Nuotr.: LKF
Nuotr. LKF

Moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ sezonas įsibėgėjo. Aiškėja lyderiai, naudingiausi krepšininkai. Regis, traukinys važiuoja, reikia tik jį tinkamai valdyti.

Vis dėlto Moksleivių krepšinio lygos direktorius Martynas Račkauskas atsipalaiduoti neturi kada.

„Šiame darbe retai kada galima gyventi ramiau“, – sako 36-erių krepšinio specialistas, kuris MKL vadovauja antrą sezoną.

Kalbėdamasis su MKL.lt Račkauskas paaiškino, kodėl ilsėtis nėra kada, papasakojo apie sezoną ir laukiančias naujoves, pagrindinį rėmėją, iššūkius ir uždavinius, ateities krepšinio žvaigždes ir jų perspektyvas.

Nuolatinis budėjimas

– Martynai, sezonas įsivažiavo – ar jau galima atsikvėpti?
– Vargu ar šiame darbe būna periodų kada galima gyventi ramiau. Moksleivių krepšinio lygoje „Perlas“ beveik kasdien vyksta rungtynės, kartais net dešimtys rungtynių. Kiekvienose jų gali įvykti kokių nors nenumatytų įvykių, į kuriuos reikia operatyviai reaguoti. Kažkur elektra visame rajone dingo, todėl tenka nutraukti rungtynes. Kažkur prieš rungtynes nebuvo interneto ryšio, kažkur stogas leidžia ir panašūs dalykai. Visa tai yra darbo dalis ir nuolatinė budėjimo būsena.

– MKL dirbate antrą sezoną. Kaip jį pasitikote?
– Šiame 2015/2016 m. sezone, lyginant su praėjusiu, padaryta tikrai daug pakeitimų. Visų pirma, lyga turi naują rėmėją. Loterijos „Perlas“ parama leidžia mums išlikti vienai stipriausių moksleivių neformalų ugdymą organizuojančių organizacijų Lietuvoje. Su naujo rėmėjo atėjimu iš esmės pasikeitė lygos išorinis veidas.

Sezono pradžioje daug dėmesio skyrėme savo internetinės svetainės atnaujinimui. Norime, kad ji būtų patogi krepšinio mokykloms, kurioms ji jau yra tapusi neatsiejamu kasdienės veiklos darbo įrankiu. Tačiau svetainė taip pat turėtų būti pagrindinis informacijos apie Lietuvos moksleivių amžiaus krepšinį šaltinis. Turime sugebėti aiškiai ir moderniai pateikti tai, kas vyksta lygoje, kokios krepšinio mokyklos dalyvauja, kaip jas rasti, kaip išsirinkti labiausiai atitinkančią lūkesčius.

Pasikeitė ir varžybų sistema, turime naują čempionatą, todėl krepšinio metai prasidėjo sėkmingai.

– Atsirado naujas rėmėjas. Kuo tai padės lygai?
– Jau padėjo. 96 A divizionuose rungtyniaujančios komandos aprengtos Lietuvos moksleivių krepšinio lygos „Perlas“ aprangomis. Kuriame ir kitus krepšiniui reikalingus projektus, apie kuriuos pranešime netrukus.

Dėmesys mergaičių krepšiniui

– Kokie šį sezoną laukia didžiausi iššūkiai?
– Šį sezoną pagrindine vidinių diskusijų tema yra mergaičių krepšinis. Renku informaciją, domiuosi kitų šalių patirtimis, jau kelerius metus bandau išsiaiškinti, kokios tos pagrindinės mergaičių krepšinio problemos. Prisipažinsiu, aiškaus atsakymo, kodėl „Pirmojo iššūkio“ čempionate dalyvauja tik 14 mergaičių komandų, lyginant su berniukų 56 komandomis, neturiu. Šią situaciją būtina keisti, tačiau akivaizdu, kad paprastų sprendimų nėra. Manau, ši tema turėtų būti viena pagrindinių mūsų bendruomenės vidinėse diskusijose.

– Kokių naujovių gali tikėtis ir dalyviai, ir žiūrovai?
– Jei pažiūrėtume į varžybų kalendorių, pastebėtume, jog keičiama finalo ketvertų organizavimo tvarka. Norime, kad vaikinų – vaikų, jaunučių ir jaunių – finalo ketvertai vyktų toje pačioje vietoje kartu su atitinkamo amžiaus merginų finalo ketvertais. Kitaip tariant, norime didinti finalo renginius, kad juo daugiau žiūrovų ir specialistų pamatytų mūsų artimiausia pamainą. Praėjusių metų patirtis parodė, kad susidomėjimas finalinėmis kovomis, ypač jaunių amžiaus, yra tikrai didelis. Todėl reikia ieškoti sprendimų, kad jas pamatytų visi norintys ir tokios varžybos vyktų atitinkamose arenose, kurių Lietuvoje tikrai yra.

Šį sezoną, pirmąsyk istorijoje kartu su Lietuvos krepšinio federacija, Lietuvos krepšinio lyga ir NBA organizuojame projektą „NBA Jr. Lietuva“, kurio tikslas dar labiau vaikus sudominti krepšiniu. Vienuolikamečiai krepšininkai atstovaus vienai iš 30 NBA komandų, vilkės jų aprangomis. Mažiesiems sportininkams tai bus didelis stimulas žengti į priekį. Tą pripažino ir mūsų rinktinės krepšininkai Jonas Valančiūnas bei Artūras Gudaitis, kurie tikino, kad jiems vaikystėje būtų buvę labai smagu dalyvauti tokiose varžybose. Džiaugiamės dalyvių, jų trenerių bei tėvų užsidegimu.

Darbštiems visi keliai atviri

– Kiek svarbus yra jaunimo noras patiems atkakliai dirbti ir siekti savo tikslų?
– Manau, kad užsispyrusiam, darbščiam, sąžiningam, patarimams atviram žmogui jokios kliūtys nesutrukdys pasiekti ir viršyti savo tikslus. Geriausias pavyzdys yra Lukas Lekavičius. Jam tapti Europos vicečempionu nesutrukdė nei tai, kad jis kilęs iš mažo Šilalės miesto, nei tai, kad yra žemesnio ūgio. Savo pavyzdžiu Lukas parodė, kad darbu galima padaryti viską, o visa kita tik pasiteisinimai.

– Į kuriuos šio sezono MKL krepšininkus patartumėte atkreipti dėmesį krepšinio mėgėjams?
– Aš turiu savo favoritus, bet jų neatskleisiu, tai būtų neetiška. Po pernai metų čempionatų tikrai yra žaidėjų, kurių raida mane labai domina ir krepšinio mėgėjams tikrai siūlau pasidomėti savo miestų komandomis. Apsilankyti, stebėti kaip vyksta rungtynės. Manau, mūsų laukia tikrai įdomūs dalykai.

Nauja sistema pasiteisino

– Šį sezoną pirmą kartą čempionatai vyksta dviem divizionais. Kaip veikia sistema?
– Pirmiausia, buvusiame antrame divizione, nebuvo tobula varžybų sistema. Antrąjame pagal pajėgumą divizione komandos pasiskirstydavo gana netolygiai geografiškai ir rungtyniauti jame buvo bene brangiau nei pirmame. Be to, pati varžybų sistema sudarė prielaidas daryti įvairius turnyro lentelės skaičiavimus, rinktis geresnes vietas reguliariame sezone.

Naujoji sistema buvo gana plačiai išnagrinėta bendruomenės viduje, apsvarstyti įvairūs variantai. Pasirinktas modelis, man regis, yra tikrai optimalus. 12 komandų žaidžia I divizione, o likusios – II.

– Šį sezoną MKL II diviziono rungtynėms teisėjauja 2 teisėjai iš to pačio regiono. Šis sprendimas sulaukė didelio MKL bendruomenės palaikymo…
– Sprendimas įpareigoti abiem aikštės teisėjais pasirūpinti priimančią komandą B divizione yra tik pirmas žingsnis. Jis aiškiai pasako, kad jei yra krepšinis, turi būti ir teisėjai. Kokie tie teisėjai – geri ar nelabai – neretai sunku objektyviai pasakyti.

Kol kas nė vienerios rungtynės nebuvo nukeltos dėl to, kad jose nebuvo teisėjų. Tai reiškia, kad visi padarė tam tikrus žingsnius. Teorijos egzaminą laikę žmones vos tilpo į dvi mokyklos klases. Teisėjų egzaminą išlaikiusiems žmonėms yra išduota daugiau nei 200 MKL teisėjų licencijų. MKL rungtynėse taip pat gali teisėjauti 150 Lietuvos teisėjų asociacijos licencijas turinčių arbitrų. Tai dideli skaičiai!

Aš pats lankiausi teisėjų papildomuose egzaminuose, skirtuose tiems, kurie neišlaikė pirmą kartą. Galiu patikinti, kad tie, kas išlaiko teorijos egzaminą, krepšinio taisykles išmano gana gerai. Man nepavyko, todėl turiu papildomą užduotį kitiems metams pasiruošti ir egzaminą išlaikyti.

– Kokia matote MKL dabar ir ateityje?
– Aš Moksleivių krepšinio lygą regiu kaip erdvę, kurioje jaunam žmogui galima atskleisti savo talentą. Ir nebūtinai tai turi būti krepšinio talentas. Tai gali būti teisėjas, žurnalistas, renginio vedėjas ar muzikantas, atsiskleidęs viename iš mūsų organizuojamų renginių. Šią misiją sėkmingai vykdė visi MKL vadovai, manau, tai – teisingas kelias ir juo reikia eiti.


Rodyti komentarus
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 0

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.