Niparavičius: „Mūsų trenerio idealas – Sagadinas“

2007-05-02 13:54
Šarūnas Mazalas, „Lietuvos žinios“

Novo Mesto „KrKa“ krepšinio komandoje žaidžiantis Matas Niparavičius stebisi, kad intensyvios fizinio pasirengimo treniruotės vyko net iki balandžio mėnesio. Slovėnijoje lietuviui kelia nuostabą ir tai, jog jis niekaip negali nusipelnyti daugiau laiko žaisti, nors rungtyniauja labai gerai.

Niparavičius yra vienas „KrKa“ lyderių, tačiau per mačą žaidžia tik apie 24 minutes. 25 metų 207 cm ūgio puolėjas nėra patenkintas savo vaidmeniu ekipoje ir jos rezultatais. „Pirmą kartą rungtyniauju komandoje, kurioje užsieniečiui svarbiau laimėti rungtynes nei vietiniams“, – sakė Niparavičius, vienintelis legionierius slovėniškoje „KrKa“ ekipoje.

Per rungtynes Slovėnijoje Niparavičius vidutiniškai pelno 11,9 taško ir atkovoja 4,7 atšokusio kamuolio. Tai geresni rezultatai nei puolėjas demonstravo žaisdamas Lietuvoje: 2004-2005 metų sezone atstovaudamas Klaipėdos „Neptūnui“, o pernai vilkėdamas „Panevėžio“ marškinėlius.

Laimėti nėra svarbiausia

– „KrKa“ per pirmąjį Slovėnijos čempionato etapą žaidė kur kas geriau negu dabar. Kodėl suprastėjo rezultatai?
– Sunku pasakyti. Sezoną pradėjome tikrai gerai, tačiau antrajam etapui, regis, neužteko jėgų. Visą sezoną, iki pat balandžio 1 dienos, vyko fizinio pasirengimo treniruotės. Taip ilgai ir tiek daug nesu bėgiojęs per visą gyvenimą. Manau, buvo šiek tiek neapskaičiuota ir komanda tiesiog pavargo. Nors jaučiu, kad ir patys žaidėjai nelabai nori patekti į finalo ketvertą („KrKa“ dabar žengia šešta). Kartais atrodo, jog visi tik ir laukia sezono pabaigos.

[image=7436 left]– Gal treneriai neprityrę, kad taip vėlai verčia sunkiai treniruotis?
– Manau, įtakos turi jugoslaviška trenerių mokykla. Mūsų strategui geriausias treneris – Zmago Sagadinas, tai jo idealas. Tad ir „ragaujame“ Zmago sistemos. Juk visi prisimena, kaip atrodė Vilniaus „Lietuvos rytas“ po Sagadino treniruočių. Nė vienas net į salę eiti nebenorėjo. Mums dar taip nėra, bet dirbame panašiai. Kartais po treniruočių net valgyti nesinori.

– O kodėl atrodo, kad komandos žaidėjai laukia sezono pabaigos?
– Susidaro įspūdis, jog visi nori tik savo statistiką pagerinti. Jie nemąsto, kaip padėti komandai iškovoti pergalę. Pirmą kartą esu tokioje situacijoje, kai užsienietis nori laimėti labiau negu vietiniai ir mažiau suka galvą dėl statistikos.

– Esi trečias „KrKa“ ekipoje pagal rezultatyvumą, bet aikštelėje vidutiniškai praleidi mažiau nei po 24 minutes. Tai palyginti labai nedaug.
– Žinoma, noriu rungtyniauti daugiau. Ir pats manau, jog žaidžiu per mažai. Tačiau tas, kas yra susipažinęs su vadinamuoju jugoslavišku krepšiniu, gerai žino, kad treneris visuomet palaikys savus. Nors ir kaip gerai sužaisčiau, daugiau laiko aikštelėje man niekas neduos. Kartais net būna pikta: per vieną kėlinį surenku 10 taškų, o per kitą net nepakylu nuo suolelio. Toks jausmas, tarsi treneris būtų suplanavęs laiką. Komandos tikslas – leisti pažaisti ir jaunimui, todėl tiek pat minučių aikštėje praleidžiu aš ir mano pozicijos jaunesnis krepšininkas. Vis dėlto gautą laiką stengiuosi išnaudoti kaip galima geriau.

