Nuotr.: suduva-mantinga.lt
Nuotr. suduva-mantinga.lt

Marius Kiltinavičius praeityje buvo garsus ne savo pasiekimais treniruojant profesionalius krepšininkus, o veikla pop scenoje – dabartinis strategas kadaise buvo garsios vaikinų muzikos grupės N.E.O narys.

Įvairių televizijos šokių ir muzikos projektų dalyvis neišvengė ir šou pasauliui būdingų pagundų. Greta šlovės ir pripažinimo šiame pasaulyje netrūksta ir žalingų įpročių, kurie gali sugriauti ir talentingiausio žmogaus karjerą.

Palikęs šou pasaulį, Kiltinavičius pasuko į krepšinį ir kardinaliai pakeitė savo gyvenimo būdą. Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ vyriausiuoju treneriu šiuo metu dirbantis Kiltinavičius jau trejus metus nevartoja alkoholio, pradėjo domėtis saviugda, tapo vegetaru ir į gyvenimą žvelgia visai kitomis akimis.

„Man nepatiko tai, kaip aš gyvenime jaučiausi, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo NKL pirmaujančios Marijampolės komandos treneris. – Atrodė, kad turėjau viską: mylimą veiklą, šalia yra mylimas žmogus, artimieji, bet viduje ir toliau buvo tuščia. Jutau tuštumą, kuri verčia ieškoti. Tos paieškos vyko ir anksčiau, bet jos buvo nesėkmingos. Kol visko ieškai išorėje, tol negali rasti priežasčių. Kuomet pradedi ieškojimus viduje, tada jautiesi einantis teisingu keliu ir gali tikėtis įvairių atsakymų.“

33 metų Kiltinavičiui gyvenimas be alkoholio ar mėsos tapo visiškai įprastas ir atvėrė akis pažinimui. Kaunietis kurį laiką keliavo po Indiją, kur sėmėsi idėjų gyvenimui ir gilinosi į paties keliamus klausimus.

Krepšinis, visada buvęs Kiltinavičiaus aistra, tapo ir pagrindiniu užsiėmimu. Praėjusio sezono viduryje jis tapo „Vilniaus“ komandos vyriausiuoju treneriu ir pakėlė šią ekipą iš NKL dugno. Nuo to laiko, kuomet kaunietis apsivilko sostinės komandos stratego kostiumą, lygos autsaideriai pradėjo skinti pergales, o sezoną baigė tik aštuntfinalyje, kai serijoje iki trijų pergalių būsimiems čempionams „Naftos-Uni-Akvaservio“ krepšininkams buvo nusileista tik penktosiose – lemiamose rungtynėse.

Šiemet Kiltinavičius džiaugiasi nauju iššūkiu – jis gavo galimybę vadovauti vienai stipriausių NKL ekipų, „Sūduvai-Mantingai“.

Po 18 turų ši komanda pirmauja NKL pirmenybėse, o Kiltinavičius džiaugiasi, kad savo idėjas gali pritaikyti ir praktikoje. Anot stratego, trenerio ir žaidėjo bendravimas bei supratimas yra ne mažiau svarbi krepšinio dalis nei taktinės schemos ar deriniai.

„Tai yra labai svarbu, nes vis tik tai yra dviejų žmonių santykiai. Kita vertus, labai svarbu yra paties žaidėjo santykiai su savimi ir tai, kaip jis reaguoja į tai, kas vyksta, sugebėdamas nugalėti save. Norint pasiekti rezultatų, mes privalome to išmokti. Tačiau tai padaryti yra kur kas sudėtingiau, negu gali atrodyti žiūrint iš šalies“, – dėstė jis.

Nuotr. suduva-mantinga.lt
Kiltinavičius nėra vienintelis žmogus praėjusį sezoną NKL bronzos medalius iškovojusioje komandoje, kuris praktikuoja sveiką gyvenseną. Prieš keletą metų vegetaru tapo ir šią vasarą į „Sūduvą-Mantingą“ persikėlęs Ignas Daukšys. Pasak trenerio, jo auklėtiniai šis pasikeitimas padėjo įvairiose srityse.

