ir anksčiau, o pastarasis atvejis tik įrodo, kad į juos pradėta reaguoti rimčiau.

„Neneigsiu, kad informacija apie tokius dalykus pasiekdavo ir anksčiau. Buvo ir Palangos „Naglio“ atvejis. Ir džiaugiuosi, kad pagaliau sureaguota ryžtingai. Aišku, garbės tai nedaro, bet jeigu gandai sklinda, tai reiškia, kad kažkas kažkur vyksta. Aiškinimosi procesas pradėtas, o tai – svarbiausia“, – dėstė Sabonis.

Neskaidrūs užkulisiniai žaidimai apskritai gali kirsti per sporto šakos prestižą ir netgi eliminuoti ją iš televizijos eterio. Nors, Lietuvos ir krepšinio atveju tai įsivaizduoti sudėtinga, LPT direktorius pateikė neseną pavyzdį iš „Eurosport“ kanalo praktikos.

„Lažybos – didžiausias ir masiškiausiai plintantis blogis sporte. Galime prisiminti istorijas iš kitų sporto šakų. Pavyzdžiui, japonų pasisdidžiavimas – sumo imtynės – dar visai neseniai neišlįsdavo iš „Eurosport“ kanalo eterio, tačiau Japonijoje 2011 m. atlikus tyrimą paaiškėjo, kad daugelio kovų baigtis ten būdavo sutariama iš anksto. Viskas baigėsi tuo, kad ši sporto šaka dabar nebetransliuojama“, – reziumavo Daukšys.


Rodyti komentarus
2015-04-23 07:55
ech..
@Viktorai: juk ir straipsnyje aiškiai parašyta, kad pagrindiniai statymai ir pan. vyksta ne Lietuvoje, tai ką lietuviai gali padaryti lažybų bendrovei Kinijoje?
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 22:00
Anonimas
Neisivaizduoju kuris is Lietuviu žaidéju turi ryšius užsienyje ir gali sau leisti pastatyti kelis śimtus tūkstančiu, ar jus visi tikrai nesuprantat ar apsimetat ?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 18:34
Anonimas
o gal pacios lazybu kontoros isprovokavo sita kipisha duodamos nerealius kofus, o paskui kai jau belekiek litu pristatyta ant ju klaidu kazkaip tai atsimazint reikia, kad keliu lisnu lemu i minusa nesest :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 16:01
Praejusi karta seni direktoriai tik pagrumojo ir dave vaikiskas pinigines baudas.Viso pasaulio praktika tokiems nusizengimams negailestinga - diskvalifikacija visam gyvenimui.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 15:05
to Vin
Ne pirmas kartas;) Bus baudziamas visas miestas ;)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 15:01
djgaffer
Skaudu,kad lažybos atėjo ir į Lietuvos krepšinį,bet tuo pačiu ir džiugu,kad yra rimtai tuo susirūpinta,nežiūrima pro pirštus ir imamasi veiksmų.Surasti ir diskvalifikuoti nafik tuos žmones visam gyvenimui aplamai iš krepšinio.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 13:40
Vin
Nejaugi už porą šiukšlių, kurios nejaučia pagarbos sportui, turės kentėti visas miestas? Jei tikrai bus įrodyta kaltė, galbūt reiktų tiksliai išsiaiškinti, kurie asmenys tuo užsiiminėjo ir dėti ne tik baudas, bet ir bausti, kaip už rimtą nusikaltimą t.y. laisvės apribojimu. Tada nemanau, kad kas bedrįstų kažkokias "varkes" sukt ateityje.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 13:21
Viktoras
Man keista, kad kalba vyksta tik apie susitarimus tarp sportininkų ar komandų. O apie lažybų bendroves kaip ir nieko. Kodėl? Man atrodo, kad tokios aferos negali vykti be lažybų bendrovių vadovų ir savininkų žinios, nes jie nustato statymų koeficientus ir taisykles. Todėl mano nuomone turi būti išaiškintos lažybų bendrovės, įsivėlusios ar pačios organizuojančios šiuos susitarimus. Ir jei tyrimai pasitvirtintų, tokias bendroves likviduoti ir visam laikui atimti teisę užsiimti šia veikla. Tuo labiau, kad įvairių sporto šakų lažybos yra viena iš didžiausių jaunimo priklausomybių. Aš už švarų sportą, ypač už Lietuvos pasididžiavimą ir vizitinę kortelę- KREPŠINĮ !
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 12:55
jo
Viskas prasideda nuo valdybos klubo direktorius nr1.Janisiai. Neveltui kedainiu ciliake janisius su legionieriais valgydavo neveltui

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2015-04-22 12:39
Anonimas
vaje vaje :) Jei iš Kedainiu puses cia kazkas kaltas, tai kas pazista is tos puses zaidejus, tai daug mas zino kas kaltas :))
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 10

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas