Lietuvos vardą graikai linksniavo dažnai

2007-05-10 23:43
Jonas Miklovas, „BasketNews.lt“ spec. korespondentas Atėnuose (Graikija)

Nurimus Eurolygos finalo ketverto kovoms, pateikiame „BasketNews.lt“ korespondento įspūdžius iš renginio, vainikavusio prestižiškiausios Europos krepšinio lygos sezoną.

Atėnai pirmąjį gegužės savaitgalį tapo Europos krepšinio centru. Dešimtis krepšinio žvaigždžių, šimtus žurnalistų, agentų ir skautų į Graikijos sostinę sutraukė Eurolygos finalo ketverto varžybos. Pagrindinėse varžybose nebuvo komandų iš Lietuvos, tačiau lietuviams dėmesio Atėnuose nestigo.

Kur ta Lietuva?

Jei Atėnų gatvėje vietos gyventojams prasitardavau esąs iš Lietuvos, jie dar kelis kartus prašydavo pakartoti šalies pavadinimą, tačiau vis tiek likdavo sutrikę. Kai kuriems Graikijos gyventojams Lietuva atrodė tokia tolima, kad jie net nežinojo, jog tai Europos Sąjungos valstybė.

Tačiau jei savo gimtinės pavadinimą pasakydavau krepšinio varžybas stebinčiam žurnalistui ar skautui, jis išsyk perklausdavo: iš Kauno ar iš Vilniaus esu? Kurią iš dviejų didžiųjų komandų palaikau?

[image=7507 left Samulėno treniruojami jaunieji žalgiriečiai buvo visa galva pranašesni už varžovus]Krepšinio pasaulyje žodis Lietuva yra magiškas. Ją ne tik visi žino, bet ir į tave pradeda žvelgti su pagarba, jei esi kilęs iš Lietuvos. Skautas iš Kalifornijos lengvai galėjo išvardyti bent kelis JAV studentų lygoje rungtyniaujančius lietuvius, baskų žurnalistai vieną po kito prisiminė legendines devintojo dešimtmečio „Žalgirio“ žvaigždes, talentų medžiotojai nesiliovė stebėtis jaunimo komandų pergalėmis.

Jaunimas lenkia vyrus

„Keista, kad jūsų vyrų komandos nelaimi didesnių pergalių, tačiau jaunimas visada būna tarp stipriausiųjų“, – stebėdamas, kaip „Žalgirio“ jaunimo komanda triuškina Zagrebo „Cibonos“ bendraamžius, konstatavo vieno JAV interneto tinklalapio žurnalistas.

Vos 10 krepšininkų į Atėnus atsivežę „Žalgirio“ jaunimo ekipos treneriai Rimvydas Samulėnas ir Arūnas Visockas užkėlė jaunuosius Kauno krepšininkus į Eurolygos jaunimo turnyro viršūnę. Kauniečiai visą turnyrą buvo akivaizdžiai pranašesni už varžovus ir tik finalo rungtynių ketvirtame kėlinyje privertė pasinervinti savo trenerius. Nors ir dramatiškai, tačiau išplėšę pergalę jie po trejų metų pertraukos laimėjo Eurolygos jaunimo turnyrą.

Lietuvės šoko sirtakį

Kauno klubo triumfą stebėjo ir 10 simpatingų merginų iš Lietuvos. Aplinkinių dėmesį traukusios lietuvaitės – „Žalgirio“ šokėjos, pasirinktos kaip oficiali šių metų finalo ketverto šokėjų komanda.

Per pusfinalio ir finalo rungtynes jos šoko ne tik pagal sirtakį ar „Queen“, tačiau ir pagal lietuvišką muziką. OAKA arenoje skambėjo Marijono Mikutavičiaus, grupės SEL ir tradicinė lietuviška muzika. Iš pradžių nustebę, vėliau graikai šiltai priimdavo lietuvaičių pasirodymus.

Tiesa, tikrieji „Panathinaikos“ aistruoliai per minutės pertraukėles kartais sukeldavo tokį triukšmą, kad muzikos beveik nesigirdėdavo.

Šiškauskas – svarbiausias

Ryškiausia lietuviška žvaigždė Atėnuose buvo Ramūnas Šiškauskas. Nors ir negavo naudingiausio žaidėjo titulo, finale jis buvo rezultatyviausias žaidėjas - surinko 20 taškų, 10 iš jų – ketvirtą kėlinį.

Po mačo jis vėliausiai paliko OAKA areną. Iš pradžių patekęs į žurnalistų apsuptį Ramas, taip jį vadina graikai, vėliau kantriai pozavo su visais iš eilės gerbėjais. Krepšininkas tik prabėgus pusei valandos po finalinio švilpuko galėjo pabučiuoti žmoną – norint prasibrauti iki dėmesio supamo vyro jai teko skintis kelią per gerbėjų ir žurnalistų minią.

[image=7508 right Iškart po apdovanojimų ceremonijos Šiškauskas pateko į gerbėjų ir žurnalistų apsuptį]Kuklusis lietuvis yra ir Željko Obradovičiaus favoritas. „Panathinaikos“ vyriausiasis treneris, garsėjantis emocingumu ir reiklumu, iš visų savo žaidėjų Šiškauską aikštėje laikė ilgiausiai. Pusfinalyje puolėjas iš Lietuvos progą pailsėti pirmąkart gavo tik po 14 žaidimo minučių, finale – po 16.

Per abu mačus sužaidęs 68 minutes krepšinio Šiškauskas pelnė 31 tašką ir suklydo vos kartą. Todėl po mačo graikų gerbėjų lūpose žodis Ramas skambėjo ne mažiau nei naudingiausiu finalo ketverto turnyro žaidėju išrinkto Dimitrio Diamantidžio vardas.

Pastarasis tapo geriausiu, nes rinkimai baigėsi net neįpusėjus ketvirtam kėliniui. Per pirmuosius tris mačo ketvirčius graikas tikrai žaidė naudingiau už Šiškauską, tačiau mačo pabaigoje tik lietuvio pastangomis „Panathinaikos“ išsaugojo pranašumą prieš Maskvos CSKA.

Vis dėlto rinkimai vyko ketvirto kėlinio pradžioje – žurnalistams buvo išdalytos anketos, jas reikėjo skubiai užpildyti, ir po kelių minučių anketos su atsakymais jau buvo surinktos. Jei naudingiausias Eurolygos finalo ketverto žaidėjas būtų renkamas pasibaigus finalui, juo, be jokių abejonių, būtų tapęs Šiškauskas.

Sausakimša OAKA arena

Daugiau nei 3 milijonus gyventojų turinčiuose Atėnuose netrūko reklamos finalo ketverto varžyboms. Eurolygos simbolika puikavosi ant autobusų stotelių stendų, apšvietimo stulpų, plakatų.

Centrinėje miesto aikštėje, Syntagmoje, penktadienį ir šeštadienį vyko gatvės krepšinio trys prieš tris turnyras, ten pat dėmesį traukė didžiulis Eurolygos kamuolys, į finalo ketverto varžybas kvietė pripūstos lėlės.

Todėl nieko keisto, kad daugiau nei 18 tūkst. žiūrovų talpinančioje arenoje nebuvo nė vienos laisvos vietos. Vietos sirgaliai, tikėdami „Panathinaikos“ sėkme, iš anksto išpirko bilietus į abiejų dienų varžybas.

Darbo sąlygos puikios

Renginys Atėnuose išsiskyrė ir tuo, kad jame dirbo daugiau nei 600 žurnalistų. Tai finalo ketverto rekordas. Be to, turnyras buvo transliuojamas daugiau nei 160 valstybių, o finalą rodė net nacionalinė Rusijos televizija – tai pirmos jos transliuotos Eurolygos rungtynės.

Žiniasklaidos dėmesys Eurolygos finalams padarė įspūdį ir žaidėjams. Pirmąkart finalo ketverto turnyre dalyvavęs buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“, o dabar Vitorijos „Tau Ceramica“ žaidėjas Frederickas House'as prieš pusfinalį prisipažino niekada nematęs tiek daug žurnalistų.

Organizatoriai pasistengė, kad žurnalistų darbas būtų sklandus ir informatyvus. Nuo pirmosios turnyro dienos spaudos centre interneto, fakso ir telefono linijos veikė be priekaištų, žurnalistai iš karto gaudavo naujausią informaciją iš spaudos konferencijų ir treniruočių.

OAKA arenoje buvo gausu apsaugos darbuotojų, didesnių saugumo priemonių buvo imtasi tik prieš finalą. Tiesa, po apdovanojimų ceremonijos apsauga atlyžo ir žurnalistai galėjo lengvai dirbti savo darbą.

Chuliganams raminti – vandens patranka

[image=7509 left „Panathinaikos“ gerbėjai aklinai užpildė OAKA areną ir darniu palaikymu kėlė nuostabą]Prieš finalo mačą labiausiai baimintasi dėl gerbėjų išsišokimų. „Panathinaikos“ sirgalių armija garsėja savo išpuoliais, todėl greta arenos policija net atsivežė vandens patranką – buvo rengiamasi blogiausiam variantui – riaušėms.

Per rungtynes ar iškart po jų riaušės nekilo, tačiau prabėgus kelioms valandoms po finalinio švilpuko „Panathinaikos“ gerbėjai vis dėlto stojo į mūšį su policija. Greta Omonijos aikštės, į kurią renkamasi po kiekvienos didesnės futbolo ar krepšinio komandos pergalės, keli šimtai jaunuolių akmenimis apmėtė policijos pareigūnus. Šie buvo pasirengę tokiems išpuoliams ir maištautojus vaikė ašarinėmis dujomis.

Rimtesnių incidentų buvo išvengta, tačiau pirmadienio rytą gatvėse aplink Omoniją mėtėsi išvartyti kelio ženklai, išdaužytos vitrinos ir taksofonų kabinos. Tai padarę chuliganai tikriausiai net nebuvo finalo rungtynėse, tačiau toks savotiškas šventimo būdas pašaliečio akiai nesuprantamas.

Kita vertus, jei vertintume pagal tai, kaip „Panathinaikos“ gerbėjai elgėsi per rungtynes, jiems derėtų rašyti aukščiausią balą su pliusu. Tokios darnios ir lyg orkestras tikslios sirgalių armijos nebuvo matę iš kitų valstybių atvykę žiūrovai.

„Panathinaikos“ gerbėjų veiksmai nuo pirmos iki paskutinės minutės priminė gerai režisuotą pasirodymą. Pristatant žaidėją gerbėjai visiškoje tyloje laukia, kol bus ištarta jo pavardė. Tada visu garsu šūkteli iškeldami rankas ir vėl mirtinai nutyla. Taip pasveikinami visi žaidėjai, visi sulaukia po lygiai dėmesio.

Per pačias rungtynes sirgalių skanduotės būna trumpos, bet jos prasideda ir baigiasi lyg pamojus dirigento lazdele. Pradeda visi kartu ir baigia visi kartu. Tarsi rėktų vienas stiprus balsas, o ne tūkstančiai pavienių.

Kitas tris ekipas į Atėnus atlydėjo maždaug po 1000 gerbėjų. Jie visi buvo pasodinti skirtinguose arenos kampuose ir kartais būdavo girdimi milžiniškoje OAKA arenoje.

Rusai pinigų bilietams negailėjo

Brangiausias arenos vietas išpirko žiūrovai iš Rusijos. Už galimybę stebėti mačą nuo šoninės linijos, sėdint ant minkštų kėdžių, jie suplojo daugiau nei 1000 eurų.

Į finalą patekus CSKA ekipai, naujieji rusai negailėjo pinigų ir bilietus perpirkdavo keliasdešimt kartų didesne kaina.

Du krepšinio gerbėjai iš Vokietijos džiaugėsi, kad turėdami du laisvus bilietus, kainavusius po 35 eurus, rusams juos pardavė už 600 eurų.

„Ir tai gana teisinga kaina. Mes galėjome nuplėšti dar daugiau“, – juokėsi studentai iš Berlyno, iš uždirbtų pinigų galėję apmokėti skrydį į Atėnus ir atgal.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (23)
o kas cia keisto? gal neprisimenat ,koks kaunas buvo po Zalgirio triumfo eurolygoj?lygiai tas pats - isvartyti zenklai,isdauzytos vitrinos,taksofonu budeles ivartytos ir sudauzytos..
2007-05-12
Atsakyti
truputi pasiute graiku gerbejai jeigu juos taip stabdyti reikia
2007-05-12
-1
Atsakyti
Nu man tai visu graiku komandu fanu palaikymas tai super. Net grazu klausytis buna, tai garsa net pasididinu ;). wa ten tai ash manau tikras palaikymas. ne vienos fanfaros ir nei vienu visokiu svilpyniu...kazkaip kai isijungiu rungtynes, kai graikijoi losia tai pradedu svajot kad pas mus toks lygis butu. nes pas mus tai vapsce nepalaikymas. tik ultros kazka bando daryt... bet kazkada ir mes toki pasieksime, tik reikia daug laiko. bet nzn...norint pasiekt reikia imtis kazkokiu priemoniu( galima lankstinukus su dainom ishdlint, ar panasiai...)nes ash kad ir kaip nreciau, bet zodziu nemoku.tj nzn, gal po daug metu ir mes taip graziai skaunduosim
2007-05-11
+3
Atsakyti
ultras forever tu esi juokdarys grynas ir kausas net neverta su tavim diskutuot.... ultras man vadinas
2007-05-11
+1
Atsakyti
Ch_Barkley as gi nesakau,kad jie nieko verti,tesiog pas mus taip nebus,nes mes kitokios prigimties ir nieko cia nepakeisi
2007-05-11
-2
Atsakyti
Ultras_foreveR nejuokink ok,gal tu ir nebandes,as tikrai bunu haleje,semens arenoje,retai bet bunu ir sergu uz zalgiri
2007-05-11
-2
Atsakyti
Na jau..... Čia labai žiauriai lazdą perlenkei, sakydamas, kad šiauriečiai visai kitokie. Pažiūrėk į lenkus, rusus ar baltarusius - oi kaip pasimušt jie moka.
O blogis yra tame, kad daug kas galvoja, kaip ir tu - "mes kitokie, mes taip negalim".. Net nepabandę :)))
2007-05-11
Atsakyti
Exspert: pasitikėjimas savimi - sveikintinas dalykas, bet kai jis perdėtas - nėra gerai. Pasižiūrėk Halėje į E tribūną. Tokia turėtų būti visa arena. Na, bent jau pusė arenos. Atėnuose panašiai atrodė visi 18 tūkst. Aišku, nesulyginsi su lietuviais, bet ... Kodėl ir visi kašiorai sako, kad tokios atmosferos, kokia buvo Graikijoje niekur gyvenime nėra matę? Turbut tam priežastis yra.
2007-05-11
Atsakyti
Ch_Barkley tai jiems tai genuose iauge jie tokie jie pietieciai.Mes gi sunturus paligynt su jais.Jus geriau
Lietuva liginkit su Rusijos,Lenkijos,Prancuzijos,V oketijos.Pas mus fakela uzdegi jau stebuklas nes mes kitokie mes kitaip ziurim kase,o jie ateina parekt,pasimust ir nieko jus manes neitikinsit kad kitu saliu fanai geresni uz musiskius.....mes savo balsais visus apreksim,nepades nei ju tarskuciai,nei fakelai nei monetos.Mes geriausi
2007-05-11
-3
Atsakyti
Exspert: Matosi, kad nesi buvęs užsienyje ir neturėjai progos savo akimis išvysti kitų komandų fanų. Tuomet suprastum, kad realybė yra visiškai kitokia ir mūsų fanai nė iš tolo negali lygintis nei su graikais, nei su ispanais, nei su serbais.
2007-05-11
+1
Atsakyti
Labai klysti jai galvoji kad Zalgiris turi tik 4 skanduotias....Nereikia lyginti pietieciu fanu su musu,nes jie
karstakosiai jiem spyga gali parodyti ir is arenos gyvas negryzi,visi sako kad Lietuviu krepsinio aistruoliai labai supranta krepsini,cia galima gincitis iki nualpimo prie monitoriaus,bet lietuviu fanai yra geriausi as lieku prie savo.Sendien ziuresim kaip Zalioji mirtis nusijims skalpus ( Pergale)
2007-05-11
-2
Atsakyti
Ir dar vienas aspektas - ką reiškia stovėjimas rungtynių metu? - Pagarbą komandai. Tad, palyginkim su Eurolygos Final4 - kokia dalis susirinkusiųjų salėje gerbė PAO ir kiek procentų parodo pagarbą Lietuvoje?
2007-05-11
+1
Atsakyti
Expert: prie ko čia vėliavos ir pinigų rinkimas? Kalba vyksta apie komandos palaikymą rungtynių metu. Ne klubo ar atskirų žaidėjų, o komandos. Palaikymą skanduotėmis. Lietuvoje žalgirį skurdumu lenkia turbūt tik šiauliečiai. Pirmieji turbūt turi tik kokias 4 skanduotes (net dainom tai sunku pavadint), antrieji - viso labo 3 ("Šiauliai", "Šiaulių-Šiauliai" ; ir "Eina").
Kad nenukryptume į LR-ž temą, galim pažiūrėt į situaciją su Lietuvos rinktine. Kad ir toj pačioj Švedijoj. Ar palaikymas buvo zjb? Ne. O buvo ne tik 2 skanduotės ("Lietuva" ir "Eina"), bet ir daina - "Ant kalno mūrai". Gasol'is skundėsi, kad negirdėjo, ką kalba kiti komandos žaidėjai. Bet ar tai palaikymo nuopelnas - ne. Tai - būgnai ir sirenos. Atsimenu, po to straipsniukas buvo krepšinio portaluose, kaip ispanų sirgaliai balionėliais kaleno. Juokėsi lietuviai. O dabar - ir patys kalena. Dar žiauriau buvo Serbijoj. Vien tik Sėklos&CO būgnų kalenimas. Ir jokio palaikymo. O Lietuvoj visi svaigsta - kaip gerai girdimi lietuviai.
Va pasižiūri PAO (ar Olympiakos, Partizan, Aris) rungtynes - tai vos ne kaip spektaklis. Žaidimas vyksta, o tribūnose - šventė. Ir nesvarbu, kas atakuoja. Ir koks rezultatas. Kaip per Partizan-CSKA rungtynes. Partizan gauna 20 taškų, o dainos liejasi taip, lyg jie pirmautų 20 taškų. Tuo tarpu žaidžiant Lietuvos rinktinei/komandoms - puolant parėkiamas pavadinimas, padaužomi būgnai. Ginantis - pučiamos dūdos. Chuinia čia, o ne palaikymas.
Ką sako varžovai po rungtynių - irgi ganėtinai px. Giria tiek kauniečius, tiek vilniečius. Taip, lietuviai supranta ir myli krepšinį, bet palaikyme, reikia pripažint, esam visiški naujokai.... Ir labiausiai skaudina, jog daug kas mąsto, kad esam achujieni ir nereik tobulėt....
2007-05-11
Atsakyti
caaprius jo panatinaikos fanai profai tikri profai isdauzo,sulauzo,apmeto kitus klubu zaidejus viskuom kas tik pasitaiko po ranka.Jie Chuliganai profai maisyti su futbolo fanais kuriems tik rupi sukelti riausias.
2007-05-11
-1
Atsakyti
junior_g nieko tu nesupranti matau cia pagarba zaidejui savo klubo,tai pvz kaip m.zukauskas zaide Sienos Montepaschi ir tribunuose visados sienos fanai laike Lietuvos trispalve,tai jie ir gi tavo manimu kvaili ir juokingi?
2007-05-11
-4
Atsakyti
sudėjus Žalgirio, Sakalų ir Ryto fanus jie nė iš tolo neprilygtų Panathinaikos fanams. pirmiesiems trims reikia prisigerti prieš rungtynes, per jas ir po jų (matyt kad balsas nelūžinėtų), o PAO yra profesionalūs fanai - jie eina tiek į fūlės, tiek krepšinio rungtynes ir sukuria tikrą atmosferą
2007-05-11
-3
Atsakyti
jo jo jus dar ir suomijos bei USA weliawas iskelkit tai apie jumis wisi jusu nigeriai ir notola gerai atsilieps. o kai jums priklausytu lietuwos weliawa kelt o ne kitu walstybiu nes taip jau juokingai atrodo kai lietuwos komandos fanai kitos salies weliawa issikele
2007-05-11
-3
Atsakyti
Ultras_foreveR tai tu nejuokink Zalgirio fanai ir rinko pinigus baudai surinkti ir visokias akcijas sugalvoja
Ir visi kas atvaziuoja i hale sako kad zalgirio fanai yra labai geri.nterviu su Popovicium
"Ar matėte, kaip „Žalgirio“ aistruoliai per rungtynes iškelia Kroatijos vėliavą?
– Taip, tai man labai daug reiškia. Didžiuojuosi, kad turime tokių gerbėjų. Aš iš tiesų jiems esu labai dėkingas. Mūsų komandos gerbėjai yra puikūs, jie palaiko mane ne tik tuomet, kai man sekasi, bet ir kai nedemonstruoju gero krepšinio. Aistruoliai komandai reiškia labai daug. Mano nuomone, „Žalgiris“ egzistuoja tik dėl jų. Žinau, kad „Žalgiris“ išgyveno tikrai sunkų metą, komandą užgriuvo kelios didelės nesėkmės, tačiau gerbėjai nuo ekipos nenusisuko. Jie palaikė „Žalgirį“ ir tada, kai jam buvo sunku. Tai dėl jų Kauno klubas yra toks didis – nuo seniausių laikų iki pat dabar."
"
2007-05-11
+1
Atsakyti
2 Expert: žalgirio fanų palaikymas? Nejuokink - kas tai? Jie palaikymo net nebando kurt. Tik LR ir Sakalų ultros bando kažką tokio daryti.
2 Balbatrozas: kada? Tada, kai dauguma žiūrovų tai supras. Ne fanų, bet žiūrovų. Kai jie ateis palaikyti komandos, o ne pasižiūrėti krepšinio pageriant alų. Kai supras, kad visokios dūdelės ar balionai ne kuria palaikymą, o jam trukdo. Kai supras, kad palaikymas - ne tik aklas komandos pavadinimo rėkimas, o dainavimas sukuria žymiai geresnę atmosfertą. Kada tai bus? Lietuvoje? .........
2007-05-11
+3
Atsakyti
Balbatrozas jau dabar yra toks palaikymas ir dar geresnis na zalgirio fanu tai tikrai
2007-05-11
-3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 23

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.