Juoko dozė rinktinėje: auksinės kartos nariai prisiminė pergalingą finalą

Jonas Miklovas
Jonas Miklovas
„BasketNews.lt“ iš Buenos Airių (Argentina)
2016-07-25 08:27
Nuotr.: BasketNews.lt/V.Mikaitis
Nuotr. BasketNews.lt/V.Mikaitis

„Tik pažiūrėk į save!“ – Renaldui Seibučiui suriko Antanas Kavaliauskas.

„Su kokiais plaukais tada buvai!“ – pridėjo Paulius Jankūnas.

„Haha, geras!“ – vos prisėdęs ant sofos šalia komandos draugų, pradėjo kvatoti Seibutis.

Netrukus juoko buvo dar daugiau. Krepšininkai griaudėjo pamatę pergalingus Seibučio rankų gestus, krizeno pastebėję, kaip Kavaliauskas atrodė be barzdos, traukė per dantį ne pačią švariausią Jankūno techniką kovojant dėl kamuolių. 

Skambaus juoko ir plačių šypsenų Buenos Airių „Boca Juniors By Design“ viešbučio vestibiulyje sekmadienio vakare buvo daugybė. Pergales prisiminti gera, ypač tokias, kai laimimas pasaulio čempiono titulas.

Prieš 11 metų Seibutis, Jankūnas, Kavaliauskas ir Jonas Mačiulis tapo pasaulio jaunimo čempionais ir tai padarė šalyje, kurioje šiuo metu vėl vieši.

Tuomet Mar Del Platos mieste Argentinoje lietuviai finale 65:63 įveikė Graikijos rinktinę, o pergalę lėmė dvi taiklios Renaldo Seibučio baudos jau pasibaigus rungtynių laikui.

Čempionais tapusiems krepšininkams ta dvikova visam gyvenimui įstrigo atmintyje, tačiau po to nė vienas iš jų taip ir nematė finalinių rungtynių įrašo.

Tinklalapiui „BasketNews.lt“ Argentinoje pavyko gauti finalinių rungtynių įrašą ir jį parodyti auksinės komandos nariams. Krepšininkai negalėjo patikėti, kaip per 11 metų viskas pasikeitė.

„Tada atrodė, kad mes dideli, jau vyrai, žaidžiame krepšinį, viskas gerai. Bet dabar kai pažiūri, tai mes kaip vaikai“, – pastebėjo Jankūnas.

1984-1985 m. gimusių jaunuolių karta vadinta auksine. 2003 metais tuomet devyniolikmečių rinktinė su Linu Kleiza priešakyje pasaulio jaunių čempionate užėmė antrą vietą, finale nusileidusi Andrew Boguto vedamai Australijos rinktinei.

Po dvejų metų Kleiza jau buvo pakviestas NBA naujokų biržoje ir nežaidė pasaulio jaunimo čempionate Argentinoje, tačiau ir be jo Ramūno Butauto suburtas dvyliktukas iškopė į finalą. Jame laukė itin talentinga Graikijos krepšininkų karta su Kostu Vasileiadžiu, Louku Mavrokafalidžiu, Panagiočiu Vassilopolousu priešakyje.

Tuos pačius graikus, tik dar savo sudėtyje turėjusius ir Sofoklį Schortsanitį, lietuviai prieš dvejus metus buvo eliminavę pasaulio jaunių čempionato pusfinalyje Salonikuose, todėl nesuvestų sąskaitų tarp komandų buvo daugybė.

Finalas nebuvo pats gražiausias žiūrovo akiai, tačiau buvo kupinas įtampos ir dramos. Abi komandos gana prastai atakavo krepšį ir, prasidėjus paskutinei minutei, buvo pelniusios po 63 taškus.

Lietuviai apsigynė nuo paskutinės graikų atakos ir pradėjo savąją, siekdami išplėšti pergalę be pratęsimo, bet įstrigo varžovų gynyboje ir kamuolys, likus žaisti 4,3 sekundes, išskriejo į užribį. Lietuviai išsaugojo teisę tęsti ataką, bet tai padarė po minutės pertraukėlės.

Kamuolys buvo išsimestas į kairiąją aikštės pusę, kur jį priėmė Artūras Jomantas. Jis netrukus dešinėje pusėje pamatė Seibutį, perdavė jam kamuolį ir Vassilopoulos, aidint sirenai, prasižengė prieš lietuvį.

Šokiruoti graikai puolė ginčytis, tačiau teisėjai į diskusijas nesileido. Pražanga – akivaizdi, klausimą kėlė tik tai, ar graikams dar turėtų likti laiko atakai. Arbitrai galiausiai nusprendė, kad laiko nebelieka, ir kelias minutes nervingai ties baudų metimo linija vaikščiojęs Seibutis gavo proga bent vienu taikliu metimu nulemti pasaulio čempionato baigtį.

Prieš tai jį dar apsikabino treneris Butautas.

„Kad ir neįmesi, vis tiek laimėsime per pratęsimą“, – tokiais žodžiais auklėtinį nuramino strategas.

2005 m. pasaulio jaunimo čempionai
4 Gediminas Navickas
5 Stepas Babrauskas
6 Jonas Mačiulis
7 Artūras Jomantas
8 Renaldas Seibutis
9 Marius Prekevičius
10 Vaidotas Pridotkas
11 Antanas Kavaliauskas
12 Michailas Anisimovas
13 Paulius Jankūnas
14 Rolandas Alijevas
15 Darius Šilinskis
Seibutis stojo prie baudų metimo linijos, išmetė kamuolį, šis atsimušė į priekinę lanko dalį, tuomet į dalį, jungiančią lanką su lenta, ir galiausiai skrodė tinklelį.

„Taip gavosi iš baimės, – dabar neslepia krepšininkas. – Visi yra žmonės ir aš galvojau, kas bus, jeigu pramesčiau. Kai įkrito, viskas tapo aišku, svarbiausia buvo išmesti antrą baudą, kad negautume techninės pražangos.“

Baudą pataikęs Lietuvos rinktinės gynėjas ėmė džiūgauti bėgdamas link atsarginių suolo, tačiau nuo ten jis išgirdo priminimą, kad reikia dar išmesti ir antrąjį metimą. Šis tinklelį skrodė be didesnių problemų ir Lietuvos rinktinė pradėjo siausti iš džiaugsmo.

Kažkur nuo vidurio linijos tuomet atbėgo Jankūnas, kuris prieš tai negalėjo žiūrėti, kaip Seibutis mes baudas.

„Buvau atsisukęs į graikų suoliuką, norėjau pažiūrėti jų reakcijas. Turbūt dėl įtampos ir jaudulio“, – atskleidė Jankūnas.

Krepšininkai iš džiaugsmo voliojosi ant parketo, glėbesčiavo visus iš eilės ir į orą mėtė trenerį Butautą.

„Tų rungtynių nepamiršiu niekada. Tokie momentai būna kartą gyvenime, visada išliks atminty“, – pasakojo naudingiausiu čempionato žaidėju tuomet išrinktas Seibutis.

Dvidešimtmetis Seibutis 2005–ųjų vasarą pirmą kartą buvo pakviestas į Lietuvos rinktinę. Tada liepos viduryje jis su 1985 m. gimusių vaikinų karta iškovojo Europos jaunimo čempionato sidabrą, o po mėnesio su metais vyresnių krepšininkų komanda triumfavo pasaulio pirmenybėse ir buvo rezultatyviausias (vid. 14,5 taško) rinktinės žaidėjas.

Šiemet šios auksinės kartos nariai sudaro net trečdalį nacionalinės vyrų komandos ir yra tas stuburas, aplink kurį paskutinius kelis metus lipdomas rinktinės žaidimas. Auksinė rinktinė sulaukė savo valandos ir vyrų krepšinyje.

„Tuomet dar kandidatu į rinktinę buvo ir Mantas Kalnietis, – daugiau nei dešimtmečio įvykius priminė Mačiulis. – Visi ekspertai tada kalbėjo, kad auga pamaina, kad ji sudarys vyrų rinktinės pagrindą. Manau, jie buvo teisūs. Dar aišku trūksta Lino Kleizos, kuris su mumis žaidė iki 2013 metų, taigi būtų beveik pusė komandos. 

Malonu, kad ta mūsų 84-85 metų karta užaugo ir atėjo į vyrų krepšinį. Čia ne tik sėdime ant suolo, bet ir žaidžiame pagrinde. Malonu ir tikiuosi, kad ir iš kitų kartų užaugs ne po vieną ne po du.“

Kita auksinė, 1992-ųjų metų karta, jau taip pat vis garsiau beldžiasi į rinktinės duris. Jonas Valančiūnas rinktinėje žaidžia nuo 2011 metų, o šiemet į nacionalinę komandą įžengė ir Edgaras Ulanovas. Šie krepšininkai taip pat galėtų papasakoti ne vieną istoriją apie laimėtus finalus.

„Ei, tokias peržiūras mes galėtume daryti kiekviename mieste“, – matydamas kvatojančius komandos draugus, juos per dantį patraukė Valančiūnas, čempionu tapęs su 16-mečių, 18-mečių ir 19-mečių rinktinėmis.

Kartos skirtingos, bet pergalių tradicijos – tos pačios.


Rodyti komentarus
2016-07-25 23:25
jonas
cia irgi is tos serijos. parodykit sita jiems ir parodykite ju reakcijas https://www.youtube.com/watch?v=BZ7Icc-L...
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 21:20
nzn
Brabauskas, Kavliaukas, Alijebas kazkokie nematyti
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 16:38
djgaffer
Bet tai kaip greit laikas bėga-dar atrodo ką tik jaunuoliai buvo,o jau už 5-6m.jau apie karjeros pabaigą galvos.Nors aišku tokias pergales visada malonu prisiminti.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 13:30
a4
Rinktinė 84-85 metų gimimo. Kalnietis 86. Čempionatas vyko 2005, o jau 2006 metais Kalnietis žaidė už nacionalinę vyrų rinktinę, tai žiūrint iš šios dienos atrodo keista, kad nepateko, jei po metų jau vyrams buvo tinkamas.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 11:23
Anonimas
Kalnietis buvo kandidatas i 2 metais vyresniu rinktine? :O
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 11:15
to marokak
kas be ko :D
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 11:14
butu smagu jei basketnews.lt pasidalintu irasu ar bent jau istraukom :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 11:09
a4
JV gera replika :)

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 11:01
marokak
pl klounai,jus rimtai galvojat tarp ryto ir zalgirio zaieju yra kazkokia neapykanta??lmao px jiem yra,visi draugeliai ir t.t. vieninteliai dundukai fanai prasigere apsivartoja pigiu narkotiku,kazkokia priespriesa rodo
Įvertinimas:
+4
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 10:55
arturui97
tai aisku jie visi draugauja nepriklausomai ar zalgiry dabar zaidzia ar lietrytyje. biciuliai nuo paauglystes, daug bendru patyrimu, tai kodel nedraugauti. cia tik tavo ir kitu radikaliu fanu galvose pykciu tarp lietuviu zaideju iliuzijos.
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 10:17
arturas97
keista matyt kevala su jankiu kartu besisypsanciys,bendraujancius.Turbut tatp fanu vyksta kova o tarp zaideju ne

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 09:48
seibutis jaunas
Su daugiau plauku ilgesniais juoka net sukele krepsininkams is tada dar buvusiais jaunais kaip jankunas sako vaikais

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 09:38
marokak
pl kavaliauskas tai ziaurus,praplikes pakausis,tai is priekio sustumes plaukus ,kad nesimatytu :PPP
Įvertinimas:
-4
(vertina tik prisijungę)
2016-07-25 08:45
basketnews
Liuks viska seka su naujienomis prisiminimais

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 14

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas