NBA naujokų birža: diena, kai pildosi svajonės

2016-06-23 09:09
Emilija Staselytė, „BasketNews.lt“
Nuotr.: AFP – Scanpix
Nuotr. AFP – Scanpix

Artėjančią naktį Brukline vyks 66-toji istorijoje NBA naujokų birža. Ta proga apžvelgiame trumpą NBA naujokų biržos istoriją.

21 naujokas

Pimoji NBA naujokų birža įvyko dar 1947 metais ir tada jos trukmė būdavo neribojama. Komandos rinkdavosi žaidėjus tol, kol būdavo iš ko rinktis, todėl, pavyzdžiui, 1960 ir 1968 metais prireikė net 21 šaukimų rato. 

Nuo 1974 metų sutarta biržą sutrumpinti iki dešimties ratų, o nuo 1985 – iki 7. Nuo 1989 metų naujokų birža pradėta rengti taip, kaip mes ją žinome dabar – dviem ratais. Biržoje nepakviestiems žaidėjams taip atsirasdavo galimybė pasirašyti sutartį su bet kuria ekipa.

Nuo 1985 metų biržoje įvesta loterijos sistema, kuri burtų keliu suskirstydavo komandas pagal šaukimų eiliškumą: 14 ekipų, kurios nepatekdavo į atkritamąsias varžybas, žaidėjus pradėjo kviesti pirmiausiai, o likusios žaidėjus šaukė po jų.

Į atkrintamąsias varžybas nepatekusios komandos žaidėjus kvietė burtų keliu nustatyta tvarka, o patekusios – pagal reguliariojo sezono rezultatus: prasčiausiai pasirodžiusi komanda renkasi pirmiausiai, o geriausiai – paskutinė. Loterija sudaryta taip, kad komanda su blogiausiu reguliariojo sezono rezultatu gautų didesnę galimybę gauti geresnį krepšininką.
Antrasis naujokų biržos ratas nuo loterijos nepriklauso, bet šaukimų tvarka yra labai panaši. Prasčiausios komandos žaidėjus šaukia pirmiau, nei geriausios.

Pastaraisiais metais buvo priimti keli taisyklių pakeitimai, apriboję biržoje dalyvaujančių krepšininkų amžių ir jų patirtį universitete. Visi žaidėjai turi būti bent 19 metų amžiaus, arba 19 metų jiems turi sueiti tais metais, kuriais vyksta naujokų birža. Taip pat turi būtų praėję vieneri metai po žaidėjo vidurinės mokyklos baigimo, t.y žaidėjas jau turi būti bent metus pasimokęs universitete, arba pražaidęs sezoną kokioje nors komandoje. Krepšininkas, žaisdamas NCAA, negali pasirašinėti sutarties su sporto agentais.

Nuo 2009 iki 2015 metų aukštųjų mokyklų pirmakursiai ir antrakursiai turėdavo atsiimti savo kandidatūras iš šaukimo sąrašų dieną prieš pasirašymui skirtą laikotarpį balandžio mėnesį, jei norėdavo išsaugoti savo teisę likti NCAA. Nuo 2016 metų žaidėjai gali būti įtraukti į šaukimo sąrašus bei dalyvauti „NBA Draft Combine“ renginiuose (tai kelias dienas užtrunkantis kandidatų testavimas, apklausos, pasirodymai prieš trenerius, klubų vadovus) ir gali išlaikyti teisę likti NCAA, jei atsiima savo kandidatūras likus 10 dienų iki biržos.

Užsieniečiai pasirinkti NBA naujokų biržoje

Lietuviai NBA naujokų biržoje
Žaidėjas Metai Šaukimas
Jonas Valančiūnas 2011 5
Žydrūnas Ilgauskas 1996 20
Donatas Motiejūnas 2011 20
Arvydas Sabonis 1986 24
Linas Kleiza 2005 27
Martynas Andriuškevičius 2005 44
Artūras Gudaitis 2015 47
Darius Songaila 2002 50
Renaldas Seibutis 2007 50
Eurelijus Žukauskas 1995 54
Robertas Javtokas 2001 55
Šarūnas Marčiulionis 1987 127
Vos tik prasidėjus NBA naujokų biržai, užsieniečiai nebuvo šaukiami į lygą. Pirmasis žaidėjas, gimęs ne Amerikoje ir pakviestas į naujokų biržą, buvo iš Bahamų kilęs Mychalas Thompsonas, „Golden State Warriors“ snaiperio Klay Thompsono tėtis. Jis buvo pašauktas 1978 m., tačiau jo pirmuoju tikru užsieniečiu vadinti nelabai galime, nes didžiąją dalį savo vaikystės jis praleido gyvendamas Floridoje, o koledžą lankė Minesotoje.

1983 metais 5-tuoju šaukimu buvo pašauktas Manute'as Bolas, tačiau dėl klaidos jo šaukimas buvo anuliuotas ir po dvejų metų jis buvo pakviestas dar kartą, tik šįkart jau 31-uoju šaukimu. Karjeros aukštumų lygoje jis niekada ir nepasiekė, tačiau jis yra žinomas kaip vienas aukščiausių krepšininkų lygos istorijoje (230 cm). 

Po metų pirmuoju šaukimu jau buvo pasirinktas Hakeemas Olajuwonas iš Nigerijos, o dar po dvejų – Patrickas Ewingas, kuris gimė Jamaikoje, tačiau tap Amerikos piliečiu prieš tai, kai buvo pakviestas į NBA.

Tinklalapio „nbadraft.net“ sudarytame visų laikų geriausių užsieniečių, žaidusių NBA lygoje, trisdešimtuke, pirmoje vietoje yra Olajuwonas, po to Timas Duncanas bei Dirkas Nowitzki, atitinkamai užimantys antrąją ir trečiąją vietas. Pastarasis krepšininkas, į NBA lygą pakviestas 1998 metų naujokų biržoje devintuoju šaukimu, yra laikomas vienu geriausių visų laikų sunkiuoju krašto puolėju, taip pat – pirmasis europietis krepšininkas, kuriam yra pavykę laimėti NBA naudingiausio žaidėjo prizą.

Geriausių lygos užsieniečių trisdešimtuke, anot „nbadraft.net“, yra ir lietuviai – Arvydas Sabonis ir Žydrūnas Ilgauskas, kurie atitinkamai užima 20 ir 21 vietas. 

Nuotr. USA Today Sports – Scanpix
NBA naujokų biržoje iš viso buvo pakviesta 12 lietuvių, iš kurių anksčiausiai savo pavardę išgirdo Jonas Valančiūnas, kuris 2011 metais buvo pasirinktas penktasis. Tais pačiais metais 20-uoju šaukimu pakviestas Donatas Motiejūnas, o 1996 metais tuo pačiu šaukimu buvo pakviestas ir Žydrūnas Ilgauskas.

Šiemet pirmajame dešimtuke savo pavardę pretenduoja išgirsti Domantas Sabonis.

Stipriausios NBA naujokų biržos

1984, 1996 ir 2003 metų naujokų biržos yra laikomos vienomis geriausių lygos istorijoje. 

1984 metais pirmuoju šaukimu pakviestas Hakeemas Olajuwonas, kurį pasirinko Hjustono „Rockets“ komanda, su kuria jis du kartus tapo NBA čempionu, o 1994 m, buvo ne tik pripažintas naudingiausiu finalo serijos žaidėju, bet ir tapo pirmuoju krepšininku, vieno sezono metu laimėjusiu MVP, finalo seijos MVP bei geriausiai besiginančio žaidėjo titulą.

Tais pačiais metais antruoju šaukimu Portlando „Trail Blazers“ pakvietė Samą Bowie, o Čikagos „Bulls“ trečiuoju šaukimu pasirinko Michaelą Jordaną. Kiek vėliau buvo pasirinkti Charlesas Barkley (5-asis šaukimas), Johnas Stocktonas (16), Samas Perkinsas (4) ir kiti.

1996 metais pirmuoju šaukimu buvo pakviestas Allenas Iversonas, o po jo sekė Marcusas Camby (2-asis šaukimas), Stephonas Marbury (4), Ray Allenas (5), Kobe Bryantas (13), Predragas Stojakovičius (14), Steve'as Nashas (15).

2003 metų NBA naujokų birža yra laikoma geriausia šiame tūkstantmetyje. Joje buvo pakviesti tokie krepšininkai kaip LeBron'as James'as (1-asis šaukimas), Carmelo Anthony (3), Chrisas Boshas (4), Dwyane'as Wayde'as (5).

NBA naujokų biržos transliacija

NBA naujokų birža buvo tiesiogiai pradėta transliuoti 1980 metais, nuo 1990 iki 2002 metų buvo transliuojama per TNT kanalą, o nuo 2003 ir per ESPN. Šiais kanalais iki šiol transliuojama ne tik NBA naujokų birža, bet ir rungtynės.

Šiais metais rimtą konkurenciją oficialiai transliacijai ketina sudaryti tinklalapio „yahoo.com“ krepšinio skilties žurnalistai. Jie biržos metu rengs savo tiesioginę laidą, kurioje ketina anksčiau paskelbti komandų pasirinkimus, nei tai padarys NBA komisaras Adamas Silveris.

Tiesiogiai sekti įvykius iš NBA naujokų biržos artėjančią naktį kvies ir tinklalapis „BasketNews.lt“. Nuo 2 val. nakties startuosiančioje biržoje seksime kiekvienos komandos pasirinkimus ir pateiksime karščiausią informaciją apie pokyčius sudėtyse.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (13)
alisa selezniova
bullsai 14tu paims
2016-06-23
-2
Atsakyti
to anon
baton visiskas esi saboniui pazadetas 9 saukimas, o da raptoriai turi tiksliai nezinau kelinta, bet pirmam rate saukima kuriuo ir ims backup centra batonas nezino ir sneka krw
2016-06-23
+2
Atsakyti
Atom
Atsimenu ziurejau 2011 nba draft - galvojau ka Minesota galvoja su Derrick Williams :DDD praejo 5metai ir isaiskejo viskas daug greiciau. Jonas galejo but 2numeriu pasauktas. Taip pat ir su Saboniuku bus, bus late top10 ir po poros sezonu uz kitus bus visa galva pranasesnis.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
Atsakyti
anon
Nezinau cia prasidejo sapaliones, kad neva Raptors sauks garantuotai Saboni nors is tikruju Kanados ekipos planuose yra gynybinis backup centras, kuris pakeis Biyambo ir gales zaisti su zemais penketais. Su Raptors vis dazniau siejamas DEYONTA DAVIS. Ziuresim kurie spejimai bus teisingi. Sabonis pagal mane bus pasauktas 12-14.
2016-06-23
+6
Atsakyti
Tik pirmas penketukas yra praktiškai aiškus. Bender, Chriss, Murray, Sabonis išsidalins kitas 4 vietas. daug iš piršto lauždos info pateikė LT žurnaliūgos dėl tos traniruotės Toronte. Ir tarkim jei Bender netyčia būtų pakviestas aukščiau nei 7-as., Sabonis gali būti pašauktas net Denverio.
2016-06-23
-1
Atsakyti
Chipsas
Kingsų

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
+5
Atsakyti
Chipsas
nemėgstu, tai tikiuos, kad ims Raptors.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
-4
Atsakyti
Atom
Mano spejimas 9 saukimas Toronto.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
-4
Atsakyti
Arvydas Sabonis ir Žydrūnas Ilgauskas, kurie atitinkamai užima 20 ir 21 vietas.

Nuo kada plikis gali but statomas prie Sabo? Pieva kaskokia.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
+1
Atsakyti
antanas
pertai eik betonuot raskladuskes , suda nemales .

o jus lavonai ? kokie reptore spursai ji ims
2016-06-23
-2
Atsakyti
asasasas
petrai tu duxe svaigaloviciau jy jims raps
2016-06-23
+1
Atsakyti
labas rytas
petrai dirbk darbą, o ne nesamones rašyk.
2016-06-23
-3
Atsakyti
Petras
Kodel neparašyta kad Sabonis keliauja į sakramentą

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2016-06-23
+1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 13

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.