Čempioniškos jaunimo krepšinio pamokos virsta pergalėmis vyrų mūšiuose

Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“ korespondentas, Lilis (Prancūzija)
2015-09-20 11:00
Nuotr.: Fotodiena.lt/E.Blaževičius
Nuotr. Fotodiena.lt/E.Blaževičius

Krepšininkų karta, kuri prieš dešimtmetį buvo stipriausia jaunimo krepšinio pasaulyje, užaugo pergalėms didžiajame krepšinyje.

Jonas Mačiulis, Renaldas Seibutis ir Paulius Jankūnas buvo trys rezultatyviausi Lietuvos jaunimo rinktinės, 2005 metais laimėjusios pasaulio čempionatą Argentinoje, žaidėjai.

Dabar jie visi trys yra vyrų rinktinės starto penketo žaidėjai ir sekmadienį vakare žais antrame Europos čempionato finale iš eilės.

Ką tai reiškia Mačiuliui, vienam pagrindinių šių metų rinktinės žaidėjų?

„Aišku, malonu, kad ta karta buvo stipri ir tada, ir dabar. Esame antrame finale iš eilės, galima sakyti, geriausiųjų ketverte ir Europoje, ir pasaulyje. Aišku malonu. Prie to tikrai prisidėjo tai, kad turime patirties iš anksčiau, žinome, kaip tai pasiekti ir susikoncentruoti“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ finalinių Europos čempionato rungtynių išvakarėse kalbėjo Mačiulis.

2005 metais jis buvo vienas iš svarbiausių komandos, kuri laimėjo pasaulio U21 čempionato aukso medalius.

Tada iš 1984 ir 1985 m. gimimo suburtų krepšininkų rinktinė finale 65:63 pranoko Graikijos nacionalinę komandą.

Mačiulis tada per rungtynes vidutiniškai mesdavo po 12 taškų, Seibutis – po 14,5, o Jankūnas – po 12,8. Dviženklius taškų vidurkius taip pat rinko Artūras Jomantas (vid. 11,5) ir Stepas Babrauskas (vid. 10,4).

Čempioniškoje jaunimo rinktinėje žaidė ir dar vienas šių metų nacionalinės komandos narys Antanas Kavaliauskas.

Tai, kad 4 vienos kartos krepšininkai pasiekė itin aukštą lygį ir vyrų krepšinyje, yra retas dalykas.

Pavyzdžiui, iš tuometinių lietuvių varžovų finale, Graikijos krepšininkų, aukštesnį lygį pasiekė 3 žaidėjai (Kostas Vasileiadis, Loukas Mavrokefalidis ir Ianas Vougioukas), tačiau nė vienas jų šiemet nežaidė vyrų rinktinėje.

Mačiulį su Jankūnu ir Mantu Kalniečiu sieja dar daugiau bendros istorijos. Nors jie visi trys yra gimę skirtingais metais (Jankūnas – 1984, Mačiulis – 1985, Kalnietis – 1986), visi jie baigė Kauno Rasos gimnaziją, vėliau – VDU, o krepšinio pagrindų mokėsi A.Sabonio krepšinio mokykloje.

„Kai susitinki vasarą, puikiai žinai, kas ką daro, kas ką sugeba. Tai tikrai padeda, – sakė Mačiulis. – Gerai pažįstame Kalnietį, Jankūną, o jie – mane. Pažįstame ir Seibutį, Robinį. Gal ateityje labiau pažinsime jaunimą, kuris yra šios rinktinės ateitis. Matome, kad jauni žaidėjai sugeba prisitaikyti ir padėti rinktinei.“

Pasitempęs jaunimas

Iš jaunesnių žaidėjų šiemet pirmiausia išsiskiria Jonas Valančiūnas ir Mindaugas Kuzminskas. Abu jie – taip pat auksinių jaunimo kartų atstovai, ir tuo pačiu pavyzdys, kad iš tokių komandų vyrų rinktinę pasiekia tik vienetai.

1992 metais gimęs Valančiūnas taip pat gali pasigirti pasaulio jaunimo čempiono aukso, tačiau iš jo kartos galimybių žaisti su rinktine kol kas turėjo tik Rokas Giedraitis ir Vytenis Čižauskas. Abiems į pagrindinę komandą prasimušti kol kas nepavyko.

Kuzminskas, gimęs 1989 metais, daug žaisdavo ir su metais vyresniais krepšininkais, kuriems priklauso Martynas Gecevičius. Kuzminsko bendraamžiai – Adas Juškevičius ir Žygimantas Janavičius – yra vilkėję rinktinės marškinėlius, tačiau šiemet nei jų, nei Gecevičiaus rinktinėje nėra.

Tiek Kuzminskas, tiek Valančiūnas rinktinėje lygiuojasi į vyresnius žaidėjus. Mačiulis – vienas iš tų, kuris niekada nepraleis progos paauklėti jaunesnį komandos draugą.

Vienas Lietuvos rinktinės lyderių sako, kad griežtesnis žodis aikštėje padeda jaunesniems žaidėjams pasitempti.

„Gal tas užrėkimas ar patempimas gali pakenkti, bet paskutiniu metu matau, kad jų net nereikia tempti, – apie jaunesnius krepšininkus atsiliepė Mačiulis. – Jie patys supranta, ką ir kada reikia daryti, kada reikia imtis atsakomybės, kada – perduoti kamuolį. Jie aukštos klasės žaidėjai, kurie galbūt iš pradžių buvo išsigandę ar neįsivažiavę į ritmą. Gal tada juos teko truputį patempti už ausų, aprėkti, bet dabar visi matome, kad jie yra pajėgūs žaisti ir žaidžia gerai. Tempti nebereikia.“

Valančiūnas šiemet yra rezultatyviausias rinktinės žaidėjas, per mačą vidutiniškai pelnantis po 16,9 taško. Kuzminskas – svarbiausias nuo suolo kylantis krepšininkas, metantis po 8,8 taško.

Nenori kartoti klaidų

Trijų skirtingų kartų lyderių vedamai komandai prireikė laiko, kad įsibėgėtų, tačiau tai padariusi, ji neketina sustoti.

Anot Mačiulio, pamokos išmoktos, dabar belieka sėkmingai išlaikyti svarbiausią egzaminą.

„Vienu metu šiame čempionate supratome, kad juokauti nebėra kada, reikia susikaupti, atiduoti save, aukotis dėl komandos, – pasakojo krepšininkas. – Vienu metu buvo tokių situacijų, kai varžovai greitoje atakoje meta iš po krepšio, o iš mūsų niekas neprasižengia, saugosi. Dabar tokių situacijų nematome.

Visi aukojasi, matome daugiau ir išnaudojančių pražangų limitą žaidėjų, ir baigiančių rungtynes su 3-4 pražangomis. Atėjo reikiamas supratimas. Niekas nenorėjo grįžti į Lietuvą su gėda. Kai visi susikaupė, pradėjo aukotis, pamatėme, kad galime žaisti prieš visus.“

Septyni žaidėjai prieš dvejus metus žaidė Europos čempionato finale, kuriame turėjo pripažinti prancūzų jėgą.

Tos dvikovos pamokos, tikimasi, taip pat išmoktos.

„Aišku, sportinis pyktis pas tuos, kurie žaidė, yra, – teigė Mačiulis. – Žinome, kad turime stengtis to nepakartoti. Aišku, kamuolys apvalus, gali visko nutikti, bet turime patirties. Žinome, kaip reikia žaisti, ir tikiuosi, kad tai išpildysime.“


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (13)
djgaffer
Straipsnis puikiai parodo,kad iš jaunimo tiek senesniais,tiek dabartiniais laikais,pasiekti aukščiausią lygį pavyksta ne visiems.Jomantas su Babrausku tarp jaunimo mesdavo virš 10 tšk.ir buvo vieni iš rinktinės lyderių,bet aukščiau LKL'o nepakilo.Tas pats ir su Navicku,Prekevičiumi,Pridotku ir Šilinskiu.Vidutiniai žaidėjai ir tiek.Vienetai prasimuša aukščiau,savo sunkiu darbu ir atsidavimu krepšiniui.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-09-20
-1
Atsakyti
jooooooooo
2015-09-20
Atsakyti
Van BAsten
2005 U 21 pasaulio čempionai:

Nr. Vardas pavardė ūgis metai gimimo vieta

4 Navickas, Gediminas 1800 21 Kaisiadorys

5 Babrauskas, Steponas 1940 21 Traku r.Sav

6 Maciulis, Jonas 2000 20 Kaunas

7 Jomantas, Arturas 2020 20 Skuodas

8 Seibutis, Renaldas 1960 20 Mazeikiai

9 Prekevicius, Marius 1950 21 Klaipeda

10 Pridotkas, Vaidotas 2020 21 Vilnius

11 Kavaliauskas, Antanas 2080 21 Vilnius

12 Anisimov, Michailo 2150 21 Kiev

13 Jankunas, Paulius 2050 21 Kaunas

14 Alijevas, Rolandas 1920 20 Kaunas

15 Silinskis, Darius 2160 21 Mazeikiai
2015-09-20
+2
Atsakyti
fpiz-2
tai kad 4 vienos kartos zaidejai pasieke itin auksta lygi


Zmogau, kur Kleiza padejai?
2015-09-20
+1
Atsakyti
jyf
to jomajo. tada daug ko nezinojai. is tos auksines rinktines daug zaideju zaide rinktinej ar bent buvo pakviesti I pasiruosimo stovykla. pvz. europos cempionate yra dalyvave ir tokie zaidejai kaip silinskis,jomantas,jei neklystu net babrauskas.. prekevicius net olimpiadoj lose uz lietuva. alijevas buvo rinktines stovykloj. dar kleiza yra maciulio bendraamzis bet tada rinktinej nezaide del traumos.. ta 84-85m gimimo rinktine tikrai buvo galingesne uz 92m valanciuno vedama rinktine..
2015-09-20
+1
Atsakyti
jyf
to jomajo. tada daug ko nezinojai. is tos auksines rinktines daug zaideju zaide rinktinej ar bent buvo pakviesti I pasiruosimo stovykla. pvz. europos cempionate yra dalyvave ir tokie zaidejai kaip silinskis,jomantas,jei neklystu net babrauskas.. prekevicius net olimpiadoj lose uz lietuva. alijevas buvo rinktines stovykloj. dar kleiza yra maciulio bendraamzis bet tada rinktinej nezaide del traumos.. ta 84-85m gimimo rinktine tikrai buvo galingesne uz 92m valanciuno vedama rinktine..
2015-09-20
-2
Atsakyti
Giedrius
Beje, tais pačiais metais Rimo Kurtinaičio treniruojama Lietuvos U-20 (gimę 1985 metais ir vėliau) rinktinė Rusijoje tapo Europos vicečempione, finale pralaimėjusi šeimininkams. Lietuvių gretose rezultatyviausias buvo Renaldas Seibutis (17,4 taško), antras – Jonas Mačiulis (14,6 tšk.). Metais jaunesnis Mantas Kalnietis žaidė mažiausiai iš visų – šešerias rungtynes iš aštuonerių, po septynias minutes, pelnydavo po 1,3 taško.
2015-09-20
+1
Atsakyti
lietuva uz lietuva
ziurau kaip siendien tokia svarbia diena daug straipsniu su lietuvos rinktine visuose portaluose

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-09-20
-1
Atsakyti
jomajo
tikrai idomus straipsniukas :) net nezinojau, kad jomantas su babraustku zaide kartu su lietuvos legendomis :) autorius galejo pamineti dar kur snd jiedu zaidzia.. kad nereiketu googlint :P
2015-09-20
-1
Atsakyti
kamuolys
Kamuolys apvalys!!!

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-09-20
+2
Atsakyti
Giedrius
2005 metų pasaulio jaunimo čempionu tapo ir Antanas Kavaliauskas.
2015-09-20
+1
Atsakyti
Beraštis
Aišku, kamuolys apvalys, gali visko nutikti, bet turime patirties.

Čia ką apvalys? Sielą?
2015-09-20
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.