„Ignas tik priaugo reikalingo svorio, fiziškai pagreitėjo, susitvarkė didelę dalį psichologinių aspektų. Apskritai, manau, kad laikui bėgant vegetarų krepšininkų padaugės. Mes esame išmokyti senomis gairėmis ir mums įdiegta, kad be mėsos gyventi negalima. Bet tai mums tik sakė. Turime suprasti, kad aklai tikime, kad yra taip ir ne kitaip. Tačiau patirtis rodo, kad tai tereikia patirti, reikia turėti savo nuomonę, bet kaip mes ją turėsime, jeigu neturime patirties? – retoriškai klausė Kiltinavičius.

Tinklalapiui „BasketNews.lt“ NKL čempionato lyderių klubo strategas taip pat papasakojo apie savo gyvenimo vingius, kaip sveika gyvensena ir žmonių santykiai sąveikauja tarpusavyje bei vegetarinės mitybos tendencijas krepšininkų gyvenime.

– Treneri, kas pasikeitė, kai atsisakėte alkoholio ir tapote vegetaru?
– Pasikeitė viskas. Absoliučiai viskas. Pasaulis, aš pats. Pasikeitimai vyksta nuo vidinių dalykų, kadangi ten yra visko pradžia. Kuomet nesi to pritaikęs praktiškai, tai gali atrodyti kaip elementariausia teorija. Tačiau kai žmogus tai patiria gyvenime, supranti, kad tai yra visiška tiesa. Tai yra tikrasis vidinis žinojimas, kuris nepalieka jokių abejonių.

– Kokią įtaką šis žinojimas padarė jūsų trenerio karjerai?
– Labai didelę. Krepšinis yra svarbi mano gyvenimo dalis. Kai keitiesi pats, viskas aplink taip pat kinta, o trenerio darbe, ypač jei tau tenka dirbti su žmogumi, labai svarbu dirbti su savimi – tiek žaidejui, tiek ir treneriui. Savikontrolė lemia labai daug. Šiuo keliu einu toliau ir bandau pasiekti tai, ko noriu. Ne karjeros klausimu, o savęs, kaip trenerio realizacijos, kokiu aš noriu tapti.

– Daugelis su jumis dirbusių žmonių pasakoja, kad trenerio darbe pasižymite puikiais psichologo sugebėjimais. Ar tokie įgūdžiai atsirado tik įvykus esminiams jūsų gyvenimo pokyčiams?
– Man atrodė, kad aš turėjau tokius sugebėjimus dar prieš tai (juokiasi). Bet dabar matau, kad tuomet labai daug kur klydau. Daugiausiai klydau reaguodamas į tuos įvykius, kurie vyko aplink mane – rungtynėse ir už aikštelės ribų, santykiuose su žaidėjais. Dabar suprantu, kad į daugelį dalykų aš reaguodavau neadekvačiai. Visada tai žinodavau, bet negalėdavau nieko padaryti. Tada užduodi sau klausimą: „Kažkaip keistai, ar ne?“. Aš norėjau kontroliuoti save, bet to padaryti negalėjau. Tada ieškai problemų savyje, kodėl niekas nesikeičia ir kaip save kontroliuoti ir reaguoti ne spontaniškai, o racionaliai atsakyti į esamą situaciją. Norisi kontroliuoti situaciją, o kaip tai padaryti, jeigu pirmiausiai negali kontroliuoti savęs?

– Kalbant apie vegetarinę mitybą, kuo sportininkui galima pakeisti mėsą?
– Viskuo. Kuomet žmogus pasidomi, kas iš esmės yra vegetarinė mityba, tuomet niekas nebeatrodo taip sudėtinga. Aš taip pat labai mėgau valgyti mėsą ir apskritai savo mityba nesirūpindavau – šioje vietoje buvau visiškai aklas. Daug kam atrodo, kad vegetarinėje mityboje reikia iš kepsnio porcijos išimti patį kepsnį ir tu būsi vegetaras. Tačiau, toli gražu, taip nėra ir vegetarinė mityba yra kur kas turtingesnė nei to žmogaus, kuris dažnai valgo mėsą. Mums atrodo, kad mėsa duoda daug naudingų medžiagų, tačiau jų galima pasisemti ir iš kitų maisto produktų. Yra ne vienas pavyzdys, kuomet vegetarai tampa olimpiniais čempionais.

Nuotr. sūduva-mantinga.lt
– Kokią įtaką tam turi aplinka, kuri supa žmogų?
– Tai labai svarbu. Mes įgauname mus supančių žmonių savybes. Energetiniai dalykai yra gana paprasti, kai žmogus jais pasidomi atidžiau. Mūsų gyvenime taip pat niekas nemokė, kad tai egzistuoja, bet tai yra ir tai veikia. Aplinka yra svarbi ir tai mes galime pamatyti. Net galime pasakyti, kad du žmonės, ilgiau praleidę ilgesnį laiko tarpą kartu, fiziologiškai supanašėja. Viskas turi savo energiją. Ji gali būti teigiama arba neigiama. Jei mes vartojame alkoholį, tai mes tamsiname savo sąmonę. Taip pat ir bendravime.

– Ar šios mintys veikia jūsų bendravimą su draugais ir artimaisiais?
– Iš esmės ne. Galbūt, kai atsisakiau alkoholio bei įvairių vakarėlių, gali pasirodyti, kad šiek tiek nutolau, bet viduje aš jaučiu, kad didelė dalis žmonių man tapo artimesniais. Išsigrynino bendras santykis, todėl galima rūpintis ir kitais dalykais. Nemanau, kad dėl to santykiai nukenčia, galbūt su kai kuriais žmonėmis matausi rečiau, tačiau susitikus labai malonu juos matyti – galima pasikalbėti apie kažką prasmingo, apie tai, kas gyvenime išties yra svarbu, o ne tik išlenkti vieną ar kitą bokalą alaus ir pasijuokti iš to, ką vakar matėme per televiziją. Prasmingas pokalbis yra labai praturtinantis. Turiu daug draugų, su kuriais galiu apie tai pasikalbėti ir dėl to labai džiaugiuosi.

– Ar esate susidūrę su kažkokiomis auklėtinių reakcijomis, jiems sužinojus apie jūsų gyvensenos principus?
– Trenerio ir žaidėjų santykis turėtų būti labai artimas, o kai su žmogumi bendrauji atvirai, tuomet galima kalbėtis apie viską. Galėjimas pasikalbėti apie su krepšiniu nesusijusius dalykus suteikia prasmės santykiuose tarp žaidėjo ir trenerio. Mityba ir gyvenimo būdas tam irgi padeda. Nebūtina kažkam to siūlyti – tiesiog reikia pasidalinti savo patirtimi.

– Akivaizdu, kad dėl savo sprendimų nesigailite.
– Ne, tai yra geriausias mano sprendimas. Ne tik mėsa, tai sudaro ir alkoholis bei cigaretės. To atsisakymas suteika kokybės viskam, ką žmogus gyvenime veikia. Pokyčių rezultatai niekada nebūna greiti, nes tai ateina iš žmogaus vidaus. Tai yra tikra ir tiesiogiai susiję. Jeigu mes norime greito malonumo, galime labai smagiai praleisti laiką, tačiau kitą rytą nežinoti, kur galvą padėti. Tai sakau iš savo asmeninės praktikos. Rytais man būdavo labai sunku.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (24)
p
Kas zinot nors viena olimpini cempiona valgiusį mėsą?
2015-12-12
+2
Atsakyti
p
Kas zinot nors viena olimpini cempiona valgiusį mėsą?
2015-12-12
Atsakyti
Ogiyron
O man skaniai susiskaite

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-12
+1
Atsakyti
Anonimas
Kas zinot nors viena olimpini cempiona vegetara? :) Pats toks palieges, kad atrodo sunkiai ryte is lovos atsikelia. Hare krisna bl... :)
2015-12-12
Atsakyti
nejuokink
Poltergeistas "žmogus eile metu valgė medžiojo MĖSA o dabar musu laikais prigalvojo nesamoniu"

tai eik susimedžiok tos mesos. jei valgytum tik tiek kiek sumedzioji gal ir viskas gerai butu :)
2015-12-11
Atsakyti
to chipsas
Jis iesko laimes SAVYJE :) O tai tikriausias kelias. Ne taip, kaip cia zmones iesko vyru aplink kamuoli lakstanciu pergalese :) Butent tikroji laime zmogaus viduje, o ne priesininku sirgaliu izeidinejime ir savo durnumo rodyme
2015-12-11
-1
Atsakyti
va taip
Seniai mokslininkai irode, kad yra auros, energetikos ir t.t. Mesa, cigaretes, blokuoja tai :) Juk aukstos morales zmogus nevalgys nuzudytu gyvunu. Aisku ar siame forume apie tai kalbet, kai cia akktoliausia kad vyrai aplostu priesininkus. O zmoniu kurie renkasi Dvasini kelia vis daugiau ir daugiau. Nes jau geriau patirti negandu ir ieskoti saves, nei galvoti, kad viskas gerai ir gyventi bukume. Dziaugiuosi, kad siam treneriui nusisypsojo laime ir jis pasuko TEISINGU keliu :)
2015-12-11
+1
Atsakyti
pakast

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-11
+2
Atsakyti
Laimingas žmogus jokio kelio, savęs ar pan neieško. Jei ieškai laimės kažkur ar kažkame, reiškia, turi problemų. Ir nereikia p.. proto, kad dabar tau viskas ore. Galbūt tai laikinai priverčia pasijausti geriau, kai esi kažkam pasišventęs, kai regis gyvenimas įgauna prasmę, bet tai savęs apgaudinėjimas.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-11
+1
Atsakyti
Esme
Esme ne mesoje. Ji apskritai ne prie ko. Man juokinga kai zmones tampa vegetarais atsisako viso slamsto maisto (maco, visokiu desrainiu, greito maisto ir pns.) ir visiems sako, jog atsisake mesos, todel tapo sveikesni... Cia mazdaug mesa jau tampa universalus zodis "junk food" lietuvoje.
2015-12-11
+3
Atsakyti
Visi jie tokie : prageria viska ka turejo iskaitant mylimus zmones ir aplinkiniu agarba, tada tampa durniais besukaliojanciais hari krisna miesto centrineje alejoje ir kai jau nieko nebeturi, viskas prasprogta...tada jie pasakoja koks yra gyvenimas, kaip reikia ieskoti savo kelio ir problemu sprendimo. Pasikars anksciau laiko ir sitas.
2015-12-11
-1
Atsakyti
AS ATSISAKEU MASTURBUOTIS
2015-12-11
-1
Atsakyti
asas
Jis yra krisnaitas.mano vienas pražystamas yra krišnaitas, tai atrodo kaip iš koncentracijos stovyklos
2015-12-11
Atsakyti
šlykštynė ir melaginis intrigantas! teko syki turėti su ponu reikalu tai slidus tipas. rugsėjo 2d buvom sustike tai alu skanėi gerė

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-11
-2
Atsakyti
marko
blemba ar tikrai neserga?
2015-12-11
Atsakyti
Anonimas
Nebukit kaimieciais, kas kaip nori, tas taip ir gyvena, niekuo jum netrukdo. Kitiems aiskinti kad jiem mesa butina, tas pats kas prievarta zmogu versti buti veganu. Kiekvienas klauso savo organizmo ir gyvena savo galva

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-11
Atsakyti
oho
geras
2015-12-11
-1
Atsakyti
Gerbiu visus bet teiginys kad mėsos nereikia tai kelia juoka. mūsų visų seneliai ir jų tėvai valgė mėsa o čia tos blevyzgos nupizdėjimo lygis visuomines

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2015-12-11
-4
Atsakyti
asilizmas ir mankurtizmas po šiu stadiju ir prasidesa viskas. o teiginiai kad mesos nereikia tai juoka kelia.žmogus eile metu valgė medžiojo MĖSA o dabar musu laikais prigalvojo nesamoniu. jau fantazija kelnese netelpa kaip gerai gyvenam.kasdien ryti kamazais mesos nereikia bet turi but balansas ir morkytė ir file visko reikia ypač jauniem 14-26 žmonėm
2015-12-11
-2
Atsakyti
djgaffer bobos xlapokas
sorry, neturiu nieko asmenisko, bet palyginus http://gs.delfi.lt/images/pix/marius-kil...

su dabartine jo isvaizda, galvoje persasi mintys apie zmogu serganti veziu. Dachuja veganu ir dar kokiu dredu i vezininkus uznesa. Kalbu apie tuos tikruosius veganus, kurie ne tik mesos nevartoja bet ir zuvies. Darzovemis apsiriboja. Kaip ten sakoma apie komos istikta zmogu prijungta prie aparatu? -DARZOVE, tai cia panasiai ir su veganais. Susiprotek zmogau, jei nori, gali maniskei xlapoka isdraskyt, negaila, viskas vardan geroves.
2015-12-11
+1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 24

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.