Ateinantį savaitgalį keturiose Europos šalyse startuosiančiame Senojo žemyno čempionate daugiau nei pusė rinktinių savo gretose turės natūralizuotų krepšininkų. Po vieną užsienietį atstovaus net 13 šalių rinktinėms.

Didžiajai daliai natūralizuotų žaidėjų tai bus pirmasis Europos čempionatas. Ne pirmą kartą Senojo žemyno pirmenybėse rungtyniaus tik paskutinę akimirką į Kroatijos rinktinę pakviestas Dontaye Draperis.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ trumpai apžvelgia natūralizuotų žaidėjų desantą, aikštėje kovosiantį dėl Europos čempionato aukso ir kelialapių į olimpines žaidynes.

Nuotr. PZkosz.pl

A. J. Slaughteris, Lenkija. Natūralizuoti krepšininkai Lenkijos rinktinėje – ne naujiena. Anksčiau mūsų kaimynų nacionalinės komandos marškinėlius yra vilkėję Thomasas Kelati ir Davidas Loganas, o šį rudenį Europos čempionate debiutuos 28-erių metų 191 cm ūgio atakuojantis gynėjas Slaughteris. Praėjusį sezoną jis vilkėjo Atėnų „Panathinaikos“ marškinėlius ir Eurolygoje per rungtynes pelnydavo po 9,7 taško, o tritaškius metė 36,7 proc. taiklumu. Lenkijos piliečiu amerikietis tapo birželio mėnesį. Netrukus jis pasirašė sutartį ir su Bandirmos „Banvit“ klubu. 

Nuotr. basket.ba

Alexas Renfroe, Bosnija ir Hercegovina. Prieš dvejus metus vykusiose pirmenybėse bosniams padėjo natūralizuotas amerikietis Zackary Wrightas, o dabar šios Balkanų
šalies žaidimui aikštėje diriguos jo tėvynainis Renfroe. 29-erių metų 190 cm ūgio gynėjas su Bosnija ir Hercegovina neturi absoliučiai jokių ryšių – pilietybė jam išrūpinta viešai deklaruojant, kad jis taps vienu iš krepšinio rinktinės lyderių. Patyręs gynėjas praėjusį sezoną žaidė Eurolygoje. Berlyno ALBA ekipai per rungtynes jis vidutiniškai pelnė po 9,8 taško ir atliko po 5,3 kamuolio. Pažymėtina, kad gana nedidelio ūgio žaidėjas išsiskiria ir gera kova dėl atšokusių kamuolių. Eurolygoje jo vidurkis siekė 4,5 sugriebto kamuolio per mačą.

Nuotr. baskettball-bund.de

Antonas Gavelis, Vokietija. Skirtingai nei būrys pilypų iš kanapių – netikėtai įvairių šalių rinktinėse atsirandančių amerikiečių – 30-metis 189 cm ūgio slovakas Gavelis su Vokietija susijęs labai glaudžiai. Jis tikrai nėra vokietis, tačiau šioje šalyje su pertraukomis rungtyniauja nuo 2001-ųjų, praktiškai tapo vietiniu ir viešai išreiškė norą apsivilkti vokiečių rinktinės marškinėlius. Įžadėjo ir atakuojančio gynėjo pozicijose žaidžiančio krepšininko troškimas visiškai suprantamas – su Slovakijos nacionaline komanda kalnų nuversti jam tikrai nepavyktų, o galimybė parungtyniauti kartu su Dirku Nowitzki vilioja daugelį. Juolab, ši galimybė gali būti viena iš paskutinių. Praėjusį sezoną Miucheno „Bayern“ komandai per rungtynes Eurolygoje Gavelis pelnė po 8,1 taško ir atkovojo po 3,3 atšokusio kamuolio.

Nuotr. tipsport.cz

Blake'as Schilbas, Čekija. Žinia apie tai, kad 31-erių metų 201 cm ūgio krašto puolėjui suteikta Čekijos pilietybė, šalies rinktinės trenerių štabui buvo lyg gaivaus oro gurkšnis. Profesionalo karjerą Europoje Schilbas 2007-aisiais pradėjo būtent nuo Nymburko ČEZ komandos, o vėliau rungtyniavo Prancūzijoje ir Serbijoje. Praėjusį sezoną aukštos klasės krepšininkas vilkėjo Paryžiaus „Levallois“ komandos marškinėlius ir buvo vienas jos lyderių. Per Europos taurės rungtynes jis vidutiniškai pelnė po 14,6 taško ir atlikdavo po 4,7 rezultatyvaus perdavimo. Vasarą Schilbas pasirašė naują sutartį su Stambulo „Galatasaray“.

Nuotr. Fotodiena.lt/E.Blaževičius

Ali Muhammedas, Turkija. Krepšinio gerbėjams kur kas geriau žinomas kaip Bobby Dixonas, 32-ejų metų 178 cm ūgio įžaidėjas į Turkijos rinktinės gretas buvo įtrauktas trenerių štabo pastangomis. Sulaukęs tiesioginio pasiūlymo žaisti komandoje, Dixonas ne tik gavo turkišką pasą, bet ir pasikeitė savo vardą bei pavardę. Kaip sakė pats, garsaus tėvynainio boksininko Muhammedo Ali garbei. Praėjusį sezoną vikrus ir aikštę puikiai matantis amerikietis rungtyniavo Izmiro „Karsiyaka“ ekipoje, su kuria tapo Turkijos čempionu ir iškovojo kelialapį į Eurolygą. Vasarą jis sulaukė ne tik kvietimo į rinktinę, bet ir Stambulo „Fenerbahce“ pasiūlymo, kurį netruko priimti. Europos taurėje per rungtynes įžaidėjas vidutiniškai pelnė po 18,2 taško ir atliko po 5,5 rezultatyvaus perdavimo.

Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus

Dontaye Draperis, Kroatija. 31-erių metų 180 cm ūgio įžaidėjas į Kroatijos rinktinę pateko paskutinę akimirką, kuomet traumą patyrė kitas šios šalies natūralizuotas amerikietis Oliveris Laffayette'as. Tiesa, žaidimas Europos čempionate Draperiui nebus naujiena. Patyręs gynėjas kroatams jau padėjo 2011-ųjų ir 2013-ųjų pirmenybėse, kuomet jie nužygiavo iki pusfinalio. Praėjusį sezoną Eurolygoje jis gynė Stambulo „Anadolu Efes“ komandos garbę ir per rugntynes vidutiniškai pelnė po 7 taškus bei atliko po 3 rezultatyvius perdavimus. Vasarą Draperis pasirašė sutartį su Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“ ekipa.

Nuotr. FIBA Europe

D'oras Fischeris, Izraelis. Nuo 2005-ųjų Europoje rungtyniaujančio 33-ejų metų 211 cm ūgio vidurio puolėjo istorija kiek kitokia, nei daugelio „iš oro“ europietiškas pilietybes gaunančių amerikiečių. Fischeris pilietybę gavo po santuokos su Izraelio gyventoja, o netrukus sulaukė ir kvietimo atstovauti šalies rinktinei. Jai jis padėjo Europos čempionato atrankoje, nacionalinės komandos marškinelius vilkės ir pačių pirmenybių metu. Patyręs aukštaūgis praėjusį sezoną praleido Kazanės UNIKS gretose – Eurolygoje per rungtynes jis vidutiniškai pelnė po 13,1 taško, o Europos taurėje – po 10,5 taško. Fischerio atkovotų kamuolių vidurkis abiejuose turnyruose siekė 5,8. Ateinantį sezoną krepšininkas atstovaus Jeruzalės „Hapoel“ ekipai.

Nuotr. FIBA Europe

Jacobas Pullenas, Gruzija. Nors neturi jokių giminystės ryšių su Gruzija, 25-erių metų 185 cm ūgio įžaidėjas Pullenas Gruzijos piliečiu yra nuo 2011-ųjų. Jis jau yra atstovavęs gruzinams atrankoje į 2013-ųjų Europos čempionatą, tačiau į pirmenybes nevyko. Tąsyk gruzinų trenerių štabas į galutinę rinktinės sudėtį įtraukė kitą natūralizuotą amerikietį – Ricky Hickmaną. Atakuoti krepšį mėgstantis įžaidėjas praėjusį sezoną praleido Italijoje, Brindizio „New Basket“ ekipoje. Italijos čempionate per rungtynes jis vidutiniškai pelnė po 14 taškų ir atliko po 3 rezultatyvius perdavimus. Ateinantį sezoną Pullenas rungtyniaus Zagrebo „Cedevita“ komandoje.

Nuotr. Twitter

Jamaras Wilsonas, Suomija. 31-erių metų 185 cm ūgio amerikietis Wilsonas yra vedęs buvusią Suomijos rinktinės žaidėją Laurą Sario. Šių metų pradžioje jis išlaikė suomių kalbos egzaminą, o vasarą sulaukė žinios, kad gali atsiimti europietišką šios šalies pasą. Nors praėjusį sezoną rungtyniavo Australijoje, amerikietis tvirtina Suomijoje besijaučiantis lyg gimtinėje. Ateinantį sezoną jis rungtyniaus Prancūzijoe, Ruano „Metropole Basket“ komandoje.

Nuotr. basketball.org.mk

Richardas Hendrixas, Makedonija. Prieš ketverius ir dvejus metus Makedonijos rinktinei Europos čempionate padėjo Bo McCalebbas, o šį kartą šalis natūralizavo kitos pozicijos amerikietį. 28-erių metų 203 cm ūgio Hendrixas gali žaisti sunkiojo krašto puolėjo ir „centro“ pozicijose. Jis jau yra sukaupęs didžiulę europietiško krepšinio patirtį, ne vieną sezoną rungtyniavo Europos taurėje ir Eurolygoje. 2013-2015 m. Hendrixas atstovavo Krasnodaro „Lokomotiv“, o nuo ateinančios sezono vilkės Malagos „Unicaja“ marškinėlius.

Nuotr. seleccionbaloncesto.es

Nikola Mirotičius, Ispanija. Ką pasirinks Mirotičius – Juodkalniją ar Ispaniją? Ne vienus metus šis klausimas kilo daugeliui abiejų šalių krepšinio gerbėjų, tačiau šią vasarą aukštaūgis apsisprendė galutinai. 24-erių metų 208 cm ūgio Čikagos „Bulls“ krašto puolėjas atstovaus šaliai, kurioje ir gavo krepšinio pagrindus. Kovoje dėl vietos Ispanijos rinktinėje jis „nugalėjo“ kitą natūralizuotą šios šalies žaidėją – iš Kongo kilusį Serge'ą Ibaką. Sergio Scariolo pasirinko po 10,2 taško NBA lygoje rinkusį juodkalnietį ir tikisi, kad Europos čempionate jis bus vienas iš rinktinės lyderių.

Nuotr. basketinbelgium.be

Matthew Lojeski, Belgija. Atakuojantis gynėjas Lojeski profesionalo karjerą Europoje pradėjo nuo Belgijos lygos. Ten jis praleido šešis sezonus, du kartus tapo naudingiausiu čempionato žaidėju, o 2013-aisiais pasirašė sutartį su Pirėjo „Olympiakos“ komanda, kuriai atstovauja iki šiol. 30-metis 198 cm ūgio krepšininkas turi belgišką pasą ir atstovauti šalies rinktinei buvo kviečiamas dar prieš 2013-ųjų čempionatą, tačiau tuomet tai padaryti jam sukliudė trauma. Šiuo metu snaiperis yra puikios formos ir turėtų tapti vienu iš pagrindinių būsimų Lietuvos rinktinės varžovų vedlių. Tai įrodo ir Lojeski statistika Eurolygoje, kur praėjusį sezoną jis vidutiniškai per rungtynes pelnė po 9,5 taško ir atkovojo po 3,8 atšokusio kamuolio.

Nuotr. Twitter

Jerome'as Randle'as, Ukraina. Tai paskutinis žaidėjas, papildęs gausų natūralizuotų krepšininkų Europos čempionate būrį. Likus 11 dienų iki pirmenybių pradžios 28-erių metų 175 cm ūgio įžaidėjas gavo ukrainietišką pasą ir iš karto buvo įtrauktas į šalies rinktinės sudėtį, kurioje draugiškas rungtynes žaidė neturėdamas pilietybės. Rinktinėje Randle'as pakeis Pooh Jeterį, kuris tapo viena 2013 metų Europos čempionato žvaigždžių ir tada padėjo ukrainiečiams patekti į stipriausiųjų šešetą.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (41)
arme1995nesamone su tais negrais ka fiba galvoja sudziai juk cia rinktiniu cempionatas. o ne klubu. maurai tie fiba


o prie ko cia fiba,juk ne ji suteikia pilietybes?Cia reikia kaltinti tu saliu krepsinio federacijas ir tos valstybes atsakingus asmenis,kurie taip lengvai dalina tuos pasus kitatauciams.
2015-09-01
Atsakyti
djgaffer
Kitame EČ daugiau nei pusės iš jų nebus.Bet ar galima kaltinti žmogų,kuris bent vieną kartą gyvenime nori pažaisti prestižiniame turnyre?Nežinau,jei nori žaisti aukščiausiu lygiu,tai dirbk iš visų jėgų,tobulėk ir savo darbu užsitarnauk vietą toje pačioje JAV rinktinėje.Nereikės tada priiminėt pilietybės šalies,kurios net žodžio "labas" nežinai.Bet kiekvienas turi savo pasirinkimo laisvę.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-09-01
+1
Atsakyti
nesamone su tais negrais ka fiba galvoja sudziai juk cia rinktiniu cempionatas. o ne klubu. maurai tie fiba
2015-09-01
-1
Atsakyti
žmogus
Jasikevičius, žinoma, turėjo būti, atsiprašau už klaidas su telef.rašiau...
2015-08-31
+1
Atsakyti
žmogus
Gal klystu, bet mano nuomone, kas pasisako už "legionerizavimą", nematė 2000 m. Sidnėjaus OŽ pusfinalio... Nes sunku patikėti, kad jį matęs žmogus būtų nejautęs to jausmo, kaip 3 milijonų šalis, meta iššukį 300 milijonų šaliai. Ir kad šį Dovydo ir Galijoto kovos pakartojimą kuriantys žmonės yra mūsiškiai, gimę ir užaugę čia kartu su mumis, treniruoti mūsų trenerių, dauguma net neturintys jokių galimybių patekti į NBA, bet tą vakarą, paneigdami visų lažybų kontorų ir ekspertų prognozes jie darė tai kas pasauliui atrodė neįmanoma, jie kovojo kaip lygus su lygiais - patys, be niekeno pagalbos, be jokių triukų, suktybių, kovojo nes tikėjo kuo turime tikėti kiekvienas - kad kol nenuaidėjo finalinis švilpukas nepaisant nieko turi siekti savo tikslo, nezvarbu kas ir ką besakytų. Ir tas pralaimėjimas, garbingas pralaimėjimas, buvo saldesnis už bet kokią pergalę prieš bet kokią kitą komandą, nes jis parodė, kad viskas įmanoma padaryti savo jėgomis, tik reikia įdėti į tai visą širdį ir sielą.

O dabar įsivaizduokite ar būtų bent kiek panašus jausmas, net jei tos rungtynės būtų laimėtos, bet už Lietuvą būtų žaidęs ir 30 taškų įmetęs ne Šarūnas Jasimevičius, o koks nors amerikietis. Ko varta būtų ta pergalė? Iš mano pusės jausmų būtų nulis, įkvėpimo nulis...
2015-08-31
+4
Atsakyti
Rondo
Dennis Schröder yra 100procentinis vokietis, tik gime skirtingu saliu pilieciu seimoje.
2015-08-31
+2
Atsakyti
karcekur dingo atlantos hawks zaidejas denis sruderis .Man atrodo pamirsot ji kad jis amerikietis


o tau vien deniso pavarde shrioderis nieko nesako?
2015-08-31
-3
Atsakyti
karce
kur dingo atlantos hawks zaidejas denis sruderis .Man atrodo pamirsot ji kad jis amerikietis
2015-08-31
Atsakyti
ai
A.Omič kur?

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
+1
Atsakyti
Suprantamas amerikiečiu noras parungtyniaut tokiuose čempionatuose, nes i Jav rinktine tokiems jokių šansu nera patekt. Ir esu linkęs pateisint tokius naturalizuotus žaidejus kurie turi kažka bendro su ta šalimi - moka tos šalies kalbą, istoriją yra vedęs tos šalies pilietę ir ne vienerius metus žaidžia ir gyvena toje šalyje. Bet tokie naturalizuoti žaidejai kurie net nera ikele kojos į ta šalį, tai yra tikras absurdas. Aš esu prieš naturalizavima, bet nesakau kad ji reikia uždrausti tiesiog reikia kad būtu punktas nurodantis tureti kažko bendro su ta šalim.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
+2
Atsakyti
ATINyksta baltoji rase is visur, dabar jau ir is krepsinio...


Primenu, kad sąvoka „rasė“ yra pasenęs socialinis konstruktas, neturintis realaus pagrindo biologijos ir genetikos mokslų terminijoje. Genetiniu požiūriu galima kalbėti tik apie individo protėvių liniją, kuri tęsiasi, kaip žinia, kažkur iki vienaląsčių. Tuo požiūriu visų homo sapiens praeitis yra ta pati. Kita vertus, paveldėti genai lemia fizines savybes, genetines ligas ir panašius dalykus. Pabrėžiu – konkretūs genai, ne mistinė sąvoka „rasė“. Jeigu žmogus iš prigimties yra stipresnis ar greitesnis, laibesnis ar storesnis, dar nereiškia, kad silpnesnis ar storesnis dėl to turėtų graužtis ir jausti neteisybę (pvz., Larry Birdas vs. Jordanas, Will Cherry vs. Kalnietis).

Pabrėžtina, kad genai neturi nieko bendra su kultūra ir vertybėmis. Tuo tarpu kalbą, papročius, politines ir ekonomines realijas ir sąveikas lemia kultūra. Ir šiuo atveju būtų juokinga laikyti afroamerikiečius lygius afrikiečių tautoms ir tautelėms vien tuo pagrindu, kad jų protėvių linija paraleli tam tikrai daliai afrikiečių. Kultūrinio paveldo įsisavinimo ir įvaldymo požiūriu, Barrackas Obama – daug didesnis europietis nei tamsta kada nors bus. Europinė kultūra nenyksta ir nesiruošia nykti. Atvirkščiai, pasaulis dar niekad nebuvo toks europietiškas kaip šiais laikais.

O kur čia „rasės“ klausimas tai turbūt ir tau pačiam neaišku.
2015-08-31
+2
Atsakyti
lebardo
Koks klubinis krepsinis? Ka tu cia nusisneki? Rasistai jus jabani. Tai jai ne naturalizuotu, tj butu zymiai silpnesnes rinktines(apart spain). Ir ziuret nebutu idomu kaip visus kaip obuolius draskytu. Ir ziurovam db smagiau ir krepsininko lygis kyla zaidziant su stipresne rinktine. Bl jus visi apsiryja rasismo

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
+5
Atsakyti
Logika sako
Lubinas defacto butu panasus lietuvis, kaip ir Nick Stauskas, jei sugalvotu veliau zaist uz Lietuva. Abu gime uzsienyje, abu gyne uzsienio saliu rinktiniu spalvas, bet stai Lubinas nepamirso ir Lietuvos.

O pats zodis "naturalizacija" reiskia tai, kad zaidejas praeina procesa, kuriame legaliai "itikina" naujaja sali norintis tapti jos pilieciu.
2015-08-31
+2
Atsakyti
JoAs uz naturalizacija jei padetu sustipret, juk net ispanai naturalizuoja, kur pas juos tikrai ne mazas pasirinkimas zaideju, o cia pas mus nera is ko net per daug rinktis, maziau rasistais bukit, viena diena pasaulis pasikeis.--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


Ispanai naturalizuoja nes neturi is ko rinktis, pas juos problemos su aukstaugiais nes jaunimas labai prasti.. Aisku dar suprantama kad Mirotic ir tas pats Ibaka uzauge Ispanijoj, ir nenaturalizuoja kazkokiu ivis nesusijusiu kaip dauguma. Kaip vienas protingai cia sake reiktu, kad bent 5 metus isgyventu salyje o ne dabar perka likus savaitei iki cempionato. Tai kam tada is vis klubinis krepsinis reikalingas...
2015-08-31
+3
Atsakyti
Šiam saraše matau tik 4 žaidėjus, kurie tikrai gali dalyvaut čempionate, tai aišku Gavel ir Mirotič, kurie užauge tose šalyse kurių garbę gins dabar. ir Fisher bei Wilson kurie turi žmonas iš savo atstovaujamų šalių, išlaikė egzaminą ta kalba ir moka ją (Fisheris nelaikė egzamino bet kalbą kažkiek moka), tai irgi suprantamas atvejis kai lošia už rinktinę.. O visi kiti tai... kaip su kojinemis elgiasi jais.. panaudos čempionatą ir išmes.. Norėčiau pažiūrėt kaip koks Muhamedas Ali kalba turkiškai, ar Slaughteris lenkiškai... Gėda tokioms rinktinėms..
2015-08-31
+5
Atsakyti
5 metai
butu reikalavimas isbut salies pilieciu bent 5 metus, tai puse legionieriu rinktinese atkristu. jokiu "ant karstuju" nenusipirksi ir problemos kaip nebuta. o jei zmogus ilgai gyvenes ir ileides saknis, tai tada viskas kaip ir naturalu, kad gina salies garbe.
2015-08-31
Atsakyti
Jo
As uz naturalizacija jei padetu sustipret, juk net ispanai naturalizuoja, kur pas juos tikrai ne mazas pasirinkimas zaideju, o cia pas mus nera is ko net per daug rinktis, maziau rasistais bukit, viena diena pasaulis pasikeis.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
-2
Atsakyti
anonim
Visiems besipiktinantiems klausimai: 1) kas yra pilietybė? 2) kas yra amerikietis?
2015-08-31
+1
Atsakyti
zone
Franc Lubin , nebuvo naturalizuotas kause tu, jis I Lietuva krepsini atgabeno, pasiskaityk ilgiau dobile tu

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
+3
Atsakyti
As tai nebuciau pries naturalizacija lt rinktineje bet tik tuo atveju jeo butu imamas aukstos klases pg. Tarkim Wall nori labai oz dalyvaut bet i Jav rinktine jam nera sansu tad butu galima paderint. :D

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-08-31
+1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 41

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.