Tristano Thompsono ir Jono Valančiūno karjeros NBA persipynusios
Tristano Thompsono ir Jono Valančiūno karjeros NBA persipynusios
Nuotr. AP – Scanpix
Prieš ketverius metus, NBA naujokų biržos išvakarėse, buvo prognozuojama, kad Jonas Valančiūnas bus pasirinktas ketvirtuoju šaukimu. Šis šaukimas priklausė Klivlando „Cavaliers“ komandai ir didžiausias JAV sporto žiniasklaidos kanalas, ESPN, prieš pat biržą pranešė, kad „Cavs“ apsisprendė rinktis lietuvį.

Tačiau netrukus „Cavaliers“ visus nustebino, ketvirtu šaukimu pakviesdami Tristaną Thompsoną, o Valančiūnas buvo pasirinktas po jo, kai atėjo Toronto „Raptors“ eilė.

„Geriausias variantas“, – taip, vos „Raptors“ pakvietus Valančiūną, pasakė kažkas iš krepšininko artimųjų, sėdėjusių su juo prie vieno stalo Naujojo Džersio „Prudential Center“ arenoje.

Prabėgus ketveriems metams, galima galvoti ir kitaip. Jeigu ne netikėtas „Cavaliers“ sprendimas, lietuvis būtų atsidūręs Klivlande ir šį sezoną greičiausiai debiutuotų NBA finale. 

Kas gi nutiko, kad „Cavaliers“ nusprendė lietuvio nekviesti ir paliko jį „Raptors“ ekipai?

Per mažas žaidimo laikas

Prognozuojant tų metų biržą, absoliučiai visi sutiko, kad pirmuoju šaukimu bus pakviestas Kyrie Irvingas, vėliau išaiškėjo, kad antruoju Minesotos „Timberwolves“ rinksis Derricką Williamsą.

Trečią šaukimą turėjusi Jutos „Jazz“ ekipa rinkosi tarp Eneso Kanterio ir Brandono Knighto, o po jų ėję „Cavaliers“, anot absoliučiai visų tuometinių pranešimų, rinkosi tarp Kanterio ir Valančiūno.

Esą, jeigu Kanterį pakviestų „Jazz“, tuomet „Cavs“ garantuotai turėjo kviesti Valančiūną.

Jonas Valančiūnas NBA
  MIN 2P M/A REB BS PTS EFF GM
14/15 25.8 56.9% 
392/689
8.7 
6/2.7
1.1 12 13.6 84 »
13/14 27.7 53.9% 
390/724
8.9 
6.1/2.8
0.9 11.3 12.5 88 »
12/13 23.4 55.7% 
204/366

4/2
1.3 8.9 8.9 62 »
Klivlando komandos tarptautiniai skautai ir didžioji dalis ekipos vadovybės pritarė Valančiūno pasirinkimui. Apie tuometinį Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėją ypač gerai atsiliepė jo žaidimą Lietuvoje stebėję klubo skautai.

Tačiau tuometinis „Cavaliers“ generalinis vadybininkas Chrisas Grantas nesijautė saugus dėl Valančiūno pasirinkimo, kadangi nebuvo jo matęs pakankamai daug.

Tristanas Thompsonas NBA
  MIN 2P M/A REB BS PTS EFF GM
14/15 27.4 55.4% 
315/569
8.3 
4.8/3.4
0.8 8.6 10.8 96 »
13/14 31.1 47.8% 
363/760
9.2 
5.9/3.3
0.4 11.7 13 82 »
12/13 30.8 49% 
390/796
9.4 
5.7/3.7
0.9 11.7 11.8 82 »
11/12 23.7 44.1% 
194/440
6.5 
3.4/3.1
1 8.2 7.5 60 »
„Cavaliers“, kaip ir kitos NBA komandos, turi itin pažangias technologijas ir šviesiausius krepšinio protus, kurie investuoja savo laiką ir energiją į krepšininkų įvertinimą prieš biržą. Nors Valančiūno rezultatai Europoje buvo geri, jis Eurolygoje tą sezoną žaidė vos 231 minutę. Tuo metu Thompsonas Teksaso universitete sužaidė daugiau nei 1100 minučių.

Kuo didesnė imtis, tuo tikresnes išvadas galima daryti, nusprendė „Cavaliers“ vadovai.

Neaiškios išpirkos sąlygos

Kita priežastis, atbaidžiusi „Cavaliers“ nuo Valančiūno, anot „Yahoo sports“, buvo jo neaiški situacija dėl išpirkos „Lietuvos ryte“. Aukštaūgio kontrakte nebuvo numatyta išpirkos suma, o Grantas norėjo gauti garantiją, kad Valančiūnas į „Cavaliers“ atvyktų jau pirmajam sezonui po biržos.

Valančiūnui JAV atstovaujanti „Creative Artists“ agentūra, įskaitant įtakingą agentą Leoną Rose'ą, teigė, kad dėl išpirkos bus deramasi po to, kai bus žinomos Valančiūno NBA kontrakto detalės. Lygos naujokų atlyginimai tiesiogiai priklauso nuo šaukimo – ketvirtasis šaukimas pirmus ketverius metus uždirba daugiau nei penktasis ir t.t.

„Raptors“ neturėjo jokio išankstinio reikalavimo dėl išpirkos pateikimo ir labai norėjo Valančiūno.

Galiausiai Valančiūnas su „Lietuvos rytu“ sutarė dėl 2,4 mln. JAV dolerių (tuomet – 6,76 mln. litų) išpirkos ir liko rungtyniauti Vilniuje dar sezoną.

„Raptors“ sutiko laukti iki 2012 metų vasaros, o „Thompsonas“ Klivlande debiutavo jau 2011 metais.

Situacija dabar

Praėjusią vasarą LeBronas Jamesas paskelbė grįžtantis į Klivlandą, taip iš karto paversdamas „Cavaliers“ komandą NBA favorite. Dominuojantis šios ekipos žygis Rytų konferencijos atkrintamosiose (12-2) ir sugrįžimas į NBA finalą pirmą kartą nuo 2007 metų sutvirtino Jameso akcijas.

Greta LeBrono spindi ir Thompsonas. Po pirmojo atkrintamųjų etapo dėl peties traumos iškritus Kevinui Love'ui, Thompsonas tapo itin svarbus „Cavs“ ekipai ir nepavedė. Per rungtynes jis pelno po 9,4 taško, atkovoja po 9,9 kamuolio (4 puolime) ir blokuoja po 1,3 metimo.

Jis priklauso tai pačiai agentūrai, kaip ir Jamesas, todėl LeBronas jį tarsi priglaudė po savo sparnu. Neseniai Jamesas pareiškė, kad Thompsonas „turėtų visą karjerą žaisti „Cavaliers“ komandoje.

Toks klubo žvaigždės pareiškimas – tai ir išankstinis spaudimas „Cavaliers“ komandai, kuri šią vasarą su Thompsonu derėsis dėl naujo kontrakto. Anot NBA komentatoriaus ir buvusio trenerio Jeffo Van Gundy, Thompsonas pretenduoja į maksimalią galimą algą.

Valančiūnas karjerą NBA pradėjo metais vėliau nei Thompsonas ir JAV žiniasklaidoje kartas nuo karto vis primenama, kad jis Klivlande galėjo būti naudingesnis nei kanadietis.

Net ribotame „Raptors“ puolime šį sezoną Valančiūnas per rungtynes rinkdavo po 12 taškų, atkovodavo po 8,7 kamuolio ir blokuodavo po 1,1 metimo. Šią vasarą jis gali pasirašyti naują, ko gero, taip pat maksimalią sutartį, kuri įsigaliotų nuo 2016 metų vasaros.

Kol kas anksti vertinti, kuris žaidėjas bus geresnis ar pasieks daugiau, tačiau Thompsonas kitą savaitę debiutuos NBA finale, kai Valančiūno sezonas baigėsi prieš mėnesį.

Beje, Thompsoną, o ne Valančiūną pasirinkęs Grantas nesulaukė šviesesnių dienų Klivlande. Dviejose naujokų biržose po to jis priėmė dar kelis abejotinus sprendimus ir 2014 metų vasarį buvo atleistas.


Rodyti komentarus
1 2  »
1 kokie casey sugebejimai treniruot visi zino,o kaip jonas atrodytu pas blata klaustukas? tikrai lostu po 25min galbut ir daugiau ir turetu ne ka prastesne statistika nei toronte,bent jau zaidimas vyktu,lbj kamuoliais pamaitintu ir pns,o pas reptorius taip,bek ir mesk (dezikas su lowry) jei krenta tai ok dar,bet dazniausiai ar bent jau vienas is ju turi apie 30%fg
2015-05-31
Atsakyti
1
tik lietuviai kurie ziuri per rozinius akinius gali sakyt, kad cavs neteisingai pasirinko. thompsonas daug naudingesnis .
2015-05-31
Atsakyti
žalia padlanejuokink, kuo ankščiau nueisi ten tuo greičiau patapsi bench warmeriu for life, jeigu jau būsi nušlifuotas kažkiek prieš ten eidamas tada tam nba tave jau ir priims kitaip ir duos rolę normalesnę. būtų nuėjęs dabar garantuoju šituos metus seniausiai ant suolo būtų supuvęs, nes per anksti nuėjo ir grybavo, iškart trenerio nepasitikėjimas ir t.t.


Baik juokus.Ar vienais metais ankščiau ar vėliau būtų paimtas, tai niekas nebūtų pasikeitę, vien dėl to, kad Raptors iš vis iki Valančiūno neturėjo normalaus centro.Iki Jono atvykimo geriausias centras komandoje buvo Amir Johnson (taip taip ir dar centru žaidė). Tai tavo pasakymas, kad taps bench warmer visiškai nerealus, nebent rimtai centrais tuomet laikei Magliore (nebeatsimenu jo pavardės, bet buvo kanadietis) ar Bargani.

Visiškai nesutinku su žirnio komentaru, tikrai ir Europoje galima puikiai tobulėti jaunas žaidėjas, jei jis turi bent kiek smegenų ir yra darbštus. Ypač ispanų klubai užsiiminėja žaidėjų auginimu, puikus pavyzdys Domantas Sabonis, kuris ispanų auginamoje sistemoje ir užaugo, o dabar matom rezultatus. Ir rusų klubas yra, kuris žaidėjus augino (šneku apie "Nizhni Novgorod"). Tai svaigti apie tobulą USA sistemą ir nužeminti kitų šalių yra parodymas visiškas lindimas į užpakalį, nors pripažinsiu USA sistema yra žymei labiau pažengusi. Jei tokia būtų prasta sistema Europoje, tai tikrai po 2-3 žaidėjus pirmajame naujokų biržos dešimtuke nebūtų iš Europos. Nebent vėl skiesi, kad blogai dirba skautai.
2015-05-31
Atsakyti
idomucha
Torontas butu finale jeigu maziukai nemetytu belekaip o taikliau...pvz Woriors
2015-05-31
Atsakyti
zirnissavanaudziai, trumpaprociai is ryto vadovybes ir sukniso Jono karjeros pradzia.. O debilai komentoriai, irgi neatsiliko, lojo tas savo pasakas, kaip gerai, reikia cia pasilikti metams, kitiems, poto vaziuoti i NBA.I NBA reikia vaziuoti kuo jaunesnems, nes ten i jauna zaideja ziuri kiek kitaip, nei i "Euro zvaigzdes", po NCAA ten pilna studentu nezaidusiu profesonaliai ir jie puikiausiai adaptuojasi, ant NBA suolo zaidejas tobuleja daug sparciau, nei pas mus zaisdamas.


nejuokink, kuo ankščiau nueisi ten tuo greičiau patapsi bench warmeriu for life, jeigu jau būsi nušlifuotas kažkiek prieš ten eidamas tada tam nba tave jau ir priims kitaip ir duos rolę normalesnę. būtų nuėjęs dabar garantuoju šituos metus seniausiai ant suolo būtų supuvęs, nes per anksti nuėjo ir grybavo, iškart trenerio nepasitikėjimas ir t.t.
2015-05-31
Atsakyti
oops
Buvo Irvingas, buvo Thompson ir trys metai jie liko uz playofu ribu .. Valanciunas butu NBA finale jeigu butu pasirinktas Cavs? Valanciunas zaistu finale jeigu Torontas turetu toki kaip James, o Cavs apskritai cia ne rodiklis. Thompsonas maksimalaus kontrakto nevertas. Praeis sezonas ir taps komandai nasta.
2015-05-31
Atsakyti
duncas
o iš kur žinot, jei jis ten būtų buvęs, kad cavs būtų patekinusi į tą finalą?
2015-05-31
Atsakyti
Šeip aš manau, daug geresnė vieta tobulėt Jonui būtų, nes visų pirma Ilgauskas dirba su Cavs, antra – Raptors seniai supisa savo top 10 didelius: Andrea Bargnani, Charlie Villanueva, Rafael Araujo, Jonathan Bender ir jeigu situacija nepagerės prie šitų ir Joną bus galima prirašyt. Ar tokie 'meh' turėtų būti 1-8 šaukimų vardai?
2015-05-31
Atsakyti
idomucha
jusu ziniai panasi situacija su Gudaiciu ir Sabu
2015-05-31
Atsakyti
Anonimas
arba butu iskeistas i kokia minesota arba kita komanda, liktu cavs, tai geriausiu atveju pakeistu mozgova arba cavs skyle turetu priekyje, nes jonas letas butu.
2015-05-31
Atsakyti
TIKRASIS_Donce_3000_Gryzo
neveltui Balkiu vadina Valanciuna :D Isdurineja kas netingi :D Aiksteleje irgi kaip malka juda :D
2015-05-31
Atsakyti
idomucha
isdure ji Vajinauskas su kontarktu ir paaukojo sezona-- antra konsultavosi su teisininkais ir ntada derejosi del sumos
2015-05-31
+1
Atsakyti
Dzimis
Cia tik pacio Valanciuno kalte niekieno kito.
2015-05-31
Atsakyti
TIKRASIS_Donce_3000_Gryzo
o tai koks skirtumas Ryto vadovybei Jono ateities kontrakto didumas, picko aukstumas ir t.t., jeigu NBA komandos max gali sumoketi 0,5 mln doleriu, o likusius ar taip ar taip privales Jonas is savos kisenes susimoketi. Suprasciau, jeigu ispirkos suma didetu nuo aukstesnio picko ir kontrakto didumo, bet gi buvo sutarta konkreti pinigu suma ir teisiskai iformintas toks sandoris. O cia metai ar du laukti koks skirtumas, kai garantuotai pinigai pasieks vadovybe :)
2015-05-31
Atsakyti
vistiek jie yra debilai.. Sveiko proto varscikas butu:

1)daves jam zaisti

2)butu tyliai sutares, kad pats Jonas po laiko atsimokes, kad ji paleidzia

3)kam jie reikalavo, kad Jonas pas juos liktu metus, kai pries tai jam net nedave zaisti??

Visi trys dalykai butu garantave dar aukstesne vieta Jonui ir dar didesni kontrakta.
2015-05-31
-1
Atsakyti
TIKRASIS_Donce_3000_Gryzo
O tai tu zirni analogiskoje situacijoje kaip budamas tikras lietuvis nedarytum pinigelio, jeigu tam butu 100% proga? O svarbiausia, cia kalba ejo ne apie 10k (kas jauciu tau butu tikrai dideli pinigai), o apie milijonus.

Kadangi nevartai dideliu pinigu ir nesi buves panasioje situacijoje, kur galetum prasukti varke ant keliu limonu tai ir sneki kaip "gerietis", garantuoju kad analogiskoje situacijoje pats nusispjautum ant Jono ir pasiimtum pinigus :)
2015-05-31
Atsakyti
To zirnisNu ir ka tas drumonds pasieke? Kad eile metu vis failina ir nepatenka i playoffs? Tai siais aspektais tavo aprasytas Gudaitis jam nei kiek nenusileidzia :)


pamirsai, kad jis jau Pasaulio Čempionas. PČ lygyje tikrai atrodo solidziai ir brandziai pagal savo metus ir apie ji tikrai suksis Detroito komandos statymas.

O del ryto, tai ten tikrai yra trumpaprociu, savanaudziu sutve. Kaip jau mineta, Jonas ryte net zaisti negavo, poto bent butu tyliai su Jonu susitare del ispirkos, kad NBA klubas moka ka gali, o Jonas kas like, kad ir savanaudiska, bet bent Jonui tam laikui nebutu kenke naujoku birzoje.

Trumpai tariant rytas dare viska, kad Jonui butu tik blogiau pries naujoku birza. Tai apie kokia dar nauda pasilkti ryte buvo galima kalbeti, kai jiem buvo nusispjauti ant Jono, svarbu, kad nachaliskai ismelze pinigu
2015-05-31
-4
Atsakyti
To zirnis
Nu ir ka tas drumonds pasieke? Kad eile metu vis failina ir nepatenka i playoffs? Tai siais aspektais tavo aprasytas Gudaitis jam nei kiek nenusileidzia :)
2015-05-31
Atsakyti
TIKRASIS_Donce_3000_Gryzo
Zirni, nepasakyciau kad visoje Europoje yra visiskas bardakas ir fafloske. Ispanija sakyciau yra gana nebloga terpe zaideju tobulejimui, tik musu tautoje neisauga talento siekiancio ACB lygi. Aisku kur protingesni ir talentingesni bei norintys dirbti jaunuoliai (Sederskis, Grigonis) tai iskarto isvaro ten.

Bet man tavo pasakyme nepatiko tai, jog tie pagal tave vieneri metai Ryte sugadino Valanciunui karjeros pradzia. Nu nereikia taip drastiskai nusisneketi - gavo jis tris metus!!! O koks rezultatas? Kaip medis stovi vietoje, bapkes ima ir pofik jam tas tobulejimas.

Apie pikus - taip butent krepsininkai ir pasiekia 28-30 metu savo karjeros pika: tiek MJ, tiek Lebronas, tiek Kobe, tiek Marc Gasolis, tas pats Kavaliauskas ir taip toliau ir panasiai, todel nekisk cia Kazlo.

Pavyzdziu su D-Mo situacija yra ir daugiau, bet cia reikia knistis ir ieskot info, ka tingiu daryti. Bet keli pirmi pavyzdziai i galva ateja tai Marcela, Kirilenko (kuris pora sezono trinesi Europoje ir tik po to i NBA isvyko), tie patys Gasoliai, Draženas Petrovičius.
2015-05-31
Atsakyti
:)
Labai gerai,kad nepasirinko kates maise. Thompsons bent naudingas playoffsuose
2015-05-31
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 29

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas