Pongonis-Paslay: „Norėčiau žaisti rinktinėje“

2007-03-28 11:14
Rokas Buračas, „Lietuvos žinios“

Marijampolės „Arvi“ ekipoje rungtyniaujanti lietuviško kraujo turinti amerikietė Kara Pongonis-Paslay norėtų gauti Lietuvos pilietybę ir mėgintų patekti į mūsų šalies nacionalinę rinktinę.

Sausio pradžioje „Arvi“ komandą papildžiusi 22 metų 168 cm ūgio įžaidėja iš JAV džiaugiasi galinti žaisti savo protėvių šalyje.

Krepšininkės lietuviai proseneliai dar prieš prieš Pirmąjį pasaulinį karą emigravo į JAV, tačiau Pongonis-Paslay lietuviškai nekalba. Gynėja moka tik keletą lietuvių kalbos žodžių, o prieš atvykdama į Marijampolę apie Lietuvą nežinojo nieko, išskyrus Arvydą Sabonį.

Prieš kelias savaites į Lietuvą atvyko Pangonis-Paslay draugas. Paskutinius metus mokslus universitete kremtantis vaikinas čia viešės 14 dienų. „Labai džiaugiuosi jį čia matydama. Jei kitą sezoną liksiu čia, mudu gyvensime kartu“, – šypsojosi amerikietė.

[image=7238 left Rimos Valentienės (kairėje) ūgis – 170 cm. Oficialiai skelbiama, kad Karos Pongonis-Paslay ūgis yra 168 cm]Jos sutartis su „Arvi“ klubu galioja iki sezono pabaigos, tačiau Marijampolės ekipos vyriausiasis treneris Algirdas Budėnas dar negali pasakyti, ar gynėja liks ekipoje kitą sezoną: „Ji nėra pernelyg meistriškumu išsiskirianti krepšininkė, bet jos atvykimas į komandą buvo naudingas. Ar Pongonis-Paslay ekipoje liks ir kitą sezoną, dar sunku spręsti“.

Per devynerias Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) rungtynes Pongonis-Paslay vidutiniškai pelno po 8,3 taško ir atlieka 3,6 rezultatyvaus perdavimo. Aikštėje įžaidėja praleidžia po 25,6 minutės.

Nori Lietuvos pilietybės

– Kokia jūsų lietuviškos pavardės kilmė?
– Mano prosenelis paliko Lietuvą ir su prosenele lietuve laivu išplaukė į JAV. Tai vyko prieš Pirmąjį pasaulinį karą 1912 metais. Atvykęs į Ameriką jis pasikeitė pavardę iš Pangonis į Pongonis. Marijampolės „Sūduvos“ vyrų krepšinio komandoje rungtyniauja Aivaras Pangonis, todėl reikia išsiaiškinti, ar nesame giminės. Atrodo, kad ne (Juokiasi, – Red.).

– Ar Lietuvoje radote giminių? 
– Kol kas ne, bet vis dar ieškau. Tyrinėsiu savo genealogijos medį, panagrinėsiu senus dokumentus ir galbūt ką nors rasiu. Norėčiau rasti giminių ir gauti Lietuvos pilietybę. Tuomet Lietuvoje nebūčiau laikoma legioniere, norėčiau čia žaisti ilgiau. 

Kaip jaučiatės Lietuvoje? 
– Čia viskas puiku, man malonu rungtyniauti šalyje, iš kurios yra kilę mano protėviai. Lietuvoje niekada iki tol nebuvau apsilankius, tačiau džiaugiuosi, kad čia atvykau, aplankiau savo prosenelių gimtinę. Žaisdama čia sužinojau daug nauja apie Lietuvą, jau galiu daugiau papasakoti apie savo giminę ir jos praeitį. Man čia patinka viskas: žmonės, maistas. Lietuvoje jaučiuosi išties puikiai.

 Ar patiko ir cepelinai? 
– Vieninteliai cepelinai man ir nepatiko (Šypsosi, – Red.). Maistui nesu išranki, noriu išbandyti viską, todėl ragavau visų tradicinių lietuviškų patiekalų. Visi labai patiko, jie tiesiog puikūs.

Nuliūdino sirgaliai

 Ar aplankėte žymiausias Lietuvos vietas? 
– Kol kas neturėjau laiko, bet jau lankiausi Kaune, savaitę kartu su komanda stovyklavome Druskininkuose. Pasibaigus krepšinio sezonui rengiuosi pakeliauti po Lietuvą. Žinau, kad čia daug gražiau vasarą, todėl labai jos laukiu. 

[image=7239 right Kara Pongonis-Paslay norėtų apsivilkti Lietuvos rinktinės marškinėlius]– Koks krepšinio lygis Lietuvoje? 
– Sunku apibūdinti krepšinio lygį, nes rungtynės yra labai skirtingos, tačiau čia varžybos paremtos kieta fizine kova. JAV už kai kuriuos veiksmus teisėjai neabejodami švilpia pražangas, o čia varžovėms atliekant tą pati veiksmą jie tyli, tačiau turiu prisitaikyti.

Labai nustebino menkas žiūrovų domėjimasis rungtynėmis. JAV, kai žaidžiau universitete, į rungtynes ateidavo po 10 tūkst. žiūrovų. Jie būdavo labai ištikimi mūsų komandai, po rungtynių nuolat bendraudavo su žaidėjomis, klausdavo, kaip sekasi, kalbėdavome įvairiomis temomis.

Į kitų universitetų rungtynes susirinkdavo dar daugiau žiūrovų. Čia taip pat yra keletas gerbėjų, tačiau į LMKL mačus žiūrovų susirenka vos kelios dešimtys. Man tai labai neįprasta.

Prisitaikyti sunku

 Kaip krepšininkė esate mažo ūgio. Kodėl nusprendėte pasirinkti krepšinį? 
– Kai buvau 8 metų, nutariau rinktis krepšininkės kelią. Daugelis man sakė, kad esu per žema, tačiau norėjau visiems įrodyti, jog galiu tai daryti. Prie krepšinio turėjau prisitaikyti, mano pranašumas – greitis ir judrumas. Per treniruotes daugelį krepšinio elementų turiu atlikti dažniau negu komandos draugės – noriu būti geresnė už jas. Esu žemesnė už daugelį žaidėjų, todėl man šiek tiek sunkiau. 

– Ar buvo sunku prisitaikyti prie europietiško krepšinio? 
– Taip, nebuvo lengva. Žaidimas JAV ir Europoje labai daug kuo skiriasi, ne išimtis – ir taisyklės. Pavyzdžiui, JAV kamuolį į varžovų aikštės pusę reikia persivaryti per 10 sekundžių, o čia – per 8. Europoje atakai skiriama 24 sekundės, o JAV – 30.

Man šiek tiek sunku, nes negaliu tinkamai bendrauti su komandos draugėmis. Esu įžaidėja, todėl rengdama ataką turiu nuolat bendrauti su komandos draugėmis, nurodyti, kuri į kurią pusę turi bėgti, ir panašiai. Kaip reikiant bendrauti su žaidėjomis negaliu dėl kalbos barjero – angliškai kalba ne visos mano komandos draugės. Tikiuosi, ateityje geriau susikalbėsime.

Nori žaisti rinktinėje

 Koks krepšinio elementas labiausiai patinka? 
– Viską mėgstu. Gera atlikti įspūdingą perdavimą, po kurio draugė pelno taškus svarbiu komandai metu. Aikštėje man patinka daryti viską, kas atvestų ekipą į pergalę. 

Pasibaigus šiam sezonui norėsite tęsti karjerą Europoje ar grįšite į JAV? 
– Vasarą vyksiu namo, o rudenį norėčiau grįžti į Lietuvą. Turiu planų gauti Lietuvos pilietybę ir bandyti patekti į Lietuvos rinktinę. Labai norėčiau žaisti rinktinėje. 

– Kas jus labiausiai nustebino Lietuvoje? 
– Mane nustebino daug kas, ypač – eismo kultūra keliuose, kur visi elgiasi tarsi išprotėję. Vieną kartą išvažiavau į greitkelį, o žmonės eina per jį net matydami artėjantį automobilį. Juk gali patekti po ratais! JAV net miestuose niekas neina per gatvę, jeigu mato automobilį.

Vairavimas Lietuvoje mane labai išgąsdino. Buvo neįprasta ir tai, kad Lietuvoje žmonės į parduotuves eina kiekvieną dieną, o JAV – tik kartą per savaitę ar dvi. Taip pat buvau nustebinta, kad daugelis žmonių neblogai kalba angliškai. Beveik visi jauni žmonės supranta angliškai, o kalba išties neblogai.


Rodyti komentarus
kvaila ideja, tai tik pretekstas but nelegioniere europoje
2007-03-28
+1
Atsakyti
:D:D:D:D:D:D:D:D
2007-03-28
Atsakyti
Tegu kalbą išmoksta, o tada žiūrėsim.
2007-03-28
Atsakyti
Nemanau, kad ji gaus pilietybę, jei ir gaus abejoju ar patektų į rinktinę, nes LMKL rezultatai tikrai neįspūdingi. Jei žaistų TEO ir rinktų po 8,3 taško ir atliektų tuos 3,6 rezultatyvius perdavimus būtų visai kitas reikalas, o žaisdama ne stipriausiam klube su tokiais rezultatais sunku tikėtis, kad prasimuštų į rinktinę.
2007-03-28
+1
Atsakyti
Pritariu. Be to pilietybę ji galėtų gauti tik tokiu atveju,jei atsisakytų JAV pilietybės,kas yra nerealu. Išimtinės dvigubos pilietybės ji tikrai negaus,nes nėra ypatinga žaidėja.
2007-03-28
+1
Atsakyti
Kokioje dar rinktinėje??? Užtenka, kad jau turime vieną norinčią, dabar dar viena užsigeidė. Visų pirma norint patekti į rinktinę reikia bent LMKL rinkti po dvidešimt taškų, o šita ir dešimties nesurenka. Kitas klausimas dėl pavardės. Nemanau, kad lietuviška pavardė žmogui, kuris mūsų kalba nemoka nė žodžio, savo prosenelių tėvyne niekada nesidomėjo ir nesilankė, yra pakankamai didelis pretekstas duoti pilietybę. O amerikonka be skrupulų atskleidė kam jai reikia tos pilietybės - kad Europoje nebūtų laikoma legioniere. Labai abejoju, ar ji žais Kapsuke ir kitą sezoną, pats treneris pasakė, jog nieko ypatingo iš jos nėra. Nereikia duot jai pilietybės, nereikia jos ir Douglas. Lietuvos mylėtojos mat atsirado. Tegul jos geriau savo hamburgerių šalį myli. Rinktinėje turi žaisti tik lietuvės, o ne kažkokios amerikonkos, kurioms mūsų šalis nieko nereiškia - tai tik laikina karjeros stotelė.
2007-03-28
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 6

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.