– Tačiau treneriui turėtų būti svarbiausia, kad laimėtų komanda, o ne kad kuo geriau pasirodytų būtent serbų krepšininkai.
– Taip mąsto lietuviai. Iš tikrųjų keista matyti, kaip čia visi palaiko saviškius. Kartais atrodo, jog pagrindinis tikslas – duoti pažaisti visiems, o ne žūtbūt nugalėti. Tai Balkanų krepšinio ypatumai. Galite paklausti žmonių, kurie yra rungtyniavę serbų, kroatų ar slovėnų treniruojamose ekipose. Garantuoju – rasite mano bendraminčių.

– Tada kokiu tikslu „KrKa“ šį sezoną įsigijo lietuvį?
– Viskas įvyko ekspromtu. Klubo vadovai planavo verstis vien slovėnais, tačiau kažkas nutiko ir pritrūko vieno aukštaūgio. Kai dalyvavau Italijos Udinės „Snaidero“ peržiūroje, „KrKa“ atstovai pradėjo mane kalbinti. Man tai pasirodė visai neblogas variantas.

– Kaip jautiesi būdamas komandoje vienintelis užsienietis? Ar kyla sunkumų?
– Atvykęs pirmiausia užsitarnavau pagarbą savo žaidimu, o jau paskui viskas sekėsi lengviau. Slovėnų kalba panaši į rusų, todėl susikalbėti nesunku. Pradžioje buvo nelengva, kartais tekdavo ir improvizuoti aikštėje, nes nesuprasdavau, ko iš manęs reikalaujama. Tačiau dabar, jei treneris ar žaidėjai greitai nekalba, suprantu, ką jie sako. Restorane jau moku užsisakyti valgyti.

[image=7435 right]– Šį sezoną praleidai vienerias rungtynes. Kodėl?
– Priežastys, manau, suprantamos kiekvienam krepšininkui. Slovėnijoje visada šiurkštokai žaidžiama, netrūksta fizinio kontakto. Per vieną ataką susistumdėme su varžovu. Už tai buvo nuspręsta abu vienam mačui diskvalifikuoti. Niekada nebuvau toks, kuris leistų sau lipti ant galvos. Amerikoje dar išmokau, kad reikia dėl savęs pakovoti. Tai gera pamoka tiek krepšinio aikštelėje, tiek gyvenime. Taigi įvyko konfliktas, ir tiek. Kartais taip nutinka.

– Kokias gyvenimo sąlygas suteikė „KrKa“?
– Prieš kelerius metus „KrKa“ žaidė Eurolygoje. Dar nuo tų laikų komandoje išliko profesionalus požiūris į žaidėjus. Gyvenu 3 kambarių bute, o kadangi esu vienintelis užsienietis, naudojuosi nauju klubo automobiliu „Renault Megane“. Taigi tokiame mažame miestelyje (Novo Meste gyvena apie 40 tūkst. žmonių) nepastebėtas niekur nenuvažiuoju. Alga irgi nėra vėlavusi nė dienos. Tai labai malonus dalykas po visų nesąmonių, kurias tenka spręsti su „Panevėžiu“.

– Ar dažnai išvyksti iš Novo Mesto?
– Kai tik turiu laisvadienį, važiuoju į sostinę Liublianą. Ten gyvena mano draugė, todėl daug laiko praleidžiu Slovėnijos sostinėje. Visai netoli Italijos siena, tad kartais savaitgaliais nuvykstu į Italiją, neseniai aplankiau Veneciją. Labai patogu, kai viskas lengvai pasiekiama automobiliu.

– Ką tavo mergina veikia Liublianoje?
– Žaidžia rankinį. Susipažinome maždaug prieš 9 metus. Nuo to laiko tai palaikydavome ryšius, tai jie vėl nutrūkdavo...

Nori patekti į stipresnę lygą

– Kokie artimiausio sezono planai?
– Dairausi klubo stipresnėse lygose. Šis sezonas man buvo neblogas, todėl norėčiau išbandyti jėgas Vokietijoje, Italijoje ar Prancūzijoje. Viskas priklausys nuo pasiūlymų. Tačiau apie tai dar anksti kalbėti.

– Ar kito sezono planai gali būti kaip nors susiję su Lietuva?
– Nesakau ne. Jei tik gausiu palankų pasiūlymą, tikrai grįšiu į Lietuvą. Visada buvau patriotas, Lietuvoje žaisti maloniausia. Sunku pasakyti, ar sutikčiau rungtyniauti ne Kauno „Žalgiryje“ ar Vilniaus „Lietuvos ryte“. Klaipėdoje man tikrai patiko, girdėjau, jog ten viskas keičiasi tik į gera. „Šiauliai“ irgi visada garsėjo kokybišku žaidimu. Tačiau nieko konkretaus pasakyti negaliu, išskyrus tai, kad į „Panevėžį“ tikrai negrįšiu. Daug kas priklauso nuo pinigų. Man jau ne 16 metų, kad žaisčiau savo malonumui. Esu profesionalas, iš krepšinio valgau duoną. Šis sezonas man susiklostė gerai, todėl būtų natūralu tikėtis ir naudingesnio kontrakto kitąmet.

– Kodėl „Panevėžyje“ tikrai nebežaisi?
– Esu labai nusivylęs tos komandos vadyba. Iš pradžių labai pykau, bet dabar tik juokas ima iš to, kaip ten elgiamasi su žaidėjais. Tie absurdiški pažadai, slapstymasis nuo krepšininkų, išjungti telefonai ir taip toliau... Labai keista, kad suaugęs žmogus – Egidijus Karalevičius („Panevėžio“ direktorius) – gali taip elgtis. Nesu nusistatęs prieš pačią ekipą ar miestą. Tačiau man labai nepatinka žmonės, kurie neturi nė lašo savigarbos. Kai rungtyniavau „Neptūne“, klubas irgi turėjo sunkumų, bet pasikalbėjau su direktoriumi ir jis man paaiškino situaciją, atidavė pinigus. Kad alga vėluoja, nėra jokia tragedija. Mane siutina tai, kaip elgiamasi su žmonėmis. Tokio nesiskaitymo netoleruosiu.

– Kokią sumą „Panevėžys“ tau liko skolingas?
– Esmė ne suma. Nors tai būtų ir 100 litų, aš juos uždirbau, dėl jų liejau prakaitą. O uždirbtus pinigus mėgstu atsiimti. Todėl čia labiau ne finansinis, bet principo reikalas. Jei turi tai, kas yra mano, būk malonus – atiduok.

– Ką kalba Karalevičius?
– Kai atsiliepia į skambutį, pasako, kad jau turi pinigus. Tačiau kai nusiunčiu pas jį žmogų, Karalevičius staiga dingsta. Jis dažnai žadėdavo paskambinti, bet per visus metus nė karto nėra to padaręs. Labai gerai įsidėmėjau tokią frazę: „Matai, kitą savaitę bus“. Manau, šiuos jo žodžius girdėjo daugelis „Panevėžio“ krepšininkų. Labai gaila, kad jie, užuot mąstę, kaip laimėti rungtynes, turi sukti galvas, kaip atgauti uždirbtus pinigus.

– Ar pats dar tikiesi juos atsiimti?
– Ne tik tikiuosi, bet ir esu įsitikinęs, jog atgausiu. Į tokius reikalus nenumoju ranka. Esu principingas, todėl visai nesvarbu, kiek man tai kainuos nervų. Savo pinigus atsiimsiu – kantrybės turiu. Geriau tegul nekvailioja ir atiduoda tai, kas man priklauso. Dokumentai teismui jau parengti, reikia juos tik atiduoti.


Rodyti komentarus
ka jus cia kai kurie nusipezat jeigu jau panevezys buvo pasirases su juo kontrakta tai kad ir kaip jis zaide jam turi sumoketi pinigus, reikejo mastyti pries pasirasant kontrakta... bet kokiu atveju palaikau niparaviciu nes uz tavo darba turi buti atlyginta
2007-05-02
+3
Atsakyti
sprendziant is interviu,charakteri turi ir dar koki ohoho
2007-05-02
+3
Atsakyti
Šiaip nieko žaidėjas, įstrigo man jo baudų metimai, kai jis meta juos viena ranka :) bet šiaip kiek pamenu, Neptūne jis kai žaidė buvo lėtokas ir gynyboje nelabai pasižymintis žaidėjas. Gal dabar jau pagerino šiuos rodiklius.
2007-05-02
+2
Atsakyti
Dar daugiau negalejo issilieti tas zasinas! O koki jis zaidima rode Panevezi, nieko isvis nerode. Pasikeles visada vaiksciojo. Matysi tuos pinigus kaip savo ausis. Niparavicius tupek savo balkanuos ir pizdielik ruskami!
Viliasi i stipresne ekipa papulti, prajuokino kas ims toki faflo!
2007-05-02
-4
Atsakyti
panasus
2007-05-02
+1
Atsakyti
pirmoj nuotraukoj jis panašus į Štreimikytę ;))) o šiaip jau atsibodęs bičas
2007-05-02
-2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 6

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.